Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Porsche boxster 2005-2010

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Salutare dragi prieteni!
Voi incerca sa fac un mic jurnal de bord avand in vedere ca sunt la al doilea exmplar de Boxster.Primul boxster l-am achizitionat anul acesta in luna martie..am avut de ales intre z4 2010 si boxster 2005.Vroiam o masina decapotabila si cu 2 locuri dar care sa permita calatorii lungi,boxsterul are avantajul ca are motorul la mijloc deci ofera spatiu de depozitare fata-spate dar BMW are avantajul ca este mai nou plus look destul de agresiv(desi nu sunt fan bmw absolut deloc).Primul drive test a avut loc cu z4,boxsterul nefiind disponibil in aceea zi.L-am avut pe mana timp de 2 ore si am fost destul de satisfacut de ce poate masinuta dar...parca nimic special,o masina absolut normala..nu-i ceea ce caut eu.Dupa 3 zile primesc un telefon de la dealer cum ca masina este disponibila pt test drive dar din pacate nu eram eu disponibil in aceea zi.Sincer parca imi pierdusem interesul dupa ce am testat bmw'ul..practic eu vroiam o 'super masina' la un buget mai limitat.A doua zi ma prezint dis de dimineata la testat boxsterul..desi eram foarte convins ca nu ma v-a impresiona..wrong!!!de cum am intrat in showroom masina parca..era diferita?!o mini 'super masina' imi ziceam in gandul meu!!Apare si dealerul cu cheile si imi spune ca dureaza 15 20 min pana elibereaza iesirea sa putem 'da o tura' dar intre timp pot sa incalzesc motorul.Zis si facutPosted Image  si ca sa scurtez povestea in 10 min am fost proprietar de boxsterPosted Image
Am parcurs 7.000 km fara probleme!Consumul mediu este undeva la 11% foarte mic pentru ce senzatii iti da masinuta(zic eu)
De curand l-am vandut deoarece am fost cuceric de culoarea altui boxster generatia 2.Lumea rea spune ca boxsterul este porcul omului sarac..nu ma deranjeaza deloc aceasta afirmatie(chiar nu sunt bogatas) ba chiar masina a primit foarte multe laude.Daca aveti ocazia testati unul..o sa zambiti mereuPosted Image

[ http://s22.postimg.org/bp7t9sl69/SAM_2756.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
upload a picture


[ http://s11.postimg.org/4nr3ttp5f/SAM_2777.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
screen shots

[ http://s15.postimg.org/m28mhji2z/WP_20131009_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
imagur

Edited by todea20, 13 October 2013 - 23:26.


#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sa il stapanesti sanatos!
O alegere buna si fiabila!

E o masina pentru sofer, cu motor boxer, aspirat, care suna excelent cand o calci!

Consumul e acceptabil daca nu esti in bara la bara, doar impozitul enerveaza Posted Image

P.S. Superb acel rosu!

Edited by Ahasverus, 13 October 2013 - 23:40.


#3
TurboDXman

TurboDXman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 24.01.2009
Superbe ambele!
A doua (si datorita culorii) imi place si mie mai mult!

As face si eu aceasta alegere, oricand, doar ca volanul ar fi pe stanga. :)

#4
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Multumesc de urari!Da..rosul ala m-a innebunit si pe minePosted Image Urmeaza o sesiune de detailing sa-l pregatesc de iarna

#5
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Sa-l stapanesti sanatos,sper ca nu locuiesti ro.,iar pe Transfagarasan erai doar in concediu.

Dintre Z4 2010 si Boxster 2005 eu mergeam pe prima varianta,intretinere mult mai ieftina,mult mai nou.

#6
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Si eu la fel :D

Oricum, e chestie de gust, plus ca suna si un pic altfel, Porsche fata de BMW :P

@ todea: frumoasa masina. N-ai precizat ce motor are, cel de 2.7 sau cel de 3.2?

La Z4 banuiesc ca era vorba despre motorul de 2,5, la un pret egal cu un Boxster 2005.

#7
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
La primul motorul era de 2.7 240 cai iar la cel actual este de 2.9 255 cai fiind a doua generatie si cutie in 6 trepte.Da pe trans eram in concediu,locuiesc in uk.Intretinerea chiar nui scumpa deloc,porsche recomnda service la 20.000 mile sau 2 ani..dar eu fac service'ul undeva la 7-8.000 km.Nu m-a incantat deloc z4 chiar daca era cu 5 ani mai nou..prea silentios,prea multa plasticaraie,nici o personalitate.Cel mai mare cost la Porsche in termen de consumabile cred ca ar fi gumele..toate 4 costa undeva la 5.000 ron.

#8
TurboDXman

TurboDXman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 24.01.2009
Spor la intretinere. ;)

Dupa detailing asteptam mai multe fotografii. :)

#9
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
[ http://s15.postimg.org/ew79xrza3/WP_20131015_014.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
greenshot screen capture

Ma gandesc sa schimb jantele.Cred ca s-ar asorta mai bine rosul cu ceva jante negre

#10
TurboDXman

TurboDXman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 24.01.2009
Superba (atat fotografia cat si masina). Posted Image Posted Image
Aspectul&modelul jantelor e numai chestie de gust.
Eu, spre exemplu le-as lasa pe cele din prezent.

Dar arata bine si cu unele negre (contrast). ;)

#11
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Mersi man!!

#12
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sustin ce zice colegul mai sus: lasa jantele in pace.
Din experienta, cele negre, nu merg bine cu masini rosii ;)

#13
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Nu poti spune ca intretinerea nu este scumpa,piesele sunt mult,mult mai scumpe decat la BMW.

Oricum sa o stapanesti sanatos,superba poza !

#14
TurboDXman

TurboDXman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 24.01.2009
Ceea ce pentru unii e scump poate fi accesibil pentru altii. :)
Cat timp iti permiti e ok. ;)

#15
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013

View Postionut_ionut, on 16 octombrie 2013 - 11:12, said:

Nu poti spune ca intretinerea nu este scumpa,piesele sunt mult,mult mai scumpe decat la BMW.

Oricum sa o stapanesti sanatos,superba poza !

Nu poti compara preturile de la Porsche cu preturile de seria 3.Daca compari cu clasa M o sa vezi ca nu-i diferenta
Multumesc!

#16
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Am comparat fix Z4 E89(modelul nou) cu ce ai tu.

#17
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
alta viata
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XNVcNUV8IjA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
TurboDXman

TurboDXman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 24.01.2009
Asa da! Posted Image
Un sunet gutural, care pune in valoare un asemenea motor. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate