Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Activitati extrascolare

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
Pt. copii de la 5-6 ani in sus. Care pe unde-i trimiteti ?

Attached Files



#2
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Pe unde le place.
Ok, nu sunt parinte, dar m-a preocupat mult psihologia aplicata copiilor intre 1 si 6 ani. Sunt niste actiuni simple pe care sa le faci ca sa afli ce ii place unui copil (chiar si daca nu stie sa vorbeasca).

Foi cu poze/pliante, etc cu anotimpuri ca sa iti dai seama cam ce ii place.
Daca ii place iarna, orice in sporturile de iarna s-ar putea sa i se pare interesant.
- patine sau role
- skateboard sau snowboard
- daca prefera structuri (baricade, "castele") in locul oamenilor de zapada incearca sa vezi daca ii plac si castelele in nisip. S-ar putea sa aiba inclinatii mai tarziu catre editare 3d, machete, desen tehnic, etc
Daca ii place vara, la fel.
- inot
- polo
- daca ii plac cainii muuuuult posibil sa aiba inclinatii spre dresaj (acum depinde de inclinatiile catre disciplina)
Daca ii plac nuantele de toamna sau primavara, poate avea tendinte artistice (pictura sau muzica)

Orice fel de minge
- ii place sa joace football ?
- ii place sa arunge mingiile (basket) ?
- si altele

Asculta muzica ? Danseaza pe ce asculta (se "prosteste") sau incearca sa cante si el/ea ?

Deseneaza mult ? Peisaje sau oameni ? Masini, cladiri, etc.
_____________________________________________________________________________

Fundatia Voiculescu are cursuri gratuite pe diferite planuri. Dar mai intai vezi ce-i place.

Este sociabil sau ii place sa lucreze singur? Daca e sociabil, ceva lucru in echipa e super, dans sau un sport de echipa. Daca ii place singur si e competitiv performer intr-o anumita directie i-ar fi mai bine. Personal, cred ca trebuie sa invete sa fie sociabil, deci chiar daca nu e, e la varsta in care ii poti modela comportamentul. Deci orice ii place e bine daca are parte de lucru in echipa.

Daca e baiat, eu am facut basket si inot. Il dezvolta destul de bine fara a il opri din crestere.
Sa invete sa danseze o sa-l ajute mult mai tarziu, chiar daca nu prea ii place acum.
Daca are voce, e bine sa invete sa cante la un instrument. Aici e dificil sa iti dai seama ce intrument ii place. Trebuie sa vezi (cand e destul de energic) cam cum se prosteste. Da din maini ca si cum canta la pian sau face pe "roclerul" ? E posibil  sa ii sune bine vioara sau contrabasul, dar toate depind de personalitate.

Daca e fata, dansurile de societate o vor face o "lady" :)

Personal, nu l-as da la arte martiale sau gimnastica decat daca are inclinatii catre asta.

#3
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Fi`mea -gimnastica ritmica si innot.Pe linga are engleza si meditatii.Acum vrea si pian/baschet.dans.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Eu i-am dus pe ai mei la inot si am avut esec total.
Nici unul dintre ei nu mergea de placere, asa ca i-am lasat in pace dupa 8 sedinte.
Acum nu fac nimic extrascolar, cand or mai creste ii dau la scrima, sa vad de care se prinde. (Matei vrea deja, dar e prea mic pt arma aceea. :)  )

#5
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
A mea a inceput de marti, la o scoala de muzica, cursuri pt saxofon. Este ultra-mega entuziasmata, sa vedem cat o tine. Si-ar mai dori si dans ( tango sau salsa), dar inca n-am gasit in zona nimic :sadwalk:

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
La noi, o data cu inceperea cursurilor s-au perindat pe la poarta scolii o multime de oferte la toate cursurile si sporturile posibile.
M-am gandit sa nu o aglomerez momentan cu nimic sau poate sa nu ma aglomerez pe mine, nu mi-e clar exact. :)
Am in perspectiva engleza si limba turca (la asta din urma am sa merg si eu), dar nu acum ca nu am timp...Ma gandeam si la ceva canto ca are voce, dar cum insista ca vrea sa se faca chirurg sau pediatru, ma gandesc ca toc banii aiurea pe canto, plus ca nu vreau sa ajunga sa se dezbrace la 14 ani in Playboy pt a-si promova cine stie ce stupizenie de melodie.
Cat despre spada lui fi-miu, mai astept 2 ani sa se inalte.
Nu vreau sa faca fotbal, sunt destui copii care fac fotbal, prefer alte sporturi, acum sa vedem ce prefera si el, oricum vad ca orice e cu bataie, hop si el. :)
Sa mai creasca si vad eu apoi ce li se potriveste sau ce vor ei, in principal.

#7
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
yee, sporturi de contact sa fie ! pt fiu-tau fara numar :P

box ? K1 ?

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Nu d-astea violente si sangeroase :)
El vrea karate, dar pt ca are impresia gresita ca acolo invata sa bata.
I-am explicat ca nu asta este scopul acestui sport, o sa inteleaga mai bine cand se va duce acolo...poate il conving pe ta-su sa se ocupe de treaba asta cu dusul copilului la karate, mai ales ca are mai mult timp decat mine si la 5 ani e ok pt fi-miu.

Cam atat cu sporturile si cu alte activitati, momentan. :)

#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
mai bine il duci la aikido.dupa aceea o sa isi faca freza tip chel cu parul lung gen steven seagal si o sa umble in geaca de piele, asa ca iesi ieftin.nu trebuie investit in echipament de sport.

#10
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 red-rose, on 18 octombrie 2013 - 08:10, said:

A mea a inceput de marti, la o scoala de muzica, cursuri pt saxofon. Este ultra-mega entuziasmata, sa vedem cat o tine. Si-ar mai dori si dans ( tango sau salsa), dar inca n-am gasit in zona nimic Posted Image
Buna alegere.Instrumentele ajuta la dezvoltarea atentiei si intelectulu.
Implica ambele emisfere si atunci invatatul devine usor si rapid.

Edited by Ulpiatraiana, 22 October 2013 - 06:33.


#11
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
De saptamana viitoare vreau sa o duc la soroban.Sorobanul deriva din suanpan-numaratoarea chinezeasca.Copiii care merg la soroban au rezultate fantastice la matematica,de ce,uite..
http://en.wikipedia.org/wiki/Soroban
http://en.wikipedia....tal_calculation
Varsta potrivita;3 si 12 ani.

ps.Rose!Au si in Germania.

Edited by Ulpiatraiana, 24 October 2013 - 02:14.


#12
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Important!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Px_hvzYS3_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
Ce chestie ! Mi se pare super-tare ! :)

#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
deci faza cu soroban...............am si cautat deja in cluj dar evident ca nu exista........... :( sper ca pana fac copil si o sa aiba varsta necesara sa fie persoane care predau asa ceva:D este super tare!ii pune rotitele in miscare de numa

#15
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 RpgBoy, on 17 octombrie 2013 - 16:09, said:

E posibil  sa ii sune bine vioara sau contrabasul

Nu stiu ce sa zic despre contrabas si alte asemenea instrumente la o varsta atat de frageda. Cand eram mai mititica si mergeam la scoala de muzica, la chitara, violoncel, contrabas si alte asemenea instrumente mari nu primeau copiii decat de la clasa a 5-a in sus - pentru ca nu aveau mainile suficient de mari incat sa poata sa faca acordurile.

Despre arte martiale iar nu stiu ce sa spun, am gasit studii conform carora practicate la varste fragede ar inhiba cresterea (eu una m-am oprit din crescut cand m-am apucat de karate, dar nu pot sa generalizez, poate a fost coincidenta).

Pana la urma cred ca cel mai ok e sa il indrepti spre ceva spre care are inclinatie. Si sa incerci mai multe variante, nu sa te incapatanezi sa obligi copilul sa faca ceva ce nu ii place pentru ca ti se pare tie interesant. Daca isi alege el ceva, nu l-as lasa sa renunte dupa 3-4 sedinte, ca doar trebuie sa invete o forma de responsabilitate, dar daca l-am impins eu spre ceva si nu se lipeste de el, chiar nu mi s-ar parea normal sa stresez copilul sa mearga pe drumul ales de mine daca nu i se potriveste.

#16
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 black_dizzy, on 25 octombrie 2013 - 10:15, said:



Pana la urma cred ca cel mai ok e sa il indrepti spre ceva spre care are inclinatie. Si sa incerci mai multe variante, nu sa te incapatanezi sa obligi copilul sa faca ceva ce nu ii place pentru ca ti se pare tie interesant. Daca isi alege el ceva, nu l-as lasa sa renunte dupa 3-4 sedinte, ca doar trebuie sa invete o forma de responsabilitate, dar daca l-am impins eu spre ceva si nu se lipeste de el, chiar nu mi s-ar parea normal sa stresez copilul sa mearga pe drumul ales de mine daca nu i se potriveste.

Copilul se indreapta oarecum si in functie de ceea ce tu ca parinte ii insufli. De exemplu, fiica-mea a vrut initial sa invete chitara, dar mie mi se pare muult prea comuna. De aceea, am cautat sa-i arat ce altceva poate invata, fiind vorba de un instrument muzical. Si-am ales saxofonul impreuna. Am cautat pe net (youtube) o multime de video-uri ca sa-i arat ce gama larga de genuri muzicale are in componenta saxofonul si-a fost foarte incantata. I se lumineaza fata cand stie ca vine martea si trebuie sa mearga la curs, plus ca s-a laudat tuturor cu ceea ce face. Sotul meu spune ca acest instrument e mai mult pt baieti, dar eu nu cred asta si daca asta mica invata cu placere, nu vad de ce n-ar continua.

#17
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Normal, multe dintre pasiuni isi au radacina in familie. Ideea era sa nu se ajunga in extrema in care copilul spune ca nu vrea si nu vrea si parintele o tine pe a lui ca "lasa ca stiu eu mai bine", nu ca parintele n-ar trebui sa se implice deloc in aceasta alegere.

#18
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

I se lumineaza fata cand stie ca vine martea si trebuie sa mearga la curs, plus ca s-a laudat tuturor cu ceea ce face

Pentru ca e un copil echilibrat si plin de viata.Asta datorita tie.
Abia aintrat la scoala si e varsta perfecta pentru activitatile extra.Prin clasa 6,7 incep sa inmulteasca materiile/temele,incepe pregatirea pentru liceu si va trebui sa renunte la multe.

Quote

Pana la urma cred ca cel mai ok e sa il indrepti spre ceva spre care are inclinatie
N-are nicio legatura cu inclinatia ca nu e de performanta.Important e sa fie fericiti/entuziasmati.
Fi`miu nu a fost bun la fotbal deloc.Conteaza ca lui i-a placut/si-a facut prieteni/a invatat ce inseamna spiritul de echipa/conditie fizica etc.Acum a renuntat la fotbal/inot/caligrafie pentru ca nu mai are timp.A ramas cu tenisul/meditatiile si engleza.

Edited by Ulpiatraiana, 27 October 2013 - 12:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate