Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

(bogdandima15) Casa P+1E+M Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1654 replies to this topic

#1639
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
Eu cred ca daca inchizi pe 2 parti e suficient, bine depinde si de cat de mare e terasa. Eu in fata o sa pun pe lateral geamuri si partea din fata o sa fie libera. La mine in general viscolete din lateral si la modul asta o sa protejez usa si probabil jumatate din terasa. La terasa din spate vreau sa fac ceva similar dar cu usi pliabile cum zici si tu, problema e ca pretul este extrem de mare.

#1640
bogdandima15

bogdandima15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 13.10.2013
@Riper: am inteles. Mai analizez problema. Sigur o sa apara o solutie. Dupa cate ai patit cu casa, macar iarna usoara sa aveti ;).
Ar fi fost suficient sa inchid pe doua parti, adica lateralele, insa la mine treptele sunt pe laterale, pe langa elevatie, nu in fata ca la majoritatea caselor. Asa ca daca inchid pe laterale nu mai am pe unde sa urc :).

@marco71: si eu am un balcon deasupra intrarii. Si usa e cu 50cm in interiorul casei, pe acelasi motiv, ca sa fie mai ferita. Problema de care vorbesc eu apare doar cand zapada e viscolita puternic, cu vant de 70km/h cum a fost pe aici. In cazul acesta zapada ajunge peste tot: sub scara, in camine pluviale, pe fatade, pe ferestre, pe sageac, pentru ca nu mai cade pe verticala ci se plimba peste tot si se depune unde gasete un obstacol. Nu conteaza ce ai deasupra usii, trebuie sa inchizi pe laterale, sa faci un fel de veranda inchisa.
Attached File  uploadfromtaptalk1453123136923.jpg   68.77K   98 downloads

@Sean_John: Si eu am crezut ca nu sunt dibluri cand m-am uitat la prima poza insa mi-am adus aminte ca acolo, pe colt, s-au bagat placi mai mici care au fost prinse cu dibluri cum s-a putut, fara sa se mai aplice sablonul de W. Daca te uiti in a doua poza o sa vezi clar acel sablon raportat la cerculetele dezghetate. Uita-te sub fereastra de la mansarda.

@the_lion: am vazut si eu cateva variante care arata cat de cat ok dpdv vizual. Costurile sunt destul de mari,insa, pentru ca faci un perete din sticla. E pretul unui balcon inchis de la bloc. Cred ca prin jur de 1000 euro de usa/zona intrare.

#1641
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
la mine usa de intrare este orientata perpendicular pe podestul de acces (directia de intrare de la poarta pietonala/strada), care e lung de aproape 5m, e inaltat (2 trepte) si are si parapet zidit (aprox. 1.5m) ... din cauza asta usa e mai protejata de umezeala (ploi, ninsori); stiu ca estetic nu arata prea grozav (noroc ca e lateral fata de strada), dar am mers la proiectare pe considerente practice si mai putin estetice ...
pentru protectie contra vantului/viscolului, am in vedere inmultirea unui alun (sub forma de tufe) plantat in toamna in apropiere de intrare

Attached Files


Edited by marco71, 18 January 2016 - 16:31.


#1642
bogdandima15

bogdandima15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 13.10.2013
@marco71: la tine e bine pozitionata usa. Cel mai rau se poate intampla sa troieneasca zapada in capatul verandei, dar asta doar daca sufla vantul cam din directia in care ai facut poza.

Attached File  uploadfromtaptalk1453128574065.jpg   110.17K   118 downloads
La mine e mai urat asezata acea scara. E distanta mica intre gard si casa, vine multa zapada din spatele casei, unde nu este (inca) gard, si este bagata pe unde are loc sa intre.. Daca fac ceva cam ca la tine o sa fie ok. Nici eu nu ma agit prea mult cu privelistea in acea zona pentru ca e pe lateralul casei si nu se vede de pe strada.

#1643
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 bogdandima15, on 18 ianuarie 2016 - 12:54, said:

A treia lectie e ceva care trebuia sa vad cu ochii mei ca sa ma conving. Ce-i drept nu as fi preferat s-o vad la casa mea Posted Image. Este vorba despre importanta diblurilor metalice cu cap de plastic pentru a stopa puntea termica intre interior si exterior. Cand am auzit prima data de aceste dibluri am crezut ca-i un mit si ca nu se poate forma punte termic in acele zone. Ei bine, nu-i un mit, ci e cat se poate de adevarat. Asa ca un sfat pentru cei care izolati casa ca vata bazaltica si aveti nevoie de dibluri metalice: luati din acelea cu cap de plastic.
14531141039951.jpg 14531140906160.jpg tdx(1).jpg


Daca aveai casa pe Amvic, nu mai aveai aceasta problema.....Posted Image Posted Image Posted Image

#1644
bogdandima15

bogdandima15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 13.10.2013
@Bodcasa: nu are rost sa deschidem acum un offtopic pe tema caramida cu goluri vs BCA vs Amvic. Fiecare sistem de constructie are avantaje si dezavantaje, nici Amvic-ul nu e zmeu.
Ma bucur insa ca te-am ascultat si am bagat celuloza in loc de vata minerala la acoperis. Ai avut dreptate, se comporta ok pana acum. Izoleaza mansarda destul de bine.

#1645
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Este un zmeu dacă este executat corect!

#1646
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

bogdandima15 said:

@marco71: la tine e bine pozitionata usa. Cel mai rau se poate intampla sa troieneasca zapada in capatul verandei, dar asta doar daca sufla vantul cam din directia in care ai facut poza.
exact pe directia aia o sa fie tufele de alun, de care ziceam ;)
mai am in plan sa pun in primavara si ceva panouri de policarbonat pe fierul de la gardul stradal...

bogdandima15 said:

La mine e mai urat asezata acea scara. E distanta mica intre gard si casa, vine multa zapada din spatele casei, unde nu este (inca) gard, si este bagata pe unde are loc sa intre.. Daca fac ceva cam ca la tine o sa fie ok. Nici eu nu ma agit prea mult cu privelistea in acea zona pentru ca e pe lateralul casei si nu se vede de pe strada.
poti face cum a zis Riper, inchizi doar pe doua parti, cu un parapet in L ... distanta pana la gard e prea mica pentru plantat acolo pomi sau altceva (gard viu)

#1647
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

 marco71, on 18 ianuarie 2016 - 16:27, said:

stiu ca estetic nu arata prea grozav (noroc ca e lateral fata de strada), dar am mers la proiectare pe considerente practice si mai putin estetice ...


 bogdandima15, on 18 ianuarie 2016 - 16:49, said:

Nici eu nu ma agit prea mult cu privelistea in acea zona pentru ca e pe lateralul casei si nu se vede de pe strada.

poate sa imi explice si mie cineva care e idea asta cu "sa nu se vada urat de la strada". ce va doare daca se vede urat de la strada, voi ati facut case pt vecini sau pentru voi? Eu sincer ma doare fix la basca de cum se vede la strada, pe mine ma intereseaza sa fie frumoasa in spate pt ca acolo o sa imi petrec timpul. Vecinilor daca nu le place sa se uita in alta parte. E ca la masina, nu are importanta cat consuma, cat de confortabila e sau cat de bine e facuta la interior, important este sa arate bine pe afara, de parca stai in garaj cu o cana de ceai si admiri cat de frumoasa e masina.

#1648
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
1. Pentru cazul zapezilor troienite pe usi m-as gandi la o usa falsa/paravan gen oblon la geam. Eventual o poti si demonta cand nu-si mai are rostul.

2. Cineva mi-a sugerat cordoanele de degivrare a burlanelor. Cred ca nu era nebun. Trebuie sa le iau si eu in calcul.

3. Pentru dibluri nu am nicio sugestie. Norocul meu e ca am folosit dibluri jumate cui jumate bolt de plastic. Cand vine vreo ploaie, in rafala, pe adeziv totusi vad niste pete ca urme de dibluri dar din alte cauze. Dupa ce voi vopsi casa n-ar trebui sa mai am probleme.

Edited by kpk1, 18 January 2016 - 22:06.


#1649
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

 Riper, on 18 ianuarie 2016 - 21:53, said:

poate sa imi explice si mie cineva care e idea asta cu "sa nu se vada urat de la strada". ce va doare daca se vede urat de la strada, voi ati facut case pt vecini sau pentru voi? Eu sincer ma doare fix la basca de cum se vede la strada, pe mine ma intereseaza sa fie frumoasa in spate pt ca acolo o sa imi petrec timpul. Vecinilor daca nu le place sa se uita in alta parte. E ca la masina, nu are importanta cat consuma, cat de confortabila e sau cat de bine e facuta la interior, important este sa arate bine pe afara, de parca stai in garaj cu o cana de ceai si admiri cat de frumoasa e masina.

corect, o casa trebuie sa fie in primul rand practica ... dar mai punem poze pe forum cu casuta noastra si iar sar carcotasii ca "omg, ce urata e! ... vaaiiii, ce lipsa de imaginatie pe arhitect!!!" ... desi pe noi s-ar putea sa ne doara fix in ... cot
...si nici improvizatii de prost gust nu prea poti face spre strada, de genul copertina de panza peste usa de intrare la o casa in stil brancovenesc, nu? :P
e ca si cum ti-ai lua masina de zeci de mii de euro si ai pune spoilere si eleroane fata-spate din carton vopsit cu carioca :D

#1650
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
ce se mai aude cu casa, e gata tot de cand te-ai mutat in ea?

 bogdandima15, on 25 decembrie 2015 - 22:14, said:

PS: Jurnalul continua,  mai am multe de povestit.

Edited by marco71, 14 July 2016 - 13:48.


#1651
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Chiar asa....
Cand ne mai povestesti si noua?

#1652
bogdandima15

bogdandima15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 13.10.2013
@marco71, BodCasa: aveti dreptate, nu m-am tinut de promisiune. Am considerat ca ce am mai facut in acest an prin si pe langa casa nu e asa de importat incat sa merite mentionate in acest jurnal.

Anul trecut am tras tare ca sa ma pot muta pana la sfarsitul anului. Pentru a indeplini acest scop am facut cateva imprumuturi pe la prieteni & co pe care acum le onorez asa ca nu am mai avut fonduri pentru a termina ce-mi propusesem in acest an: bordurile perimetrale, finisarea elevatiei (adeziv + tencuiala mozaicata), nivelarea curtii, amenajare, pavele, poate chiar o pergola in fata bucatariei pentru unele cafele in aer liber. Visele sunt multe dar, din pacate, traim intr-o lume guvernata de bani.

Doar gardul (pe toate laturile) cred ca poate fi mentionat ca si ceva nou. Soclul a fost facut din beton iar partea superioara din scanduri de brad (10cmx2cm), vopsit cu Sadolin (3 maini).
Portile auto si pietonale au fost facute in-house, tinand seama ca ma grabeam sa fie terminat cat mai repede. Constructorul avea alte lucrari si astfel am stat mai multe de o luna fara gard. Chiar daca aveam puse niste plase, mi se parea nelinistitoare ideea ca poate sa intre oricine in curte.

Pentru gardul frontal (13ml) am cumparat:
- panou bordurat zincat 200x250 - 7 x 90 RON = 294 RON
- bara fier fi6 4m - 35 buc x 8 RON = 280 RON
- bara fier fi10 4m - 25 buc x 11 RON = 20 RON
- sarma fierar - 10kg = 50 RON
- sarma dulgher - 5kg = 25 RON
- cuie de fi7 - 5kg = 220 RON
- beton C16/20 (B250) - 5mc = 1250 RON
- mortar tencuiala mecanizata Baumit MPA 35 - 15 saci X 25 RON = 375 RON
- amorsa ciment Baumit BetonKontakt - 1 cutie (5kg) = 75 RON
- coltare de exterior (metalice) - 4 RON x 30 buc = 120 RON
- tencuiala decorativa mozaicata Duraziv clima protect - 155 RON x 8 galeti = 1240 RON
- amorsa tencuiala decorativa 10kg - 1buc = 150 RON
- scandura brad 10x2x300 - 9 RON x 42 buc = 378 RON
- scandura brad 10x2x400 - 8 RON x 25 buc = 300 RON
- cusaci 7x5x300 - 14 RON x 6 buc = 84 RON
- tije filetante fi 10 - 2 buc = 5 RON
- surub + saiba + piulita fi10 - 30 buc = 50 RON
- panza flex mare - 2 buc = 20 RON
- ancora chimica - 1 tub = 60 RON
- vopsea lemn Sadolin 10L = 420 RON
- grund lemn Sadolin 5L = 150 RON
- trafalet 10cm latime (pentru grund) - 15 RON
- pensula 80cm latime stufoasa (pentru lemn) - 15 RON
- suruburi fi10 - 250 buc = 60 RON
- teava rectangulara 50x20x3 - 6m: 65 RON x 2 buc = 130 RON
- teava rectangulara 50x50x4 - 6m: 125 RON x 4 buc = 500 RON
- cutie grund fier (0.75L): 1 cutie = 20 RON
- cutie vopsea fier culoare negru (0.75L): 1 cutie = 65 RON
- electrozi fi 3.2mm - 1 cutie = 21 RON
- balamale porti - 90 RON X 6 buc = 540 RON
- zavoare poarta auto - 60 RON x 3 buc = 180 RON
- manopera - 2700 RON
Total: 9018 RON

Attached File  gard_frontal_1.jpg   85.43K   126 downloadsAttached File  gard_frontal_2.jpg   96.19K   123 downloadsAttached File  gard_frontal_3.jpg   82.94K   123 downloadsAttached File  gard_frontal_4.jpg   80.6K   125 downloadsAttached File  gard_frontal_5.jpg   87.17K   132 downloadsAttached File  gard_frontal_6.jpg   68.52K   133 downloadsAttached File  gard_frontal_7.jpg   59.09K   124 downloadsAttached File  gard_frontal_8.jpg   56.1K   114 downloadsAttached File  gard_frontal_9.jpg   113.76K   123 downloadsAttached File  gard_frontal_10.jpg   68.2K   138 downloadsAttached File  gard_frontal_11.jpg   329.63K   131 downloadsAttached File  gard_frontal_12.jpg   265.08K   123 downloads

Sper ca pana la sfarsitul anului sa termin ce mi-a mai ramas pe la exterior: scarile, elevatia, bordurile. Curtea o las pentru anul urmator pentru ca nu stiu exact s-o compartimentez, fiind mica iar eu vreau sa fac multe. Momentan pot sa fac un gratar, pot sa pun o masa, e ok Posted Image.

Acum in legatura cu viata la casa:

Costuri (lunar, rotunjit):
ianuarie - aprilie: gaze 210 ron, electricitate 120 ron, apa - 60 ron  
mai - iulie: gaze 70 ron, electricitate 100 ron, apa - 70 ron

Temperaturi:
ianuarie - aprilie: min 17K la mansarda, max 22.5K dormitoare.
mai - iulie: min 25K living, max 29K mansarda. In dormitoare 25K la temperatura normala, si 28K la canicula. Nu am instalat AC.

Lifestyle:
Mi-am autoevaluat stilul de viata din ultimul an si am ajuns la concluzia ca m-am lenevit dupa ce m-am mutat. Ce-i drept am fost avertizat ca asa o sa se intample, insa nu ma asteptam sa imi reduc asa de mult `motoarele`. Se pare ca prea mult comfort nu e chair bun Posted Image. Au trecut chiar luni in care nu am facut absolut nimic nou prin curte sau in casa. Ceea ce, comparand cu anii trecuti, mi se pare ... enervant. Ce-i drept acum imi ocup timpul cu alte lucruri: plimbari mai multe, petrecem mai mult timp in familie, ne relaxam mai mult etc. Se pare ca acesta e un an de respiro Posted Image.
Revin cu alte noutati pe parcurs.

#1653
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Nu e lenevit. E oboseala acumulata si odihna de dupa.

Candva am mai trecut printr-o perioada de renovari si santiere. Dupa astea, un an de zile n-am mai vrut sa aud de ceva de facut prin casa. Si mi-am revenit si am facut o casa mai tarziu :D

Concluzia e ca iti vei reveni si atunci sa vezi ce mai pedalezi sa scoti si curtea la lumina.

#1654
bogdandima15

bogdandima15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 13.10.2013
Ma gandeam sa fac la fel cum am facut la balcoane si anume:
- sa dau cu amorsa bituminoasa
- dupa aceea sa pun carton bituminos, cu arzatorul
- dupa aceea 3cm de XPS (5cm ?)
- peste polistiren sa pun o sapa mica de 3 cm armata cu ceva fibre
- adeziv flexibil: CM 17 sau echivalent
- placa de gresie portelanata
- profil de treapta in zonele de imbinare treapta-contratreapta

E buna abordarea sau ma complic ? Un mester faiantar zicea ca nu trebuie facut chiar asa pentru ca e in exterior si nu e necesar sa fie asa de bine protejat podestul si treptele. Asta dupa moda "merge si asa".

Attached Files



#1655
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu asa cum ai zis tu am facut. Ba pe langa toate cele zise de tine o sa mai dau si cu o hidroizolatie pe baza de ciment (SikaTopSeal 107 sau Mapei Mapelastic) peste sapa, sub gresie.
Decat sa imi apara cine stie cand infiltratii de apa sub parchet ... nu merita riscul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate