Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Trillian for Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
O veste excelenta, cel mai bun program de "chat" o sa fie in curand disponibil si pe Linux.

"Trillian for Linux: Early access for Pro customers!" http://blog.trillian.im/?p=2835

"Good news, Linux fans: we’ve been quietly building Trillian for your favorite operating system and today we’re ready to release an early access version into the wild for Trillian Pro customers only. Download it here while you read the announcement!

What is Trillian for Linux?
Trillian for Linux represents the next leap forward for Cerulean Studios and desktop messaging applications on Linux. We’ve rolled up our sleeves and dived into the world of GTK+, building the purest and most native version of Trillian that we can – this is not just a gussied up web browser control! – with an initial eye on strong suport for Ubuntu. Trillian for Linux boasts a beautiful contact list with searching, tabbed message windows with inline image support, emoticons, screen capture!, a rich activity history viewer, file transfers, group chats, integration with Ubuntu’s messaging menu and much more."

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Bad news,e doar pe bani in Linux.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu nu am folosit niciodata trilianul, are suport audio/video pentru yahoo?

#4
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Deocamdata nu merge audio dar e posibil in viitor, in schimb merge trasferul de fisiere pe Yahoo fara probleme.

"Currently, audio is only supported via the Astra and Skype networks. Astra and Yahoo! both support video (Astra will do AV, Yahoo! is video only) . Future versions will include the other protocols, including AIM and MSN.
You should be able to initiate a session either through a toolbar button or by right-clicking on the contact you'd like to chat with." http://help.trillian...hat-in-trillian

Pe langa suportul Yahoo bun si interfata placuta are integrat Skype! Personal mi se pare cel mai reusit program de chat de pe Windows. Numai spun ca nu ai parte de reclamele stresante cum e pe Yahoo Messenger.

View Postxeleron, on 10 octombrie 2013 - 11:26, said:

Bad news,e doar pe bani in Linux.
Unde ai citit tu asta? Varianta de testare e disponibila doar pentru utilizatori Pro dar nu vorbim de varianta finala!

O sa fie la fel ca pe Win varianta free si Pro

Edited by Papillon_, 10 October 2013 - 12:15.


#5
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Ar fi misto sa avem si trillian pe linux. Pe mine ma seaca kopete.
Iar pe KDE e singura solutie, pt. ca nu am chef sa trag 11.000 de biblioteci gtk pe alte solutii.

Edited by ovilix, 11 October 2013 - 06:41.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Mie mi se pare al dracu de ciudat acest Trilian, am incercat sa-l folosesc in trecut dar nu ma pot obisnui cu el. Ar aduce ceva in plus daca ar merge video / audio, altfel este inca un client de IM.

#7
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011

View PostLensFlare, on 11 octombrie 2013 - 08:33, said:

Mie mi se pare al dracu de ciudat acest Trilian, am incercat sa-l folosesc in trecut dar nu ma pot obisnui cu el. Ar aduce ceva in plus daca ar merge video / audio, altfel este inca un client de IM.
Serios? Mai arata-mi un client de mesagerie instanta care suporta atatea protocoale, poti sa ai apel video si sa trimiti fisiere pe yahoo, are Skype integrat, si o interfata intuitiva, moderna. Pidgin nu se apropie de el iar Yahoo Mess e jalnic, poate cel mai prost.

View PostCris_V, on 11 octombrie 2013 - 09:00, said:

Lasă băieții să-și mai hrănească orgoliile de linuxiști cu aceleași infantile aiureli, naive și penibile:
Prietene tu altceva in afara de offtopic si flame mai stii sa faci? Poti sa ne scutesti de prezenta ta.

View Postovilix, on 11 octombrie 2013 - 06:41, said:

Ar fi misto sa avem si trillian pe linux.
Sunt sanse mari.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Am spus ca mi se pare foarte ciudat, iar fara functii ca video / audio e doar un alt client de IM. Ce ai inteles tu din asta? :) ...

#9
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011

View PostLensFlare, on 11 octombrie 2013 - 09:17, said:

Am spus ca mi se pare foarte ciudat, iar fara functii ca video / audio e doar un alt client de IM. Ce ai inteles tu din asta? Posted Image ...
La cate stie sa faca nu are cum sa fie doar un alt clent de IM, nu stiu de ce dar am impresia ca problema implementarii audio tine mai mult de yahoo care nu vor sa se intample asa ceva si sa piarda mai multi clienti.

Edited by Papillon_, 11 October 2013 - 09:20.


#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Va sugerez sa testati un pic aplicatia ca sa vedeti macar de ce in stare ca sa o apreciati la adevarata valoare.

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@Papillon_, pe Windows nu am nevoie de aplicatia asta, iar faptul ca pe Linux e contra-cost nu ajuta. :)

In al doilea rand e util doar pentru Yahoo! Messenger, dar tinand cont ca cei de la Yahoo schimba protocoalele aproape zilnic, transferul de date si voce / video vor merge doar periodic si astfel e doar inca o sursa de nervi.

#12
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Nu e contra cost, este doar versiunea de test nefinalizata de pe Linux, fiind disponibila pentru clienti care au Trillian Pro. De ce nu ai citit tot, ci doar printre randuri? Am mai explicat odata. Cand o sa fie terminata aplicatia o sa ai la dispozitie una Free si alta Pro, intre timp poti sa o testezi pe Windows.

E util pentru orcine are unul sau mai multe din cele 10 protocoale pe care le suporta. Testati aplicatia si apoi dativa cu parerea! pentru ca asa e corect.

Edited by Papillon_, 11 October 2013 - 09:41.


#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cum am spus, de ceva ani tot testez aplicatia de la versiune la versiune si pana acum nu m-a impresionat atat de mult incat sa o pastrez. Posted Image

Quote

Cerulean Studios, the company behind Trillian, are limiting access to the Linux version of Trillian to paid-up ‘Pro’ members of the service only. Anyone can download the installer, install it, and open it, but without a Pro account you can’t make use of it.

Pro accounts currently cost $20/year.

But fear not. Cerulean have told us that the Linux version will be free to use in the future, albeit with a limited feature set.

Edited by LensFlare, 11 October 2013 - 09:42.


#14
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Si ce aplicatie te-a impesionat ca sa o pastrezi? Eu dupa ce am testat-o nu mi-a mai trebuit alta.
Varianta mobile de pe tableta si smartphone recunosc ca nu prea mi-a placut asa ca am instalat IM+ si Skype. Nu stiu daca au mai schimbat ceva intre timp.

View PostLensFlare, on 11 octombrie 2013 - 09:40, said:

But fear not. Cerulean have told us that the Linux version will be free to use in the future, albeit with a limited feature set.
Asa e in prezent si pe Windows.

Edited by Papillon_, 11 October 2013 - 09:46.


#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Nu-mi plac tipul asta de aplicatii strutocamila, de obicei folosesc variantele web daca sunt disponibile sau clientii nativi.

#16
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@LensFlare
E limitata si pe Windows versiunea free.

Nu ma astept de la @Cris_V sa inteleaga ca aplicatiile Open-Source sunt portabile.
Normal si logic, firea lui e sa faca flame pe fiecare subiect.

#17
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011

View PostLensFlare, on 11 octombrie 2013 - 09:46, said:

Nu-mi plac tipul asta de aplicatii strutocamila, de obicei folosesc variantele web daca sunt disponibile sau clientii nativi.
Adica folosesti panarama aia de Yahoo Messenger? E cel mai instabil,prost si stresant(plin de reclame) client de mesagerie instanta pe care l-am folosit vreodata. Abia au reusit si ei sa bage taburi multiple, inainte daca intrau 5 persoane pe tine aveai 5 ferestre!!

Pidgin e bunicel dar nu se compara cu Trillian.

Edited by Papillon_, 11 October 2013 - 09:50.


#18
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Trillian are de asemenea reclame, pe Y!M le-am scos... dar oricum folosesc Pidgin pentru ca nu am nevoie de voce / video frecvent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate