Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Voluntariat in Africa sau India

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
JennyDRH

JennyDRH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.10.2013
Buna tuturor,
Numele meu este Jenny si in prezent studiez intr-o scoala internationala in Norvegia. Aceasta scoala pregateste studenti sa fie voluntari in Africa(tari precum Mozambique, Zambia, Zimbabwe, Malawi,etc) sau India.
Programul se desfasoara in decursul a 30 de luni:
* 6 luni precurs (munca pentru strangerea banilor necesari pentru program)
* 6 luni de studii in Norvegia
* 3 luni munca si pregatire pentru calatorie
* 3 luni calatorie terestra spre proiect (in Africa sau in Asia)
* 6 luni voluntariat in Africa sau in India
* 6 luni terminare studii si examene finale in Norvegia
Daca sunteti interesati sa aveti o experienta de neuitat, experienta de dezvoltare personala, experienta de calatorie in Africa sau Asia, experienta de voluntar in tari din lumea a 3, contactati-ma! :)

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
http://www.gandul.in...cestuia-9374762 - a se citi comentariile

#3
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
mai exact ce fel de studii?

m-ar interesa proiectul numa ca momentan sunt pe niste injectii tari si nu stiu daca as fi lasat de doctor sa ma implic intr-un proiect atat de vast. treaba e ca no sa uit postul de aici de pe softpedia. ideal ar fi daca ai da cat mai multe detalii si niste informatii despre institutia/ societatea care pune la dispozitie toate astea sa ne dumirim daca e teapa sau nu

#4
JennyDRH

JennyDRH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.10.2013
@greenvision: Am fost aici cand s-a intamplat incidentul si inca am ramas in scoala. Si in cazul de fata "the bad guy" e romanul, nu scoala!

@tavivictor: International Relations, se ofera la sfarsitul studiilor si examenelor A-certificate din partea One World University din Mozambique.

#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cum adica 3 luni calatorie terestra?

Ce fel de scoala?

Edited by undercoverbrother, 18 October 2013 - 12:41.


#6
JennyDRH

JennyDRH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.10.2013
By land. Ideea ar fi sa calatoresti si sa investighezi cat mai multe tari din Africa sau din Asia calatorind mai mult cu tren,autobuz,etc si mai putin cu avionul

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

 undercoverbrother, on 18 octombrie 2013 - 12:40, said:

Cum adica 3 luni calatorie terestra?

Ce scoala?
N-ai auzit ca mersul pe jos face piciorul frumos? Sau vroiai calatorie la clasa I ?!

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Diploma de Mozambic. Tare asta.

#9
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Sunt destule marturii care sustin ca persoanele implicate au avut parte de un tratament "inuman" http://news.bbc.co.u...nd/7576863.stm.
Sper sa fie cum zici tu pentru binele celor care aleg acest program

#10
JennyDRH

JennyDRH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.10.2013
Este o scoala situata in Norvegia, la 30 km de Lillehammer.
Mai multe detalii despre scoala pe www.drh-norway.org

#11
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Cum adica 3 luni calatorie TERESTRA?
Mergem pe jos, din Norvegia in Mozambic? Cu geanta-n carca?
Intre timp s-au inventat avioanele.

Si ce inseamna 6 luni precurs - strangerea banilor? Umblu pe strada cu un carton de gat, sa cersesc bani pentru program?

Si alea 3 luni PREGATIRE pentru calatorie? Si munca? Am nevoie de 3 luni sa-mi impachetez periuta de dinti si ciorapii, sau ce?

Deci: din 2 ani jumate, doar 6 luni le petreci efectiv ajutand negrii iar in rest o arzi elegant in tot felu de "activitati"? In scopul cui?

Di cate imi amintesc, am studiat problema - se pare ca e vorba de un fel de sclavagism acceptat. Bineinteles, pentru a obtine o diploma a universitatii din Mozambic. Uau.
Daca dupa 2 ani juma' ajungeam international la ONU, as fi inteles pentru ce ma bag sluga la norvegieni.

Edited by mymothman69, 18 October 2013 - 12:46.


#12
JennyDRH

JennyDRH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.10.2013
Sunt o persoana cat de poate de normala si stiu sa fac diferenta dintre uman si inuman si nu intotdeauna ce se scrie in ziare este si adevarat! Banuiesc ca toata lumea stie ca ziarele pot fi foarte usor cumparate, un exemplu foarte evident cred ca este ce se intampla si cu Rosia Montana(chiar daca nu are legatura una cu alta)

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
In scopul unei Diplome emise in Mozambic.

De cine sa fie cumparate ziarele in situatia asta?

Daca dupa 2 zile de voluntariat vrei sa renunti cum se procedeaza?

#14
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 JennyDRH, on 18 octombrie 2013 - 12:46, said:

Sunt o persoana cat de poate de normala si stiu sa fac diferenta dintre uman si inuman si nu intotdeauna ce se scrie in ziare este si adevarat! Banuiesc ca toata lumea stie ca ziarele pot fi foarte usor cumparate, un exemplu foarte evident cred ca este ce se intampla si cu Rosia Montana(chiar daca nu are legatura una cu alta)
:)) M-ai convins cu Rosia Montana. Si aia de la BBC au fost cumparati ?

#15
JennyDRH

JennyDRH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.10.2013
@mymothman69
Daca nu te intereseaza programul, este problema ta,consider eu.
Dar daca te intereseaza, te rog da-mi un mesaj privat!

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Asta tinand cont ca ai muncit inainte de plecare pt a finanta expeditia, inclusiv cazare si mancare pe drum si acolo.

#17
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 undercoverbrother, on 18 octombrie 2013 - 12:49, said:

In scopul unei Diplome emise in Mozambic.

De cine sa fie cumparate ziarele in situatia asta?

Daca dupa 2 zile de voluntariat vrei sa renunti cum se procedeaza?

N-ai inteles. Voluntariat faci dupa 1 an jumate. In rest, te bagi servitor la scoala norvegiana de buttleri.

Daca vreau sa fac voluntariat, caut o asociatie/fundatie/etc.  care are solicitari de posturi conform pregatirii mele, si pot pleca in scurt timp la treaba. Si care ofera transport, asistenta medicala si securitatea necesara, ca nu ma duc sa fiu rapit sau decapitat prin nu-s ce funduri de lume.  Sunt destule programe pentru asistenta medicala si prevenirea bolilor, educatie, infrastructura (cum ar fi cea pentru apa potabila, etc.). Un an jumate de spalat vase si cersit bani pe strada nu reprezinta viziunea mea despre ajutorarea semenilor din tarile in curs de dezvoltare.

#18
JennyDRH

JennyDRH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.10.2013
Astea sunt opinii proprii create din mass media si nu mi se pare corect sa spuneti cuvinte grele precum sclavie si ca experienta asta nu e buna de nimic!
Daca ti se pare sclavie sa muncesti pentru cazare, macare(in Norvegia, cea mai scumpa tara din lume) si 3 luni de calatorie in lume, go for someone who is giving this for free si anunta-ma unde ii gasesti.
Unii vor sa munceasca toata viata, ca asa e romanul, dupa bani non stop. Ce e aia voluntariat pentru voi?! Africa nu are nevoie de nici un ajutor din punctul vostru de vedere, ok, pastrati-va opiniile acasa si spor la munca!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate