Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Firma transport persoane

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
CAlex23

CAlex23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.10.2013
Salut !
Sunt foarte hotarat sa-mi fac o firma de transport persoane in tari straine ( Austria / Germania / Italia etc.). De curand s-a inchis o firma in oras din cauza ca au facut 2 accidente si-au ucis n oameni => Concurenta este foarte mica.

*banii nu mai sunt o problema.

Ce trebuie sa fac sa incep ? SRL ? Persoana fizica ? Acte ? Licente ? Microbuz  ( m-am gandit la un Mercedes ) ?
*clientii nu sunt o problema.

Alte detalii ? sunt sigur ca am omis multe intrebari.. as fi bucuros sa mai adaugati voi ..

Merci !

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Cat de ieftin va fi biletul astfel incat sa merite in comparatie cu un avion low-cost ?

#3
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Eu cred ca ar trebui sa te mai gandesti! Oare sti in ce te bagi? Afacerile de genul asta sunt supervizate de mafioti cu care va trebui sa intri in joc. Mai culege informatii...

#4
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011

 CAlex23, on 20 octombrie 2013 - 18:20, said:


Esti din Timis cumva? Sau e doar o coincindeta?

Evita sa faci ceea ce a facut firma care a fost inchisa.

#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Adica sa evite sa faca accidente cu morti?

#6
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Ar fi bine :D
Totusi, povestea e mult mai complexa :)

#7
CAlex23

CAlex23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.10.2013
Da , sunt din timis.. Cunosc foarte bine firma care a " comis-o " .
Greseala lor a fost ca au exploatat soferii la maxim .. Ei aveau rute dus-intors de aprx. 3.500 km pe 2 zile dupa care iar plecau ! + 1 sofer / masina .. ( era greu pt soferi sa se odihneasca corespunzator ..am fost si eu intr-o tura cu ei pana in munchen si-am vazut ca era rupt soferu ) O fac afacere de familie cu 2 soferi / masina.

@DjMx - undeva la 75-85 euro / 1.000 km .. Cam astea-s preturiile in zona .. Mi se renteaza si daca merg putin sub pret ...clienti sunt multi !

Edited by CAlex23, 20 October 2013 - 21:32.


#8
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011

 CAlex23, on 20 octombrie 2013 - 21:31, said:

Da , sunt din timis.. Cunosc foarte bine firma care a " comis-o " .
Greseala lor a fost ca au exploatat soferii la maxim .. Ei aveau rute dus-intors de aprx. 3.500 km pe 2 zile dupa care iar plecau ! + 1 sofer / masina .. ( era greu pt soferi sa se odihneasca corespunzator ..am fost si eu intr-o tura cu ei pana in munchen si-am vazut ca era rupt soferu ) O fac afacere de familie cu 2 soferi / masina.



Exact. Daca o faci nu fi infometat dupa bani, cum au fost respectivii Posted Image
Cateodata se mai ofereau clientii sa conduca in locul soferului, mi-a povestit cineva care a fost cu ei. Dar asta a ajuns si la urechile patroanei si le-a spus soferiilor sa nu mai lase pe nimeni. :) Totusi, nu pot sa imi explic ce era in capul ei.

Sa ai bafta sa reusesti sa pui pe picioare firma :D

Edited by AIVV, 20 October 2013 - 22:05.


#9
CAlex23

CAlex23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.10.2013
Merci ! Vreau foarte mult sa pun afacerea pe picoare cat mai repede .. Daca se poate si luna asta ! Caut informatii.. Cum incep ?

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
75-85 euro/ 1000 km e mult. In conditiile astea un drum timisoara-roma ( parca de aici s-a inteles ca esti ) o sa te coste in jur de 120 de euro. Eu de ex. am zburat cu tarom de la bucuresti la londra cu 150 de euro, biletele fiind cumparate cu 2 saptamani inainte.

Desi acum s-ar parea ca vei avea clienti tine minte cu nu prea poti concura cu companiile aeriene care au oferte mai bune ca ale tale din toate punctele de vedere.

#11
CAlex23

CAlex23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.10.2013
Inteleg ca nu ma pot pune cu companiile aeriene , totusi cred in firna asta ! Cunosc foarte multe femei care merg in germania , austria si italia la ingrijit de batrani si prefera o masina ca mijloc de transport ..

#12
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu unul zic ca-i o idee proasta, nu uita ca numarul clientilor tai va fi in continua scadere.

Afacerea asta ar fi mers acum 10 ani, din pacate acum exista alternative mult mai bune decat ce propui tu.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 CAlex23, on 21 octombrie 2013 - 11:22, said:

totusi cred in firna asta !
Atunci pune in practica, tu stii mai bine piata acolo decat mine. Deschide o firma, alege un contabil ce stie meserie si te va indruma, obtine autorizatiile si spor.

Edited by neagu_laurentiu, 21 October 2013 - 13:47.


#14
CAlex23

CAlex23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.10.2013

 neagu_laurentiu, on 21 octombrie 2013 - 13:46, said:

Atunci pune in practica, tu stii mai bine piata acolo decat mine. Deschide o firma, alege un contabil ce stie meserie si te va indruma, obtine autorizatiile si spor.

Pai vreau s-o pun doar ca nu stiu unde sa incep.N-am mai avut firme sau chestii de genu . Ar fi prima pentru mine. poate primesc niste sfaturi cum sa incep ? pe unde sa merg sa-mi scot acte / licente ..chestii ?

Contabilul nu-i o problema . Il am in familie :)

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 CAlex23, on 21 octombrie 2013 - 13:57, said:


Contabilul nu-i o problema . Il am in familie Posted Image
Atunci ia cere-i niste sfaturi. Stie de Registrul Comertului.

#16
CAlex23

CAlex23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.10.2013

 DjMx, on 21 octombrie 2013 - 13:39, said:

Eu unul zic ca-i o idee proasta, nu uita ca numarul clientilor tai va fi in continua scadere.

Afacerea asta ar fi mers acum 10 ani, din pacate acum exista alternative mult mai bune decat ce propui tu.


Poti sa-ti argumentezi ideile , te rog ?

#17
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Motivele le-am expus mai sus, daca vreau sa plec in strainatate pot sa plec cu avionul care este mai rapid si mai ieftin. Realist vorbind de ce as alege sa merg cu autocarul ? Concret ce avantaje oferi tu ?

Ca sa ai cat de cat o sansa trebuie sa fii cea mai ieftina alternativa de departe si la 75 euro/1000km esti chiar mai scump decat avionul si cu avionul ajung mult mai repede. Cam asta e problema mea, ca si.client nu vad nici un motiv sa merg cu autocarul

#18
CAlex23

CAlex23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.10.2013
DJMix ,

- nu sunt din Timisoara , sunt dintr-o localitate de langa !
- oamenii din orselele astea mici sau de la sat prefera masina decat avionul . Nu zic ca toti ( fara sa fac vre-o jignire ), dar o foarte mare parte din ei sunt inapoiati si / sau au  " fixurile " lor .
- sunt cunoscut in orasul meu ( sat cu blocuri Posted Image ) si ar fi multi potentiali clienti care ar apela la mine doar pentru ca ma cunosc si nu pentru ca ofer ceva in plus... + ca a cazut o frima mare din zona care a lasat o gramada de clienti " fara " transport .

" logic " vorbind , daca la fosta firma i-a mers .. nu bine ci foarte bine .. ( 5 buzuri pline / tura .. 7 pers +1 / buz .. de 2 ori / saptamana .. si asta cativa ani ) nu vad de ce mie nu mi-ar merge ?!
- ei erau disperati dupa bani si avere si dupa cateva accidente consecutive or scos bani din banca sa plateasca daunele si pe ei scrie faliment.

Am toate motivele sa cred ca firma va functiona. Maine o sa incep sa-mi fac planul de afaceri.

Totusi dragi colegi , cum incep ?
SRL ? SC ? PFA ? ce sa aleg ? avantaje / dezavantaje ? diferente ?
care sunt primi pasi ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate