Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

R.C.S. - Digi: C.A.M. C.I.+

- - - - -
  • Please log in to reply
5890 replies to this topic

#5455
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 KyKyKyKy, on 03 iulie 2017 - 21:50, said:

Ar fi frumos dacă RDS ar mai băga posturi de radio prin cablu. Posted Image
Ai si posturi radio.

#5456
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sunt canalele peste 1000

#5457
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 adiatric, on 04 iulie 2017 - 12:21, said:

Ai si posturi radio.
Știu, dar am zis dacă ar mai băga posturi.

#5458
mar1111

mar1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.11.2007
Am primit azi, bagat in Philips 32PFL5606H (compatibil cf site), mutat pe HBO HD. Scrie doar "Scrambled programme" de 15 minute.
Mi-a zis agenta sa il tin 40 de minute (!) in timp ce va da tot felu de erori. Dar nu trebuie sa incearca totusi sa inceapa sa faca o initializare ceva ?

#5459
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Sună la ei și cere-le să-l (re)inițializeze.

#5460
mar1111

mar1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.11.2007
Normal ca trebuia infipta si mai tare, desi apasasem cat s-a simtit confortabil Posted Image . Acum se initializeaza..
Edit: pt cine mai intra pe aici, a aparut E017, m-am speriat un pic, apoi E016, dar dupa max 10 min a aparut imaginea si sunetul bine.

Edited by mar1111, 05 July 2017 - 18:11.


#5461
meehai

meehai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 31.10.2013

 mar1111, on 05 iulie 2017 - 16:29, said:

Am primit azi, bagat in Philips 32PFL5606H (compatibil cf site), mutat pe HBO HD. Scrie doar "Scrambled programme" de 15 minute.
Mi-a zis agenta sa il tin 40 de minute (!) in timp ce va da tot felu de erori. Dar nu trebuie sa incearca totusi sa inceapa sa faca o initializare ceva ?

Recomandare: Selecteaza limba romana, tara Romania, si profilul DIGI pentru cablu digital.

Edited by meehai, 19 July 2017 - 15:55.


#5462
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 meehai, on 19 iulie 2017 - 15:53, said:

Recomandare: Selecteaza limba romana, tara Romania, si profilul DIGI pentru cablu digital.
Bagi cardul, dari resetare la tv si incepi scanarea.
Daca nu merge faci o reinitializare la CI card din contul digicare.

#5463
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

 adiatric, on 20 iulie 2017 - 06:56, said:

Bagi cardul, dai resetare la tv si incepi scanarea.
(...)
Ce plm are de-a face resetarea TV-ului cu CAM-ul?!Posted Image
În primul rînd, colegul a și rezolvat problema! În al doilea rînd, era o problemă de înfipt CAM-ul în televizor! Să ții și tu minte, atîta timp cît pe ecran nu apare nici o informație, nimic, CAM-ul nu este băgat bine sau are pini rupți! Și trei la mînă: scanare mai faci doar dacă au apărut canale noi în grilă sau există modificări de frecvențe! Altfel, televizorul își face singur treaba, nu are nevoie de CAM pentru asta!

#5464
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 crislacor, on 20 iulie 2017 - 09:00, said:

Ce plm are de-a face resetarea TV-ului cu CAM-ul?!Posted Image
În primul rînd, colegul a și rezolvat problema! În al doilea rînd, era o problemă de înfipt CAM-ul în televizor! Să ții și tu minte, atîta timp cît pe ecran nu apare nici o informație, nimic, CAM-ul nu este băgat bine sau are pini rupți! Și trei la mînă: scanare mai faci doar dacă au apărut canale noi în grilă sau există modificări de frecvențe! Altfel, televizorul își face singur treaba, nu are nevoie de CAM pentru asta!

In primul vorbeste frumos ca nu esti pe tarla.
CAM-ul bagat pentru prima oara trebuie resetat tv-ul ca sa isi faca toate setarile de vigoare fara a pastra in memoria televizorului date despre setarile vechi.
Orice televizor cu un CAM introdus in slotul CI va activa modulul de securitate.
Mai stutiaza putina electronica..
Se face dupa clasa a12-a la facultate de profil.
Asa ca pliscul mic si mainile in buzunar.Posted Image

Edited by adiatric, 20 July 2017 - 09:52.


#5465
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

 adiatric, on 20 iulie 2017 - 09:51, said:

In primul vorbeste frumos ca nu esti pe tarla.
CAM-ul bagat pentru prima oara trebuie resetat tv-ul ca sa isi faca toate setarile de vigoare fara a pastra in memoria televizorului date despre setarile vechi.
(...)
Tot în primul rînd, vorbesc cum cred eu de cuviință! Nu-ți convine, faci raport! Punct!
În al doilea rînd, ai băut ceva de dimineață? Cine ți-a spus tîmpenia asta cu resetarea TV-ului? Adică îmi iau televizor, îmi aranjez grila de programe pe sufletu' meu, mă chinui să fac setările de imagine (Doamne Ferește să nu cumva și-o calibrare!) și-mi iau CAM... apoi vii tu, expertu', și-mi spui să-mi bag picioarele în tot, că tre' să-i dau resetare! Tu te-auzi ce spui???

P.S. Bagă și tu măcar un manual (unu' singur) în care să scrie ceva de resetare obligatorie la introducerea CAM-ului!
P.P.S. Dacă ți-ai învățat asta la facultate, recomand s-o mai faci o dată! Pe cît posibil, de data asta să fii atent la explicații, iar unde nu înțelegi, întreabă!

#5466
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@adiatric: NU e nevoie sa resetezi televizorul cand introduci CAM-ul. Scanarea facuta fara CAM poate ramane bine mersi asa cum e. E adevarat ca atunci cand introduci CAM-ul are loc un proces de autentificare, dar atat. Din experienta personala pe 3 televizoare, marci si generatii diferite…

Edited by sags, 20 July 2017 - 10:50.


#5467
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
La mine se recomanda resetarea pentru că venea echipat standard pentru UPC, dar dacă știai meniul nu mai era nevoie de niciun reset.

#5468
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Nici eu nu am resetat. Doar am bagat camurile intr-un LG si un Phillips si gata. La Lg s-a activat singur in cateva secunde, iar la phillips am sunat si mi l-a activat dispecerul :)

#5469
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Postez si aici intrebarea/rugamintea poate ma ajuta Helperul.


 uledu, on 07 august 2017 - 12:19, said:

Salutari,
Am comandat 2 Cam-uri in 23 iulie si inca nu au venit. Este vreo problema cu aprovizionare cu Cam-uri?
Multumesc


#5470
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Au venit Cam urile.
Zi bună.

#5471
MaskedAssassin

MaskedAssassin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.08.2015
Postez aici in speranta ca ma poate ajuta cineva. Am prelungit contractul la TV si mi-au spus ca mi-au adaugat gratis si DigiFilm. Problema e ca eu cand dau pe DigiFilm imi zice Scrambled channel. Am reintrodus CAM-ul in speranta ca o sa mearga, dar nu a mers si am zis sa sa sun la ei. Mi-au spus ca televizorul (Philips 32PFS5501/12) nu recunoaste cardul si ca trebuie sa il resetez. Eu nu vreau sa fac asta ca nu am timp sa stau sa aranjez din nou programele si sa ii fac setarile. Cum as putea sa rezolv problema?

P.S.: Mentionez ca atunci cand am primit Digi Smart CAM-ul nu am primit si Smart Card care se introduce in acesta.

#5472
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
1. Noul CAM Irdeto nu mai are nevoie de smartcard, toate informațiile ncesare se află scrise pe cip-ul propriu.
2. După ce ai introdus CAM-ul în fund la televizor, ce mesaj ți-a apărut pe ecran? Dacă nu ai primit nici un mesaj, CAM-ul nu este introdus corect!
3. Dacă nu s-a reușit autentificarea (în cazul în care ți-a apărut o fereastră cu mesaj de autentificare a CAM-ului), verifică ora setată pe televizor, trebuie să fie cea corectă.
4. Da, uneori revenirea la setările din fabrică ajută. Dar asta e chiar ultima soluție...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate