Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Probleme cu acoperisul

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012
Buna ziua,
In urma ploilor am descoperit ca-mi curge apa in pod, iar de aici in casa......
acesta a fost facut acum ceva vreme( vreo 3-4 ani ), casa este acoperita cu tabla ondulata (zincata ).nefiind de meserie m-am gandit ca sunt slabe suruburile si  am zis sa mai pun si niste silicon la imbinarile dintre foile de tabla, am vreo 3 tuburi de silicon de la bison , as vrea sa stiu daca are vreo importanta ce silicon o sa folosesc..
Va rog ajutati-ma!Tavanele sunt recent  facute (placi de rigips )si  nu au o rezistenta foarte mare la apa.....
Va multumesc aniticipat !

#2
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Nici eu nu sunt de meserie, dar:

- siliconul e bine sa fie rezistent la umiditate si la temepraturi joase (sus au limita buna mai toate ). El e bun daca vezi clar unde e buba...
- un vecin de pe strada a ales varianta schimbat tabla. A zis ca e crapata pe undeva fin, nu prea mai are ce ii face. O avea de 12 ani pe casa si era cam rigida (=predispusa la fisuri).

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Eu stiam ca tabla se lipeste cu acid si cositor :)

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Problema e că siliconul nu aderă decât pe suprafețele uscate, așa că trebuie să aștepți oprirea ploii.

Până la urmă siliconul e o soluție provizorie, tot cu cositorul o rezolvi  de tot, cum zise andreic.

#5
canistra

canistra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2012
in primul rand....

trebuie sa fiti sigur ca apa se infiltreaza pe la suruburile de prndere sau pe la imbinarea foilor de tabla ...
2. indiferent cat de slabe sunt suruburile aestea apasa pe garnituri de fier cu fata placate de cauciuc sau cel puti asa trebuia prinsa tabla
3. siliconul nu adera la umezeala indiferentde ce tip este acesta se aplica pe suprafete curate(fara praf si mizerie) uscate si degresate
4. penru a rzolva problema repede pana trec ploile si pana te ai gandesti ce solutie alegi poti aplica silicon de la bison asa cum ai spus ca ai sau niste spuma poliuretanica aplicata in cordon foarte subire diferenta intre silicon si spua este ca spuma adera la supafete umede(atentie la tipul spumei)

ma indoiesc in cazul in acre ai pus saibe cu arnituri de cauciuc la suruburile de prindere sa se infiltreze apa ..... daca nu ai folosit garnituri atunci e dezastru

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Posibil sa nu fi fost suprapuse bine foile... si la mine curgea apa intr-un loc, dupa ce le-am aranjat altfel, n-a mai  curs.

#7
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

 andrey_96, on 01 octombrie 2013 - 16:52, said:

... am vreo 3 tuburi de silicon de la bison , as vrea sa stiu daca are vreo importanta ce silicon o sa folosesc...

N-are importanta, siliconul nu tine pe tabla decat maxim un an. La acoperisuri se folosesc masticuri bituminoase, care rezista mai mult, dar oricum sunt tot solutii provizorii.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Mai întâi fă o verificare completă să vezi pe unde se infiltrează apa.
Prima dată te uiţi în pod să vezi cam de pe unde se scurge, apoi te urci pe acoperiş.
Pentru asemenea situaţii există "soluţii" pe bază bituminoasă care rezistă la umezeală şi fluctuaţii de temperatură, îngheţ/dezgheţ.
Water Stop, Abizol etc.

#9
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
asta tine pe tabla destul de bine: http://www.dedeman.r...rey-280-ml.html

dar binenteles e ceva provizoriu

#10
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Ai nevoie de: http://www.ceresit.r...-aquablock.html

#11
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
aquabloc de la ceresit e net inferior ft101, tot de la ceresit.

daca apar contractii/deformatii ceva mai pronuntate aquablocul =se desprinde de suprafata de contact!!

ft101 nu se desprinde!! asta spun fiind testat de mine cu ambele!

#12
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012

 msn2, on 03 octombrie 2013 - 10:58, said:

aquabloc de la ceresit e net inferior ft101, tot de la ceresit.

daca apar contractii/deformatii ceva mai pronuntate aquablocul =se desprinde de suprafata de contact!!

ft101 nu se desprinde!! asta spun fiind testat de mine cu ambele!

deci ft101 ar fi o solutie definitiva/provizorie ? ,  nu curge peste tot dar daca tot platesc pe cineva sa se urce sa stranga suruburile si puna ft11 as dori sa pun pe  la toate imbinarile , spuneti-mi va rog denumirea completa
Va multumesc pt raspunsuri !

Edited by andrey_96, 04 October 2013 - 17:29.


#13
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
inlocuieste suruburile cu unele de calitate, poate din cauza garniturii proaste curge.

ceresit ft101 e adezivul la tub de care vorbesc, e 23 lei bucata  si tine cativa ani garantat.

Edited by msn2, 06 October 2013 - 09:53.


#14
adimcx

adimcx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.10.2013

 msn2, on 03 octombrie 2013 - 10:58, said:

aquabloc de la ceresit e net inferior ft101, tot de la ceresit.

daca apar contractii/deformatii ceva mai pronuntate aquablocul =se desprinde de suprafata de contact!!

ft101 nu se desprinde!! asta spun fiind testat de mine cu ambele!

Topic vechi, dar il improspatez pentru ca am ignorat ce citisem aici si am cumparat AquaBlock datorita specificatiilor.

Mi s-a intamplat exact ce a spus userul msn2: AquaBlock s-a desprins foarte usor (este cel mai slab produs din aceasta categorie, pe care l-am intalnit vreodata), iar apoi am folosit FT101 care este intr-adevar un produs foarte bun.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
https://www.dedeman....90-ml/p/5010426
Eu am mai folosit asa ceva. Dar tot provizoriu e. Atentie la silicon. Cauta sa fie si pentru metal. De obicei astea pe la 25 de lei sunt. Daca il desfaci si miroase a otet nu il folosi, vei distruge stratul de zinc de pe tabla si implicit tabla.
  Pe de alta parte acum 10 ani cand am facu casa am dat si eu ca tot romanul de silicon si am crezut ca am descoperit America :D Am imbinat jgheaburile cu silicon sanitar. Inca nu curge nici unul. E drept ca suprapunerile sunt perfecte de cred ca nici fara silicon nu curgea. Oricum nu as mai repeta "inovatia" :D  A fost cea mai mare tampenie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate