Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Asus VivoTab Smart

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#37
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Felicitari! Sa o stapanesti sanatos!
Nu uita sa activezi Office-ul si sa pui bine codul de activare... ;
De asemenea, pana cand va aparea un nou driver Intel GMA, fii atent sa nu se updateze la ultima versiunea!!!

#38
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006
@Junior
Multumesc, si iti transmit aceeasi urare pentru VivoTab-ul tau Posted Image. Nu te preocupa pentru pixelul ala mort pe care zici ca l-ai zarit - la 10 inch diagonala si rezolutie de 1366x768 aproape ca nici nu conteaza!

Da, am activat MSOffice 2013, nu dadusem prea mare importanta stickerului cu Product Key, credeam ca este doar pentru Win 8, iar Office-ul preinstalat credeam ca este doar "trial" - surpriza placuta deci sa descopar ca acelasi Product key se foloseste pentru activarea MSO 2013 (off record: asta e primul Office la MS pe care il am acasa cu licenta! si am trecut prin toate... '97, 2000, 2003, 2007, 2010, lol)

Ok, adevarul este ca mi-a luat totusi cateva ore bune ieri seara pana am ajuns sa am 3G functional. Stiam ca este nevoie sa ai ultimele actualizari si de MS, si de Asus, asa ca am purces la drum.

1. Windows update
Uff, a fost nevoie de "troubleshooting" din Command promt (!!!) caci dupa ce a descarcat un prim calup de 72, ramanea pe "installing..." ad infinitum. Asta m-a rezolvat:
Press Windows key + C and type cmd in the search box.
Right click Command Prompt and select Run as Administrator
In the Command Prompt that opens, run the following commands:
1. DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
2. DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
When they have finished, type Exit and press Enter and the command prompt will close.
Re-run Windows Update.

(Obs: aici a trebuit sa fac un shortcut pe desktop pentru cmd.exe caci altfel n-aveam cum sa fac treaba cu click dreapta si Run as Adm)
La al doilea calup de 35 update-uri a facut la fel. Am aplicat aceeasi reteta.
Nota: Am citit pe net ca se manifesta uneori o "reticenta" a Win 8 de rula Windows update dintr-un alt cont decat acela de Administrator (chiar daca exista un singur user cu drepturi de adm!). Asa ca, just in case, am facut sa-mi apara la logon un al doilea icon, acela de Administrator. Asta se face tot din Command prompt dar nu mai detaliez ca sa nu lungesc.

2. Asus update
Am mers pe aplicatia Asus Live Update preinstalata. Bineinteles ca prima data a updatat Live Update la versiunea 2.1.4.14 dupa care mi-a spus ca am 2 chestii care "available and ready to install", la modul foarte laconic:
"Modem" si "ME400CL" - atat! Am acceptat.
(Obs: Update-rile astea doua dureaza parca o vesnicie - si eram pe WiFi de 100Mbps! Asa ca rabdare si tutun.)
La final, am aflat din Update history ca:
"Modem - ver. 0808.0 - 31.0MB"
"ME400CL - ver. 5.00 - 43.0MB"
Exista si pe situl Asus un update, ii zice "Modem_image", un zip de 18.767KB, l-am descarcat, dar n-a fost nevoie sa-l folosesc, deci nu stiu ce face si la ce e bun.

Sa nu credeti ca 3G-ul si-a dat drumul imediat dupa toate update-urile astea istovitoare. Cand deschideam capacelul de la fanta ptr. micro-SIM, imi zicea "insert SIM", il insertam cu grija, imi aparea "No service" - asta de cateva ori. I-am dat doar restart. Nu mi-a dat prin cap sa-i dau shutdown. M-am culcat pe la 1:00 blestemand cand pe Asus, cand pe baiatul de la service-gsm care mi-a decupat normal-SIM-ul de la Digi (ok, cu un cleste special totusi).
Azi dimineata insa, miracolul s-a produs! La Mobile Broadband (in settings din metro) a aparut o fereastra sa introduc APN. Am cautat infrigurat pe net si am gasit undeva cuvantul magic care trebuia scris acolo: internet
Cam asta a fost. Acum 3G-ul merge uns. Posted Image

#39
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006
P.S. Exemple de live-streaming care merg lin, fara hickup-uri pe 3G-ul de la Digi in ME400CL:

site1  ;  site2  ;

si tocmai am terminat stadiul 59 in Candy Crush Saga (Facebook) tot pe 3G Posted Image

#40
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc si eu.

#41
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu pot sa ignor pixelul mort. Este suficient sa stiu ca exista ca sa ma necajeasca Posted Image  :D
Legat de M$ Office, sa stii, ca unii au primit doar versiunea de Microsoft Office 2010 trial la aceeasi tableta, deci noi am fost printre cei norocosi. Si la mine este tot primul Office cu licenta ;)
Eu cu update-urile n-am avut probleme. Cu Asus Live Update trebuie intr-adevar sa ai multa rabdare...
Legat de conturi, eu de la bun inceput am utilizat unul singur (cel creat la instalare) cu drepturi de administrator. De asemenea, mi-am dezactivat login screen-ul si solicitarea parolei...

Nu stiu daca ai citit si primul post de la acest topic: http://forum.softped...rosoft-windows/
Poate gasesti acolo ceva care sa te intereseze.
De asemenea, aici: http://forum.softped...6#entry13917779

Am uitat sa te intreb: ai cumparat sau intentionezi sa cumperi si tastatura originala?
In materie de husa/ coperta ce model ti-ai propus sa achizitionezi?

#42
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View Post_-_, on 08 noiembrie 2013 - 09:19, said:

Am uitat sa te intreb: ai cumparat sau intentionezi sa cumperi si tastatura originala?
In materie de husa/ coperta ce model ti-ai propus sa achizitionezi?
1. tastatura - nu am si, deocamdata, nu am in vedere sa cumpar.
2. husa - pe pagina VivoTab de la Asus, la Related products este recomdata asta:
[ http://www.asus.com/media/global/products/PMbmMboAqZDKlYL1/whhTm8iFfkQwbbqN_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.asus.com/media/global/products/PMbmMboAqZDKlYL1/Z32KAdSzkLRaz2FJ_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
VersaSleeve X  -  Wrap Up in Elegant Functionality
•Dual-positioning multi-angle cover for the ASUS Pad
•Foldable interior supports handheld video watching and ergonomic typing
•Smart design fits the ASUS Pad with or without the dock unit
•Protective soft-touch polyester microfiber and velvet inside keeps items safe
•Dedicated internal pockets hold SIM cards a bundled premium cleaning pad


Am gasit-o in RO doar la un singur magazine online, si doar pe alb, la 111.90 lei.
M-ar tenta.

#43
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006
...sau asta - Husa Deluxe Slim pentru Asus VivoTab Smart - la 104,12 lei

[ http://imageshack.us/a/img818/5342/lvbr.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imageshack.us/a/img593/7796/ccen.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe ultima o am eu.

Nu am nimic sa-i reprosez cu exceptia greutatii (cam dubleaza greutatea tabletei)...

#45
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
Salutare,

am si eu de ceva vreme un asus vivotab smart dar abea zilele trecute am decis sa o folosesc mai des.

Evident ca am trecut si eu prin problemele cu driver-ul grafic dupa update la windows 8.1. La mine merge foarte bine cu driver-ul de la .... surpriza... Dell. versiunea 1130 de aici: http://www.dell.com/...?driverid=CRT47 varianta: Intel_CLV_installer_PR7_A05_CRT47_ZPE.exe

Ma mai confrunt cu o problema: incerc sa pun tableta pe TV.
Mi-am luat cablu Belkin microHDMI- HDMI dar nu imi detecteaza TV-ul (un Samsung de 40" smart 3D seria 6).

Pe cand ma enervam cu driverul video am reusit sa vad pe tableta 2 notificari ca si cand ar fi gasit TV-ul, dar foarte scurte, ca si cand mufa nu ar face bine contact.

A mai patit cineva?

Daca conteaza, mentionez ca am versiunea fara LTE.

PS: orice HDD care necesita mai mult de 500mA alimentare nu va functiona pe tableta, deoarece portul USB nu va furniza tensiunea necesara, trebuie folosit un cablu Y, si alimentat din sursa externa.

#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am tot versiunea fara LTE si nu am avut nicio problema cu conectarea tabletei la un TV LG Smart 3D printr-un cablu microHDMI-HDMI no-name comandat de pe okazii.ro.
Poate ca la tine sunt probleme din cauza driverului de la Dell...

#47
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
Probleme cu conectarea am si pe windows 8 si pe windows 8.1, si acum cu driver functional.

Faptul ca driverul e de la dell nu e prea mare smecherie, driverul e universal pentru mai multi vendori.

Un service scrie pe ea daca nu dau de vreo solutie cat de curand...

#48
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai incercat cablul si alt dispozitiv (de exemplu la un smartphone cu conector microHDMI)?
Dar la tableta ai incercat alt cablu?
Sau tableta la alt TV sau monitor?
Poate ca nu este totusi tableta defecta si risti sa o trimiti in service degeaba...

Imi aduc aminte ca si eu am avut odata probleme cu un cablu USB-microUSB pe care il incercasem la un telefon si la care nu facea contact cum trebuie din cauza ca in jurul mufei era un guler de plastic prea larg care nu intra in gaurica din jurul mufei mama, in timp ce mufa de la cablul original avea acel guleras suficient de subtire ca sa intre cu totul in gaura din carcasa pana cand atingea marginea mufei mama. Poate si la tine este o problema asemanantor.

Alta data am cumparat un media player cu cablul HDMI original defect (apareau dungi pe ecran sau nu aveam imagine deloc). A trebuit sa cumpar eu alt cablu deoarece garantia nu acoperea si acel cablu.

#49
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
Pana acum am incercat doar urmatoarele:

Cablul la TV, cablul la proiector - rezultat...nimic

Cablul la alt device nu, ca momentan nu am alt device cu micro HDMI.

Vizual microHDMI-ul intra tot in tableta, e oricum greu de zis daca e chiar tot sau mai lipseste 1mm vital. Tableta are marginile rotunjite, ceea ce intradevar poate duce la inserare insuficienta.

Va trebui sa gasesc ori un alt device cu microHDMI sau/si alt cablu.

Ce device-uri (telefoane) au asa ceva?

#50
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006
Eu am conectat azi ceva fara cabluri/fire. Mai precis, sunetul. Cu astea:
[ http://imagini.evomag.ro/Cache_Produse/P311.jpg.320.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ati ghicit: casti bluetooth. Conectarea super-simpla, fara cod, fara "pairing". In metro, Settings|Change PC settings|Devices|Add a device.
Bineinteles ca mouse-ul meu bluetooth a fost trecut instant "off-line". Dar nu ma deranjeaza, caci sunt oricum pe metro, iar videoclipurile Vevo se succed singure. Doar din cand in cand mai trebuie sa dai un Skip ad sa intrerupi reclamele YouTube. Dar cu asa sunet, sa tot vezi si asculti Posted Image

Edited by eyer, 15 November 2013 - 00:39.


#51
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postoki_doki, on 14 noiembrie 2013 - 23:05, said:

Ce device-uri (telefoane) au asa ceva?

Eu am smartphone-ul LG Optimus 3D cu conector microHDMI. Pentru el cumparasem initial cablul. Acum utilizez acelasi cablu la tableta.

View Posteyer, on 15 noiembrie 2013 - 00:27, said:

Eu am conectat azi ceva fara cabluri/fire. Mai precis, sunetul. Cu astea:
[...]
Ati ghicit: casti bluetooth. Conectarea super-simpla, fara cod, fara "pairing". In metro, Settings|Change PC settings|Devices|Add a device.
Bineinteles ca mouse-ul meu bluetooth a fost trecut instant "off-line". Dar nu ma deranjeaza, caci sunt oricum pe metro, iar videoclipurile Vevo se succed singure. Doar din cand in cand mai trebuie sa dai un Skip ad sa intrerupi reclamele YouTube. Dar cu asa sunet, sa tot vezi si asculti Posted Image

Utilizezi mouse la tableta? Nu ai instalat touchpad-ul virtual si rulat in full screen in interfata desktop?

Ca si casti eu am Samsung HS6000

[ https://static.orangeromania.ro/webshop-images/acc_sam0201014/samsung_samsung_casca_hs6000_m6397_4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Casca Bluetooth Samsung Hs6000 Dj Stereo 3.0 Multipoint

Edited by _-_, 15 November 2013 - 01:18.


#52
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View Post_-_, on 15 noiembrie 2013 - 01:14, said:

Utilizezi mouse la tableta? Nu ai instalat touchpad-ul virtual si rulat in full screen in interfata desktop?
Te referi la asta?
[ https://8npbcw.bay.livefilestore.com/y2pN39awBq76JP8K74fA1lMTRgv8SaCeniIkWc0VHhiMrT7Xni0w9hK3IvOZuLLtizB2r0nbGrwSerB6PFfRQqqiCPAXiVK92MvSknpLXtXCR8/capture03.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Care e in dreapta jos in taskbar?
[ https://8npbcw.bay.livefilestore.com/y2pFDBQaB0iWIXVWEQzGnjnABrFbA8ZxIJPh2gAqvhMfHJqkW_hx2UZAa6xkGkys9WoXFUwX_MJaaNv8QB2Ypdt61rbLevx5lxx38vc4712pXE/capture01.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Utilizez mouse-ul in modul desktop doar atunci cand sunt necesare manevre de finete - ca de exemplu lucrul cu Snipping tool Posted Image
[ https://8npbcw.bay.livefilestore.com/y2pKJkNfhIRMyOLHF7FUMUUE0FLuvBEIVYe6F0XzIOlEtQW2boqENF4MGxz7ZBDY4Q1BEYIsceFkqW_5JQfmsG6EkRU61-hIA1aRz8-i-8cIro/capture02.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
Fly_high

Fly_high

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 12.02.2007
Sunt si eu proaspat utilizator al acestei tablete. Am luat-o la mana a 2a dar sunt foarte multumit de ea si de felul in care se misca, avand in vedere ca am luat-o pentru chestii marunte. Insa mi-au trebuit 3 zile sa reusesc sa ii fac un factory settings... nu-mi vedea nicicum partitia de recovery si nu se activa windows-ul nicicum. Nici acum nu imi vede partitia aceea de recovery dar am reusit intr-un final sa clonez acea partitie si sa ii fac acel factory settings.
Am cateva intrebari...
1. cum activez office-ul?
2. cum fac update la windows 8.1? Daca fac acel update, oare se va dezactiva din nou windows-ul? Cand am luat tableta avea windows 8.1
3. cum sa fac sa imi vada acea partitie de recovery care este acolo din fabrica si teoretic ar trebui urmati vreo 2-3 pasi ca sa fac un factory settings si la final sa am tablet ca noua, cu windows-ul activat si toate cele.

#54
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View PostFly_high, on 15 noiembrie 2013 - 11:20, said:

Nici acum nu imi vede partitia aceea de recovery dar am reusit intr-un final sa clonez acea partitie si sa ii fac acel factory settings.
Cum iti apare in Disk Management (accesibil via Control panel|System and Security|Adminsitrative Tools|Create and format HD partitions|)?
La mine in Win 8 (inca nu am upgradat la 8.1 desi mi-a aparut acum cateva zile un pop-up sa ma invite; altfel, cred ca se intra in Windows Store si ar trebui sa iti ofere acolo Free upgrade-ul la 8.1) apare asa:
[ https://8npbcw.bay.livefilestore.com/y2pS5A73Dh3yAvpLfZSMiFP39gkTmTsncaymx4Ydr80uRtAXObwvaJxELFX00hnVMxLTiCf8ucabC2Pn2hX9TaB8G3lfeIkhGCMCrD9JUb9xpE/Capture04.PNG?psid=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La tine cum apare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate