Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cutia cu idei de afaceri

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 redcamel, on 24 noiembrie 2013 - 13:00, said:

da ai dreptate fac inghetata foarte buna, inghetata artizanala (ca la mama acasa). Problema e la noi, nu cred ca in romania se mananca inghetata iarna, la ei a devenit ''traditie'' sa iesi la o inghetata chiar si iarna. crede-ma ca se mananca foarte multa in Italia indiferent de anotimp.pt mn e profitabila din primavara pana toamna tarziu....iarna ce faci? ma refer in romania.
Iti gasesti o alta activitate iarna. Eu vorbeam de Germania. Saptamana asta am vrut sa iau inghetata, era taraba inchisa Posted Image

#56
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Murphy:
20) Cine stie, face; cine nu stie, conduce; iar cine nu face si nici nu conduce… ii invata pe ceilalti ce ar fi de facut si cum trebuie sa conduca.
http://www.standdupp.ro/tag/murphy

Nu te baga cu crescut gaini si lucruri in care nu te pricepi.

Ai vorbit de surse PC.
Ai putea organiza cursuri de folosire a PC-ului. Sunt oameni care vor sa invete ciar si folosirea Word. Nu or fi si fonduri UE pentru astefl de activitate. Ca UE tot pistoneaza pe specializarea oamenilor nostri.

#57
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

 Bursul, on 23 noiembrie 2013 - 11:13, said:

Ce ziceti de inghetata facuta acasa? A facut careva chestia asta?
Aici fac italienii niste inghetata de te lingi pe degete. Si cupa de inghetata e mare si costa doar 1 euro. Cam ce  auorizatii trebuie pentru o toneta?

Inghetata facuta in casa = extrem de scumpa. Cea eco de la magazin din italia este probabil tot in fabrica facuta.
Cum sa vinzi cupa mare de inghetata cu un euro cand doar ingredientele costa mai mult ?

#58
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

 Bursul, on 23 noiembrie 2013 - 11:13, said:

Ce ziceti de inghetata facuta acasa? A facut careva chestia asta?
Aici fac italienii niste inghetata de te lingi pe degete. Si cupa de inghetata e mare si costa doar 1 euro. Cam ce  auorizatii trebuie pentru o toneta?
nu are cum sa fie 1E si facuta in casa. Unde stau eu la Salerno-cupa mare. 2.50E 1kg 16-19E....Milano-cupa mare 3E 1kg 20-24E. eu vorbesc de inghetata artizanala.

#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Astia cica fac inghetata in spatele tejghelei. Acum nu am vazut exact cum fac, dar asa zic ei. N-am mancat prea multa inghetata la viata mea, dar pe departe e cea mai buna pe care am mancat-o, cu exceptia inghetatei Polar  de pe vremea ciuruitului
[ http://www.tvdece.ro/wp-content/uploads/2012/07/inghetata-polar1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Idee de afacere...stiu ca e o idee tampita, dar. Te duci la Cernobil si Pripiat si aduni tot fierul de acolo, sunt zeci de mii de tone.

#61
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 redcamel, on 01 decembrie 2013 - 18:39, said:

Idee de afacere...stiu ca e o idee tampita, dar. Te duci la Cernobil si Pripiat si aduni tot fierul de acolo, sunt zeci de mii de tone.

si pe langa asta e si radioactiv .....   adik valoreaza si mai mult Posted Image

Edited by wide, 01 December 2013 - 18:48.


#62
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Ideea mi-a venit de la sutele de turisti/curiosi care perinda in fiecare an pe acolo...oare fierul ala are radioactivitatea cu mult peste limita? Si daca e radioactiv prin topire isi pierde radioactivitatea sau face mai mult rau?

#63
-Amza-

-Amza-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2013

 redcamel, on 01 decembrie 2013 - 19:10, said:

Ideea mi-a venit de la sutele de turisti/curiosi care perinda in fiecare an pe acolo...oare fierul ala are radioactivitatea cu mult peste limita? Si daca e radioactiv prin topire isi pierde radioactivitatea sau face mai mult rau?
Si de ce nu ai face treaba asta in Romania? Cred ca orice oras din tara asta are cel putin o fabrica comunista care sta parasita.

#64
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

 -Amza-, on 01 decembrie 2013 - 20:25, said:


Si de ce nu ai face treaba asta in Romania? Cred ca orice oras din tara asta are cel putin o fabrica comunista care sta parasita.
eu nu am zis ca vreau sa fac eu, am propus o idee chiar daca e mai iesita din comun. Fabrici nedemolate in Romania nu cred ca mai sunt, si alea care mai sunt si se da la taiere nu le poate lua orisicine. Esti interlop, ai relatii prin primarie, te invarti prin cercul celui care a condus fabrica ca director, poti intra cu autogenul, daca nu stai si privesti cum trec camioanele pline.

Edited by redcamel, 01 December 2013 - 21:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate