Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Voluntariat in Africa sau India

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Nu ma intelege gresit: am lucrat pentru ONU in Congo si am conlucrat cu multe ONG-uri. Dar sunt adeptul eficientei, nu al atitudinilor hippie. Ceea ce propui este poate potrivit pentru studenti sau proaspat absolventi care vor sa cunoasca lumea cu rucsacu-n spate, care viseaza la egalitate si fraternitate si poate se aleg si cu ceva pe drum.
Dar nu sunt de acord cu voluntari care umbla bezmetici prin Sudan sau Mali, ducand 2 camioane cu ajutoare si neavand nici cele mai vagi notiuni de geopolitica, istorie, securitate (macar aia personala), etc.  Voluntariatul eficient trebuie sa aiba un minim cadru organizatoric, ca sa obtii rezultate eficiente, sa ajuti intr-adevar, nu sa-ti adaugi ceva la bagajul personal de experienta de viata.
Aia care detin scoala mai bine ar cauta sponsori ca sunt destui, apoi sa faca 3 luni de pregatire cu voi si apoi sa va trimita la treaba. Geme Africa de ONG-uri, e foarte usor sa va lipiti de unul din programele sau misiunile din zona (inclusiv de alde ONU, acer in plus va pot asigura si securitatea).

#20
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mie nu mi se pare sclavie, doar prostie. Prosteala mai bine zis.

Am citit in mass media cumparata de rebelii din Africa, evident, care nu vor voluntari acolo.

#21
JennyDRH

JennyDRH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.10.2013
@mymothman69: Pari sa ai multa experienta in domeniu si da, e de inteles ca ai deja bagajul de cunostiinte in spate. As recomanda programul pentru oameni care vor sa invete despre backroundul Africii inainte sa plece in proiecte de voluntariat, oameni care vor sa calatoreasca cu rucsacul in spate, sa guste Africa vorbind cu oamenii locali si vazand stilul lor de viata. Nu pentru cei care vor sa vada parcuri nationale, plaje si hoteluri.
In ceea ce priveste voluntariatul efectiv din Africa pot spune ca este la fel de profesional ca orice alt NGO. Iti alegi tu proiectul care ti se potriveste cel mai bine, in sistemul de invatamant, in sanatate, in agricultura si multe altele.

#22
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
COol. Insa ma intreb care e ordinea: jefuit, injunghiat, violat :scratchchin: asta in cazul fericit in care nu esti decapitat de muslamisti africani alla alalalalalalalallahuuu akbaaar! Posted Image)

Edited by potae, 18 October 2013 - 13:43.


#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostJennyDRH, on 18 octombrie 2013 - 12:38, said:

International Relations, se ofera la sfarsitul studiilor si examenelor A-certificate din partea One World University din Mozambique.

Spiru pare Oxford pe langa asta.

#24
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View PostJennyDRH, on 18 octombrie 2013 - 13:39, said:

@mymothman69: Pari sa ai multa experienta in domeniu si da, e de inteles ca ai deja bagajul de cunostiinte in spate. As recomanda programul pentru oameni care vor sa invete despre backroundul Africii inainte sa plece in proiecte de voluntariat, oameni care vor sa calatoreasca cu rucsacul in spate, sa guste Africa vorbind cu oamenii locali si vazand stilul lor de viata. Nu pentru cei care vor sa vada parcuri nationale, plaje si hoteluri.
In ceea ce priveste voluntariatul efectiv din Africa pot spune ca este la fel de profesional ca orice alt NGO. Iti alegi tu proiectul care ti se potriveste cel mai bine, in sistemul de invatamant, in sanatate, in agricultura si multe altele.
esti romanca sau de unde stii romaneste?iti traduce cineva?

#25
JennyDRH

JennyDRH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.10.2013
Sunt romanca

#26
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View PostJennyDRH, on 18 octombrie 2013 - 13:01, said:

Astea sunt opinii proprii create din mass media si nu mi se pare corect sa spuneti cuvinte grele precum sclavie si ca experienta asta nu e buna de nimic!
Daca ti se pare sclavie sa muncesti pentru cazare, macare(in Norvegia, cea mai scumpa tara din lume) si 3 luni de calatorie in lume, go for someone who is giving this for free si anunta-ma unde ii gasesti.
Unii vor sa munceasca toata viata, ca asa e romanul, dupa bani non stop. Ce e aia voluntariat pentru voi?! Africa nu are nevoie de nici un ajutor din punctul vostru de vedere, ok, pastrati-va opiniile acasa si spor la munca!
Si Romania are nevoie de ajutor, e o tara saraca.  In Africa te duci nu doar ca sa ajuti ci ca sa cunosti si o alta cultura.
Si mie mi se pare putreda treaba cu cei 2 ani jumatate. Probabil dupa ce ai strans bani in primul ani si jumatate o sa zica ca s-a anulat voluntariatul si compania o sa ramana cu banii. Putred rau... :P

#27
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View PostJennyDRH, on 18 octombrie 2013 - 16:00, said:

Sunt romanca
aha...si ce treaba ai tu cu astia?ai lucrat sau lucrezi la ei?

#28
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E 'pestele'. Ce treaba sa aiba?

#29
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cred ca asta e buna pentru aia care vor sa renunte la jocuri pe pc.

#30
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View PostQuantum, on 18 octombrie 2013 - 21:25, said:

Cred ca asta e buna pentru aia care vor sa renunte la jocuri pe pc.
Cum sa renunte? Tu nu vezi ca tipa asta are acces la net/ pc ?

Este o mare smecherie treaba asta. Am citit destule incat sa ma conving. La fel, stiu ca esti platita pentru fiecare "porc" adus in asociatie.
Ia zi mah, cat iei comision? Sau iti tine un negrotel "arma" la tampla si iti dicteaza ce sa zici si ce sa nu?
Daca inca ai ramas acolo dupa incident...stim cu totii de ce Posted Image Africa, negrii, alea alea :)

#31
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostBusiness_style, on 18 octombrie 2013 - 22:44, said:

Cum sa renunte? Tu nu vezi ca tipa asta are acces la net/ pc ?

Este o mare smecherie treaba asta. Am citit destule incat sa ma conving. La fel, stiu ca esti platita pentru fiecare "porc" adus in asociatie.
Ia zi mah, cat iei comision? Sau iti tine un negrotel "arma" la tampla si iti dicteaza ce sa zici si ce sa nu?
Daca inca ai ramas acolo dupa incident...stim cu totii de ce Posted Image Africa, negrii, alea alea Posted Image
Hai ca e simpatica tovarasa Jenny. A creat un show memorabil.
Draga mea, nu ai nimerit bine. Aici se exprima cei care nu-s asa de usor de vrajit. Prin urmare, puteai sa plusezi si tu cu o diploma de Norvegia, nu de Mozambic. Mai tai din cei 2 ani jumate de "activitati" voluntaro-mistice si devenea atractiv pentru hippies on the road. Asa e doar ridicola situatia,  Si derizorie la nivel intelectual.

#32
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
intrebarea normala e cati bani din buzunar platim ,cui si sa fie lamurita treaba cu munca de strangere a banilor. adica ce prestam , daca se percep comisioane. si daca cineva de aici stie vreun numar de la vreo agentie guvernamentala care tine evidenta tuturor firmelor existente sa sunam sa vedem care e treaba daca firma exista sau e fantoma

#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Mai bine va mutati cu discutiile aici: http://forum.softped...icam-si-ajutam/
Discutia asta nu are nimic de-a face cu vacantele decat daca plenuieste cineva o vacanta de 2 ani juma'

#34
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View Posttavivictor, on 19 octombrie 2013 - 09:51, said:

normalintrebarea a e cati bani din buzunar platim ,cui si sa fie lamurita treaba cu munca de strangere a banilor. adica ce prestam , daca se percep comisioane. si daca cineva de aici stie vreun numar de la vreo agentie guvernamentala care tine evidenta tuturor firmelor existente sa sunam sa vedem care e treaba daca firma exista sau e fantoma
nu vezi ca nu se prezinta.?``intrebarea e cati bani din buzunar platim ,cui```iti spune ea cui sa platesti,nu-ti fa griji,totul e sa pui tu botu`...probabil i-a laudat pe romani ce prosti sunt si aia vor sa profite...asta vara au venit la costinesti,unde e tabara de yoga,2 noi ``guri`` de yoga din alte tari sa tina ``lectii ``la prosti,ca s-a dus vestea in lume ce prosti sunt romanii si ce repede pun botu`-unul umbla tot timpul beat crita si celalalt vindea tricouri inscriptionate cu 500lei/buc.!?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate