Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Kia intarzieri uriase la livrare

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
La BMW,pana si modelele care se fabrica in SUA (x5,x6),pe comanda,ajung in ro in 2.5-3luni,(aprox o luna dureaza transportul).Ce pot sa zic,nasoala situatia,am auzit ca si cu noul Sportage termenul este f mare.

#20
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Cel important aspect - optionalele. Daca nu ai mers pe pachete standard si ai vrut nu's ce tapiterie sau bandouri culoarea ojei bunicii, dureaza ceva. Ei produc in loturi mari (si comenzile speciale sunt bagate printre ele) configuratiile standard. Si Romania e mereu undeva mai la coada in ceea ce priveste livrarile.

Ai vrut vreo configuratie speciala?

#21
bstefan

bstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.08.2006

View Postplmokn, on 17 octombrie 2013 - 11:53, said:

Cel important aspect - optionalele. Daca nu ai mers pe pachete standard si ai vrut nu's ce tapiterie sau bandouri culoarea ojei bunicii, dureaza ceva. Ei produc in loturi mari (si comenzile speciale sunt bagate printre ele) configuratiile standard. Si Romania e mereu undeva mai la coada in ceea ce priveste livrarile.

Ai vrut vreo configuratie speciala?

Am solicitat si ceva optionale. Asta nu este o scuza pentru ei. Daca nu sunt in stare sa respecte contractele sa nu le mai ofere.

#22
rami71

rami71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2017
Dezamagire totala. Maxima. Este de departe cea mai proasta alegere pe care am facut-o cand am decis sa achizitionez Kia Sportage 2017. Am cumparat-o in urma cu 3 luni dar de condus am condus-o....doar una (si asta in reprize). Restul de 2 luni a stat prin service. Ce reclam??? Are transmisie automata iar cand trece din viteza intai in viteza a doua....."caraie" ca si cum nu calci bine ambreiajul la o cutie manuala. Si asta nu se intampla mereu; de 2-3 ori pe zi. Fiecare vizita la service m-a costat aproximativ 2 saptamani de lipsa masina. S-au schimbat tot felul de piese (actuatori). Dupa fiecare interventie la service, masina prezenta in continuare aceleasi simptome. La momentul asta....masina este tot in service, de o saptamana dar frapant este faptul ca de data asta reprezentantii service-ului ridica din umeri, nemaistiind ce sa faca iar eu.....sunt in continuare fara masina. La fel de frapant este si faptul ca devenind client fidel al service-ului, am vazut situatii similare cu a mea: masini noi (Sportage) "impinse" pana in hala de service. Concluzia o trageti singuri. Eu personal astept decizia instantei intrucat am deschis proces.

#23
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Cred ca OPC te ajuta mai repede decat instanta de judecata (daca ai luat masina pe persoana Fizica).

In mod normal, la reparatii repetate la aceeasi problema trebuia sa-ti schimbe cutia de viteza. Insa probabil nu se simt in stare sa o faca (tehnic vorbind) sau le e lene sa faca demersurile in acest sens ( e ceva hartogarie de completat).

Aveam o impresie mai buna fata de Kia...

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrami71, on 07 octombrie 2017 - 13:46, said:

Dezamagire totala. Maxima. Este de departe cea mai proasta alegere pe care am facut-o cand am decis sa achizitionez Kia Sportage 2017. Am cumparat-o in urma cu 3 luni dar de condus am condus-o....doar una (si asta in reprize). Restul de 2 luni a stat prin service. Ce reclam??? Are transmisie automata iar cand trece din viteza intai in viteza a doua....."caraie" ca si cum nu calci bine ambreiajul la o cutie manuala. Si asta nu se intampla mereu; de 2-3 ori pe zi. Fiecare vizita la service m-a costat aproximativ 2 saptamani de lipsa masina. S-au schimbat tot felul de piese (actuatori). Dupa fiecare interventie la service, masina prezenta in continuare aceleasi simptome. La momentul asta....masina este tot in service, de o saptamana dar frapant este faptul ca de data asta reprezentantii service-ului ridica din umeri, nemaistiind ce sa faca iar eu.....sunt in continuare fara masina. La fel de frapant este si faptul ca devenind client fidel al service-ului, am vazut situatii similare cu a mea: masini noi (Sportage) "impinse" pana in hala de service. Concluzia o trageti singuri. Eu personal astept decizia instantei intrucat am deschis proces.

Ce model, motorizare, cutie ?
Chiar e plin de Sportage in service ? Care service, ai poze banuiesc cu lungul sir de Sportage din fata service-ului ?
Ai cont pe forumul dedicat ? Acolo mai sunt multe masini in situatia asta ?

#25
rami71

rami71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2017

View Postoverseas, on 10 octombrie 2017 - 16:48, said:

Ce model, motorizare, cutie ?
Chiar e plin de Sportage in service ? Care service, ai poze banuiesc cu lungul sir de Sportage din fata service-ului ?
Ai cont pe forumul dedicat ? Acolo mai sunt multe masini in situatia asta ?

Ti-am raspuns in alt topic de motorizare. Eu am fost la service de vreo 6-7 ori in 3 luni; nu mi se pare normal sa vad masini 2017 in service

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Sa nu poluam jurnalul omului.
Deci ai dsl cu dct, cutia asta poate crea probleme, mai ales ca e uscata. Ti-a dat avertizari anterior ? S-a incins in trafic ?
Masinile din service erau tot cu dct-ul ?
Serviceul carui dealer ?

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
La Sportage nu pare o problema generalizata:
http://www.kiaowners...5725_page3.html
Oricum nu recomand cutiile cu dublu ambreiaj decat in baie de ulei gen DSG6, dar si acelea produc surprize (mecatronicul).
6AT de la Kia cu convertizor de cuplu par mult mai fiabile.
Prima miscare ti-as fi schimbat kitul de ambreiaje.

Edited by overseas, 11 October 2017 - 11:15.


#28
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postoverseas, on 11 octombrie 2017 - 11:14, said:

La Sportage nu pare o problema generalizata:
http://www.kiaowners...5725_page3.html
Pardon, 208 pagini de probleme.
http://www.hyundai-f...rrible-dct.html

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Se cunoaste problema dct7 la Hyundai.
Nu stiu ce au implementat pe Sportage nou, iar baietii din UK sunt cam tacuti.
In rest, documentarea e cea mai buna inainte de achizitie.

#30
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Multi producatori au probleme la cutiile de viteza. La Renault (grupul Renault- Nissan), Megane-ul GT cu dublu ambreiaj are probleme idem pentru Talisman , la VAG cutiile DQ200 (ambreiaje uscate), acum vad la Kia- Hyundai. Masinile au devenit (pentru multe marci) consumabile, le tii cat este garantia si apoi le schimbi.

Edited by edi10000, 11 October 2017 - 12:21.


#31
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postoverseas, on 11 octombrie 2017 - 11:55, said:

In rest, documentarea e cea mai buna inainte de achizitie.
Daca te documentezi prea mult ajungi sa nu mai cumperi nimic pt. ca probleme sunt la toate marcile si cu ajutorul internetului orice problema este foarte usor mediatizata si de multe ori exagerata.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
NU sunt de acord.

#33
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Documentarea e o sabie cu 2 tăișuri. Trebuie să ai ceva minte ca să beneficiezi de tot ce e pe internet. Practic trebuie să faci abstracție în primul rând de orice zic fanaticii (pro sau contra, indiferent de tabără), apoi să faci o medie a ce rămâne. Probleme au fost, sunt și vor fi peste tot, dar statistica din trecut îți poate crește șansele să le eviți în viitor. Fără nicio documentație te arunci practic în ruleta rusească cu 3 gloanțe din 6 locuri și te mai salvează doar norocul. :)

Și strict la subiect, dacă tot e cineva aici ofticat că vede în service coloane nesfârșite de Sportage-uri, eu pot sa zic că nu știu dacă am văzut vreodată mai mult de 1-2 în service. Și alea probabil la revizie. Dar observația mea e la fel de utilă la general ca observația lui: adică deloc. Statistica nu se face pe o observație.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate