Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Software plus setari si Hardware necesar pentru 1 Gbps

- - - - -
  • Please log in to reply
533 replies to this topic

#109
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Zigzag20 , initial dupa cum am scris si eu am ''cochetat'' la ideea unui router ''home made'' , insa..........
Oricum , dupa cum a scris si Adryanos , este mult mai rentabil aceasta idee cu router+nas ''home made , decat sa le cumperi individual
Totusi mai sunt si userii interesari de aceasta idee , sau care au in planul viitor ca pe langa un router ''potent'' la 1Gbps sa isi cumpere si un nas
Ar fii culmea sa ai viteza si router ''potent'' la 1Gbps si sa stai tot timpul cu on/off la pc pt. descarcari/vizualizari de materiale audio-video , cand pt. asa ceva exta nas-uri
Aceasta idee ''impaca si capra si varza'' pt doritorii celor 2 device-uri , pt. ceilalti insa.........
Oricum doar si pt. un router ''potent'' la 1Gbps , tot de hardware te vei lovi , fiindca sa mai scris , in comertul actual exista/sau multi dintre noi detinem routere cu porturi gigabyte , insa nu toate pot face fata practic la descarcari cu ''viteza uluitoare sau pe acolo'' de 1Gbps
Diferentele fiind facute hardware , de tipurile/vitezele/core-urile procesoarelor detinute de respectivele routere

Edited by lupull, 11 October 2013 - 12:23.


#110
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postadrian001, on 11 octombrie 2013 - 12:15, said:

Problema majora pentru care apar probleme WLAN to LAN este de fapt NAT-ul. Asta rupe procesorul pentru ca trebuie recalculat FCS-ul header-ului IP (se schimba adresa IP) pentru fiecare pachet.

hai sa luam un exemplu classic.
WRT54GL cu tomatousb cand e pe o retea normala are throughput in jurul valorii de 75-80Mbps.
Trecut pe rds cu pppoe nu duce mai mult de 55Mbps.
Binenteles ca vorbim de bridged si nu de routed.
Si mai am cateva exemple din acestes concrete.
WLAN to LAN nu faci NAT.

Edited by carmenclara1, 11 October 2013 - 12:40.


#111
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007

View Postcarmenclara1, on 11 octombrie 2013 - 12:38, said:

hai sa luam un exemplu classic.
WRT54GL cu tomatousb cand e pe o retea normala are throughput in jurul valorii de 75-80Mbps.
Trecut pe rds cu pppoe nu duce mai mult de 55Mbps.
Binenteles ca vorbim de bridged si nu de routed.
Si mai am cateva exemple din acestes concrete.
WLAN to LAN nu faci NAT.
Din cate stiu eu, diferenta de MTU e cea mai mare "problema" la pppoe.
Protocolul in sine nu e mancator de resurse.

#112
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadryanos, on 11 octombrie 2013 - 10:33, said:

Pai e mult mai rentabil. Dupa cum ai vazut mai sus, acel PC ajunge la 800 lei cu tot cu ram si fara reduceri. Consumul este de 17W pentru acea placa de baza. Daca mai adaugi la el 2 HDD-uri de 2TB cred ca ajungi pe la 1400 lei, iar in acesti bani ai un router wireless (e inclus si un adaptor in pretul asta), un NAS foarte ok si la un consum nu tocmai ridicat (cred ca maxim 50W).

Consuma 17W in full load (chestie pe care un NAS nu prea are motive s-o atinga). In idle nici nu-l simti, iar daca ii pui un power management mai restrictiv, nu-ti consuma nici HDD-urile. De-asta am preferat sa-mi fac NAS-ul si sa nu iau unul gata facut. Am toate tampeniile din lume instalate pe el, servere, aplicatii etc.

Edited by filip.serban, 11 October 2013 - 14:38.


#113
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Cred ca un astfel de pc ar putea fi și un 3 în 1. Mediaplayer + NAS + router

#114
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

View Postcarmenclara1, on 11 octombrie 2013 - 12:38, said:

hai sa luam un exemplu classic.
WRT54GL cu tomatousb cand e pe o retea normala are throughput in jurul valorii de 75-80Mbps.
Trecut pe rds cu pppoe nu duce mai mult de 55Mbps.
Binenteles ca vorbim de bridged si nu de routed.
Si mai am cateva exemple din acestes concrete.
WLAN to LAN nu faci NAT.

Evident, voriam sa scriu WAN to LAN, mi-a scapt un L in plus. Nu am zis ca PPP-ul nu scade throughput-ul, am zis doar ca NAT-ul joca un rol important (dupa pararea mai important decat PPP-ul) in diminuarea throughput-ului.

Edited by adrian001, 11 October 2013 - 18:39.


#115
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai eu te inteleg si iti dau dreptate, doar ca noi discutam de scenariul urmator   dhcp-router-nat  vs pppoe-router-nat. si atunci eu zic ca afirmatia mea e corecta cand pppoe e un factor care poate avea un efect negativ sau nu.

#116
nub1

nub1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.10.2013
Salut, o singura intrebare am si eu, pot sa folosesc 1gbps prin fir direct, fara rutãr ? direct prin firul de la RDS ?

Edited by nub1, 12 October 2013 - 00:46.


#117
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
da cum sa nu.

am fost la shopping de routere pentru noua oferta rds. nu ca nu as avea destule :P

#118
Ikari

Ikari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 30.05.2010

View Postnub1, on 12 octombrie 2013 - 00:43, said:

Salut, o singura intrebare am si eu, pot sa folosesc 1gbps prin fir direct, fara rutăr ? direct prin firul de la RDS ?

Da, iei firul si il bagi in calculator. Trebuie sa vezi daca ai o placa de retea care suporta 1 Gbps .



#119
nub1

nub1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.10.2013

View PostIkari, on 12 octombrie 2013 - 00:54, said:

Da, iei firul si il bagi in calculator. Trebuie sa vezi daca ai o placa de retea care suporta 1 Gbps .

Mersi !

Eram putin confuz cand am vazut atatea discutii despre rutăre + ca am citit in alta parte ca schimba cablurile m-am ca nu o sa mai mearga cu cablu direct in calculator cum il am acum.

#120
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Carmenclara1 - am fost la shopping de routere pentru noua oferta rds - si ce modele/firme ai ales ?

#121
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Degeaba e routerul daca nu e teava :)

#122
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postlupull, on 12 octombrie 2013 - 08:23, said:

Carmenclara1 - am fost la shopping de routere pentru noua oferta rds - si ce modele/firme ai ales ?

http://routerboard.com/RB1100AHx2
http://routerboard.com/RB951G-2HnD
http://routerboard.com/RB912UAG-5HPnD

#123
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007
@carmenclara1 - eu detin un Mikrotik RB450G care face PPPOE RDS si da net mai departe ... pot sta linistit cu el ... ar putea duce 1 Gbps RDS lejer ?

#124
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu sunt de parere ca indicat ar fi cel de 500Mbps.  RB450G se plafoneaza cu conntrack,firewall si bridgeing pe la 660Mbps.
Inca nu stiu efectul pppoe asupra acestei valori. sper sa reusesc sa testez in weekendul acesta daca nu cel urmator.

#125
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007
@carmenclara1 - deci tu ce ai recomanda de exemplu ? nu neaparat mikrotik

#126
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@Carmenclara - de unde as putea cumpara RB951G-2HnD? Ma intereseaza in primul rand sa fie un furnizor serios si sa ofere si garantie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate