Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sfintele moaste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2018 replies to this topic

#19
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View PostGeorge02, on 15 octombrie 2013 - 18:43, said:


Dar de ce doar odata pe an se organizeaza pelerinaje sau cum s-or numi . si de ce doar odata pe an se face atat tam-tam . Adica daca sunt facatoare de minuni de ce sa nu se faca tam-tam in fiecare zi ca sa le atingem . Lumea asta are nevoie de multe miracole si minuni ...

Orice minune isi pierde din "farmec" daca se intampla in fiecare zi (ca si iubirea, de exemplu, dupa ce te insori/mariti ........ iubirea poate sa dispara sau sa ramana, dar nu mai e ca la inceput, se transforma).
Asa cum am spus, un credincios adevarat se roaga de cate ori simte nevoia, nu asteapta o zi anume, iar pana atunci isi trece doleantele pe foaie, ca inaintea unei audiente.

Pe de alta parte, tot acest tam tam si aceasta publicitate tin in mare masura si de marketing, din pacate slujitorii bisericii sunt si ei oameni, unii dornici de "mai mult" indiferent ca asta inseamna bani, realizari personale sau in numele bisericii.

Era o vorba, nu mi-o mai amintesc exact: daca numai unul din 1000 de oameni se va mantui, in cazul preotilor doar unul dintr-un milion se va mantui. Tragi de aici concluziile de rigoare, numai ca eu consider ca nu e datoria noastra (aici vorbesc mai ales in nume propriu) sa-i judecam.

#20
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
mai mult mor cu moastele astea, decat sa se vindece .Posted Image

#21
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostClovis, on 15 octombrie 2013 - 18:30, said:

Am auzit ca au fost foarte gustoase sarmalele. Daca stiam dadeam si eu o fuga.
Dupa 12-14 ore de stat la coada cred si eu ca sunt gustoase ...

#22
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdacoroman2310, on 15 octombrie 2013 - 18:59, said:

Tudorele, te-am mai intrebat asta acum cateva zile, pe topicul lui Takumi, dar mi-ai dat ignor.
Exista vreun punct in toata treaba cu moastele prin care sa se poate trasa o paralela la episodul asta:

20. Şi iată o femeie cu scurgere de sânge de doisprezece ani, apropiindu-se de El pe la spate, s-a atins de poala hainei Lui.
21. Căci zicea în gândul ei: Numai să mă ating de haina Lui şi mă voi face sănătoasă;
22. Iar Iisus, întorcându-Se şi văzând-o, i-a zis: Îndrăzneşte, fiică, credinţa ta te-a mântuit. Şi s-a tămăduit femeia din ceasul acela.?


Dacă s-ar fi atins de poala hainei lui când era mort, pe cruce, s-ar fi putut face o paralelă. Dar așa, în nici un caz nu se poate face! Singura paralelă care se poate face este cea cu oasele lui Elisei:
  • 2 Imparati 13:21  Şi, pe când îngropau un om, iată că au zărit una din aceste cete şi au aruncat pe omul acela în mormântul lui Elisei. Omul s-a atins de oasele lui Elisei şi a înviat şi s-a sculat pe picioare.  


#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostClovis, on 15 octombrie 2013 - 19:02, said:


Io stiam ca e Parascheva nu Paraschiva.
Merg sarmalele indiferent de nume

#24
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostClovis, on 15 octombrie 2013 - 19:02, said:

Io stiam ca e Parascheva nu Paraschiva.

Tot un drac.

#25
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 15 octombrie 2013 - 18:59, said:


Diavolul, în acest caz, fiind Paraschiva bulgăroaica?
Nu, diavolul fiind șarpele cel vechi, Satana, cel care amăgește atâția bieți oameni rătăciți în mrejele unor tradiții nesfinte.

#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Posttudorel666, on 15 octombrie 2013 - 19:14, said:


Tot un drac.
Stiu dar trebuie sa fim corecti.

#27
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 15 octombrie 2013 - 19:13, said:

Dacă s-ar fi atins de poala hainei lui când era mort, pe cruce, s-ar fi putut face o paralelă. Dar așa, în nici un caz nu se poate face!
Ideea era ca credinta este cea care ar avea puterea sa schimbe ceva, nu obiectul veneratiei in sine.

Edited by dacoroman2310, 15 October 2013 - 19:19.


#28
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 15 octombrie 2013 - 19:14, said:

Nu, diavolul fiind şarpele cel vechi, Satana, cel care amăgeşte atâţia bieţi oameni rătăciţi în mrejele unor tradiţii nesfinte.

Să vedem: diavolul din om amăgește pe omul care-l  poartă. Eu cred că asta-i o chestie absolut personală, o problema de politică internă și nu ai nici un drept să intervii!

View PostClovis, on 15 octombrie 2013 - 19:17, said:

Stiu dar trebuie sa fim corecti.

Dacă-i tot un drac și ești de acord, atunci am fost corect. Doar dacă nu cumva îi deții buletinul și scrie ”Parascheva”.

View Postdacoroman2310, on 15 octombrie 2013 - 19:19, said:

Ideea era ca credinta este cea care ar avea puterea sa schimbe ceva, nu obiectul veneratiei in sine.

Din punctul tău de vedere, nu contează că venerezi un kkt, dacă crezi în el, te va vindeca?

Edited by tudorel666, 15 October 2013 - 19:21.


#29
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Chiar nu vad de unde atata critica pe crestini . Pe bune acuma, si eu sunt ateu, dar asta nu inseamna ca trebe sa ii iau la 11 metri si sa ii insult. daca ei ar deveni atei, viata voastra s-ar schimba ?

Edited by Fumatorul, 15 October 2013 - 19:47.


#30
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 15 octombrie 2013 - 19:23, said:

Din punctul tău de vedere, nu contează că venerezi un kkt, dacă crezi în el, te va vindeca?
Teoretic, as zice ca da. Insa atitudinea psihologica fata de un obiect nu se manipuleaza dupa cum bate vantul. Fiecare obiect are un context si o istorie in spate peste care subconstientul nu poate trece cand vrea.

#31
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Posttudorel666, on 15 octombrie 2013 - 19:36, said:


Io zic că ești doar un încrezut
E doar un copil prostut (indiferent ca are 10 sau 20 de ani) care profita de anonimatul din spatele tastaturii.

#32
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
alexanderk - o zi suspendare pentru limbaj indecent.

#33
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostClovis, on 15 octombrie 2013 - 18:30, said:

Am auzit ca au fost foarte gustoase sarmalele. Daca stiam dadeam si eu o fuga.


Sa fi luat si portofelul sa il freci de racla .
Poate se umple cu ceva....

View PostAndreysc7, on 15 octombrie 2013 - 19:35, said:

Chiar nu vad de unde atata critica pe crestini . Pe bune acuma, si eu sunt ateu, dar asta nu inseamna ca trebe sa ii iau la 11 metri si sa ii insult. daca ei ar deveni atei, viata voastra s-ar schimba ?

Crestini ?
Sau credinciosi....?
Caci pentru credinciosi am tot respectul.
pe aia nu ai sa-i vezi dandu-se in stamba sa se vada cat crestinism este in ei....

Am mai scris...tou la romani ia un aspect grotesc, vulgar, de cel mai prost gust.
fie ca e nunta, fie ca e botez, sau pomenire -hram al unei biserici...

Sunt grecii mai putin credinciosi decat romanii...?
Nu asi crede.
Dar nu ai sa vezi asemenea festivaluri de prost gust.
afara de boboteaza nu stiu sa iasa popimea afara sa-si arate toalele si cristalele, aurul si coroanele.
Nu ai sa vezi la greci nici-o icoana in clasele scolare, pe coridoarele scolii, iar religia o preda unul din profesori cu ceva pregatire si cultura generala.

asa ca toata aceasta demonstratie de forta a bisericii  romane, ortodoxe in special
este adresata prostimii si nu credinciosilor.
Este adresata viitorilor donatori care sa umple camarile popilor si conturile lor bancare si asa nerusinat de grase.
Credinsiosii stau acasa in banca lor impacati cu ei, impacati cu Dumnezeu

Edited by vio69a, 15 October 2013 - 19:59.


#34
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Am citit mai demult o carte, se numea "Vinzatorii de iluzii' scrisa de un colonel de militie.
Printre alte bazaconii cu vrajitoare, sarlatani etc.. era si problema cu moastele.
Asta facuse un top al moastelor din care imi mai aduc ca in frunte era sfintul Ion cu citeva capete, nu stiu cite member si tot asa.

Ce minuni sa faca, sa fim seriosi!

#35
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdacoroman2310, on 15 octombrie 2013 - 19:41, said:

Teoretic, as zice ca da. Insa atitudinea psihologica fata de un obiect nu se manipuleaza dupa cum bate vantul. Fiecare obiect are un context si o istorie in spate peste care subconstientul nu poate trece cand vrea.

Chestia asta nu-mi este foarte clară nici mie. Și nici ce vrei tu să spui tot nu-mi este clar, deși ai venit cu precizări suplimentare.

View Postdadi272, on 15 octombrie 2013 - 19:59, said:

Am citit mai demult o carte, se numea "Vinzatorii de iluzii' scrisa de un colonel de militie.
Printre alte bazaconii cu vrajitoare, sarlatani etc.. era si problema cu moastele.
Asta facuse un top al moastelor din care imi mai aduc ca in frunte era sfintul Ion cu citeva capete, nu stiu cite member si tot asa.

Ce minuni sa faca, sa fim seriosi!

Apropo de topul moaștelor, citiți și aici:

http://forum.softped...hina-crestinii/

#36
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Personal sant liber cugetator,deci ateu,dar trebuie spus ca atunci cand crezi puternic in ceva,si inca mai si accentuezi aceasta credinta indurand ore sau zile la rand pentru a-ti convinge si subconstientul, ei bine atunci apare efectul Placebo,care intr-adevar poate face minuni,este o ecuatie inca necunoscuta..Iata un exemplu:
,,Pentru pacientii in stare grava, cum a fost si cazul asa-numitului domn Wright, un american bolnav de cancer limfatic, se intampla ca medicii sa epuizeze toate tratamentele standard si sa nu obtina niciun rezultat. Tumorile lui din abdomen, torace si gat continuau sa se exinda, iar sfarsitul parea tot mai aproape. Doctorii i-au spus atunci domnului Wright despre un medicament anticancer nou si revolutionar: Krebiozen. Dupa cateva luni, pacientul a parasit spitalul sanatos. Nu peste mult timp, insa, a aflat ca medicii in care isi pusese toate sperantele il mintisera si ca medicamentul nu continea nicio substanta care l-ar fi putut ajuta. Domnul Wright s-a stins in cateva zile.''
-De aceia eu cred ca acei care cauta izbavire in puterea moastelor trebuiesc lasati in pace..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate