Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PC pentru HD video streaming

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010
Salut!

Nu ma pricep la placi video. Vreau doar sa stiu daca exista placi video optimizate pentru streaming VIDEO HD. Daca fac streaming HD de pe un PC cu o astfel de placa ma ajuta astfel incat sa nu am procesorul mai stresat decat fara ea sau tine totul doar de RAM si tipul CPUului ?

Multam!

Edited by panaceu888, 04 October 2013 - 09:53.


#2
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010
Salutare!

Care procesoare (de bugetul unui i5) sunt optimizate in mod special pentru HD video streaming?

Multam!

#3
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
salut

te rog fa doar UN topic.

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ce vrei tu sa faci acolo?
Un sistem complet,cap coada,o peticire sau ceva imi scapa?

Streaming e vag,spune mai exact ce vei face si cat de avansat.
Nu uita sa zici de ce piese ai nevoie si in ce bani.

#5
vdan1980

vdan1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.10.2013

View Postpanaceu888, on 04 octombrie 2013 - 09:59, said:

Salutare!

Care procesoare (de bugetul unui i5) sunt optimizate in mod special pentru HD video streaming?

Multam!

ar trebui sa te uiti la procesoarele AMD, in bugetul unui i5 (650-850) au performate mai bune. la 650lei gasesti un AMD A10 X4 6800K (la pret de i3) si, daca ridici un pic bugetul, gasesti un AMD FX 8350 la 4GHz, care da clasa in categoria asta de pret!

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Placile video nu fac streaming - pot face codare HD - asta da... Nu esti prea clar ce vrei sa faci, dar streaming inseamna ca ai deja niste fisiere video care le "servesti" pe net.
Ori aici conteaza doar procesorul, memoria, mediul de stocare - Hardurile si banda de internet alocata...

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
probabil el se refera la streaming LIVE.

#8
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View Postshmu, on 04 octombrie 2013 - 11:15, said:

probabil el se refera la streaming LIVE.

Exact. Live feed de pe camera web sau camera video atasata unui tv tuner corespunzator.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cam greu. Ar putea face codarea, dar ma indoiesc ca softul camerei sau tunerului si codecurile folosite de acestea stiu sa o acceseze.
Chiar si la softurile de editare video actuale sunt destule care nu stiu codare hardware.

#10
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View Posteiffel, on 04 octombrie 2013 - 12:47, said:

Cam greu. Ar putea face codarea, dar ma indoiesc ca softul camerei sau tunerului si codecurile folosite de acestea stiu sa o acceseze.
Chiar si la softurile de editare video actuale sunt destule care nu stiu codare hardware.

Nu pentru asta vreau placa. O vreau pentru redarea de pe PC. Procesorul si memoria isi fac treaba si trimit pachetele video pe teava., in schimb placa video reda VIDEOul care tocmai iese pe teava pe ecran. Din cate stiu procesorul lucreaza si la redarea pe ecranul PC ului de la care pleaca pachetele, nu numai la transferul acestora. Placa video ar trebui sa scada reduca putin din loadul de pe CPU daca se ocupa ea de redarea (codarea ) pe pc  , nu?

Edited by panaceu888, 04 October 2013 - 12:53.


#11
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Eu fac streaming HD de pe placa de captura HD Blackmagic
Folosesc softul vmix pentru mixare camere video, powerpoint, picture in picture, inregistrare, etc, iar de encodare si streaming adobe flash media live encoder.

Edited by bogdan_popescu, 04 October 2013 - 12:54.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pentru redare e oarecum cam la fel - daca folosesti un player care stie accelerare hardware ptr codecul respectiv, te va ajuta intr-adevar. Daca nu, nu.

#13
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
nu trebuie sa te pricepi . Din cate am inteles trebuie sa faci o transcodare si sa folosesti un player convenabil .Cred ca ar trebui sa dai o cautare pe net sa vezi  ce ti s-ar potrivi mai bine fct de ce vrei tu. Placa video te ajuta sa faci transcodarea la H264 in timp real pe care orice player ce accepta streaming o poate prelucra. Conditiile: CUDA pt nvidia , AVIVO pt AMD/Radeon sau un Intel HD de generatie cat mai noua, minim generatia a doua. Gasesti informatii la greu pe net despre fiecare modalitate si suport video detaliat .

Edited by CatalinTudorBalan, 04 October 2013 - 15:24.


#14
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View PostCatalinTudorBalan, on 04 octombrie 2013 - 15:22, said:

nu trebuie sa te pricepi . Din cate am inteles trebuie sa faci o transcodare si sa folosesti un player convenabil .Cred ca ar trebui sa dai o cautare pe net sa vezi  ce ti s-ar potrivi mai bine fct de ce vrei tu. Placa video te ajuta sa faci transcodarea la H264 in timp real pe care orice player ce accepta streaming o poate prelucra. Conditiile: CUDA pt nvidia , AVIVO pt AMD/Radeon sau un Intel HD de generatie cat mai noua, minim generatia a doua. Gasesti informatii la greu pe net despre fiecare modalitate si suport video detaliat .

Exact pentru H264 am nevoie deci conditiile tale o sa ma ajute . Multam!

View Postvdan1980, on 04 octombrie 2013 - 10:53, said:


ar trebui sa te uiti la procesoarele AMD, in bugetul unui i5 (650-850) au performate mai bune. la 650lei gasesti un AMD A10 X4 6800K (la pret de i3) si, daca ridici un pic bugetul, gasesti un AMD FX 8350 la 4GHz, care da clasa in categoria asta de pret!

AMD FX 8350  e perfect . Multam !

#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View Postpanaceu888, on 04 octombrie 2013 - 16:35, said:

AMD FX 8350  e perfect . Multam !
Nu`i perfect,ca ai FX 8320 cu mult mai ieftin si la fel de ok,poate fi adus la 4.0GHz in cateva secunde.
Iar de diferenta iti cumperi placa video teapana,ca nu pui un procesor de genul pe o amarata de placa de baza cu 4+1 faze de alimentare sau chiar mai rau.

#16
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View PostCatalinTudorBalan, on 04 octombrie 2013 - 15:22, said:

nu trebuie sa te pricepi . Din cate am inteles trebuie sa faci o transcodare si sa folosesti un player convenabil .Cred ca ar trebui sa dai o cautare pe net sa vezi  ce ti s-ar potrivi mai bine fct de ce vrei tu. Placa video te ajuta sa faci transcodarea la H264 in timp real pe care orice player ce accepta streaming o poate prelucra. Conditiile: CUDA pt nvidia , AVIVO pt AMD/Radeon sau un Intel HD de generatie cat mai noua, minim generatia a doua. Gasesti informatii la greu pe net despre fiecare modalitate si suport video detaliat .

Noul Adobe Flash Media Encoder 3.2 poate recunoaste CUDA/AVIVO ?

View Postgeorgik12, on 04 octombrie 2013 - 20:00, said:

Nu`i perfect,ca ai FX 8320 cu mult mai ieftin si la fel de ok,poate fi adus la 4.0GHz in cateva secunde.
Iar de diferenta iti cumperi placa video teapana,ca nu pui un procesor de genul pe o amarata de placa de baza cu 4+1 faze de alimentare sau chiar mai rau.

N-am nevoie de placa video teapana ci doar capabila sa proceseze video mai bine decat celelalte asta daca prin teapana intelegi buna la GAMING.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate