Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cutia cu idei de afaceri

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Imi tot vine in minte idei de afaceri.

Saptamana asta: surse de alimentare pentru PC-uri.
Cam cat ar trebui investit, ce fel de oameni trebuie angajati, cati?

Sunt sanse sa mearga afacerea?

#2
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Asta e toata ideea? Posted Image Glumesti? Posted Image

#3
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Are o cutie intreaga.
Mai extrage una din cutie ca asta cica nu.

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
1. Nu poti sa le faci mai ieftin ca chinezii
2. Piata PC-urilor este in scadere

In concluzie, o idee proasta.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

 Repulse #, on 17 octombrie 2013 - 14:12, said:

Are o cutie intreaga.
Saptamana viitoare. Acum stau sa ma gandesc cum as putea produce surse de alimentare.
Sa o iei de la zero, proiectand o sursa e cam dificil.

 don_dannielo, on 17 octombrie 2013 - 14:13, said:

1. Nu poti sa le faci mai ieftin ca chinezii
2. Piata PC-urilor este in scadere
In concluzie, o idee proasta.
Asa-i, acum la moda sunt tabletele, laptopurile!

Edited by Bursul, 17 October 2013 - 14:20.


#6
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

 Bursul, on 17 octombrie 2013 - 14:06, said:

Imi tot vine in minte idei.

Mai bine asa, nu?

#7
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Deschideti o carmangerie,nu ca nu ar fi destule,dar carne se tot mananca.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

 tybanu, on 17 octombrie 2013 - 14:25, said:


Mai bine asa, nu?
Vezi ca e un thread cu greseli de gramatica, poti sa ma parasti acolo. :P

 teapavoua, on 17 octombrie 2013 - 14:30, said:

Deschideti o carmangerie,nu ca nu ar fi destule,dar carne se tot mananca.

Mai degraba as produce ceva, dar nu in agricultura.

O alta idee ar fi blugi. Sa-ti faci o marca, sa o promovezi si sa te impui pe piata. Clienti in Romania ar fi. Aia veniti din vest sunt scumpi.

#9
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Nu de greseli gramaticale era vorba. Ce idei de afaceri ai tu, necesita investitie sanatoasa, si nu vii cu nimic inovator. Unde sunt 100 mai vii si tu al 101lea.

Edited by tybanu, 17 October 2013 - 15:06.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai dreptate, nu e o problema sa faci blugi, problema e sa le faci o marca.

Edited by myshyk, 17 October 2013 - 15:11.


#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

 tybanu, on 17 octombrie 2013 - 15:05, said:

Nu de greseli gramaticale era vorba. Ce idei de afaceri ai tu, necesita investitie sanatoasa, si nu vii cu nimic inovator. Unde sunt 100 mai vii si tu al 101lea.
Nu ne costa nimic sa le discutam. Asa ma lamuresc si eu ce si cum.


 myshyk, on 17 octombrie 2013 - 15:10, said:

Ai dreptate, nu e o problema sa faci blugi, problema e sa le faci o marca.
Cel mai mult ar fi de investit in publicitate Tv (aici iti trebuie un clip bun).

#12
-Amza-

-Amza-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2013

 don_dannielo, on 17 octombrie 2013 - 14:13, said:

1. Nu poti sa le faci mai ieftin ca chinezii
2. Piata PC-urilor este in scadere

In concluzie, o idee proasta.
Am vazut ceva documentare si altele la nivel de emisiune in care aia din America au inceput sa bage impozit nasol(da NASOL) pe produsele din Asia: Prezentau pe aia in America care investeau intr-o teava peste cat practicau aia pretul la alea din china: Gata facute, livrate, vandute in America.
Concluzia: Puteam sa zicem ca America a investit in retehnologizare... NOP! Au marit impozitul la nivel S.F. pentru produsele din China si sprijina economia Interna.

Exemplul meu personal: Zilele trecute imi trebuia o surubelnita in cruce: : http://www.magazin-l..._3-67574.p.html -
Cat am dat pe ea? 1 RON!

O surubelnita care chiar merge.

Concluzia? Nup la surse, oricum ce o sa produci o sa fie No Name.
Altceva? Asteptam alta idee, imi place treaba asta.

Edited by -Amza-, 17 October 2013 - 15:49.


#13
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Daca accepti un sfat de la un "Junior" ai putea investi intr-o afacere de nisa. Nu stiu care e aia, ai putea sa o descoperi. Era o emisiune pe vremuri, la TVR2, Arena Leilor - e un format copiat din afara dar poate gasesti acolo ceva idei.
Ceva care sa mearga la sigur nu cred ca exista ai putea incerca dezvoltarea unei afaceri on-line?

#14
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 -Amza-, on 17 octombrie 2013 - 15:48, said:


Am vazut ceva documentare si altele la nivel de emisiune in care aia din America au inceput sa bage impozit nasol(da NASOL) pe produsele din Asia: Prezentau pe aia in America care investeau intr-o teava peste cat practicau aia pretul la alea din china: Gata facute, livrate, vandute in America.
Concluzia: Puteam sa zicem ca America a investit in retehnologizare... NOP! Au marit impozitul la nivel S.F. pentru produsele din China si sprijina economia Interna.

Exemplul meu personal: Zilele trecute imi trebuia o surubelnita in cruce: : http://www.magazin-l..._3-67574.p.html -
Cat am dat pe ea? 1 RON!

O surubelnita care chiar merge.

Concluzia? Nup la surse, oricum ce o sa produci o sa fie No Name.
Altceva? Asteptam alta idee, imi place treaba asta.

esti plecat de pe lumea asta, esti in 2013 dezinstaleaza windows 95 s-a ajuns deja la 8. se face lobby puternic si directia e free trade agreement cu china si tu aberezi cu taxele. china e cea mai mare piata de consum din lume si tu crezi ca cineva are curaj sa impuna tarife pe marfurile lor (nu ma lua cu panourile ca aia e alta discutie despre antitrust si state-subsidized dumping practice).

cine mai crede ca bariere in calea free tradeului sunt vreo solutie posibila de protectionism e in delirium trements.

#15
-Amza-

-Amza-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2013

 neasuciu, on 17 octombrie 2013 - 16:11, said:

Daca accepti un sfat de la un "Junior" ai putea investi intr-o afacere de nisa. Nu stiu care e aia, ai putea sa o descoperi. Era o emisiune pe vremuri, la TVR2, Arena Leilor - e un format copiat din afara dar poate gasesti acolo ceva idei.
Ceva care sa mearga la sigur nu cred ca exista ai putea incerca dezvoltarea unei afaceri on-line?
Este cumva emisiunea aia cu juriu? Se propuneau proiecte si doar unul era sustinut?

 chinaman, on 17 octombrie 2013 - 16:49, said:

esti plecat de pe lumea asta, esti in 2013 dezinstaleaza windows 95 s-a ajuns deja la 8. se face lobby puternic si directia e free trade agreement cu china si tu aberezi cu taxele. china e cea mai mare piata de consum din lume si tu crezi ca cineva are curaj sa impuna tarife pe marfurile lor (nu ma lua cu panourile ca aia e alta discutie despre antitrust si state-subsidized dumping practice).

cine mai crede ca bariere in calea free tradeului sunt vreo solutie posibila de protectionism e in delirium trements.
Este clar ca nu urmaresti America, da spre 0, ai spus o mai mare tampenie de orice american ar pica jos de ras!!!!!

Ce Comert Liber? America este la pamant si poporul preseaza masurile populare, dolarul este la pamant, nu valoreaza nici hartia pe care este tiparit.

Ceva ma face sa cred ca esti un angajat, ca nu ai treaba cu domeniul asta si ca singura ta sursa de venit este DOAR jobul.
Concluzia: Este placut? Simti placere cand iti dai cu parerea despre vreo idee de afacere pe net?
Recomand sa urmaresti la modul zilnic ce fac aia prin state: Ceva ca partea asta "placuta" cum l-au blocat pe obama cu reforma lui din sanatate... nici asta nu se credea posibil.

Edited by -Amza-, 17 October 2013 - 17:21.


#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Aici doresc sa vorbim pur si simplu idei. Fie ele si tampite. Nu se stie de unde sare iepurele. La un moment dat ma gandeam ca ar merge sa faci unelte/scule surubelnite, patente, ciocane.

Cum ar fi sa investesti intr-o asemenea afacere? Multi ar zice ca esti nebun. Important e sa gasesti acel raport pret calitate si sa reusesti sa faci un brand. Ca sa-ti mearga afacerea Romania nu poate sa fie singura piata de desfacere.

Ca o remarca: observ ca romanii atunci cand vorbesc de afaceri se gandesc la servicii, vanzari, productie in agricultura, baruri, pensiuni. Eu am toata stima pentru aia care produc ceva si incearca sa faca un brand, vezi AllView. Sunt putine afacerid e genul asta, iar concurenta e acerba.

#17
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cati bani ai de investit?

nu de alta, dar un brand nu se construieste cu "un clip bun". O sa trebuiasca sa bagi puternic in promovare, si asta pe termen lung. Oamenii cumpara un anumit brand (sa zicem mai nou pe piata, ca cele cu traditie au deja fidelitatea garantata) pentru ca au tot auzit de el pana le-a ramas in cap si in magazin au ales, ghici ce? chiar brandul ala! Ei, ca sa tot auda de brandul tau trebuie sa fii prezent cam peste tot pe unde e publicul tau tinta: pe strada, la metrou, la TV, in magazine, pe internet, chiar si-n baie daca se poate (ce, nu citeste nimeni la baie ofertele primite prin posta?). Clipul ala bun de dat la TV va trebui sa-l difuzezi de mii si mii de ori. Ai atatia bani? Sau ii vei face din vanzarea produsului, ca sa poti mentine publicitatea (deh, majoritatea oamenilor au un defect: uita!). Ca sa-ti faci o idee de costuri, cere niste oferte de la agentii de media buying si apoi calculeaza de cate difuzari iti ajung banii.

#18
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
eu ma gandeam la deschiderea unei carmangerii cu aprovizionare proprie. de ex. se crec 30 vitei, 50 porci, 200gaini, asta pentru inceput. dar crescute fara ingrasaminte si alte OMG-uri.cred ca ar merge

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate