Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

teapa pe site renumit de freelancing

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 Wazot, on 10 octombrie 2013 - 18:37, said:

Eu ma gandeam ca e ceva in genul okazii unde daca cineva te tepuieste e capabil sa ofere ip-ul datele reale , cele de card si altele politiei in cazul unei anchete serioase cum a fost anul trecut cand a fost astfel prinsa o retea de vanzatori pe okazii de diverse obiecte virtuale de fapt

nu  ai cum pe site-ul asta ...

#20
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Si eu mi-am luat ceva tepe pe freelancer.com, ca doar despre asta este vorba.
Un proiect de peste 5000 $, am facut 80% din el si nu am mai auzit nimic de client. Nu am dat nimic clientului, dar m-am ales cu o gaura frumusica in cont (comisionul nu se restituie).
Apoi am avut un jegos de client care stergea intentionat fisiere si punea versiuni vechi, numai sa crape situl. De la ala macar mi-am recuperat comisionul si vreo 50$ peste, dar s-a dus naibii aproape o saptamana de munca.

Acum nu mai am problema asta, am trecut la alt nivel de vreo 2 ani si e mult mai bine

#21
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 DarkAngelBv, on 10 octombrie 2013 - 18:44, said:

Si eu mi-am luat ceva tepe pe freelancer.com, ca doar despre asta este vorba.
Un proiect de peste 5000 $, am facut 80% din el si nu am mai auzit nimic de client. Nu am dat nimic clientului, dar m-am ales cu o gaura frumusica in cont (comisionul nu se restituie).
Apoi am avut un jegos de client care stergea intentionat fisiere si punea versiuni vechi, numai sa crape situl. De la ala macar mi-am recuperat comisionul si vreo 50$ peste, dar s-a dus naibii aproape o saptamana de munca.

Acum nu mai am problema asta, am trecut la alt nivel de vreo 2 ani si e mult mai bine

E bine ca ai scapat de astea...eu ii mai folosesc ca nu am ce face cateodata mai am pauze cu clientii mei si decat sa stau degeaba ...

#22
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Alin2006 ? Nu erai tu cel caruia ii dadea lumea sfaturi pe acii mai acum cateva luni sa se apuce de freelance ? Sau, puneai intrebari parca...
Imi pare rau sa aud.

Uite niste sfaturi, pari a nu fi decat la al doilea proiect:
- cauta situri la care poti munci cu plata la ora. De obicei saptamanal ii trage clientului banii automat de pe card pt orele lucrate si ti'i pune in contul tau. Ecel mai elegant asa; altfel, te poti tocmi cu clientul pe mileston-uri, dar nu imi prea surade personal ideea;
- daca totusi vrei proiectul cu plata fixa tocmeste milestonuri, sau, mai bine, iei doar proiecte mici, max 200 -300 $. Mai ales ca zici de clienti cu istoric zero pe site.
- FOARTE IMPORTANT: pot eu sa zic acum dupa 4 ani... Cauta site care sa ofere sub semnatura istoricul tau la cerere. Ai sa zici ca doar iti faci amblaua si in juma de an ai iesit de acolo. Dar... banii nu sunt la vedere pe astfel de situri. De aici daca iti iei un client sau doi care te vor aprecia (daca esti bun, fireste) ai sa vezi cum te lipesti de freelancing. Problema e ca dupa 2-3 ani sa zicem ca ti se mai schimba perspectivele, o pui si de un PFA, nu vei avea nimic cu care sa dovedesti experienta anterioara. Apoi, nu stiu daca exista astfel de situri, dar merita sa sapi in directia asta.

Ca sa trag linie, despre ce suma e vorba. ceva gen 200$ ? Poti sa uiti de ei. Eu m'am ars de la niste norvegieni. Celcu care lucram direct era atat de deschis ca povestea despre cum era sa il calce cu mopedul in Creta. Chiar nu ma asteptam, am facut si ultimul milestone fara plata si... nu am ami auzit nimic de la el.

PS. ce le poate capul unora pe aici Doamneeee... proiecte europene, nume reale...

#23
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 george90, on 10 octombrie 2013 - 19:20, said:

Alin2006 ? Nu erai tu cel caruia ii dadea lumea sfaturi pe acii mai acum cateva luni sa se apuce de freelance ? Sau, puneai intrebari parca...
Imi pare rau sa aud.

Uite niste sfaturi, pari a nu fi decat la al doilea proiect:
- cauta situri la care poti munci cu plata la ora. De obicei saptamanal ii trage clientului banii automat de pe card pt orele lucrate si ti'i pune in contul tau. Ecel mai elegant asa; altfel, te poti tocmi cu clientul pe mileston-uri, dar nu imi prea surade personal ideea;
- daca totusi vrei proiectul cu plata fixa tocmeste milestonuri, sau, mai bine, iei doar proiecte mici, max 200 -300 $. Mai ales ca zici de clienti cu istoric zero pe site.
- FOARTE IMPORTANT: pot eu sa zic acum dupa 4 ani... Cauta site care sa ofere sub semnatura istoricul tau la cerere. Ai sa zici ca doar iti faci amblaua si in juma de an ai iesit de acolo. Dar... banii nu sunt la vedere pe astfel de situri. De aici daca iti iei un client sau doi care te vor aprecia (daca esti bun, fireste) ai sa vezi cum te lipesti de freelancing. Problema e ca dupa 2-3 ani sa zicem ca ti se mai schimba perspectivele, o pui si de un PFA, nu vei avea nimic cu care sa dovedesti experienta anterioara. Apoi, nu stiu daca exista astfel de situri, dar merita sa sapi in directia asta.

Ca sa trag linie, despre ce suma e vorba. ceva gen 200$ ? Poti sa uiti de ei. Eu m'am ars de la niste norvegieni. Celcu care lucram direct era atat de deschis ca povestea despre cum era sa il calce cu mopedul in Creta. Chiar nu ma asteptam, am facut si ultimul milestone fara plata si... nu am ami auzit nimic de la el.

PS. ce le poate capul unora pe aici Doamneeee... proiecte europene, nume reale...

nu sunt eu ala ,cred ca ai gresit persoana lol ...la mine mi-au dat banii dar dupa o luna s-au trezit ca au probleme cu utilizatorul ala si dupa ce am facut alt proiect pentru alt angajator mi-au luat banii de acolo ...am facut mai multe proiecte:)  am vreo 6 ani vechime in domeniu

Edited by alin2006, 10 October 2013 - 20:08.


#24
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
Eu zic ca e problema ta. O fi usor sa nu vorbesti mai deloc cu el, sa faci ceva repede si sa iti iei banii, insa tu iti asumi responsabilitatea morala atunci cand ai incredere intr-o entitate digitala, un user anonim de pe un oarecare website. Cand ii stii numai usernameul unuia, nu prea iti vine sa cazi de acord cu proiecte mari, decat daca iti da o garantie materiala sau toata suma la inceput. Dar asa, ai sarit repede inainte sa lucrezi pentru un cuvant (chestia aia e un cuvant, nu un om) si sa te plangi ca ai fost fraudat si nu stiu ce.

Poate sunt si aia care administreaza site-ul implicati, insa nu are nici o vina incompetenta lor ca nu te gandesti si tu putin ca tot omul inainte sa lucrezi la ceva semnificativ.

#25
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 Andrey77, on 11 octombrie 2013 - 20:36, said:

Eu zic ca e problema ta. O fi usor sa nu vorbesti mai deloc cu el, sa faci ceva repede si sa iti iei banii, insa tu iti asumi responsabilitatea morala atunci cand ai incredere intr-o entitate digitala, un user anonim de pe un oarecare website. Cand ii stii numai usernameul unuia, nu prea iti vine sa cazi de acord cu proiecte mari, decat daca iti da o garantie materiala sau toata suma la inceput. Dar asa, ai sarit repede inainte sa lucrezi pentru un cuvant (chestia aia e un cuvant, nu un om) si sa te plangi ca ai fost fraudat si nu stiu ce.

Poate sunt si aia care administreaza site-ul implicati, insa nu are nici o vina incompetenta lor ca nu te gandesti si tu putin ca tot omul inainte sa lucrezi la ceva semnificativ.

e greu sa iti explic daca nu lucrezi in domeniu si nu stii despre ce este vorba...

#26
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009

 alin2006, on 11 octombrie 2013 - 22:39, said:

e greu sa iti explic daca nu lucrezi in domeniu si nu stii despre ce este vorba...
Lucrez in domeniu si stiu despre ce e vorba.
Diferenta e ca eu nu fac munca de asta lasatoare si pasiva, gen "hai sa intru si eu pe saitu asta sa gasesc un cuvant pentru care sa lucrez si apoi sa fac ca toti dracii ca nu imi da banii". Nu ai contract, nu ai hartii, nu ai intelegeri verbale, ai doar un mesaj text "da ma iti dau banii peste 2 luni cand imi termini magazinul online cu cms pentru comenzi si layout si teme multiple + aplicatie pe android. Fii fara griji iti dau banii." Si tu "daa, ce tare, hai sa lucrez mult la asta, ca doar se va tine de cuvant".

Nu ai ce face, ti-ai luat teapa, iti iei teapa si iti vei lua teapa toata viata daca vei continua asa. Protejeaza-te, intereseaza-te despre cum poti sa o faci fiind un freelancer, fii descurcaret, negociaza, fa balanta, foloseste sisteme online special pentru asta, nu te duce sa accepti orice proiect doar asa, ca ai incredere ca e omu' baiat bun. Ce ai facut tu putea face oricine. Chiar si un copil de 5 ani o putea face din greseala. Erai logat pe site, copilul intra si apasa butoane, ala propune 200$ copilul scrie din greseala da si peste 5 luni crezi ca va veni politia acasa sa ii ia apararea copilului ca de ce nu a primit banii?

#27
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 Andrey77, on 11 octombrie 2013 - 22:55, said:

Lucrez in domeniu

Ok

Quote

si stiu despre ce e vorba.

Nu, nu stii.

Quote

Nu ai ce face, ti-ai luat teapa, iti iei teapa si iti vei lua teapa toata viata daca vei continua asa. Protejeaza-te, intereseaza-te despre cum poti sa o faci fiind un freelancer, fii descurcaret, negociaza, fa balanta, foloseste sisteme online special pentru asta, nu te duce sa accepti orice proiect doar asa, ca ai incredere ca e omu' baiat bun. Ce ai facut tu putea face oricine. Chiar si un copil de 5 ani o putea face din greseala. Erai logat pe site, copilul intra si apasa butoane, ala propune 200$ copilul scrie din greseala da si peste 5 luni crezi ca va veni politia acasa sa ii ia apararea copilului ca de ce nu a primit banii?

mai usor cu trolling'ul

#28
meliii_me

meliii_me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2014

 alin2006, on 10 octombrie 2013 - 16:44, said:

Salut tuturor

Faza dura azi :am incercat sa retrag niste bani de pe un site renumit de freelancing (Cel mai mare... cred ca il stiti care este,cei care lucreaza in domeniu)

Cu o luna in urma i-am facut un proiect unui tip... totul ok am retras banii nici o problema ,saptamana trecuta am mai facut un proiect pentru altcineva am vrut sa retrag banii , si imi zice ca o anumita parte din bani sunt blocati fiindca angajatorul are probleme cu contul ...
-------------------------------------------------------
Requested on: Oct 9, 2013 at 8:06 PM EEST
Request ID:
Payment Gateway: Paypal
Decline reason: Funds originated from an account that is currently under review.
------------------------------------------------------
Ii contactez pe cei de la suport ii intreb care este problema si cand pot sa retrag acesti bani

Tipul de la suport imi spune ca problema este de la primul proiect care l-am facut si ca acum mi-au blocat o parte din suma din proiectul care l-am facut acum o saptamana pana isi rezolva angajatorul ala problema ...imi spune daca am vreo alta modalitate de a contacta angajatorul sa il contactez si sa ii spun sa isi rezolve problema cu contul ...dar in termenii lor de utilizare spun ca nu ai voie sa ceri date de contact ...am incercat sa ma duc la contul lui sa ii trimit un PM ,contul lui este Account of ...is temporarily not available...lol

Deci daca un angajator vrea sa iti dea o teapa ti-o da usor ...site-ul ala cu tot cu masurile lor de protectie nu dau doi bani ...ei daca isi iau teapa de la angajator ,iti iau banii din cont tot tie freelancer ...site-ul castiga si tot tu iti ei teapa ...Posted Image


--------------------------- asta e mesajul de la suport---------------------
Hi Alin,
Thank you for contacting "..." Support.
Records show that your withdrawal has been cancelled because part of the funds that you are trying to withdraw came from a previous project with your employer 'gerryprout.'
Your employer is currently having some issues with their account. You may contact them and ask them to settle their account issues at the soonest. Once their issues have been resolved, the funds will be reinstated to your account and you can withdraw them.
If you have any further questions or concerns, feel free to contact us again.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Cum sa-l contactez daca ala are contul suspendat...lol


Account poate insemna si contul de lance sau desc (sper sa intelegi,... oricum au fuzionat si nu mai conteaza care), nu neaparat contul de banca. Da , poate sa te tepuieasca astfel: obtine ce si-a dorit si isi sterge contul de client. Eu nu aplic la joburi unde clientul nu are un istoric consistent de hire, cu multe ore lucrate si platite ( la ficsed pr. proi, ptr ca la ourli este garantat. ... dar daca e  sa ne gandim bine si aici isi poate sterge contul.... stiu sa scriu :-),  insa vad ca si tu ai evitat sa mentionezi platforma, ma gandesc ca nu degeaba).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate