Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Medicina in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postsilesax, on 16 octombrie 2013 - 12:23, said:

nu cred ca este solutia viabila ci cred ca este o solutie mai umana ,prietene inginfat.
solutia este sa se aleaga odata intre a lucra la stat ori la privat ori a avea cabinet individual.
sa plateasca toti asigurari medicale
sa nu se mai sifoneze toate resursele spitalului catre cabinete private
si sa se dea salarii decente medicilor ramasi in sistemul de stat.(decent insemnind in jurul sumei de 2200 euro), binenteles cu sanctionarea drastica si imediata a celor care in continuare conditioneaza actul medical.
ti se par straine consultatiile facute in cabinetul privat seara si operate in sala de operatii a spitalului a doua zi ?cu bani platiti si fara chitanta?
dar tu ce solutie viabila iti imaginezi tu prietene inginfat??
in Ro ca medic nu iti permiti sa lucrezi doar la stat, ca e un salariu mizerabil, deci trebuie lucrat in privat ca sa poti supravietui. Sunt de acord sa plateasca toti asigurari, sunt o groaza ce se trateaza pe spinarea platitorilor. Salarii decente cred ca ar fi raspunsul, 2200 e este cam mult pentru economia romaneasca, daca un medic ar castiga cat un politist sau militar cred ca ar fi suficient. Cat despre consultatia facuta seara si operat a doua zi in spital nu am habar, nu am lucrat in sistemul de stat din ro prea mult. Dar daca pacientul e rezolvat eu zic ca e ok. Si afara se fac chestii de genul, medicii consulta si in privat.

#20
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

View PostVictor5, on 16 octombrie 2013 - 14:46, said:

Adica de la oameni? Si in Franta, medicii iau onorariu pe consultatie, adica bani sau cecuri; si inca multi; vei ajunge intr-o zi sa iti doresti sa-ti platesti consultatia si sa nu ai unde in Romania; sa mai adaugi si pretul drumului pana in Ungaria.
De ce sa nu ai unde sa dai banii, crezi ca va pleca si ultimul medic din Romania?

#21
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
,,Dar daca pacientul e rezolvat eu zic ca e ok ''-eu nu cred ca e ok, cum crezi tu ca e ok ca toti sa isi plateasca asigurare de sanatate si eu cred ca ar fi ok ca si medici sa plateasca impozit pe procedurile facute la clinicile lor si chiar sa le faca acolo nu in spitalele de stat .
pare ca esti plecat afara dar mentalitatea ti-ai luato de aici.
dar lasa ca poate ramii acolo....sau poate te schimbi...cine stie

#22
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

View Post90210, on 16 octombrie 2013 - 17:39, said:

in Ro ca medic nu iti permiti sa lucrezi doar la stat, ca e un salariu mizerabil, deci trebuie lucrat in privat ca sa poti supravietui. Sunt de acord sa plateasca toti asigurari, sunt o groaza ce se trateaza pe spinarea platitorilor. Salarii decente cred ca ar fi raspunsul, 2200 e este cam mult pentru economia romaneasca, daca un medic ar castiga cat un politist sau militar cred ca ar fi suficient. Cat despre consultatia facuta seara si operat a doua zi in spital nu am habar, nu am lucrat in sistemul de stat din ro prea mult. Dar daca pacientul e rezolvat eu zic ca e ok. Si afara se fac chestii de genul, medicii consulta si in privat.
Iti spun eu ca daca e un medic chirurg, salariul + "multumirea" oamenilor+ mai multi oameni operati pe zi, nu cred ca suma castiga e chiar mizerabila.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e mizerabil in cazul asta, vorbim de sume maricele... si asta pe zi! Unii cateodata opereaza si seara/noaptea ca sa mai adune bani...

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Post90210, on 16 octombrie 2013 - 16:23, said:

Cresterea productiei nu se poate, ca nu putem scoate mai multi bonlavi. Aici nu se poate baga gandirea de fabrica, e mai complicat.
Nu ai inteles ce am zis.

#25
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postandreic, on 16 octombrie 2013 - 18:15, said:

Nu e mizerabil in cazul asta, vorbim de sume maricele... si asta pe zi! Unii cateodata opereaza si seara/noaptea ca sa mai adune bani...
Dar lucrează. E timpul lor și îl sacrifică. Ca rezident în primii ani făceam 5 gărzi pe lună iar orele alea suplimentare nu erau plătite de stat. Și nu era oră în care să fi stat degeaba.

#26
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postsilesax, on 16 octombrie 2013 - 17:55, said:

cred ca ar fi ok ca si medici sa plateasca impozit pe procedurile facute la clinicile lor si chiar sa le faca acolo nu in spitalele de stat .
Impozitul este parca de 16%, la asta statul castiga cat pentru vreo 200 m de autostrada. Pe noi ca populatie nu ne ajuta cu nimic asta, la ce evaziune e aici. Uite-te la piata painii de ex, daca acolo s-ar face totul corect ar fi bani pentru intreg sistemul sanitar, din cate am inteles. Medicii sunt doar vreo 40 000 in ro, impozitele de pe urma lor sunt un mare fass, mai ales ca nici preturile lor nu sunt prea mari, fata de alte state. Probabil de asta vin atatia din afara sa isi rezolve dintii, burtile, etc aici la ieftneala.

View PosteStev, on 16 octombrie 2013 - 18:00, said:

Iti spun eu ca daca e un medic chirurg, salariul + "multumirea" oamenilor+ mai multi oameni operati pe zi, nu cred ca suma castiga e chiar mizerabila.
uite ca si eu sunt chirurg, din intamplare. Salariul aici e un fass, multumirea oamenilor nu e asa de mare incat sa merite riscul de a face inchisoare, mai ales daca nu esti obisnuit cu chestii de genul. Mai ales partea cu 'multumirea' inainte sau dupa operatie nu va tine la nesfarsit, eu zic ca incet incet iesim din epoca fanariota.

View Postneagu_laurentiu, on 16 octombrie 2013 - 18:24, said:

Nu ai inteles ce am zis.
Ok, atunci explica te rog, de asta purtam discutia asta.

View Posttzotzolyno, on 16 octombrie 2013 - 19:46, said:

Dar lucrează. E timpul lor și îl sacrifică. Ca rezident în primii ani făceam 5 gărzi pe lună iar orele alea suplimentare nu erau plătite de stat. Și nu era oră în care să fi stat degeaba.
unii au impresia ca operatul e ca schimbatul cauciucurilor, usor de facut. Stiu cum e cu garzile, am bagat si eu destule. Neplatite, bineinteles.

View Postandreic, on 16 octombrie 2013 - 18:15, said:

Nu e mizerabil in cazul asta, vorbim de sume maricele... si asta pe zi! Unii cateodata opereaza si seara/noaptea ca sa mai adune bani...
Nu este chiar asa vorba de sume maricele. Daca socotesti ca incepi sa castigi bani pe la 30 si ceva de ani..nu iesi prea bine . Cat despre operatul seara sau noaptea nu pricep care e problema, cu ce te deranjeaza. La o operatie nu participa doar operatorul, ci si asistentele, infirmiere, personalul de la sala ce are grija de instrumente, curatenie, etc. Se opereaza cand se poate, cand e libera sala caci aici sunt putine sali si nu sunt libere tot timpul. Costa enorm sa intretii o sala de operatie

#27
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
E proastă informare. Mass media (candva a 4-a putere in stat, simbolic vbnd) a decăzut și asta în căcat. Dar „boborul” citește și înghite. Cine e deștept se prinde de superficialitatea cu care un pseudo-jurnalist agramat (scuză că nu-și recitește articolul scris pe WC) aruncă pe hârtie sau online un excrement: prost documentat, fără implicare.

Da: sunt șpăgari mulți. Unii iau șpagă ca să aibă ce mânca și plăti chiria garsonierei, alții iau șpagă să-și cumpere nu știu ce vilă. Dar sunt și sacrificii. Ambele tabere sunt în pierdere (sanitar-pacient). Singurii care nu-s în pierdere sunt căcații ăia din parlament care se joacă de-a guvernarea de 23 de amar de zile.

Și când văd cum votează „boborul” sau ce opțiuni am eu de votat mă apucă un dor de ducă și mă doare în pix că tanti X crede că trădez țara. Muncesc unde vreau dacă pot atâta timp cât nu mai am frica incapacității de plată a taxelor și impozitelor.

Edited by tzotzolyno, 17 October 2013 - 00:57.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Post90210, on 16 octombrie 2013 - 21:33, said:

Ok, atunci explica te rog, de asta purtam discutia asta.
Eu cred ca am fost explicit, cand tara economic va prospera atunci vor fi si bani mai muti de alocat sanatatii. Iar prosperitatea vine din ce am zis acolo, nu la medici m-am referit.
In sistemul privat e alta mancare de peste si pe aceleasi principii ca orice SRL.

Edited by neagu_laurentiu, 17 October 2013 - 09:59.


#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
In maxim 2 ani totul va fi la pamant. Deocamdata e bine, asa rau cum este.

#30
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Se zice ca preventia este mai buna decat tratamentul! Si ca cel mai bun medicament este rasul... Statul ar putea sa economiseasca o gramada de bani investind o parte din bugetul sanatatii in reviste, emisiuni si filme umoristice, angajand clovni in spitale si animale exotice de companie asa cum se face in strainatate, si in general aducand mai multa veselie in viata oamenilor.

[ http://tucsoncitizen.com/morgue/files/2006/12/l36675-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/00654/news-graphics-2007-_654947a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://grist.files.wordpress.com/2013/01/therapy_llama.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gonthar, 17 October 2013 - 12:16.


#31
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006

View Postneagu_laurentiu, on 17 octombrie 2013 - 09:32, said:

Eu cred ca am fost explicit, cand tara economic va prospera atunci vor fi si bani mai muti de alocat sanatatii.
Asta nu va schimba nimic. Zero, nada. Sistemul este viciat. Banii sînt administraţi prost. Nu putem noi plăti atîţia bani cîţi pot căpuşa băieţii deştepţi din sistem. De ce crezi că a fost blocată reforma în sistemul de sănătate? Pentru fanteziile lui Arafat? Sau pentru că se întrerupea accesul la banul gros al cîtorva care căpuşează sistemul la greu? Că vorba aia, ce mi-e Oltchim, ce mi-e sistemul medical de stat...

#32
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce vorbesti domnule...la noi sa ii intereseze chestia asta?!!! in cele citeva incursiuni care le-am avut eu in spitalele noastre am constatat o atmosfera de indiferenta de lipsa de omenie din partea cadrelor medicale .unui pacient iar prinde bine sa i se mai si explice ce i se intimpla sau ce i se face nu sa fie tratat ca un sac de cartofi.
la noi pacienti traiesc in teroare acolo,-te doare noaptea operatia?-ai puso ,rabda pina la 5 cind se scoala asistentele(alea se inchid in camerele doctorilor sau ale lor si dorm si sforaie de tremura usa.....daca ai trezit infirmiera iar ai puso te repede de iti merg fulgi daca esti mai mic te si palmuieste ...doamne fereste sa trezesti asistenta sefa,sigur iti iei bataie.
vrei sa faci un dus sa nu mai puti -sula ,usa de la dusuri e inchisa ,acolo face dus domnu doctor ,asistentele ,infirmierele -trebuie sa ceri voie ....binenteles ti se va spune ca sint stricate dar te va indruma spre un robinet de la wc si te poti spala acolo cu prosopu.
binenteles ca doctorul de garda .....e acasa ca doar face cu masina 5 min pina la spital,
oricum daca ajungi la camera de garda astepti minim 1 ora pina te vede cineva
haidi bre ....ca astea sint spitalele din romania  ,toti se poarta de parca pacienti sint vinovati ca au ei salarii mici si cind vine un politician in spital il pupa si in cur cei mai mari profesori.
chiar as vrea ca in 2 ani sistemul sanitar sa cada la pamint .......poate se ridica ceva mai bun.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsilesax, on 17 octombrie 2013 - 12:40, said:

unui pacient iar prinde bine sa i se mai si explice ce i se intimpla sau ce i se face nu sa fie tratat ca un sac de cartofi.
Corect... e una din diferentele mari intre stat si privat, la stat pacienbtul nu se informeza decat daca cere insistent si daca are chef medicul, pentru ca numai el are drept de informare pacient. La privat e obligat sa te informeze corect si sa-si mai si zambeasca.

#34
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postandreic, on 17 octombrie 2013 - 13:11, said:

Corect... e una din diferentele mari intre stat si privat, la stat pacienbtul nu se informeza decat daca cere insistent si daca are chef medicul, pentru ca numai el are drept de informare pacient. La privat e obligat sa te informeze corect si sa-si mai si zambeasca.
Aici sunt perfect de acord. Orice paient are dreptul la informare. Când este nevoie ofer orice info. vrea într-o manieră cât mai inteligibilă nivelului intelectual. Că majoritatea nu fac asta...ei nu au văzut cum e în țări mai civilizate. Aici ești prof: te doare-n cur de ce vrea pacientul. Deși-s medic, zilele trecute am fost la rândul meu pacient la un prof pe altă specialitate. Aceeașii atitudine anti-„alegerea este a pacientului”. De informare nu aveam nevoie. Mă durea-n cur de ea la modul cum nea profu' o făcea. Rezidenții lui făceau cum vroia el cu cum trebuia.

Dacă sistemul sanitar va cădea, va cădea o dată cu un guvern.

Edited by tzotzolyno, 17 October 2013 - 14:57.


#35
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu va cadea cu niciun guvern, va cadea fix la o scurta perioada dupa ce va veni noul guvern/presedinte plin de cei mai mari inapti pe care i-a avut tara in frunte vreodata!

#36
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
te referi cumva la antonescu si echipa dinsului?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate