Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Peste marinat

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
si inca o reteta preluata de la un coleg apicultor

Peste marinat la cuptor in bulion
Se cauta pesti de toate rasele si dimensiunile care se portioneaza in felii daca sunt mai mari de o palma si se aseaza inghesuiti intr-o tava mai inalta.
Peste ei se toarna 10 linguri de ulei de floarea soarelui si de doua ori pe atata otet. Otetul trebuie pus in cantitate mai mare daca pestele are oase mari. Fara teama pentru ca la 120 de grade, otetul se evapora si la sfarsit nici nu o sa stiti ca a fost vreodata otet acolo. Se adauga o lingurita de sare si una de piper boabe. Mai puneti 3-4 foi medii de Dafin si completati cu apa pana se acopera bine pestele dupa care se baga tava in cuptorul incins.
Acum rabdare findca prepararea dureaza 4 ore. Intre timp mai completati cu apa cand aceasta scade si cu o ora inainte de a scoate tava din cuptor, puneti intr-o cana 4 linguri zdravene de pasta de tomate si diluati-o cu apa pana devine lichida. Turnati peste peste in tava si din momentul asta nu mai umblati in cuptor.
Pe timpul prepararii oasele se inmoaie devenind comestibile.
Se serveste alaturi de un pahar de vin alb.
Pofta mare!

Merge si fara bulion (da trebuie musai lamaie)

Attached Files



#2
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013
nea tarzane,asta nu e peste marinat...apicultorul trebuia sa stie,ca el umbla cu pesti toata ziua...
un coleg bucatar nu este?

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Ii zice marinat pentru ca i se inmoaie oasele pe sfarsit. Insa mie nu-mi suna bine uleiul ala in care fierbi pestele, cred ca s-ar putea "marina" si altfel.

#4
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ala-i peste la cuptor pretenas.... pestele marinat il mananci crud...

#5
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Hai bai fratilor, omul a pus niste poze de iti ploua in gura si voi mai si comentati ?

Numai bucatari pe forumul asta.
Tu ala care zici de ulei, ce mananci ? Numai salata verde?


View Postcephalophodes, on 11 octombrie 2013 - 15:22, said:

ala-i peste la cuptor pretenas.... pestele marinat il mananci crud...

Pretenas`, adevarat ca trebuie sa dea si din coada cand il mananci, nu ?

#6
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Tarzy eu aduc vinul alb iar tu pregateste pestele.Deja imi ploua-n gura,ca e marinat sau nu,in burta nu mai conteaza.Lasa-ne adresa ta,ca de mancat ne ocupam noi cei care am comentat.Posted Image

Edited by Adi blondu, 11 October 2013 - 15:38.


#7
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
n-am nimi c

View PostDanitos, on 11 octombrie 2013 - 15:25, said:

Hai bai fratilor, omul a pus niste poze de iti ploua in gura si voi mai si comentati ?

Numai bucatari pe forumul asta.
Tu ala care zici de ulei, ce mananci ? Numai salata verde?




Pretenas`, adevarat ca trebuie sa dea si din coada cand il mananci, nu ?

n-am nimic cu el...arata foarte ok, dar eu asa cunosc acest termen...dar se pare ca este undeva la mijloc...

Attached Files



#8
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Ce lagatura au albinele /apicultura cu pestele ?

#9
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View Postcephalophodes, on 11 octombrie 2013 - 15:22, said:

ala-i peste la cuptor pretenas.... pestele marinat il mananci crud...
asa este...100% de acord

View PostDanitos, on 11 octombrie 2013 - 15:25, said:

... trebuie sa dea si din coada cand il mananci, nu ?
da,pestele ramane crud,marinat nu inseamna gatit...

Edited by ion2013, 11 October 2013 - 19:23.


#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
da stimabililor .... aveti dreptate ... asta nu prea e 100% marinat .... dar eu asa m-am obisnuit sa-i spun, oricum vad ca si dex-ul imi da dreptate ... rog putin intelegere

uleiul .... cantitatea e neglijabila si la o adica se poate renunta la el .... ma mir ca nu a carait nimeni de otet ... eu in general nu prea suportul otetul dar in acest caz este indispensabil.

gatesc destul de des peste in aceasta formula ... cu exceptia faptului ca dureaza f mult nu am ce sa-i reprosez .... pur si simplu te lingi pe degete la propriu cand manaci.

#11
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View PostTarzy, on 13 octombrie 2013 - 21:12, said:

`` nu a carait nimeni ``
cum vb bai tarzy?se vede ca ai crescut in jungla...

#12
alone_11

alone_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.12.2015
Hai sa va povestesc cum fac eu pestele marinat pentru iarna, binenteles ca nu-i reteta mea cea mai buna dar mie imi place. Am folosit peste macrou, l-am curatat, l-am spalat bine, i-am taiat capetele, cozile si aripioarele si l-am taiat bucati de grosimea a doua degete. Am sarat pestele si l-am pus intr-un vas la rece timp de 3 ore. Dupa acest timp am pus otet peste el cat sa-l acopere foarte putin si l-am tinut la rece inca 4 ore. Dupa 4 ore se rastoarna pestele intr-o strecuratoare si se lasa sa se scurga de zeama. Intr-un vas mai larg se asaza bucatile de peste in asa fel incat sa fie pe cat posibil pe un singur rand, se condimenteaza cu dafin, piper, cimbru, boia, se amesteca bine si se toarna ulei peste el cat sa cuprinda tot pestele. Se fierbe la foc foarte mic timp de 60-90 de minute, apoi se pune in borcane. Chestia este ca daca focul este mai mare atunci pestele o sa iasa prajit si nu fiert. Am incercat reteta la un aragaz pe gaz si nu am reusit :) Cine vrea sa incerce reteta sa-l prepare la un aragaz pe butelie.

Aici este in otet
[ http://1.bp.blogspot.com/-nWxsigrEWJs/Up3OT-rjRRI/AAAAAAAAIkE/sGl7jF-yn98/s1600/Peste+macrou+in+otet+pentru+marinat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici este in ulei pe foc
[ http://2.bp.blogspot.com/-Drj19WGL7sE/Up3r_iYFbUI/AAAAAAAAIkw/QTtmLMk5nhg/s1600/Peste+marinat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici este gata
[ http://1.bp.blogspot.com/-LvXooNesoa0/Up4XvasohCI/AAAAAAAAIlY/WlU_VyqIFD4/s1600/Retete+Culinare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004

View Postalone_11, on 14 decembrie 2015 - 14:10, said:

Hai sa va povestesc cum fac eu pestele marinat pentru iarna, binenteles ca nu-i reteta mea cea mai buna ....

Pai de ce nu ne dai reteta ta cea mai buna? N-am fost cuminti?

View Postalone_11, on 14 decembrie 2015 - 14:10, said:

... Am folosit peste macrou...
Cu pasare macrou nu iese bun?

#14
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Am mai bine de 20 de ani de cand fac peste marinat, macrou, scrumbie, sabita(pentru cei care cunosc acest peste este deosebit la marinat), salau.

Pestele se curata, se spala, se taie rondele.
Se amesteca bine cu sare grunjoasa, se pune intr-un lighean si se acopera cu sare.
Dupa 24 de ore se scoate si se spala in 2-3 ape.
Se aseaza in borcane cu ceapa si morcovi rondele.

Se amesteca 65-70 % otet cu 35-30 % apa, boabe de piper negru, coriandru, foi de dafin
Se da intr-un singur clocot.
Se lasa sa se raceasca.

Cand este rece, nu fierbinte, nu cald, nu caldut, pur si simplu rece, se toarna peste peste.
Dupa 6-7 zile se poate servi si se poate pastra si peste iarna fara probleme.

Edited by teknotronik, 25 December 2015 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate