Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Activitati extrascolare

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 Ulpiatraiana, on 11 noiembrie 2013 - 02:42, said:

O mica informatie pentru Rose si ceilalti useri care locuiesc peste hotare.Fi`mea este si la centrul de meditatii Kumon care este in 36 de tari printre care si germania.Am ales Centrul Kumon din urmatorul motiv;In cazul in care esti nevoit sa schimbi tara/orasul nu trebuie sa mai muti copilul la alt centru si sa mai platesti taxa de inscriere/cumperi alte manuale/alt sistem de predat etc.
http://en.wikipedia.org/wiki/Kumon

Fi`miu cam de la 3-4 ani a fsot la kumon dar anul acesta i l-am schimbat.La centru care este acum sint foarte multi prieteni/colegi de la scoala si avrut sa fie cu ei.asta mai local asa si mult mai scump.

Lol, eu predau la un centru Kumon..

Ma gandeam sa deschid o filiala si in Bucuresti.

Edited by River_Song, 12 November 2013 - 09:31.


#38
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Dupa introducerea numaratoarei a trebuit sa-i reduc din temele de la kumon,acum are cam 15% din cit avea inainte si sa-i fac modificari in orar.Cit inseamna 15%?6 foi la mate,6limba materna si o lectie din cartea de engleza.La numaratoare are cam 2,3pagini asta insemnand o lectie dar astea le face repede,e vorba de citeva minute,de fapt,asta-i punctul important,viteza calcularii.
Cele de la centru de engleza is cam doua pagini pe zi.
La anul intra la scoala si m-am gindit sa o scot de la matematica(meditatii)pentru ca oricum invata la numaratoare,e diferit,desigur,dar in cele din urma e tot un drac..
M-am consultat cu Domnul Ulpius/profesorii mei de la scoala/mamici cu experinta si majoritatea au fost de parerea asta,si inca una;Sa-i scot si engleza de la kumon pentru ca oricum invata separat la centru de engleza.
Engleza de la kumon i-a fost introdusa pe parcurs pentru ca se apropie de scoala si majoritatea copiilor de varsta ei/grupa ei merg cu 3 deodata(limba materna/mate/engleza),problema este urmatoarea,ii place si engleza de la kumon si nu vrea cu toate ca lectiile nu prea sint bazate pe conversatie,dar ii place ei,ma rog,e mult mai misto sa faci/inveti un lucru in turma decit de unul sigur.Adevarul e ca nici eu nu as putea sa fac yoga/pilates in fata tv-ului de una singura.
Nici eu nu stiu cum e mai bine,unele chestii care au mers la fi`miu n-au/nu merg la ea si invers.Mi-e frica sa nu-i creez dezechilibru.

Quote

Ma gandeam sa deschid o filiala si in Bucuresti.
Au incercat cu ani in urma dar nu au reusit si romanilor li s-a parut scump.Intre timp s-au schimbat lucrurile si poate reusesti.
Cind or vedea romanii cite teme dau astia de la kumon cred ca se spanzura sau ii da in judecata ca le imbolnaveste copiii.Bine!Pe tema asta profesorii se consulta cu parintii cum/cit/ce..
Si,inca o chestie;Daca nu reusesti sa treci testele cu 100% nu avansezi(nivelul) pina nu inveti tot ce nu sti.Ceea ce mie mi se pare un lucru normal.

Edited by Ulpiatraiana, 25 November 2013 - 07:09.


#39
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Fata ta inca nu e la scoala si face meditatii la matematica? Am inteles bine?

#40
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 catalina1, on 25 noiembrie 2013 - 10:44, said:

Fata ta inca nu e la scoala si face meditatii la matematica? Am inteles bine?
Nu ela scoala.

#41
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
E un fenomen des intalnit in Japonia? Mi se pare foarte trist (si asta vine din partea unei persoane care iubeste matematica).

#42
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Incepusem aici discutia, zic sa continuam pe topicul aferent, adica asta. Posted Image

Dupa cum spuneam am fost cu piticii, sambata trecuta, sa ii inscriu la Clubul Copiilor Sect. 5. Pozele se mai jos sunt din ziua deschiderii, unde erau muuulti parinti si multi copii laolalta, asteptand sa fie strigati si sa intre.
Se strigau Cercurile si copiii plus parintii aferenti intrau dupa strigare in cladire.
Eu am intrat cu fii-mea la Clubul de pictura (cost 60 lei lunar, 1 data/saptamana), fi-miu cu iubi au intrat la Clubul de arte martiale.
In final, doar fii-mea a ramas la pictura, karate-le si judo incepeau la 8.00 am in acelasi timp cu orele de clasa, asa ca exclus sa invete fi-miu cum sa se bata in loc de cum sa scrie, deci am renuntat.

In aceeasi zi am mers la deschiderea anului cercetasesc la Cercetasii Romaniei, unde i-am inscris pe ambii.
Iubi nu prea e de acord deoarece copiii de roaga in biserica catolica si mna..chestii intre catolici si ortodocsi, pana la urma s-a votat ca vor merge la Cercetasi. Posted Image

Primele 2 poze sunt de la Clubul copiilor, celelalte 2 de la cercetasi.

Attached Files



#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 -Diana-, on 02 octombrie 2015 - 10:00, said:

karate-le si judo incepeau la 8.00 am in acelasi timp cu orele de clasa
Chestia asta e total fara logica: cum sa pui antrenamentele in acelasi timp cu orele de scoala? Posted Image
Aici toate sporturile/ cerucrile/ cluburile sunt de pe la ora 16:30 - 17 incolo. Doar sambata si duminica sunt unele antrenamente dimineata/ la pranz.

#44
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Da, si eu am zis cine naiba face karate la 8 am cand suna clopotelul?
Iubi zice ca aia care invata de dupa-masa, e si asta o explicatie.
Celelalte zile, marti si joi coincideau cu fotbalul, oricum am zis ca e mai ok sa ramana la fotbal decat la incaierat. :)

#45
Ckarman

Ckarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 06.10.2015

 -Diana-, on 02 octombrie 2015 - 10:00, said:

In aceeasi zi am mers la deschiderea anului cercetasesc la Cercetasii Romaniei, unde i-am inscris pe ambii.
Iubi nu prea e de acord deoarece copiii de roaga in biserica catolica si mna..chestii intre catolici si ortodocsi, pana la urma s-a votat ca vor merge la Cercetasi. Posted Image

vezi ca astia fac sedinte cu parintii!

#46
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Stiu, am fost deja. :)

Costurile pt Cercetasii Romaniei sunt de 100 lei anual plus taxa de inscriere de 25 lei/copil.
Pt al 2lea copil se plateste 50 lei plus 25 taxa inscriere.

#47
Ckarman

Ckarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 06.10.2015
noi suntem la cercetasii ailalti.
nu stiu care sunt costurile. nevasta-mea a fost la sedinta, ea sa cotizeze!

#48
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Care, ailalti? :)

Pe noi ne-a anuntat de un camp de 3 zile in Februarie, la munte. 150 lei/copil.

#49
Ckarman

Ckarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 06.10.2015
Cercetașii munților.

Învață sa omoare ursu' cu kabaru,, sa faca focul fara chibrit, sa pescuiasca cu sulita si alte chestii din mad max.

#50
vlcris

vlcris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.06.2016
La tabara de gatit organizata de Lumea Copilariei! Au oamenii acestia o scoala de vara, unde organizeaza o multitudine de activitati interesante pentru copii. Acum au creat aceasta tagara de gatit, unde au adus-o pe Jessica de la Masterchef ca sa ii invete pe cei mici sa-si pregateasca gustari singuri. Si functioneaza! Sau cel putin la noi. Copii mei sunt super atrasi de aceasta activitate si acum vor sa ma invete pe mine sa mananc sanatos :)) Tabara costa 600 lei/saptamana si au tot felul de activitati dragute. Ii duc chiar si la herghelie! Recomand!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate