Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Invertoare energie verde pareri, idei

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
4539 replies to this topic

#3655
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Salut.
Raspunsul este simplu. Nu.
Pentru ca apar conflicte intre mppt-uri.
Exista invertoare trifazate sau kit-uri de paralel pentru astea monofazate si pot si configurate din soft 3 invertoare monofazate sa functioneze in regim trifazic..
Spor.

Edited by st3fan19, 29 September 2022 - 04:44.


#3656
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Salutare! Am o intrebare in legatura cu invertorul acesta.
"Zero Injectie in Retea – O mare parte a operatorilor de energie din diferite tari, conditioneaza instalarea unui sistem fotovoltaic, de existenta unui prag de energie injectata in sistemul energetic national. Invertorul alimenteaza cu prioritate consumatorii casnici, reducand cantitatea de energie injectata, pana la limita impusa de operatorul de energetic. Acest prag poate fi configurat prin interfata web a invertorului."

Acest invertor poate fi setat sa produca exact cat consum este pe retea astfel incat sa nu mai fie nevoie de smart meter?
Intreb fiindca ma tot bat de problema lipsei stocurilor si incerc sa gasesc o varianta cat mai rapida.

#3657
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 AndyM, on 29 septembrie 2022 - 14:17, said:

poate fi setat sa produca exact cat consum este pe retea astfel incat sa nu mai fie nevoie de smart meter?
Ca sa afle cat consum este pe retea are nevoie de Smart Meter.
"Zero Injectie in Retea" merge numai cu Smart Meter.

PS1: Chiar si cu "Zero Injectie in Retea" nu e voie sa-l conectezi la retea decat dupa ce ai aprobarea Operatorului de Retea de Distributie.
PS2: Chiar si cu "Zero Injectie in Retea", ceva energie tot mai scapa in retea pentru ca reglajul puterii generate nu este instantaneu ci are o oarecare intarziere.

#3658
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 17.01.2014
AndyM - o varianta "nebirocratica" este un invertor offgrid cu o minima baterie. Un astfel de invertor produce (daca are suficienta putere in panouri) doar ce este "necesar pe retea"+ cat sa incarce bateria (sau sa o tina incarcata) si nu are nevoie de nici o "autorizare" a distribuitorului. Totusi ai si anumite dezavantaje/limitari... trebuie sa dimensionezi corect invertorul in functie de "necesarul pe retea" pentru ca toata puterea "necesara" trece prin el, trebuie sa iei in considerare consumul propriu tehnologic care nu este deloc de neglijat, existenta bateriilor impune o intreaga lista de subiecte... de la amperii de incarcare descarcare, cicluri si pana la locul unde le vei monta...

#3659
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Salutare colegi,
Un sfat, va rog... Am vândut cele doua Growatt SPF 3500es ptr ca nu mai ajungeau cei 7kw nevoilor tot mai crescânde de energie electrica ale casei și m-a orientez sa cumpăr un MPP MAX 11 KW monofazat.
Cine a avut și are acest invertor poate să-mi dea ceva detalii despre funcționare, probleme etc?
Nu mai vreau doua mai mici in paralel pentru ca au un consum mare împreună, de aceea ma orientez către acesta...
Mulțumesc frumos!


#3660
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
cum te-ai asigurat ca noul invertor consuma mai putin decat cele vechi ?

#3661
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Pai alea doua îmi luau cam 140-150wh din baterie, noaptea... Câteodată mai puțin.. Asta mare poate nu ia peste 100, nici eu nu cred ca o sa merg cu el full, am doar 7600 w din panouri... acum... Poate mai tarziu o sa am mai mult..

#3662
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
150wh , esti sigur ca ai scris cantitatea corecta? 150wh ar insemna 0,15 kwh pe toata noaptea ceea ce e mai mult decat excelent ,
mai bine te-ai exprima in puterea absorbita din baterie si nu cantitatea luata din baterie Posted Image

Edited by marius_vfp, 06 October 2022 - 10:11.


#3663
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
150W putere instant.
Energia e puterea inmultita cu timpul adica Wh.
150W x 11h = 1650Wh

#3664
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
👍👍👍 Mulțumesc

#3665
wtvr

wtvr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.09.2022
Eu tot nu m-am lămurit cu o chestie. La un sistem fv cu invertor trifazat energia solara se poate duce pe o faza (cati amperi suporta invertorul/faza) sau se imparte întotdeauna egal in 3 astfel ca un consumator monofazat poate lua din retea in timp ce celelalte 2 faze exporta energie..?

#3666
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
se imparte la 3 si da, un consumator poate lua din retea pe una din celelalte faze.

#3667
wtvr

wtvr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.09.2022
Înseamnă ca automatizarea consumului cu monofazati e cea mai urâtă treaba. Dar nu imposibila.

#3668
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
nu. inseamna ca oricun totul trece prin contorul de la poarta si este "insumat" acolo, adica se face automat suma injectie + consum (sau diferenta consum-injectie, cum vrei sa-i spui).

trebuie sa inveti sa faci diferenta intre "consumat din retea" si "contorizat ca si consum din retea".

Edited by pexic, 07 October 2022 - 10:19.


#3669
I_O_N

I_O_N

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2010
O parere despre acest invertor https://solplanet.ne...sw-h-s2-series/

#3670
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004

View PostI_O_N, on 09 octombrie 2022 - 12:52, said:

O parere despre acest invertor https://solplanet.ne...sw-h-s2-series/

Este un invertor ce incorporeaza ultima tehnologie si are un desig generos.

#3671
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

View Postwtvr, on 07 octombrie 2022 - 09:37, said:

Eu tot nu m-am lămurit cu o chestie. La un sistem fv cu invertor trifazat energia solara se poate duce pe o faza (cati amperi suporta invertorul/faza) sau se imparte întotdeauna egal in 3 astfel ca un consumator monofazat poate lua din retea in timp ce celelalte 2 faze exporta energie..?

Subiectul ma intereseaza si pe mine.
Invertorul nu poate trimite curentul de la panouri pe o singura faza, atunci cand e nevoie in loc sa il imparta la 3? Ca parca e aiurea sa cer de la retea, cand as avea tot curentul disopnibil sus pe casa.

Exemplu concret: am totul pe electric in casa(mai putin incalzirea), bransament trifazic si fazele sunt legate asa:
- 1 x faza pe bucatarie,
- 1 x faza pe masina spalat +uscator + boiler si restul parterului
- 1 x faza pe tot etajul
Ieri pe zi,in timp ce gateam (plita electrica ON + cuptor electric ON + fierbator ON ) aveam consum de 5.7 KW. Sa zicem ca panourile mele de 8.2 KW Trifazat produc in conditii ideale 6 KW in momentul acela. Pe faza de bucatarie am nevoie de 5.7 KW, panourile produc 6 KW atunci, dar totusi pe faza de bucatarie primesc 2 KW (6 / 3), si restul trimit in retea, ceea ce mi se pare aiurea sa il bag in retea avand puterea disponibila de la panouri.
Invertorul nu poate trimite totul pe o singura faza doar atunci cand e nevoie? Tot timpul va imparti la 3?

#3672
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009
Invertorul produce simetric.
Verifica ce face contorul in situatia mentionata: iei indexul inainte si dupa ce ai consumat 1-2 ore asimetric. Poate fi prietenos si sa faca intern compensare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate