Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Schimbare sens rotatie motor la cap de cursa

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 10.02.2007
Eu zic ca solutia data de Mircel e buna si convenabila, doar ca, n-a fost inteleasa in totalitate, asa ca a primit critici in necunostinta de cauza.
A folosit un releu bistabil de mica putere, deci ieftin, nu din cel dat ca exemplu, cu montaj pe sina (o categorie de componente ceva mai scumpe). Tocmai de aceea, cred eu, a adaugat releul electromagnetic clasic (DPDT), cu care sa faca inversarea de sens, caci se putea si fara el. Adica un singur releu bistabil, indiferent de tip (cu una sau 2 bobine) poate rezolva in principiu problema.
Si nu trebe cautat prin anumite utilaje vechi pt un astfel de releu, se fabrica si astazi masiv in diverse variante, treaba e sa stii exact ce cauti pentru ca se intalneste sub diverse denumiri. Ideea e sa-i intelegi functionarea.
Se pot gasi inclusiv relee romanesti, caci s-au fabricat atat la Electromagnetica, cat si la Medias. Eu am lucrat si cu cel romanesc cu 2 bobine in genul lui RI-13 (cei mai "batrani" sigur stiu de RI-13).
Apoi, Mircel a dat si un link la o foaie de catalog de la Finder, acolo puteti gasi si relee micute, mai ieftine, in spiritul schemei; ceva similar puteti gasi si la Schrack (Austria), ca sa nu mai zic de cele din Asia, unde gasiti o multudine de variante ieftine.
Apoi, pe ebay e plin. Cu 5 dolari se pot gasi modele corespunzatoare.
Sigur, electronistii pot face si bistabil cu componente electronice, dar trebe avut in vedere o margine de zgomot ridicata, caci motorul cu perii e destul de "zgomotos" dpv electric, asa ca un bistabil simplu, clasic, ar putea fi instabil (usor perturbat), deci ar trebui o varianta putin mai "elaborata" decat cunoscutele montaje "pionieresti".

#20
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
RI 13, sau RI 3 ?

#21
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 10.02.2007
RI-13.
Cele ce mergeau cu prize CF-11, ca MET-urile.
RI-3, daca-mi amintesc bine (au trecut ceva ani), erau unele mari, cu multe contacte, in cutii de tabla.

Edit:
Aici gasesti catalogul ce contine releul de care vorbesc, fabricat la Medias:
http://www.brioelect...e/relee--medias

In pdf-ul cu relee intermediare.

Edited by em2006, 19 October 2013 - 21:34.


#22
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
E buna ideea cu releu bistabil, deca pretul nu este o problema. Studiez acum varianta cu 555, respectiv contacte reed la capat de cursa-monostabil-bistabil. Monostabilul (care introduce o mica intarziere de 1 -2 secunde la fiecare cap de cursa, ca sa nu schimb brusc sensul)  actioneaza un temporizator cu durata variabila - pana la 2 h intre un baleiaj si urmatorul al traseului.

#23
gmd_mihai

gmd_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2008
O SCHEMA PLS !!!  - cu relee si limitatori la 12 v c.c.
Salutare, conditia este sa fie un perpetuum mobile,adica : motorul de cc culiseaza cu o roata dintata pe un ghidaj in lungime de 50 de cm iar la atingerea limitei de capat sa se intoarca in partea opusa si tot asa pina la oprirea dintr-un buton general.
Deci ceva de genul asta , st-dr   -_0_____________0_- , cu conditia sa faca in numar infinit de cicluri de du-te vino fara sa stea la capat de cursa.
Aplicatia o folosesc la un sistem de masaj,astept idei si ceva scheme,fara integrate !

#24
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Attached File  Comanda motor.PNG   1.33K   35 downloads
Releul este cu doua perechi de contacte comutatoare, adica asa.
Attached File  Releu.PNG   48.41K   34 downloads

Edited by miron1947, 28 May 2017 - 00:15.


#25
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Schema corectata.
Attached File  Comanda motor dute -vino.PNG   98.98K   39 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate