Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Problema receptie semnal wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
M3gatron

M3gatron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2013
Am dat azi peste o problema si nu stiu daca este vina mea si nu am facut ceva bine.
M-a chemat cineva sa ii instalez routerul wireless.
Am cumparat un D-link simplu cu doua antene. Am zis ca este suficient.
Il instalez si merge OK. Mergem afara in curte(persoana respectiva sta la casa) si nu are semnal deloc.
Bun Cumpar un TP-Link(ceva de genul http://www.pcgarage....nk/tl-wr1042nd/) si un amplificator de semnal parca(preia semnalul si il duce mai departe).
Il instalez si pe asta si merge OK dar tot nu are semnal afara in curte. De mentionat ca routerul este in prima camera si semanlul trebuie sa treaca prin 5 pereti pana in curte pe o distanta de 15-20m.
Bag amplificatorul il configurez si pe asta si merge dar tot nu are semnal in curte.
Maine iar ma duc sa vad daca pot sa ii fac ceva.
Ce m-ati sfatui sa cumpar sau este o problema de setare??

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Un pikamer, sa darami peretii.. :)  Daca sunt de beton, nu prea vad sanse. Muta routerul mai aproape de curte, Pui un repetor in pod.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 M3gatron, on 17 octombrie 2013 - 08:24, said:

...De mentionat ca routerul este in prima camera si semanlul trebuie sa treaca prin 5 pereti pana in curte pe o distanta de 15-20m.
Bag amplificatorul il configurez si pe asta si merge dar tot nu are semnal in curte.
Cu ce ai testat daca are semnal in curte? Intreb asta fiindca device-urile mici (gen smartphone sau tableta) au o antena wireless mica si destul de slaba, asa ca sansele de semnal bun sunt spre zero. Trebuie sa testezi cu un laptop sa vezi daca prinde ceva semnal afara.
De asemenea, atat numarul si grosimea/compozitia peretilor conteaza, cat si interferentele din jur (unele dispozitive electronice ce functioneaza tot pe frecventa de 2,4Ghz) asa ca ar fi bine sa testezi routerul folosind si alte canale wireless decat cel pe care e setat acum.

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
5 pereti? slabe sanse...

ia vre-o 30M de cablu, trage-l prin pod si pune routeru undeva la jumate.

#5
M3gatron

M3gatron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2013

 Hider141, on 17 octombrie 2013 - 08:58, said:

Cu ce ai testat daca are semnal in curte? Intreb asta fiindca device-urile mici (gen smartphone sau tableta) au o antena wireless mica si destul de slaba, asa ca sansele de semnal bun sunt spre zero. Trebuie sa testezi cu un laptop sa vezi daca prinde ceva semnal afara.
De asemenea, atat numarul si grosimea/compozitia peretilor conteaza, cat si interferentele din jur (unele dispozitive electronice ce functioneaza tot pe frecventa de 2,4Ghz) asa ca ar fi bine sa testezi routerul folosind si alte canale wireless decat cel pe care e setat acum.

L-am testat si cu tableta si cu smartphone si cu laptop(oricum nu conteaza pt ca desi merge pe laptop trebuie neaparat sa mearga si pe telefon)
Persoana in cauza este mai mofturoasa si vrea neaparat sa prinda semnal si in fundul curtii.
Casa nu are etaj si peretii sunt destul de grosi in special cei exteriori care au si izolatie.

Sincer m-am  gandit la varianta cu podul dar ar fi cam complicat pt. ca trebuie sa dau gaura prin tavan si sa cumpar si cablu.

Edited by M3gatron, 17 October 2013 - 09:19.


#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tot n-ai zis din ce-s peretii, planseul (tavanul) . Daca plaseul e din beton armat, un singur router in pod nu cred sa rezolve problema, sa a net in toata casa+fundul curtii. Daca peretii-s de caramida, ia un cablu mai lung si fa un test cu routerul montat pe peretele dinspre curte, eventual in mijlocul casei. Daca nu merge, ramane solutia cu routerul din casa+unul in pod, sau de exterior. Degeaba faci testul cu-n laptop, ce are doua antene incorporate, daca omul vrea net pe telefon sau tableta chinezeasca. La fel, degeaba pui un router cu "n", care acopera mai bine, daca dispozitivele lui pot doar "g".

#7
M3gatron

M3gatron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2013
Tavanul sincer nu stiu daca este din beton.
Peretii sunt din caramida.

Si stai linistii ca nu are chinezarii ieftine persoana respectiva ci chinezarii scumpe.
Smartphone-ul este un samsung galaxy s3, tableta sincer nu stiu.
Proprietarul casei este un pietar cu buzunare adanci deci isi permite cam orice.

Edited by M3gatron, 17 October 2013 - 10:03.


#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 M3gatron, on 17 octombrie 2013 - 09:12, said:

Persoana in cauza este mai mofturoasa si vrea neaparat sa prinda semnal si in fundul curtii.

Casa nu are etaj si peretii sunt destul de grosi in special cei exteriori care au si izolatie.

Sincer m-am  gandit la varianta cu podul dar ar fi cam complicat pt. ca trebuie sa dau gaura prin tavan si sa cumpar si cablu.
mofturi mofturi, dar si tehnologia are o limita. adica se poate, dar nu cum vrea el /vrei tu

nu conteaza izolatia. conteaza beton/fier samd...

nu trebuie sa dai gaura prin tavan ci doar sa iei firul de afara si sa-l bagi direct in pod.
daca are si pc, poti sa-i iei o placa de retea wireless. fie pe usb fie pe pci.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca firul vine de afara, ca n-a spus nici ce net are. Poate-i cu modem de cablu, sau gpon...

#10
M3gatron

M3gatron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2013
Firul nu vine de afara. Are net prin modem care este in camera pe birou.

#11
ZaitzDucu

ZaitzDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 07.12.2008

 M3gatron, on 17 octombrie 2013 - 09:12, said:

L-am testat si cu tableta si cu smartphone si cu laptop(oricum nu conteaza pt ca desi merge pe laptop trebuie neaparat sa mearga si pe telefon)

Complet neadevarat. Telefonul are o antena foarte mica, pe cand laptopul ceva mai mare, dar exista si sansa ca nici pe laptop sa nu prinzi semnal; asta tot din cauza antenei.. Vrei semnal afara? scoate PCul in curte si punei o placa wireless in slotul PCi, si vezi atunci semnal.. asta daca acel router reuseste sa treaca de acei 5 pereti de care zici...

#12
M3gatron

M3gatron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2013
Am reusit sa rezolv problema. Am schimbat extenderul cu unul mai puternic si acum are semnal peste tot.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate