Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

proiect-executie-aeroglisoare-hovercraft-

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
warlock_

warlock_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2014
sunt interesat sa construiesc un asemenea aeroglisor zburator . subventionez intregul proiect

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6ih_KBru6Co?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by warlock_, 11 May 2014 - 16:12.


#74
bartosl

bartosl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.10.2009

View Postwarlock_, on 11 mai 2014 - 16:04, said:

sunt interesat sa construiesc un asemenea aeroglisor zburator . subventionez intregul proiect

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6ih_KBru6Co?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

V-am trimis mesaj pe privat contactati-ma ,sau dati-mi mesaj pe privat daca nu vreti sa apara date personale pe forum,pt. contact.Numai bine Lucian

#75
dotrocol

dotrocol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2014
daca sinteti interesati eu construiesc de 10 vehicole pe perna de aer iar pentru exemplificare gasiti pe youtube -orcaseagl mai multe filme cu demonstratii pe strada ,aeroclubul Sibiu, gheata,piste de iarba

#76
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Apropo de finantare (in caz ca nu stiati deja), cine-i interesat sa gaseasca finantare pentru diferite proiecte, poate incerca www.kickstarter.com.
Iata un exemplu de proiect pentru care se solicita finantare. Iata un alt exemplu aici...

Edited by Protopopeus, 12 June 2014 - 19:18.


#77
bartosl

bartosl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.10.2009

View PostProtopopeus, on 12 iunie 2014 - 19:16, said:

Apropo de finantare (in caz ca nu stiati deja), cine-i interesat sa gaseasca finantare pentru diferite proiecte, poate incerca www.kickstarter.com.
Iata un exemplu de proiect pentru care se solicita finantare. Iata un alt exemplu aici...

Protopopeus

stima ,pt. indicatie am sa incerc ,mai am si alte proiecte,care asteapta finantare ,mai ales in spume poliuretane lichide.Numai bine Lucian

#78
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Nu se-ntampla sa aiba legatura cumva, acele proiecte, cu niscaiva vehicule si/sau cu energia electrica ?

#79
bartosl

bartosl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.10.2009
Protopopeus

Se poate cu motoare electrice,asociat cu sistem solar de producere energie electrice.Dejavantaj-trebuie micsorat marimea aeroglisorului,iar coca (scheletu),sa nu mai pevada fusta (sau burlan ),ce inpiedica folosirea lui pe teren denivilat,sau cu aspiritati,de asemenea coca se va executa numai din (materiale super usoare)de ex :spuma poliuretana ,lichida(pt. turnat in matrite nu pt. izolat ,este o diferenta mare in timpul de intarire,nu necesita utilaje de injectie ,se poate face manual,cu un simplu cantar) ,rigida bicomponenta "matritata"la o densitate minima de 250 kg/m(cub)se poate din segmente mantinela pt. a fii mai mobila ,v-am convins cu ceva? comunicati-mi. sant foarte familiarizat cu spuma poliuretana ( am executat mai multe matrite cu grad mare de dificultate,in particular va pot trimite poze,daca i-mi dti o adresa de imail)Numai bine Lucian

#80
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Stati putin...
Eu m-am referit, daca cumva, acele proiecte pe care spuneti ca le mai aveti (adica in afara de aeroglisoare), au cumva legatura cu sfera autovehiculelor, eventual electrice ?

#81
bartosl

bartosl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.10.2009

View PostProtopopeus, on 15 iunie 2014 - 11:00, said:

Stati putin...
Eu m-am referit, daca cumva, acele proiecte pe care spuneti ca le mai aveti (adica in afara de aeroglisoare), au cumva legatura cu sfera autovehiculelor, eventual electrice ?

Nu,eu acum lucrez numai in domeniul spumelor poliuretane . Domeniu mai nou la noi ,matritele pt.spuma ,nu au   prea multa concurenta pe piata .In domeniul pe care va intereseaza ,au aparut motoare electrice foarte fiabile ,acum se foloses intensiv pt. barci,zgomot redus ,dar folosit la hovercraft,este mai complicat pt. este necesar un volum de aer mare pt., fuste si avans ,elice .Un sfat ,fustele sa le (numai in cazul motoarelor electrice) faceti tip camera de aer(ca la rotile de masina ) "unflate stationar"(dar protejate bine pt. uzura,cu o folie dura la exterior) fara legatura cu aerul dislocat de elice,deci independente ,iar elicea sa fie din spuma poliuretana la denitati peste 250 kg/m(cub), invelita in carcasa de fibra sau din fibra de carbon, sa fie usoare ,la o marime cat mai mare . Numai bine Lucian.

Edited by bartosl, 15 June 2014 - 12:58.


#82
gloti

gloti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.04.2010
Intre timp am terminat vehicolul (ne finisat) si incep probele, am si cateva noutati pe care le voi verifica la probe.
Numai bine,
Loti
Attached File  P1080199.JPG   557.29K   17 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate