Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Convertire fisier .xls in .xsd.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Am un fisier .xls pe care vreau sa il transform dupa un model in fisier .xsd(xml) dar nu stiu cum, puteti sa ma ajutati? Am atasat fisierele intr-o arhiva zip si cateva screenshot-uri.
As mai vrea daca se poate sa imi recomandati un program free mai reusit cu care sa pot sa deschid si sa editeze fisiere .xml, .xsd. Acum folosesc Notepad++ dar parca nu afiseaza codul clar.

Attached Files


Edited by Papillon_, 14 October 2013 - 20:24.


#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Sper sa fie util :) :

Convert XLS to HTML & Convert XLS to XML With/Without MS Excel

#3
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Multumesc de recomandare, il gasisem si eu mai devreme dar nu reusesc sa ii dau de cap imi scoate ceva dar nu e bine.

Trebuie sa folosesc XML Schema din ce am citit.

Attached Files


Edited by Papillon_, 14 October 2013 - 20:55.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
XSD defineste structura unui document XML.
XLS contine foi de calcul tabelar.

Ce vrei totusi sa obtii?

#5
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Sa il fac sa arate(paj1.xls) ca cel din exemplu(Polite_facultative_locuinte_V3.xsd). Trebuie mai intai sa il convertesc in xml si apoi in xsd? Sunt un pic cam bulversat.
Din ce mi-ai spus tu practic fisierul ala .xsd e un fisier XML, nu?

Edited by Papillon_, 14 October 2013 - 21:20.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
XSD e un XML a carui structura o interpretezi ca pe un set de reguli, gen fiecare inregistrare trebuie sa aibe max 1 nume, 1-x prenume, etc.

#7
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Bun, si cum fac fisierul meu in XML-ul acesta? Trebuie facuta manual sau merge si automat?

#8
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Ajutor?Posted Image

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca aici gasesti persoane ce folosesc aplicatii ci le programeaza. Si poate programa sau indica cum sa faci tu asta. Insa daca nu esti programator nu cred ca aici e locul de cerut aplicatii la cheie.

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2013 - 09:39.


#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Nu prea stiu programare in xml ci in SQL si C# dar nu ar trebui sa fie asa de complicat.

Din ce am citit din excel trebuie sa il transform in XML Table apoi din XML table in XML data file (.xml)  iar la sfarsit sa salvez XML schema in. XML schema file (.xsd)
Am gasit o metoda http://office.micros...A010342365.aspx si un tutorial pentru prima parte:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1OKZN2sUuvs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

problema e ca atunci cand ii dai "ok" ca sa imi creeze XML Table imi da eroare, la tipul din tutorial ii merge, o fii din cauza ca are exel 2007 si eu am 2010?
De pe site-ul microsoft am incercat "In the highlighted line in the VBA code module, remove "50" from the line. In other words, change:
XMLDoc As msxml2.DOMDocument50
To:
XMLDoc As msxml2.DOMDocument
Press F5 to find the next line that contains "XMLDoc As msxml2.DOMDocument50," click OK, and change the line as you did in step 2."
dar tot nu merge.

Am atasat doua poze cu eroarea respetiva.

Attached Files


Edited by Papillon_, 15 October 2013 - 10:09.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Excel-ul salveaza in .XML dar nu sub specificatiile tale .XSD !

#12
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Cum trebuie sa procedez? Nu as putea lua un template XML si sa il modific, sa introduc datele manual din excel in el?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Daca stii C# poti sa faci tu structura in cauza, asa din .xml-ul Excel tot ai de editat.

Insa acel format nu e dat de vreo firma ce are si aplicatia de introdus date ?

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2013 - 10:18.


#14
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Da, probabil XML-urile le introduc intr-o aplicatie, nu stiu exact despre care e vorba.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Joaca-te cum spune aici, vezi ce poate face: http://www.bitwizard...orksheet-to-XML

#16
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Am creat un .xsd file for the XML Mappings pe "coloana" celui de in exemplu(prima poza), apoi am importat-o in excel si adaugat datele din coloane iar la sfarsit am generat un fisier xml. Acuma trebuie sa modific primul fisier .xsd?

Attached Files


Edited by Papillon_, 15 October 2013 - 11:17.


#17
ifar

ifar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.09.2008

View PostPapillon_, on 14 octombrie 2013 - 19:57, said:

Am un fisier .xls pe care vreau sa il transform dupa un model in fisier .xsd(xml) dar nu stiu cum, puteti sa ma ajutati?

Totuși, ce ți se cere? Să predai cuiva niște date în format xml sau să faci un convertor "dupa un model" xsd? "Convertire fisier .xls în .xsd" nu are sens, dar convertirea .xls în .xml, da.

Quote

As mai vrea daca se poate sa imi recomandati un program free mai reusit cu care sa pot sa deschid si sa editeze fisiere .xml, .xsd. Acum folosesc Notepad++ dar parca nu afiseaza codul clar.

Din nou ar trebui făcută diferențierea între xsd și xml. Un xsd îl editezi foarte rar, și poate fi generat și automat cu tot felul de scule, pe baza unui xml ca model. El conține, cum s-a mai spus, doar niște reguli, foarte utile în procesul de preluare și validare a datelor. Când e vorba de xml, acolo sunt deja datele concrete, pe structura descrisă în xsd (XML Shema). Completarea datelor, editarea direct în fișier xml, nu se practică - deci nu-i nevoie de vreun program mai reușit. Excel, sau orice aplicație office, este un exemplu de unealtă pentru completarea mult mai comodă a datelor de către operator, dar poți să-ți faci în orice limbaj de programare un formular pentru așa ceva. XML-ul este doar pe post de depozit, de bază de date, asupra căreia poți face și interogări. De văzut XQuery și XForms.

#18
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011

View Postifar, on 15 octombrie 2013 - 14:19, said:

Totuși, ce ți se cere? dar convertirea .xls în .xml, da.
Asta mi se cere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate