Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce sa aleg dintre urmatoarele mod...

Carduri microSD comparatie

Spiritism

Evacuare condes centrala termica ...
 Carucior furtun de 3/4

Recomandare vas wc cu bideu integ...

Multifunctionala care sa scaneze ...

Fotbal pe oculus meta quest 3
 Renuntare oferta angajare in detr...

Am joc cumparat si nu-l mai pot f...

Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie
 Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence

Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

alchemical-transformation

Junior Member

• Grup: Members

View PostNaga, on Sep 12 2006, 16:10, said:

In legatura cu mantra de care am pomenit si eu si tu, eu am gasit-o intr-o carte imprumutata de la kapalika ( :peacefingers: ), in care este descris si comentat un capitol aparte din Tantraloka de Abhinavagupta, si anume cel despre ritualurile scolii Kaula (unde apar inclusiv fazele cu fluidele sexuale de care am pomenit mai demult). Acolo am gasit si mantra SAUH, dar si mantra lui Bhuvaneshvari (HRIM), care acolo are alta atribuire. Nu m-am hazardat sa lucrez cu ea pentru ca nu stiu exact cum se pronunta. O sa ma mai uit un pic in carte sa vad daca nu am comis vreo greseala cand am scris-o.

O sa te rog sa ne spui si ce carte este ( titlu si autor) si daca o ai in format electronic sa o postezi aici Multumesc!:peacefingers:

opo

opo

Senior Member

• Grup: Senior Members
Buna idee. Pe linga revelatiile legate la curs eu propun ca cei care au informatie autentica sa o upladeze aici, si astfel cei care doresc, sa o poata downloada... si asa topicul  va devenii o referintza pentru misani si nemisani, insetati de cunoastere(nedeformata).
Atasez acum o carte interesanta despre visele constiente.

Informatie=putere...

landscape10

landscape10

Banned by landscape10

• Grup: Banned
Pentru cei interesati de calatorii astrale si nu numai :)

Attached Files

Edited by landscape10, 12 September 2006 - 16:38.

Hor

Hor

Junior Member

• Grup: Validating

View Postrakhpai, on Sep 12 2006, 16:25, said:

Poate esentialul pana la urma nu este cine
ce a facut,

Zici tu, cel "neutru", care ii trece cu vederea lui GB nemernicia - asta-i ce sugerezi tu aici, celor neatenti la citire!
Neutralitatea ta, eu o numesc falsitate.

este vorba de feedback, de reactie, la care unii reactioneaza prin justificarea acelei tendinte bine ingropate si refulate: Arta suprema de a scuipa si musca.

Ai dreptate; Asculta fisierele tatalui lui 1%,, si adreseaza-te altcuiva, nu mie.

La un moment dat mi se pare ca va bateti pe podiumul secretiilor salivare, care abunda mai bine si mai gretos inspre celalalt. Uitati insa sa iesiti din acel cerc vicios si sa va delimitati din aparenta paruiala a doua curve. Sunteti pe marele drum, stiti mantre si secrete teribile, sunteti deja in cercul celor alesi care depasesc plebea, dar tot placerea originara inscrisa in genele voastre de a va parui ca curvele nu o negati  :naughty: Visati la locasurile exotice ale mintii si sufletului, dar tot in ghettoul din spatele blocului cu fratii de la mafia ati ramas.

Te referi cumva la blocul din Ferentari?!  
          Am vazut - tu esti neutru, :naughty:  cat timp cineva nu spune nimic, nou, mai grav despre tatal lui 1%.. Decat o tacere jenanta, "neutra", ca a ta, ori un zambet fals angelic, mincinos, ca al lui C.Trandafir, zambet  ce-i disimuleaza perfect colaborationismul si nemernicia puse in slujba tatalui GB., PARAND ca si tine, tot neutru, mai bine astfel;lupta.

Despre mafia de la coltul blocului, povestest-i lui GB, nu mie!

Prin analogie mi-am adus aminte de o poveste interesanta, legata de frecusul la "Ego" si arta scuipatului. Un tip inselat, distrus de vestea care ii arata evidenta infidelitatii si joscnicia iubitei ii lasa doua optiuni:

Idem despre scuipat, asculta fisierele si vezi bine cine improasca cu scuipat!
NU sunt aici nici sa protejez iluziile nimanui despre maestru, nici sa  mentin  nealterate "principiile" ce si-au facut singure Sepuku, nici sa-l mangai pe freza pe GB. Daca era asa, mergeam pe Yogaesoteric, uNIQUE. 1%!

A. sa-si faca "meserie" din a arata lumii cat de josnica si mincinoasa a fost respectiva iubita, justificand prin contrast perfectiunea si puritatea lui, inocenta si victimizarea fara sansa a lui. Astfel sustinandu-si in continuare pozitia lui de neindreptatit si de victima absoluta si condamnata la nefericire.

Fericirea vine cand se incheie pacea. In razboi, eu n-am vazut oameni fericiti! No problem, am "armura" puternica, ca si GB.
Nedreptatit?Nu am eu acea "statura", nu ma indoaie pe mine cineva. Ofensat!! De ce eu  sau altul as accepta ca GB sa ma creada prost, si el pe sine, dastept?!  De ce ? Pt. o mantra? Pentru principiul initierii?
N-am nevoie! O refuz!

Victima absoluta?! Aha, ai facut lumina: DECI, de aceea VOI, cei MULTI, grosul de la MISA nu "miscati" in front, nu "maraiti" la GB, impotriva, ca v-ati da de gol, va e rusine sa va vada cineva in postura de victima, voi Virasii cei tari, transcendenti! Am priceput acum.
Ei, iata, de aia are GB SUCCES la voi, cu voi!
Intelegi ce inteleg eu din ce spui?

B. sa accepte realitatea, sa incerce sa prezinte impartial un rezumat al experientei, fara atributele telenoveliste de rigoare, incercand doar sa prezinte poate celor care vor sa stie o viziune per ansamblu unei experiente nefericite. Sa accepte poate si presumtia de "nepotrivire",

Sa accept realitatea creata de GB, hmm?!
Oh, nu, nepotrivit a fost gestul/gesturile lui GB,  ca poate sa faca ce vrea cand vrea cu cine vrea. Wrong! S-a inselat! Nu toti oamenii sunt Simi, sa-l dea in gat pe GB pentru bani, si nici inocenti precum Madalina, nestiutori in ale vietii, oamenilor.
Sa accept realitatea, zici? Care? Aceea propusa, impusa de GB? Never.Is Not for me!

poate nu a fost destul de bun si apt, poate nu a fost pentru el, poate a fost o circumstanta nefericita de evenimente care i-a produs evenimentul sau situatia, si sa-si continuie drumul mai departe. In engleza se spune "No hard feelings"  :peacefingers:

[size=3]Peace zici? No hard feelings? Cum sa nu, imediat ce acela care a gresit, ISI CERE SCUZE, si afirma ca REGRETA, ptr. calcatul intentionat pe bombeu!

Unii NU inghit usor gesturile "spirituale"/nespirituale ale lui GB.

Edited by Hor, 12 September 2006 - 18:23.

opo

opo

Senior Member

Cine are chef si timp de puricat
http://www.thedragon...g/archives/tdc/

Si  cind ma gindesc ca mai demult va tineati  de mina la spirale ;)

Hor

Hor

Junior Member

• Grup: Validating

View Postrakhpai, on Sep 12 2006, 16:25, said:

"No hard feelings"  :peacefingers:

Revin spre a face o precizare Rakhpai.

In pofida a ce poate crede cineva, tu, sa stii ca NU imi produce placere, faptul de a "discuta" in acest fel cu tine, cu nimeni. Nu imi place sa ma cert, sa atac. Imi produce o stare mentala negativa.
Am citit forumul in mare parte, si am vazut ca uneori este inevitabil. Nu poti ilustra o situatie, exprima indignare, critica, fara a rani sentimentele unora.  
Observa ca anterior, ti-am raspuns referindu-ma la textul tau, scotand in evidenta aspecte ale situatiei despre care vorbesti, aspecte ce nu ma privesc pe mine ci pe altcineva mai degraba. Doresc daca am ceva de spus sa o fac liber, fara a tine seama de "nostalgiile" si sensibilitatile cuiva. Am sa urmaresc insa, sa scriu  "calm", asa cum mi-a in mod diplomatic mi-a sugerat Naga.
Nu te cunosc, te presimt a fi un barbat inteligent, te simt a apara niste idealuri mai degraba decat persoane anume. Nu am chef sa ma cert cu tine, OK?
Eu in general atac pe cei ca 1%, si pe cei ca GB- in cazul in care "gresesc", daca nu, nu.
  Nu atac idealisti.
Pace!

silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

Member

View Postdildo, on Sep 12 2006, 19:19, said:

Si  cind ma gindesc ca mai demult va tineati  de mina la spirale ;)

:roflmaofast:  :inlove:
chiar asa mai, am fost frati in cuget si simtiri!!!
si acuma ce faceti??  :bicycle:

silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

Member

View PostHor, on Sep 12 2006, 19:22, said:

Revin spre a face o precizare Rakhpai.
In pofida a ce poate crede cineva, tu, sa stii ca NU imi produce placere, faptul de a "discuta" in acest fel cu tine, cu nimeni. Nu imi place sa ma cert, sa atac. Imi produce o stare mentala negativa.
Am citit forumul in mare parte, si am vazut ca uneori este inevitabil. Nu poti ilustra o situatie, exprima indignare, critica, fara a rani sentimentele unora.  
Observa ca anterior, ti-am raspuns referindu-ma la textul tau, scotand in evidenta aspecte ale situatiei despre care vorbesti, aspecte ce nu ma privesc pe mine ci pe altcineva mai degraba. Doresc daca am ceva de spus sa o fac liber, fara a tine seama de "nostalgiile" si sensibilitatile cuiva. Am sa urmaresc insa, sa scriu  "calm", asa cum mi-a in mod diplomatic mi-a sugerat Naga.
Nu te cunosc, te presimt a fi un barbat inteligent, te simt a apara niste idealuri mai degraba decat persoane anume. Nu am chef sa ma cert cu tine, OK?
Eu in general atac pe cei ca 1%, si pe cei ca GB- in cazul in care "gresesc", daca nu, nu.
  Nu atac idealisti.
Pace!

Sunt intru totul de acord cu tine. Chiar daca avem pareri diferite suntem aici pe forum pt a ne impartasi ceea ce stim si pt a scoate la iveala gunoiul de la misa; si chiar daca pute si ii face pe unii sa strambe din nas, asta este!
Micile ciocniri sunt inevitabile. :peacefingers:

Billy

Billy

Cautator ...

View Postlandscape10, on Sep 12 2006, 08:00, said:

A continut influentare la distanta, subiectii fiind in camere diferite fara nici un contact?
Fara nici un contact, cel putin 4-5 metri distanta intre ei iar eu am fost tot timpul in vecinatatea celui care a realizat influentarea. Chestiunea s-a manifestat prin "taierea" picioarelor celui influentat si caderea lui pe podea ca si cum ai lasa o sfoara in cadere libera ... si nu o data, de doua ori.

Edited by Billy, 12 September 2006 - 20:22.

landscape10

landscape10

Banned by landscape10

View PostBilly, on Sep 12 2006, 21:16, said:

Fara nici un contact, cel putin 4-5 metri distanta intre ei iar eu am fost tot timpul in vecinatatea celui care a realizat influentarea. Chestiunea s-a manifestat prin "taierea" picioarelor celui influentat si caderea lui pe podea ca si cum ai lasa o sfoara in cadere libera ... si nu o data, de doua ori.
E foarte explicabil. Si eu pot influenta astfel un subiect hipnotizat. Intreaba un psiholog bun, dar cu adevarat bun si o sa ai explicatia. Dupa cate vad eu, ai o anumita varsta, iar oamenii ca tine nu greu isi schimba convingerile atunci cand vor sa creada ceva. Explicatia o am, dar presimt din tonul tau vehement ca o sa scriu degeaba cateva pagini asa ca ma abtin. Poate Naga are mai multa rabdare.  :peacefingers:

Edited by landscape10, 12 September 2006 - 21:31.

Billy

Billy

Cautator ...

View Postlandscape10, on Sep 12 2006, 20:29, said:

E foarte explicabil. Si eu pot influenta astfel un subiect hipnotizat. Intreaba un psiholog bun, dar cu adevarat bun si o sa ai explicatia. Dupa cate vad eu, ai o anumita varsta, iar oamenii ca tine nu greu isi schimba convingerile atunci cand vor sa creada ceva. Explicatia o am, dar presimt din tonul tau vehement ca o sa scriu degeaba cateva pagini asa ca ma abtin. Poate Naga are mai multa rabdare.  :peacefingers:
Nu te lua dupa varsta, nu sti cu cine stai de vorba ... Sunt curios sa vad daca exista o explicatie si in plus am si deschiderea necesara la minte ... "Vehementa" vine din certitudinea experientei in cauza ... Dar daca vei putea sa o zdrncini am toata disponibilitatea ... pentru orice outcome ...

Si eu am rabdare la varsta mea, mai multa decat voi la un loc si, desi n-am nimic cu Naga, as prefera sa-mi explici tu, daca n-ai nimic impotriva. Am eu impresia ca Naga nu este suficient de "balansat" in tratarea subiectelor, adica este cam subiectiv dupa "gustul" meu (tine minte este doar o impresie, una insa pe care nu pot sa mi-o risipesc).

Deci ... ocupa paginile ...

Edited by Billy, 12 September 2006 - 22:03.

data

data

Senior Member

View Postlandscape10, on Sep 12 2006, 22:29, said:

dar 2 persoane diferite de subiect, care descriu aceleasi senzatii ( 3 persoane care independent percep acelasi lucru) nu ti se pare ciudat?

landscape10

landscape10

Banned by landscape10

View PostBilly, on Sep 12 2006, 23:00, said:

Nu te lua dupa varsta, nu sti cu cine stai de vorba ... Sunt curios sa vad daca exista o explicatie si in plus am si deschiderea necesara la minte ... "Vehementa" vine din certitudinea experientei in cauza ... Dar daca vei putea sa o zdrncini am toata disponibilitatea ... pentru orice outcome ...
Bine. Chiar daca nu o voi zdruncina, macar sunt dator sa iti dau si alta explicatie, alegerea ulterioara este a ta.
Mai intai trebuie sa iti spun ca am studiat destul de aprofundat fenomenul hipnozei si al transei induse si autoinduse. Cand spun "studiat" ma refer atat la teorie cat si la practica. Pot intra foarte usor in transa profunda autoindusa si pot deasemenea ajuta pe cineva sa faca acelasi lucru cu o conditie: daca subiectul doreste si este dispus sa renunte la vointa proprie pentru a se lasa dirijat. De fapt nu exista hipnoza, exista numai autohipnoza, in cazul unui subiect hipnotizat, hipnotizatorul joaca rolul de ghid. Practic o sedinta de hipnoza are urmatoarele elemente (nu ma refer aici la hipnoza erickssoniana care este mai intruziva):

1. locul trebuie sa fie linistit, fara factori care ar putea perturba subiectul
2. subiectul trebuie sa fie relaxat si dispus sa accepte sugestiile hipnotizatorului
3. in prima faza subiectul trebuie ajutat sa intrerupa relatia cu mediul inconjurator, manifestata prin cele 5 simturi, pentru aceasta este rugat sa vizualizeze imagini care incet-incet il distrag si pierde partial contactul cu lumea obiectiva in favoarea unui decor imaginativ.
4. in a doua faza starea de transa usoara este adancita, subiectul este rugat sa se concentreze intens pe anumite imagini,senzatii vizuale, tactite sau gustative
5. cand starea de transa devine profunda, se dau sugestiile propriu-zise, de cele mai multe ori subiectul este rugat sa vizualizeze el insusi evenimentul. De exemplu, in cazul unei sedinte pentru a te lasa de fumat sugestia ar fi: "Scoate o tigata din pachet...(spatiu intre cuvinte)..asa..miroase-o...e marca ta preferata. Simte aroma de tutun...acum pune-o intre buze...aprinde-o si trage primul fum...e aromat, iti place..te relaxeaza ca de obicei...Mai trage un fum..tine-in in plaman...stai...gustul nu mai e acelasi, e un gust gretosa de frunze umede care iti inneaca plamanii..da-l repede afara si tuseste (aici subiectul chiar s-ar putea sa tuseasca daca starea de transa este destul de profunda). De fiecare data cand vei vedea acea marca de tigata vreau sa iti amintesti (aici cu glas usor,dar apasat), senzatia neplacuta de frunze umede."
6. Incet incet subiectul este adus in contact cu realitatea si rugat sa deschida ochii la un semnal anume stabilit.

In cazul unui subiect antrenat pasii de mai sus nu sunt necesari. De exemplu eu pot sa imi indic starea de transa si in autobuz, unde numai liniste nu e.
Am considerat necesar sa cunosti fenomenul inainte sa intram in detalii. Actiunea hipnozei se bazeaza pe faptul ca creierul uman nu face diferenta intre o intamplare reala si una imaginara! De exemplu atunci cand bei o bere se activeaza o anumita retea neuronala, cand iti amintesti episodul cand ai baut berea se activeaza aceeasi parte, dar un pic mai putin vizibil (au fost intreprinse teste serioase in acest sens).
Sub hipnoza subiectul pierde contactul cu lumea inconjuratoare in functie de starea de transa. Daca transa este profunda atunci subiectul este ca un robot fara vointa proprie care poate raspunde la stimuli aleatori, si aici intervine conceptul de arhetip.
De exemplu, in subconstientul fiecaruia lumina reprezinta binele, intunericul reprezinta raul, o floare rosie reprezinta sentimentul de iubire, un cimitir reprezinta moarte si dezastru, un gest iute si scurt cu palma inseamna a termina ceva brusc, violent.
Cand unui subiect hipnotizat ii faci un gest brusc cu palma, este foarte posibil ca el sa cada ca secerat, pentru ca in subconstientul sau aceasta este semnificatia acelui gest.(nu uita ca un subiect supus hipnozei nu mai are vointa proprie). Limbajul corpului este mult mai usor de "citit" de o persoana in stare de hipnoza, care se va comporta ca atare.
Pe vremea cand ma ocupam serios de hipnoza am vazut astfel de fenomene frecvent, le-am si provocat. Dar ia incearca tu sa dai o comanda cuiva care nu are contact vizual cu tine(e in alta camera). Mai merge? Nu mai merge. :)

Aici contribuie si efectul ideomotor care reprezinta actiunea inconstienta a muschilor conform asteptarilor tale inconstiente. De exemplu ia un pendul tine-l cu firul trecut prin palma, inchide ochii si imagineaza-ti ca el parcurge un traseu circular. Dupa un timp el incepe sa se invarta circulat si nu iti dai seama cum? Nu, nu e vorba de spirite, ci de actiunea inconstienta a muschilor palmei care misca firul conform asteptarilor tale. Iti recomand un link excelent: http://www.quackwatc.../ideomotor.html

PS: NU stiu cat de clar am expus ideea, dar banuiesc ca ai prins esentialul. Mai departe,daca chiar esti interesat sa aflii ce s-a intamplat si sa nu te grabesti sa dai vina pe spirite si energii nu stiu de care, vorbeste cu un psiholog bun, o sa vina cu detalii mult mai bune ca ale mele.

View Postdata, on Sep 12 2006, 23:22, said:

dar 2 persoane diferite de subiect, care descriu aceleasi senzatii ( 3 persoane care independent percep acelasi lucru) nu ti se pare ciudat?
Deloc, daca acele persoane au contact vizual macar (sunt in aceeasi incapere). Daca unei persoane ii este frica, ea emite feromonul aferent, care este imediat perceput de restul persoanelor. Frica e contagioasa, ca si rasul, ca si oricare alta senzatie. Tu cand stai langa o persoana agitata nu ai tendinta reflexa sa fii si tu agitat?

Edited by landscape10, 12 September 2006 - 23:04.

Thot31

Thot31

Member

Am vazut aici discutii despre doua mantra-e ale lui Tara.La o conferinta la Herculane am aflat si eu de aceasta schimbare pe care a facut-o GB.Dar acolo s-a pomenit in treacat fara sa se insiste.Puteti sa-mi dati mai multe detalii?Care e fosta mantra si de ce a schimbat-o?

Edited by Thot31, 13 September 2006 - 07:58.

Naga

Naga

Senior Member

View Postalchemical-transformation, on Sep 12 2006, 17:04, said:

O sa te rog sa ne spui si ce carte este ( titlu si autor) si daca o ai in format electronic sa o postezi aici Multumesc!:peacefingers:

Cartea este asta:
http://www.amazon.co...a/dp/8120819799
Eu am primit-o de la kapalika dupa ce l-am rugat sa mi-o dea si mie, asa ca nu pot posta din ea mai mult fara acordul lui. :peacefingers:
Si nu stiu daca ar fi o idee chiar buna sa o fac publica aici, pentru ca in carte apar mentionate de Abhinavagupta diferite practici care ar putea fi foarte usor prost intelese daca se ignora cadrul social, religios si cultural al Indiei medievale. Si poate se mai si apuca vreun tacanit de la curs sa incerce pe cont propriu vreo chestie cu vin, sange menstrual, sperma, urina etc. (ingredientele sunt mai multe, dar ma opresc aici :) ) a la Kaula si este prins. Si ganditi-va ca apoi intra pe fir vreun jurnalist (dintre nu putinii care citesc ce se scrie pe forum) care gaseste aici cartea, dupa aia face conexiuni cu faptul ca MISA este considerata de misani ca fiind "urmasa" scolii Kaula, ca GB este considerat de unii ca reincarnarea lui Abhinavagupta etc. etc. etc. De aici ar putea rezulta un nou basm neadevarat despre MISA, care foloseste intr-adevar unele practici mai ciudate dar intr-o forma mult cenzurata fata de forma lor originala.
Iar eu mi-am propus sa prezint aici adevarul despre MISA si nu sa dau ocazia aparitiei unor noi exagerari. Am postat unele lucruri despre anumite practici "neortodoxe" traditionale tantrice si aici si pe topicul despre religii (unde am intrat in controversa cu Aurel si practic am folosit ocazia ca sa aduc in discutie unele lucruri despre MISA - asta pentru cei nou intrati pe topic care ar fi curiosi sa vada ce am scris si acolo), insa de cele mai multe ori am precizat ce anume preluat GB din anumite traditii tantrice si ce s-a facut ca nu cunoaste sau chiar ca nu a existat (!!) vreodata.

Pentru cine nu stie mai nimic despre tantrism, o carte interesanta pe post de introducere in domeniu (si pe care eu am cumparat-o recent cu doar 9 RON) este urmatoarea: http://www.editurahe.....si metafizica . Banuiesc ca kapalika ar avea multe de criticat vizavi de respectiva carte, dar pentru cei care chiar nu cunosc subiectul cred ca ar fi utila. Iar in carte apar mai multe mantre, inclusiv SAUH, asta apropo de secretomania misana in ce priveste mantrele, mai ales ca e vorba de o carte in limba romana de data asta. ;)
Autorul cartii scrie niste lucruri interesante despre anumite practici ce implica utilizarea fluidelor sexuale, insa el sugereaza ideea ca respectivele "tehnici" reprezentau de la inceputuri o forma inferioara de practica, cea superioara fiind reprezentata de tehnicile de continenta, asa cum sunt ele descrise in Hatha Yoga Pradipika si Shiva Samhita. Problema este ca cele doua texte citate de el sunt relativ tarzii ( Hatha Yoga Pradipika fiind datata prin secolul XV - http://en.wikipedia...._Yoga_Pradapika ), iar din discutiile mele cu kapalika am inteles ca in textele timpurii se vorbeste in principal de tehnici ce implica ejacularea, asa cum apar mentionate inclusiv de Abhinavagupta.
Si mai apare in cartea lui Varenne o comparatie interesanta intre anumite rituri din tantrism si din gnosticism ce implicau utilizarea fluidelor sexuale. :) Asta ca tot am pomenit in niste discutii cu kapalika despre o teorie conform careia tantrismul ar fi aparut in India in secolul IV e.n. ca urmare a unor influente gnostice din Imperiul Roman, cauzate eventual si de fuga unor gnostici persecutati de Biserica (dupa dobandirea de catre crestinismul "ortodox" a statului de religie oficiala in Imperiu in timpul lui Constantin cel Mare) etc. etc. Teoria pare destul de exagerata, si chiar Varenne e de parere ca nu poate fi vorba de influente directe intre cele doua traditii, dar exista mai multe asemanari, inclusiv importanta acordata Principiului Feminin (apropo de asta, Dan Brown este un autor de carti comerciale si superficiale, dar a atins uneori si subiecte intr-adevar interesante ;) ). Chiar ar fi interesanta o discutie pe baza unor paralele si asemanari intre conceptele de Shakti (in hinduism), Shekinah (in iudaism), Sophia (in gnosticism) sau Sfantul Duh in varianta utilizata de unele miscari gnostice considerate "eretice" de catre Biserica, dar cred ca ar fi mai potrivita pe celalalt topic, cel despre religii.

O sa il caut pe kapalika pe messenger (i-am ramas dator cu o promisiune inca neindeplinita) si daca isi da acordul mai discutam pe PM. ;)  :peacefingers: Problema e ca deja iar sunt pe cale sa intru in criza de timp si s-ar putea sa mai discutam din nou despre subiectul asta in octombrie.

Later edit: am pus in ghilimele cuvantul "ortodox" atunci cand m-am referit la crestinismul devenit religie oficiala sub Constantin cel Mare nu pentru ca i-as fi contestat anumite caracteristici, ci pentru ca nu ma refeream la ce se intelege prin "crestinism ortodox" in prezent, ci la Biserica de la inceput din care s-au desprins mai apoi cea catolica, cea actual numita ortodoxa, Bisericile protestante etc. Am vrut sa evit confuzia cu "ortodoxia" din prezent, dar in acelasi timp sa indic diferenta fata de miscarile crestine "neortodoxe" gnostice din perioada respectiva.

Edited by Naga, 13 September 2006 - 09:02.

Naga

Naga

Senior Member

Daca am tot pomenit de subiectul schimburilor culturale dintre lumea antica greco-romana pe de o parte si India si restul extremului Orient de cealalta parte, poate ar fi util sa consultati un pic ce s-a scris pe tema respectiva pe topicul despre religii.
Europenii au de multe ori ideea preconceputa ca India si China, pe de o parte, si Europa de cealalta parte au evoluat practic separat pana la expansiunea colonialista europeana in zona. Lucrul asta este neadevarat. In perioada antica au avut loc multe schimburi atat de bunuri materiale cat si culturale (inclusiv idei si practici religioase, teorii filozofice, simboluri etc.) de-a lungul rutelor comerciale care legau China si India de lumea greco-romana, de cele mai multe ori avand Persia pe post de intermediar. Cele doua spatii culturale au fost apoi brutal separate odata cu expansiunea Islamului, care s-a interpus ca un "tampon" intre ele (dar totusi asta nu a insemnat si anihilarea totala a schimburilor culturale) si apoi s-a accentuat dupa invazia mongola din secolul XIII.
In ce priveste influentele dintre elenism si buddhism, exista un articol interesant pe aceasta tema pe wikipedia:
http://en.wikipedia....Graeco-buddhism
Acum ceva timp, kapalika recomandase lectura unei carti foarte interesante despre istoria culturala a Tibetului ( http://www.editurahe.....20a Tibetului ). Poate cei dintre voi care ati lecturat cartea clasica a lui Eliade despre istoria religiilor va aduceti aminte ca el mentiona in capitolul despre Tibet o opera tibetana clasica, "Epopeea lui Gesar". In cartea indicata de kapalika era mentionat un fapt interesant si destul de surprinzator si anume ca "Gesar din Khrom" inseamna de fapt la origine "Cezar din Roma". Am discutat un pic cu kapalika pe tema asta si se pare ca intr-adevar, asa cum in Europa medievala circulau povesti mai mult sau mai putin fantastice despre "Chitai" inainte de calatoriile lui Marco Polo, in Tibet circulau diferite legende despre "Khrom"(Roma) ajunse acolo pe diferite cai prin Persia si Bactria.
Si tot in cartea despre istoria culturala a Tibetului mai este mentionat un fapt interesant, si anume ca unii buddhisti tibetani (din gruparea veche, Nyingmapa, daca nu ma insel) folosesc un ritual interesant in care impart adeptilor cate un pic de bere si un cocolos de tsampa (faina de orz). Autorul era de parere ca este vorba de fapt de ritualul crestin al euharistiei, preluat de buddhistii tantrici tibetani de la crestinii nestorieni (care au avut comunitati inclusiv in China - http://en.wikipedia....Nestorianism.22 ). Kapalika era de parere ca respectiva afirmatie reprezinta o exagerare, dar eu inclin sa cred ca ar putea fi adevarata. Majoritatea autorilor din domeniu se feresc de obicei sa faca asemenea speculatii de frica aparitiei unor noi aberatii a la Roerich (povestea cu Iisus in Tibet etc. - preluata si de MISA), fapt pentru care am observat ca aluneca uneori in extrema cealalta si anume cea a minimalizarii influentelor si schimburilor Occident-Orient.

landscape10

landscape10

Banned by landscape10

Sursa: http://www.libertate...n...&sid=161801

Cercetari de ultima ora au scos la iveala ca Dumnezeu este prezent in creierul uman. Rezultatul se bazeaza pe mai multe experimente la care au participat calugarite carora li s-a cerut sa rememoreze cele mai intense experiente religioase. Conform cercetatorilor, mai multe parti ale creierului “colaboreaza” pentru a “simti” prezenta lui Dumnezeu.

Tomografiile au demonstrat ca mai multe circuite din creier “se trezesc” la viata atunci cand un subiect “simte” prezenta lui Dumnezeu. Imaginile realizate de o echipa de psihologi de la Universitatea din Montreal sugereaza ca sentimentele de profunda bucurie si comuniune cu Dumnezeu, care insotesc experientele religioase, sunt urmare a  activitatii electrice din unele parti ale creierului, lucru care ramasese necunoscut pana acum, afirma cotidianul britanic “The Guardian”.

Tomografiile au fost facute in momentul in care calugaritelor care au participat la experiment li s-a cerut sa se roage intens, comunicand in acest fel cu Divinitatea. Totodata, psihologii le-au cerut maicutelor carmelite care s-au oferit voluntare la acest experiment mai putin obisnuit sa isi aminteasca cea mai intensa experienta mistica pe care au trait-o.

Astfel, pe scanerele care monitorizau activitatea cerebrala s-a putut observa ca in 12 regiuni ale creierului nivelul de sange a crescut simtitor. Anumite zone de pe creier, cum ar fi regiunea cortexului orbitofrontal, sunt asociate emotiilor, in timp ce partea dreapta din mijlocul cortexului temporal este cea care reuseste sa realizeze contactul cu spiritualitatea.

Aceasta zona cu o activitate deosebit de intensa in timpul contactului cu Divinitatea a fost numita de specialisti “Punctul lui Dumnezeu”. Nu numai in timpul rugaciunilor ea devine activa, fiind necesare chiar si gandurile de natura religioasa.

Conform cercetatorilor de la Universitatea din Montreal, de aici vin raspunsurile legate de marile probleme spirituale.
“Intr-adevar, in experienta religioasa a creierului este implicata o anumita regiune. Dar asta nu inseamna ca celelalte zone ale creierului raman inactive, din contra, si ele participa la contactul cu Divinitatea”, a declarat doctorul Beauregard.

"Punctul lui Dumnezeu", activ in timpul rugaciunilor

In functie de indivizi, “Punctul lui Dumnezeu” este activat in mod diferit. Astfel, anumiti indivizi inregistreaza o activitate cerebrala deosebit de intensa in momentul in care li se cere sa se roage sau sa se gandeasca la experiente religioase, in timp ce altii abia daca reactioneaza. In functie de aceste diferente sensibile, psihologii pot stabili diferite tipologii umane,  facand referire la raportarea oamenilor la Divinitate.

Junior Member

View Postlandscape10, on Sep 13 2006, 11:33, said:

http://www.abc.net.a...006/1735888.htm

Woman in coma plays tennis
Maggie Fox
Reuters

Friday, 8 September 2006

Coma
When the researchers asked the woman to imagine she was playing tennis, her brain scan lit up in virtually the same places as the brains of healthy volunteers asked to do the same thing (Image: iStockphoto)
Brain scans of a woman who has been in a vegetative state for five months show her imagining playing tennis and responding to commands, researchers report.

They say their study, published today in the journal Science, shows the woman was conscious despite her coma-like state, although several experts disagree.

The researchers stress that the study is unlikely to shed light on issues such as the case of Terri Schiavo, a Florida woman who spent 15 years in a persistent vegetative state and was allowed to die in March 2005 after a long court battle.

Dr Adrian Owen, a neuroscientist at the University of Cambridge and colleagues in the UK and Belgium, used functional magnetic resonance imaging, or fMRI, to look at the woman's brain in action.

The 23-year-old woman, who was injured in a car accident, had been unresponsive, unable to communicate, and met the clinical criteria for a vegetative state, the researchers say.

They looked at her brain function when listening to sentences such as, "There was milk and sugar in his coffee." The brain scan lit up in very similar ways to those seen in healthy volunteers, Owen's team found.

The researchers then asked the woman to imagine certain acts.

"One task involved imagining playing a game of tennis and the other involved imagining visiting all of the rooms of her house, starting from the front door," the researchers write.

Her scan lit up in virtually the same places as the brains of the healthy volunteers asked to do the same thing.

"These results confirm that ... this patient retained the ability to understand spoken commands and to respond to them through her brain activity, rather than through speech or movement," the researchers write.

She also clearly intended to cooperate, which "confirmed beyond any doubt that she was consciously aware of herself and her surroundings", they write.

"This is unlikely the case for all vegetative patients," Owen's team cautions in its report.

Speaking
Previous fMRI work by Dr Owen's group has shown that certain vegetative patients activate some of the same brain regions as healthy volunteers when hearing speech (Image: Adrian Mark Owen)
Experts note the woman had relatively little brain damage, and say traumatic brain injury often heals better than injury caused by stroke or heart attack such as Schiavo suffered.

Schiavo also had been in her state for far longer than the UK woman, allowing for severe deterioration of her brain.

Dr Ross Zafonte, a brain rehabilitation expert at the University of Pittsburgh School of Medicine, says the study shows a unique way of assessing brain function using scans.

"They raise a whole issue regarding consciousness and how we use this term," Zafonte says.

"Is she just a rare bird? Will we see this on a more common basis?"

Other brain experts are sceptical.

"If this patient is actually conscious, why wouldn't she be able to engage in intentional overt motor acts, given that she had not suffered functional or structural lesion of the motor pathways?" asks Dr Lionel Naccache of France's INSERM research institute in a commentary published with the report.

He says the patient apparently has "a rich mental life, including auditory language processing and the ability to perform mental imagery tasks".

The study points to a need to develop better scans to assess a patient's brain status, Naccache says.

Dr Paul Matthews, a neuroscientist at Imperial College London and University of Oxford, says the study does not demonstrate consciousness.

"Response to stimuli, even complex linguistic stimuli, does not provide evidence of a 'decision' to respond. Withdrawal from an unexpected painful pin prick does not represent a 'decision' to respond," he says.

Daca este nevoie va rog sa-mi spune-ti si, in limita timpului disponibil, o sa fac o traducere. :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate