Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Viteza mica wireless.....

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
rontzo

rontzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.05.2009
- a) Despre semnal - fiind inca in probe-  laptopul e inca langa router - cam la 1 m distanta de el asa ca si semnalul este ultra strong- si pe smartphone si pe adaptorul USB
- B)  Despre setat adaptorul  in modul N- asta kestia ca nu imi dau seama de unde se face asta..
de fapt cred ca sta e intrebarea mea este cum pun adaptorul in mod N - din windows sau din utilitarul adaptorului
- c)  cand ajung acasa incerc si sa setez un canal fix in router si daca se poate, N-only.

#20
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,349
  • Înscris: 21.04.2005
Ultra strong nu inseamna un anumit nivel de semnal. Semnalul se masoara in db si ar trebui sa-l arate in utilitarul adaptorului.
Daca de ex. arata un semnal de -50 dB,atunci e foarte bine iar cauza faptului ca sta conectat in rata mica ar trebui cautata in alta parte. Driver.....router...etc...
Ma cam indoiesc ca vei putea sa treci adaptorul in modul N-only.

#21
rontzo

rontzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.05.2009
cand ajung acasa- ma uit si la asta si dau feedback despre nivel semnal

#22
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ce versiune de service pack?

#23
rontzo

rontzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.05.2009
cred ca am gasit si problema - insa nu cred ca mai pot face ceva
laptopu' e un Fujitsu Siemens mai batraior - e un LifeBook C-1020- si are numai USB 1.0  (si nu un USB 2.0)  si cred ca asta e probl care trage in jos viteza
aseara am ternimat de facut update complete de win xp pe laptop (vreo 75 de updates care au durat o vesnicie)  -cred ca are acum SP3 de la Windows- nu am mai avut rabdare sa verific asta cand a terminat updates
Acum utilitarul de la adaptorul TP-Link TL-WN823N "vede" tot in jurul sau si raporteza ca merge pe 802.11g pe semnalul de la routerul ASUS si scoate acum cu speedtest DL: 8,6 Mbps si UL: 6.12 Mbps
cu  inSSider se vede asa pe wireless:routerul Asus are semnal de -42 dBm
cred ca mai mult de atat nu se poate scoate
merci pt feedback de al voi

#24
florinm72

florinm72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2007

View Postrontzo, on 19 martie 2014 - 11:42, said:

cred ca am gasit si problema - insa nu cred ca mai pot face ceva
laptopu' e un Fujitsu Siemens mai batraior - e un LifeBook C-1020- si are numai USB 1.0  (si nu un USB 2.0)  si cred ca asta e probl care trage in jos viteza
aseara am ternimat de facut update complete de win xp pe laptop (vreo 75 de updates care au durat o vesnicie)  -cred ca are acum SP3 de la Windows- nu am mai avut rabdare sa verific asta cand a terminat updates
Acum utilitarul de la adaptorul TP-Link TL-WN823N "vede" tot in jurul sau si raporteza ca merge pe 802.11g pe semnalul de la routerul ASUS si scoate acum cu speedtest DL: 8,6 Mbps si UL: 6.12 Mbps
cu  inSSider se vede asa pe wireless:routerul Asus are semnal de -42 dBm
cred ca mai mult de atat nu se poate scoate
merci pt feedback de al voi

Aceeaşi problemă am avut şi eu!
Cu un Router TP-Link cu Wi-Fi N şi un adaptor Wi-Fi USB TP-Link N, nu aveam viteze de download şi upload mai mari de 1,5Mbps. Adaptorul era instalat pe un USB al plăcii de bază (Fujitsu-Siemens K8V-F).
Am conectat adaptorul Wi-Fi pe un USB to PCI (care sigur era USB 2.0) şi viteza a devenit mai bună decât pe cablu!!! Deci conexiunea USB are o importanţă deosebită!

Edited by florinm72, 10 September 2014 - 09:54.


#25
DemonRasiel

DemonRasiel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.12.2014
Buna ziua,
Problema consta in felul urmator: viteza de download nu ii mai mare de 500 kbps, cu toate ca placa wireless de la laptop (ASUS X53SK) ii 802.11n. Am incercat sa manevrez cate ceva pe la wireless properties, adica My computer > device manager > wireless properties > advances > wireless mod selection > 802.11 b/g. Dupa ce am ales aceasta optiune viteza de download a crescut la 3,3 Mbps.
Abonamentul ii de 100 MBps de la RDS. Laptopul precedent, fara sa-i fac nimica la wireless properties mergea cu 5,2 Mbps (probabil nu ducea wireless-ul mai mult prin WLAN). Ce e de facut?

#26
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in primul rand despre ce router si ce placa de retea wireless vorbim.
la fel posteaza setarile ce tin de wireless de pe router.
antivirus/firewall dezactivat? port forward facut?

#27
DemonRasiel

DemonRasiel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.12.2014

View Postcarmenclara1, on 01 decembrie 2014 - 18:23, said:

in primul rand despre ce router si ce placa de retea wireless vorbim.
la fel posteaza setarile ce tin de wireless de pe router.
antivirus/firewall dezactivat? port forward facut?
Router-ul este de la RDS, un ZTE ZXHN H218N, iar placa de retea Qualcomm Atheros AR9285
La setari nu stie exact la ce te referi, desi cred ca la acestea. mode: b\g\n,  band width 20Mhz, channel auto
Da, ambele dezactivate...port forward nu stiu ce inseamna

#28
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
avand in vedere setariile facute nici nu ma mira ca nu obtii mai mult.

n-only, channel bandwith 40 mhz, canal fix 1,6 sau 11 care e mai liber, securitate wpa2-personal (psk) si criptare aes only

#29
DemonRasiel

DemonRasiel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.12.2014

View Postcarmenclara1, on 02 decembrie 2014 - 03:13, said:

avand in vedere setariile facute nici nu ma mira ca nu obtii mai mult.

n-only, channel bandwith 40 mhz, canal fix 1,6 sau 11 care e mai liber, securitate wpa2-personal (psk) si criptare aes only
foarte tare, acuma merge chiar cu 9-10 Mbps..nu as fi crezut ca aceste modificari imi pot mari viteza WLAN. Eu am crezut ca problema ii din laptopul meu

Multumesc mult !!!

M-am bucurat prea tare...A aparut alta problema, dupa 10 min de functionare si download isi revine inapoi la viteaza de 500 kbps.Setarile raman aceleasi, numai  daca restartez router-ul isi revine la 9-10 Mbps.
Asa ceva nu am mai intalnit si nici nu am citit pe internet. Totusi, cred ca router-ul ii problema

#30
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
limiteaza numarul de conectiuni simultane din clientul de torrente la 50 maxim 100 si ar trebui sa mearga stabil cu viteza ridicata

#31
DemonRasiel

DemonRasiel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.12.2014

View Postcarmenclara1, on 02 decembrie 2014 - 10:12, said:

limiteaza numarul de conectiuni simultane din clientul de torrente la 50 maxim 100 si ar trebui sa mearga stabil cu viteza ridicata
nu merge nici cum...chiar daca NU navighez pe internet sau downloadez, pica wireless-ul de la placa de reta, nu router-ul si revine la viteza de 500 kbps.

#32
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
incearca sa setezi power management pe high performance si din proprietatiile placii de retea wireless sa dezactivezi allow this computer to turn off device to save energy.

#33
DemonRasiel

DemonRasiel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.12.2014

View Postcarmenclara1, on 02 decembrie 2014 - 13:15, said:

incearca sa setezi power management pe high performance si din proprietatiile placii de retea wireless sa dezactivezi allow this computer to turn off device to save energy.
Se pare ca functioneaza si ii stabila viteza de download.
Multumesc inca odata.

#34
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cu placere si nu ai pentru ce!

#35
HondaD

HondaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.01.2009
am facut si eu setarile de mai sus, si la un moment dat chiar a mers f bine, acum cu aceleasi setari merge maxim 20-30 mbps down si uploadul maxim 80-100 mbps, chiar nu stiu ce sa ii mai fac, uploadu e cam tot timpul de 4 ori mai mare decat downloadul. setari router: Mode:11bgn mixed Channel:Channel11 Channel Width:40MHz, ,wpa psk, criptare AES, iar la placa din laptop e setat la fel canal 11U 40mhz ,mode bgn mixed, am dezactivat optiunea cu salvare de energie, la mine nu pot pune setare n-only, iar viteza de down variaza intre 5-30 mbps, iar uploadul intre 20-100 mbps ... pe cablu merge down si uploadu cu 100. ma chinuiesc de cateva zile si tot doar cu sperante false, aseara mergea bine la 70-90 mbps downloadul, azi toata ziua 20-30 Posted Image

am pus si un exemplu, pingu deasemenea e cam foarte mare...
vitezele sunt aceleasi si pe site-ul digi

http://www.speedtest.../5227547867.png
[ http://www.speedtest.net/result/5227547867.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by HondaD, 05 April 2016 - 22:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate