Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Intrebare background

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Imi poate spune si mie cineva dece pentru
<table border="0" width="100%" style="background-image:url(http://mmo-arena.ro/fifa/images/userbg.png); background-size:100% 100%;border:0px;"> ...

imi afiseaza
[ http://s23.postimg.org/fs04jokhn/untitled.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
desi imaginea background este
[ http://s24.postimg.org/j1lfsqv8l/userbg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


nu conteaza ce dimensiuni are poza... am pus si exact si el tot imi intinde poza

Edited by MooF2010, 16 October 2013 - 20:31.


#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Aoleu tu faci page design cu tabele? :))
Iti afiseaza taiat pt. ca celula de tabel e mai mica decat latimea pozei tale.

#3
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
Exista propietatea "border-radius" in CSS. Ia o valoare numerica in relatie cu o unitate de masura si ofera fix efectul de care ai tu nevoie: "rounded corners"
Nu ai nevoie de imagine. Dar daca totusi vrei sa o folosesti, cum de nu poti sa iti dai seama din ce cauza e taiata? Exact cum a spus si Potae, dimensiunile nu se potrivesc. Browserul nu este Mama Omida, nu poate ghici ce vrei si apoi sa si redimensioneze chestiile cum vrea el.

Ai fi putut foarte bine sa faci un div, sa ii aplici aceste complexitati numite border-radius, sa ii dai gri-ul ala ca fundal, sa ii dai niste padding, sa pui o imagine si mai multe span-uri, sa le dai float la stanga sau sa le pozitionezi relativ si gata. Nu conteaza ca arata la fel deocamdata, a folosi tabele pentru layout reprezinta numeroase dezavantaje: semantica proasta, accesibilitate redusa, limitarea accesului la stilizare, conflicte cu elementele din jur.

Tu iti dai seama ce s-ar fi intamplat daca te-ai fi dus la un interviu si te-ar fi pus aia sa reproduci anumite imagini in cod pur? Acum cateva zile, la SmartWeb Conference (Bucuresti), Bruce Lawson a vorbit despre "How to destroy the web". Crede-ma, mai bine ca nu te-ai dus, ti-ai fi pierdut timpul, esti deja expert in asta.

#4
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Andrei, crede-ma ca l-ai pierdut :)

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Nu m-a pierdut, nu fac design... dar nu vreau sa stau acum sa fac radius in css compatibil pe toate browserele pentru un element de  ~ 600x200.
Problema era tot la mine, poza cu masurile exact am salvat-o .png iar cea din ftp era .PNG ....

View PostAndrey77, on 16 octombrie 2013 - 21:40, said:

Exista propietatea "border-radius" in CSS. Ia o valoare numerica in relatie cu o unitate de masura si ofera fix efectul de care ai tu nevoie: "rounded corners"
Nu ai nevoie de imagine. Dar daca totusi vrei sa o folosesti, cum de nu poti sa iti dai seama din ce cauza e taiata? Exact cum a spus si Potae, dimensiunile nu se potrivesc. Browserul nu este Mama Omida, nu poate ghici ce vrei si apoi sa si redimensioneze chestiile cum vrea el.

Ai fi putut foarte bine sa faci un div, sa ii aplici aceste complexitati numite border-radius, sa ii dai gri-ul ala ca fundal, sa ii dai niste padding, sa pui o imagine si mai multe span-uri, sa le dai float la stanga sau sa le pozitionezi relativ si gata. Nu conteaza ca arata la fel deocamdata, a folosi tabele pentru layout reprezinta numeroase dezavantaje: semantica proasta, accesibilitate redusa, limitarea accesului la stilizare, conflicte cu elementele din jur.

Tu iti dai seama ce s-ar fi intamplat daca te-ai fi dus la un interviu si te-ar fi pus aia sa reproduci anumite imagini in cod pur? Acum cateva zile, la SmartWeb Conference (Bucuresti), Bruce Lawson a vorbit despre "How to destroy the web". Crede-ma, mai bine ca nu te-ai dus, ti-ai fi pierdut timpul, esti deja expert in asta.


background-image:url(http://mmo-arena.ro/fifa/images/userbg.png); background-size:100% 100%;
NU trebuie browserul sa fie mama omida, ii spun eu ce dimensiune sa faca... ideea era ca si 50/50 imi arata exact la fel doar ca de 2 ori mai mica, tot cu aceasi crop deci nu era din browser.


referitor la tabele.

1) eu nu fac template - treaba mea este alta, am mai spus asta in alte posturi ale mele, avem designer pentru template
2) ce fac eu trebuie sa fac in cateva ore nu ca altii care se dau experti si fac chestii dastea intre 2 teme la mate

#6
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
1. border-radius in css are deja un support destul de mare in browserele moderne. De fapt, este suportat de ultimele 5 versiuni al fiecarui browser pe care il stii tu, mai putin IE9<. Cu putin Progressive Enhancement si Graceful Degradation reusesti sa te ocupi si de el.

2. border-radius tocmai pentru asta a fost facut, pentru elementele html. Nu conteaza marimea lor. Ar trebui sa stii ca fiecare element conteaza, indiferenet de pozitie sau marime. Chiar daca marimea ar fi contat, nu crezi ca 600px 200px conteaza? Daca tie ti se pare ca jumatate din widgetul pentru subiecte noi de pe SP este mic si nu conteaza, atunci pune-ti niste ochelari.

3. Se vede ca nu faci design.

4. Stiam ca problema era de la tine.

7. FTP este un protocol de schimbare al fisierelor intre mai multe noduri, nu un spatiu de stocare.

8. Stiu ca nu browserul trebuie sa ghiceasca ci tu sa ii spui ce sa faca, asta am si conturat. Problema era ca tu nu faceai asa. Ii spuneai sa iti afiseze background-ul la dimensiunile native, oricare ar fi alea, prin unitati de masura relative la aceste dimensiuni. Oricare ar fi fost dimensiunea elementului in sine, imaginea de background ar fi ramas aceeasi. In consecinta, ori mareai elementul, ori scadeai dimensiunile background-ului. Nu e problema mea ca tu de fapt aveai alte greseli. Ti-ai expus problema intr-un fel, primesti raspunsul corespunzator.

9. Chiar daca nu faci template-uri, e ceva de bun simt sa avertizezi macar ca o faci intentionat si sa dai de inteles ca nu ai timp insa normal ai face-o corect, ca sa nu te critice (total constructiv) lumea.

10. Nu stiu de ce din postul meu, tu ai inteles ca eu ma dau expert, ca mie imi ia ani sa fac o asemenea chestie si ca eu imi fac teme la matemetica dupa si inainte de slujba.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Imi cer scuze daca am fost arogant, de multe ori lucrez stresat de timp.

Recunosc ca nu stapanesc css foarte bine, iar ca sa fac html+css ceea ce fac in tabele mi-ar manca de vreo 5-6 ori mai mult timp, stapanesc tabele astfel incat sa imi pot pizitiona orice element oriunde vreau pe pagina.

Un alt impediment ar fi ca  ceea ce fac eu si designer-ul trebuie sa fie perfect functional si pe browsere mai vechi, adica daca un utilizator intra cu IE6 el trebuie sa vada site-ul foarte aproape de ceea ce vede un utilizator de Chrome v30 sau Mozilla v20

#8
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009

View PostMooF2010, on 19 octombrie 2013 - 22:26, said:

Imi cer scuze daca am fost arogant, de multe ori lucrez stresat de timp.

Recunosc ca nu stapanesc css foarte bine, iar ca sa fac html+css ceea ce fac in tabele mi-ar manca de vreo 5-6 ori mai mult timp, stapanesc tabele astfel incat sa imi pot pizitiona orice element oriunde vreau pe pagina.

Un alt impediment ar fi ca  ceea ce fac eu si designer-ul trebuie sa fie perfect functional si pe browsere mai vechi, adica daca un utilizator intra cu IE6 el trebuie sa vada site-ul foarte aproape de ceea ce vede un utilizator de Chrome v30 sau Mozilla v20
Imi pare rau pentru voi, daca aveti clienti asa de tampiti. Convingeti-i si eventual aratati-le statisticile legate de utilizatori. Pun pariu ca nici 0,01% nu folosesc IE9<. Nu se merita sa muncesti atata pentru niste browsere handicapate. Practic faci doua designuri complete, pentru ca nici dimensiunile nu merg ca lumea in IE6 cel putin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate