Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Activitati extrascolare

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View PostUlpiatraiana, on 27 octombrie 2013 - 12:05, said:

N-are nicio legatura cu inclinatia ca nu e de performanta.Important e sa fie fericiti/entuziasmati.

Excelent punctat! Dar multi parinti considera ca "isi pierde timpul" copilul daca nu e ceva de viitor.

Edited by -Diana-, 29 October 2013 - 16:11.
ramai on topic, te rog


#20
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Fiindca veni vorba de activitati baietoase.Fetei mele ii place si fotbalul.

#21
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostUlpiatraiana, on 27 octombrie 2013 - 12:05, said:

N-are nicio legatura cu inclinatia ca nu e de performanta.Important e sa fie fericiti/entuziasmati.

Pai asta inseamna sa ai inclinatie, sa iti placa, sa te atraga, nu neaparat sa fii super-talentat in domeniul respectiv. Oricum talentul e fix pix fara munca, asa ca as pune pasiunea pentru acel lucru mult peste talent, indiferent ca vorbim de o activitate de trecere a timpului liber sau de performanta.

#22
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postblack_dizzy, on 29 octombrie 2013 - 10:17, said:

Pai asta inseamna sa ai inclinatie, sa iti placa, sa te atraga, nu neaparat sa fii super-talentat in domeniul respectiv. Oricum talentul e fix pix fara munca, asa ca as pune pasiunea pentru acel lucru mult peste talent, indiferent ca vorbim de o activitate de trecere a timpului liber sau de performanta.
Mie imi place la nebunie sa cant, dar e foarte posibil sa fiu printre cele mai netalentate persoane de pe pamant (nu glumesc, sunt infioratoare). Ar fi fost ok sau nu sa am asta ca activitate extrascolara?

Edited by catalina1, 29 October 2013 - 10:35.


#23
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Sa nu exageram, o urma de talent tot trebuie sa fie. Pana la urma ma si indoiesc ca o activitate poate fi placuta in momentul in care o faci intr-un context organizat si esti atat de varza incat toti cei din acel context rad de tine sau se uita de sus la tine sau gandesc ca nu ai ce sa cauti acolo. Nici tie nu cred ca iti place sa canti in public, totusi.

#24
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postblack_dizzy, on 29 octombrie 2013 - 10:40, said:

Sa nu exageram, o urma de talent tot trebuie sa fie. Pana la urma ma si indoiesc ca o activitate poate fi placuta in momentul in care o faci intr-un context organizat si esti atat de varza incat toti cei din acel context rad de tine sau se uita de sus la tine sau gandesc ca nu ai ce sa cauti acolo. Nici tie nu cred ca iti place sa canti in public, totusi.
Deci limita trebuie trasa in momentul in care rad colegii de tine. Ok, daca definesti asa talentul sunt de acord. :)

#25
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Postcatalina1, on 29 octombrie 2013 - 11:11, said:

Deci limita trebuie trasa in momentul in care rad colegii de tine. Ok, daca definesti asa talentul sunt de acord. Posted Image

Definesc asa "o urma de talent", nu talentul in general Posted Image Ma rog, acum depinde si unde duci copilul sa practice acea activitate. Ca daca il duci la Deva sa faca gimnastica, e clar ca vrei performanta si e nevoie de mai mult decat a nu-i face pe colegi sa rada de tine. Dar daca il duci intr-un cadru mai... obisnuit, nu vad de ce ar trebui sa se uite cineva la nivelul de talent pentru activitatea respectiva atat timp cat nu e atat de scazut incat sa incurce desfasurarea cursului. Iar daca e macar acea urma de talent, cuplata cu interes si pasiune pentru domeniul acela, eu zic ca e suficient. Ca doar n-o sa iasa toti copiii Nadia si Mozart.

Edited by -Diana-, 29 October 2013 - 15:56.
usor offtopic> nu avea nici un sens pomenirea userului red-rose aici


#26
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
O urma de talent, exact.
Da, si asa. E la moda sa nu fii la moda. Posted Image

Edited by -Diana-, 29 October 2013 - 15:54.
offtopic


#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Mesaj moderator:

Incercati sa ramaneti on topic, in special Catalina.

Parca discutia era despre activitatile extrascolare, nu `sa facem flame pe topic`.

#28
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Definitia snobismului si faptul ca unii useri cred ca altii sunt snobi, nu sunt teme care se incadreaza pe acest topic.

#29
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Da, cu definitia aia am cam exagerat, scuze.
Dar cu ocazia asta am aflat si eu unde esti moderatoare. :)

#30
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
Ma scuzat' ca intervin, cand am deschis topicul asta, m-am gandit ca putem veni in intampinarea unor parinti care poate cauta o idee despre ceea ce-ar putea face, independent de modulul scolar, cei mici.
Sau, de ce nu, sa primim chiar noi, idei. De exemplu, au si fost, care au adus un punct interesant discutiei noastre, a se vedea cazul ulpiei. Nicio secunda nu m-am gandit ca vor veni niste unii, care sa bage batul prin gard, numai asa, de dragul de-a da apa la moara.
Mi-ar place sa vad comentarii pertinente, de bun-simt si maxima responsabilitate. In fond, cei ce au copii, stiu fiecare dintre ei la ce e bun copilul si la ce nu, ce ar fi bine sa faca si ce nu, ce i-ar putea aduce beneficii copilului sau si ce, din contra, l-ar trage in jos. Activitatile de aces gen aduc un plus de responsabilitate copilului, precum si dezvoltarea mai buna a intelectului, indiferent care ar fi activitatea pe care acestia o desfasoara. Poate n-o sa ajunga un mare maestru, dar ia contact cu persoane noi, vede lucruri noi, isi dezvolta in primul rand imaginea despre ceea ce se intampla in jurul sau.

#31
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Ok, sper ca sunt ontopic. Cand e ok sa puna parintele piciorul in prag la modul "nu te las sa faci x"? Cand deja nu mai e ok sa incerce sa-si influenteze copilul in alegerea activitatii extrascolare (in sensul ca influentarea da deja in manipulare)?

Un exemplu: v-ati lasa copilul la haltere? La gimnastica (ma refer la ceva foarte serios, am eu o buba cu gimnastica asta)? Sau, un pic mai extrem, baiatul la balet?

#32
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
http://www.gandul.in...-varsta-4667230
http://www.copilul.r...sport-a503.html

Din punctul meu de vedere, parintele trebuie sa puna piciorul in prag cand vine vorba de activitati care pun in pericol dezvoltarea fizica si psihica a copilului, nu cand e vorba de opinii, gusturi, stereotipuri (ca sa nu le zic mofturi). Adica la haltere mi se pare de-a dreptul iresponsabil sa lasi un copil de 5-6 ani, insa daca un baietel vrea sa faca balet, nu cred ca e cazul sa ii fie interzis. Parintele poate sa ii explice cam cum sunt vazuti baietii care fac balet si ca e posibil ca alti copii sa rada de el (si aici merge si o lectie despre cum incercam sa ne integram in societate, dar nu trebuie sa lasam opinia generala sa dicteze tot ce facem si cum uneori chiar trebuie sa nu ne pese de parerile celorlalti), dar alegerea mi se pare ca ar trebui sa fie pana la urma a copilului. Oricum, exista doua variante - ori se plictiseste si am terminat problema, ori nu se plictisteste si atunci inseamna ca lui chiar ii place. Ori daca baletul il face fericit, atunci balet sa fie.

#33
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Aseara am fost cu fi`mea la prima lectie de abacus.Spusese la toata gradinita ca ea va avea inca o activitate extra
Prima data i s-a explicat numaratorea/colorat ceva pe acolo/antrenamentul degetelor si cum sa calculeze.
Inceputul a fost asa:
1+1-2
2+1-1
3-2+1+1
2+2-1-1
4-3+2+1-2
4-2+1-2+3
A facut vreo 60 si avut o singura gresala.Rapiditatea miscarii degetelor e ceva fantastic.Mi-a zis profesoara ca dupa 5 minute i-a zis sa nu mai stea linga ea ."-Nu mai stati linga mine.Bilutele se misca in creier si pot sa le fac singura.
A fost in culmea fericirii si pina acasa a vorbit intruna ce/cum a reusit sa faca.
Am cumparat numaratorea si textele(temele pentru acasa) si pina saptamana viitoare trebuie sa faca inca 60.La a treia lectie incep putin altfel.Nu stiu ce este.M-am uitat pe texte dar nu inteleg nimic.
Partea nefericita este ca merge o data pe saptamana.As fi vrut sa o duc si joia dar are gimnastica.

#34
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Ce abilitati dezvolta sorobanul.
http://www.shuzan.jp/english/six/

Multe fetite merg si la hula dance.Fi`mea vrea de vreun an imi zice ca vrea.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hula

#35
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
O mica informatie pentru Rose si ceilalti useri care locuiesc peste hotare.Fi`mea este si la centrul de meditatii Kumon care este in 36 de tari printre care si germania.Am ales Centrul Kumon din urmatorul motiv;In cazul in care esti nevoit sa schimbi tara/orasul nu trebuie sa mai muti copilul la alt centru si sa mai platesti taxa de inscriere/cumperi alte manuale/alt sistem de predat etc.
http://en.wikipedia.org/wiki/Kumon

Fi`miu cam de la 3-4 ani a fsot la kumon dar anul acesta i l-am schimbat.La centru care este acum sint foarte multi prieteni/colegi de la scoala si avrut sa fie cu ei.asta mai local asa si mult mai scump.

Edited by Ulpiatraiana, 11 November 2013 - 02:48.


#36
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
Da, numai ca cel mai aproape Centru Kumon e in Munchen, la 110 km de mine :sadwalk:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate