Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

SONDAJ: Radiouri preferate, de ieri si de azi.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
erkcor

erkcor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 30.01.2007
un sondaj atât pentru cei mai tineri, cât si pentru nostalgici....

Va propun un Top 5 al posturilor de radio pe care le ascultați in prezent (dacă doriți și cu explicațiile pentru care o faceți) si de asemenea un Top 5 al posturilor de radio pe care le-ați ascultat in trecut. Sigur, pentru unii, "trecut" poate însemna perioada anilor 2000, iar pentru alții, anii 80 su 90. Unele posturi de radio au dispărut, altele poate și-au mai pierdut din strălucire, oricum, va invit sa scotociți printre amintiri și.... sa vedem ce iese.

Vor fi așadar 2 topuri distincte, punctate astfel:
- locurile 1, 5 puncte,
- locurile 2, 4 puncte
....
- locurile 5, un punct

In cazul topului posturilor de radio din trecut, încercați va rog sa treceți și perioada in care ați ascultat / v-a plăcut postul respectiv

Peste câteva luni facem totalurile.

Hai sa va prezint topurile mele:

PREZENT:
1. Music FM: fără reclame, fără știri, parca si piesele se repeta mai rar fata de alte posturi de radio
2. Smart FM: din aceleași considerente expuse mai sus
3. Radio 21: atunci când am chef de muzica noua - mi se pare mai putin zgomotos decât ZU sau KISS
4. Europa FM: mai mult "obligat" de colegii din birou :), însa nu-mi displace
5. Radio Romania Actualități: parca ma întorc in timp, atunci când il ascult

TRECUT:
1. Radio Contact: toată perioada - pentru ca a fost ALTCEVA
2. Radio Prahova: anii '90 - primul post local din Ploiesti ...  adolescența mea ....
3. Programul 1 Radioteleviziunea Romana: 1984- 1989 - pentru Matinalul lui Paul Grogoriu, pentru "Fotbal minut cu minut", pentru muzica de atunci... copilăria mea
4. News FM: 2007-2008 - Pentru muzica speciala (rock & brit pop) pe care n-am mai auzit-o niciodată la un alt post, după închiderea lui
5. Pro FM: 1996 - 2003 - consider perioada buna a acestui post (muzica propriu-zisa, frații Vintila, Calinescu, Gheorghe, etc)

Bineînțeles, gusturile nu se discuta, sper doar sa respectam cu toții opiniile care vor apărea in acest topic. Mulțumesc.

Va aștept!Posted Image

#2
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
nu mai asculta nimeni la radio sau din ce in ce mai putin, radioul e pe cale de disparitie

#3
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Posterkcor, on 04 octombrie 2013 - 12:16, said:

un sondaj atât pentru cei mai tineri, cât si pentru nostalgici....

Va propun un Top 5 al posturilor de radio pe care le ascultați in prezent
PREZENT:
1. Music FM: fără reclame, fără știri, parca si piesele se repeta mai rar fata de alte posturi de radio
2. Smart FM: din aceleași considerente expuse mai sus
3. Radio 21: atunci când am chef de muzica noua - mi se pare mai putin zgomotos decât ZU sau KISS
4. Europa FM: mai mult "obligat" de colegii din birou Posted Image, însa nu-mi displace
5. Radio Romania Actualități: parca ma întorc in timp, atunci când il ascult


realitatea fm - stiri
sport total fm - sport
national fm -muzica romaneasca
europa fm - se aude peste tot si nu e rau
romania actualitati - stiri si emisiuni interesante

Edited by superm, 04 October 2013 - 13:41.


#4
gelu_mihai21

gelu_mihai21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.12.2010
PREZENT:
1. Radio Romania Actualitati.- Pe net, telefonul mobil
2.Radio "yaso"
3 Radio Sfera.
4 Radio Europa FM
5 Radio 21
TRECUT:
1 Radio Vacanta
2 Radio Doina
3 Radio Sky
4 Radio Popular
5 Antena satelor.

#5
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011

View Postaazz, on 04 octombrie 2013 - 13:01, said:

nu mai asculta nimeni la radio sau din ce in ce mai putin, radioul e pe cale de disparitie

Zau, de unde sti? Uita-te aici la ultimele audiente radio aparute. Posted Image

#6
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
RFI, imi place felul in care prezinta informatiile, au si emisiuni ok. Nu ascult des, ci ocazional. In afara de RFI nu cred ca mai ascult ceva cu intentia mea clara de a asculta (ascult fara voia mea, intamplator, diverse posturi a caror nume imi scapa in totalitate, kiss fm, radio 21, europa fm).

Edited by Alex-Softpedia, 04 October 2013 - 14:02.


#7
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Prezent
Rock FM ( old way+ online)
Europa FM (old way)

Trecut
Radio Guerrila
City FM

@aazz "nu mai asculta nimeni la radio sau din ce in ce mai putin, radioul e pe cale de disparitie"
total gresit... dupa parerea mea. Radioul nu o sa moara niciodata!

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,883
  • Înscris: 14.08.2007
Rock FM si Magic FM, altele nu mai ascult (voluntar). Cand sunt singur in masina sau cand sunt la firma ascult Rock FM (online), cand e si sotia in masina ascult Magic FM. Europa FM e salvat in memoria radioului masinii si a telefonului, dar foarte rar ajung pe el (nici nu stiu pe ce buton e exact). National FM cateodata e singurul pe care il prind in masina asa ca mai las si pe acolo pana prind altceva (nu e salvat, dau cautare si e singurul radio cu muzica pe care-l prind cateodata cand sunt mai departe de Cluj) Posted Image

Culmea e ca si Rock FM si Magic FM repeta piesele la infinit, dar asta nu m-a motivat sa caut altele, pentru ca imi place ce dau cele doua in cele mai multe cazuri.

Edited by utopium, 04 October 2013 - 14:09.


#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
@erkcor, am dat like mesajului tau pentru topul din trecut care se potriveste aproape la fix cu al meu. Si eu am crescut alaturi de Prahova si Contact, si mie imi placea matinalul lui Paul Grigoriu, si eu ma mai distram sau ma enervam cu Gheorghe si Exarhu. Poate as fi bagat si InfoPro din primii ani: un format antrenant de stiri scurte si muzica buna.

Oricum, nu se mai face radio ca in anii 90 si prima parte a anilor 2000. Acum totul e rece, calculat, comercial. Nici posturile locale nu se mai fac cu pasiune. Sunt convins ca iti mai aduci aminte de Gabi Dobre, unul din fondatorii RPH, care ar fi putut ahunge departe daca nu era boala care l-a luat de pe lumea asta. Acum Prahova e doar umbra a ceea ce a fost. Da, se aude excelent si mai au ceva emisiuni bune, dar e departe de radioul studentiel mele.

Dar m-a apucat nostalgia si am uitat topurile. Deci:

Trecut:
1. Radio Prahova cam pana in 2005
2. Contact
3. Info Pro 2004-2006
4. Programul 1 (aceeasi motivatie)
5. Pro FM pana prin 2002

Prezent:
1. Romania Actualitati (un radio mult intinerit fata de anii 90: stiri mai dinamice, prezentatori mai tineri, melodii diverse, desi cam repetate)
2. Europa FM (stiri echilibrate, playlist mai diversificat, si - de ce nu - vocea lui Mihai Constantin care imi da o stare speciala cand o ascult)
3. Radio Prahova (cred ca e nostalgia, dar si faptul ca dau destula muzica veche, mai ales noaptea. Imi place si Dimineata cu BB)
4. Rock FM (muzica pe gustul meu si cele mai inspirate jingle-uri)
5. National FM (rar, cand am chef de ceva muzica romaneasca).

#10
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Trecut:
ONE FM (2008-2010)
Romania Actualitati
Radio 21 (2010-2011)

Prezent:
Europa FM
Romania Actualitati
Lider FM Galati

#11
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Trecut:
- InfoPro
- EuropaFM
- Radio România Actualități

Prezent:
- EuropaFM (în mașină)
- MusicFM (la birou)
- Radio România Actualități (ca soluție de avarie...)
Acasă nu prea ascult radioul, prefer H!T Music sau Mezzo la televizor (în funcție de starea de moment), mai rar câte un radio online tematic...

#12
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Prezent:
Kiss FM (cele mai bune mixuri ale lui Bolix si cele mai bune voci feminine)
Pro FM (cea mai buna acoperire)
Radio ZU (cel mai bun matinal)
Dance FM (cea mai buna selectie muzicala)
CFM (cele mai bune emisiuni realizate de DJ internationali)

Trecut
One FM
Europa FM
RRA

Edited by necolae, 04 October 2013 - 21:46.


#13
erkcor

erkcor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpufonel, on 04 octombrie 2013 - 20:34, said:

@erkcor, am dat like mesajului tau pentru topul din trecut care se potriveste aproape la fix cu al meu. Si eu am crescut alaturi de Prahova si Contact, si mie imi placea matinalul lui Paul Grigoriu, si eu ma mai distram sau ma enervam cu Gheorghe si Exarhu. Poate as fi bagat si InfoPro din primii ani: un format antrenant de stiri scurte si muzica buna.

Oricum, nu se mai face radio ca in anii 90 si prima parte a anilor 2000. Acum totul e rece, calculat, comercial. Nici posturile locale nu se mai fac cu pasiune. Sunt convins ca iti mai aduci aminte de Gabi Dobre, unul din fondatorii RPH, care ar fi putut ahunge departe daca nu era boala care l-a luat de pe lumea asta. Acum Prahova e doar umbra a ceea ce a fost. Da, se aude excelent si mai au ceva emisiuni bune, dar e departe de radioul studentiel mele.

Dar m-a apucat nostalgia si am uitat topurile. Deci:

Trecut:
1. Radio Prahova cam pana in 2005
2. Contact
3. Info Pro 2004-2006
4. Programul 1 (aceeasi motivatie)
5. Pro FM pana prin 2002

Prezent:
1. Romania Actualitati (un radio mult intinerit fata de anii 90: stiri mai dinamice, prezentatori mai tineri, melodii diverse, desi cam repetate)
2. Europa FM (stiri echilibrate, playlist mai diversificat, si - de ce nu - vocea lui Mihai Constantin care imi da o stare speciala cand o ascult)
3. Radio Prahova (cred ca e nostalgia, dar si faptul ca dau destula muzica veche, mai ales noaptea. Imi place si Dimineata cu BB)
4. Rock FM (muzica pe gustul meu si cele mai inspirate jingle-uri)
5. National FM (rar, cand am chef de ceva muzica romaneasca).

Da .... Gabi Dobre :(
Nu stiu, parca era mai multa seriozitate atunci. Exista si atunci caterinca (mai ales la PRO) insa parca era facuta cu mai mult cap, spre deosebire de "glumele" de astazi de la "Carcotasi" sau Buzdugan&Morar. Iar muzica? Nu stiu daca era mai buna in comparatie cu cea de acum, insa este muzica tineretii noastre - primele chefuri, prima iubire, liceul, facultatea .....

Chiar ma amuzam gandindu-ma ca in anii '90, in afara posturilor de radio mentionate mai sus, urmaream mult MTV-ul si consideram VH1 un post de babalâci. Acum VH1 este postul muzical preferat....:)

Rock FM... recunosc ca in urma cu ceva vreme am incercat sa-l ascult, insa ceva mi-a displacut. O sa mai fac o incercare, avand in vedere "trecutul" meu (asta apropo si de nick-ul meu de pe softpedia) :)

#14
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
sunt prea multe si televiziuni si radiouri, 2-3 radiouri si 20 de televiziuni sunt mai mult decat suficient, se cheltuie resurse pt ceva care nu aduce nici un beneficiu omenirii

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Stai linistit, ca in afara de radioul si televiziunea publica, toate sunt firme private si nu rezista pe piata decat daca aduc un beneficiu. Macar pentru patroni.

Iar o emisiune buna aduce informatie utila si/sau buna-dispozitie celor care io asculta, iar daca nici asta nu e un beneficiu...

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Prezent:

1. Dance FM - gusturile nu se discuta, aici uit radioul ore intregi Posted Image
2. Guerrilla - matinalul, RSS, Zona Libera etc. E unic proiectul si sper sa reziste, nu exista alternativa la Guerrilla.
3. Music FM - cel mai diversificat playlist din FM, inca descopar muzica.
4. Vibe FM - (inca) o alternativa la punctul 1.
5. Europa FM - apreciez mobilizarea si faptul ca sunt unul dintre putinele care mai sustin ideea de baza a radioului (Europa, Guerrilla, RRA), personal nu prefer sa ma informez de la radio si cu greu prind un calup muzical in timpul zilei, dar selectia muzicala este deosebita.

Ar mai fi si altele, dar sunt exclusiv online.

Trecut, intr-o oarecare ordine cronologica:

1. ProFM
2. Total Bucuresti
3. Radio21
4. Deea urmat de Vibe FM pana in 2009, le pun pe aceeasi pozitie pentru ca au avut aceeasi orientare, pana cand masele si-au spus cuvantul.
5. One FM (club station, nu varianta comerciala)

Edited by MembruAnonim, 07 October 2013 - 19:33.


#17
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View Postpufonel, on 07 octombrie 2013 - 18:56, said:

Stai linistit, ca in afara de radioul si televiziunea publica, toate sunt firme private si nu rezista pe piata decat daca aduc un beneficiu. Macar pentru patroni.

Iar o emisiune buna aduce informatie utila si/sau buna-dispozitie celor care io asculta, iar daca nici asta nu e un beneficiu...

nu pot sta linistit pt ca e o falsa buna-dispozitie, oameni nu isi mai dau seama ce le scurteaza viata

private sau nu se exagereaza, toti defapt fug de munca adevarata, sanatoasa.

#18
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Si ce-ai vrea acum, sa dea Dorel cu tarnacopul si sa se transmita live la radio? Posted Image Pe bune ca nu pricep care e faza cu "munca sanatoasa".

Si daca nu-ti place, opreste radioul. Dar nu spune ca nu aduce niciun beneficiu. Eu si multi altii ascultam radiourile ca sa ne informam si sa ne distram. Daca asta ne scurteaza viata, fie si asa. Mai bine o viata scurta si frumoasa decat una lunga si plicticoasa Posted Image

Edited by pufonel, 08 October 2013 - 21:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate