Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

(Strumfita) Casuta de vacanta. La munte

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#37
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View PostStrumfita, on 10 octombrie 2013 - 13:42, said:

S-a notat. multumesc de sfat! am vazut in jurnalul lui Feitosak ceva interesant, dar ma sperie pretul.

Ce anume? Paratrasnet?

Nenea cu casuta mai glumeste si el, nu te supara :D Chiar daca nu-i ies glumele intotdeauna :D

#38
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Da, la tine am citit de paratrasnet.
Gluma asta chiar nu i-a iesit.

#39
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Pai si ce te-a speriat? A fost cam cel mai bun pret posibil, am avut oferte si cu +50%.  Am stat si eu pe ganduri, am si scris atunci. Nu mi-am putut asuma un risc atat de mare.

#40
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Stiu toata povestea (mai ales explicatia, aia cu electrocasnicele, etc). Ideea e ca tot citind aflu lucruri de care nici nu avem habar. Si cand aduni miile de euroi, tot aduni si nu se mai termina.
Asa cum am scris la inceput, pretul pentru amenajarea curtii a fost marea surpriza. Si vad ca tot se aduna.

#41
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
dar tot sa pui paratrasnet, impamantare (sa fie sub 1 ohm) cand sapi pentru fundatie, ca-i pacat de casa sa ia foc.

#42
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Se aduna multe. Mai ales ca e fff greu sa nu iti vina idei pe parcurs. Eu am zis ca fac camin pentru putz, apoi un camin mai mare si o magazie deasupra, apoi beci + magazie, apoi un beci mic + garaj deasupra, si am sfarsit-o cu un beci mare sub toata suprafata garajului Posted Image   Nici nu zic de cate ori a crescut pretul. Si sunt multe alte exemple. Si sunt lucruri utile pe care nu le-ai prevazut, nu fitze.Te trage atza sa adaugi unde simti ca ti-ar placea ceva, si sa te minti oarecum singur(a) ca vei taia din alta parte.

Edited by feitosak1, 10 October 2013 - 14:40.


#43
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Am si eu o nelamurire; de ce vreti voi sa dati bani pe garaj ?...ala costa cat o masina...

#44
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Cine a zis ca atat costa? Cat o masina costa un garaj la subsol. Un garaj cum imi fac eu (din lemn) costa vreo 1500-2000E. Fara usa, intr adevar. Si are si rol de magazie. Mai scump e beciul, acolo intra fier si beton. Un garaj e util iarna, cand nu mai trebuie sa deszapezesti masina cand pleci, si vara cand nu se incinge la soare. Un garaj de 15.000 la subsol mi se pare si mie mult prea scump.

#45
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Super! Bafta cu constructia! Sa postezi pe masura ce se ridica, e interesant de urmarit.

#46
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Mie imi place ce vreti voi sa faceti acolo. N-as fi facut baia in turnulet, in niciun caz. Acolo as fi amenajat o bibliotecuta, cu un birou si 2 jilturi. Un spatiu de lectura, scris si meditatie.
Vreau sa-ti mai atrag atentia asupra mesterilor si ofertelor pe care le primesti. Nu se va plange nimeni acum ci o vor face dupa aceea. Le va fi suficient sa faca fundatia si sa plece, lasandu-va cu ochii in soare si cu santierul vraiste. Cei care vor veni dupa ei vor face multe tampenii acuzand greselile celor de dinainte si tot asa. Astea nu sunt povesti cu printese, ci realitati despre "mediul de afaceri" din domeniu. Sfatul meu calduros este sa va adresati unor firme de constructii mari, care au mai realizat proiecte similare. Pretul va fi pe masura insa nu merita sa incerci sa construiesti asa ceva cu dorel.
Proiectul este foarte frumos chiar daca nu e gata insa dpdv al stilului se afla intr-un echilibru precar, o deviere, chiar foarte mica, de la proiect puntand transforma totul dintr-o constructie spectaculoasa, intr-un kitsch infiorator.
Spor la construit!

#47
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Revin cu pozele promise (o parte din ele). Acum am realizat ca nici dupa jumatate de an nu le-am descarcat pe toate din tel si aparat foto.
zonele sunt in numele pozelor
Poate va mai inspira in vreun fel. Cred ca in zona aia stilul care ar fi mers cel mai bine ar fi fost Manoir.

Attached Files



#48
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View PostStrumfita, on 10 octombrie 2013 - 10:00, said:

Pana acum avem 2 oferte pt constructia la rosu, si nu am auzit plangeri in legatura cu proiectul.
Exact cum a scris si hdi, văicareli  am auzit abia dupa ce greşisera proiectul.Ca sa inhate lucrarea toţi stiu sa faca de toate. Realitatea insa e cu mult mai trista!




mesaj moderator

eu cred ca d-na Strumfita a inteles de prima oara.
si nu cred ca trebuia sa te repeti.
din aceasta cauza, din pacate, azi trebuie sa stai deoparte si sa reflectezi, fiindca gresala trebuie s-o platesti intr-un fel.
vei avea dreptul sa privesti totusi la forum, prin vizeta deschisa pe care ti-o voi lasa, ca sa nu zici ca-s chiar rau.


acelasi avertisment si pentru cel care a postat mai inainte, din cauza ca ma dor ochii de la atatea poze cu cocioabe de la altii, mai ales ca s-au incarcat si poze offtopic cu maidaneze fara botnita si lesa, dar cu urechi taiate, de prin pietele publice de pe valea loirei.
macar daca pozele erau si ele cu case drepte, construite macar cu firul cu plumb, nu inclinaturile alea strambe si deviante catre toate directiile ceriului.
precum vad eu, sunt numai aberatii in obiectiv si in pozele acelea.

#49
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Astrule, multumesc pt poze. Azi avem intalnire cu arhitectul, sa vedem cum iese Posted Image
Hdi, nu avem de gand sa lucram cu Dorei. Vom apela la o firma.
Am citit jurnalul doamnei Veverite si...n-am cuvinte. Mai bine tac.

Studiind pozele tale si ale Pelisorului, am ajuns la concluzia ca trebuie sa "frangem" acoperisul.

Attached File  Screen Shot 2013-10-11 at 10.06.15 AM.png   864.3K   38 downloads
Attached File  Screen Shot 2013-10-11 at 10.06.49 AM.png   604.33K   48 downloads

Si la turnulet, ziceam ca trebuie evazat sub ultimul etaj, cam ca aici:

Attached File  Screen Shot 2013-10-11 at 10.09.46 AM.png   327K   75 downloads

#50
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007
Astrule, ce poze ai pus tu acolo, m-au uns la suflet mai ales ca am stat o vreme buna in Vosges. Ce case, ce locuri frumoase si curate, ce arhitectura de iti incanta retina!!!
Of, de ce nu se poate si la noi

#51
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View PostStrumfita, on 11 octombrie 2013 - 07:42, said:

Am citit jurnalul doamnei Veverite si...n-am cuvinte. Mai bine tac.

Attachment Screen Shot 2013-10-11 at 10.09.46 AM.png

tacerea e de aur doamna Strumfita...ma inclin in fata domniei voastre stimata castelana.Si asta a fost ultima mea vizita pe la castel, nu ca ar plange cineva dupa mine !

#52
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007
Strumfita, o firma mare, cu referinte bune daca se poate. Ca si noi am lucrat cu firme care au tot Dorei. Ti s-a explicat foarte bine, toti la prima vedere anunta ca e un fleac si se executa cu usurinta, ca apoi sa se impotmoleasca si sa te lase cu treaba balta. Vine altul te imbarliga ca ce prostii a facut celalalt si tot asa.

Gata cu pesimismul, probabil am sarit pe tine pentru ca e o casa atipica si ar fi pacat sa iasa un kitch.

#53
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Astrule, te intrebasem daca ai ceva idei acolo la holul ala de la camara si baie. Ca sa stiu ce modificari sa cer Posted Image

View Postsquirrel_2013, on 11 octombrie 2013 - 09:30, said:

tacerea e de aur doamna Strumfita...ma inclin in fata domniei voastre stimata castelana.Si asta a fost ultima mea vizita pe la castel, nu ca ar plange cineva dupa mine !
Cred ca ai interpretat gresit. Pur si simplu m-am enervat eu pe Doreii aia. La asta ma refeream. Adica Doreii aia si-au batut joc de lucrare pe banii vostri. Poate nu m-am exprimat eu corect. Cel putin la faza aia de la scara..imi aduc aminte cand am cumparat casa in care stam construita de o 'mare firma' vine sotul incantat pe santier ca avem scara montata (scara de lemn) si da sa urce. Dupa cateva trepte, ghici ce? Evident ca da cu capul, la propriu de grinda de sus. Exact ca la tine. au trebuit sa sparga, ca altfel ne lasam creierii pe acolo...si multe alte surprize am avut, ca de, eram tineri si entuziasmati ca o sa avem o casa si nu am stiut la ce sa fim atenti cand luam o casa construita de altii, la care nu am fost prezenti in timpul constructiei, macar sa remediem si noi belele din timp.

#54
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostStrumfita, on 11 octombrie 2013 - 09:33, said:

nu am stiut la ce sa fim atenti cand luam o casa construita de altii, la care nu am fost prezenti in timpul constructiei,
o avea ceva fier in betoanele alea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate