Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ardei umpluti cu carne

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

View Post-Diana-, on 04 octombrie 2013 - 17:37, said:

Bechamel?
Ala in care pui jumatate de pachet de unt si juma de litru de lapte? Dintr-un foc calculam 5-6 lei minimum. Posted Image

După unii, este ,pentru că are si făină. Şi mai sunt o groază de reţete sofisticate de sosuri care conţin faina. Servite la casele mari. Tot ale săracului sunt şi alea. Posted Image
L-aş ruga pe Tarzy să facă un sos de hrean, de gutui sau ragout fără făină. Nu zic că nu se poate, dar va trebui să le redenumească.  Şi astea nici măcar nu sunt
sosuri cu pretenţii.

#74
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010
Rântașul (din ung. rántás), este un sos condimentar, folosit și ca agent de îngroșare, făcut din făină de grâu cu ceapă tocată prăjită în ulei vegetal sau grăsimi animale, pentru a fi adăugat la unele mâncăruri românești.
Rântașul este periculos pentru sănătate, deoarece prin modul de preparare dezvoltă două substanțe nocive pentru organismul uman: acroleina și acrilamida.[1]
Ca urmare a consumului sistematic de mâncăruri preparate cu rântaș sau prăjeală în grăsime poate fi favorizată apariția unor afecțiuni digestive, interesând fie stomacul (gastrite, ulcere), fie colecistul, colecistita fiind o boală caracterizată prin inflamarea veziculei biliare



Nasol.


#75
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Misterul rantasului continua se pare... :)

Repet pt cine nu a inteles: sosul pt ardei l-am facut asa: in cca 25 ml de ulei incins, am pus 2 linguri de faina, apoi 2 linguri de bulion, l-am lasat 45 de sec pe foc, apoi am turnat tarasenia in apa in care au fiert ardeii.
Asta a fost tot, nu credeam ca ne vom lansa in polemici peste polemici pt sosul asta amarat.
Probabil ca o avea acroileina si acrilamida si alte -ine si -amide, dar comparativ cu alte chestii nocive pe care le ingurgitam, respiram, practicam zilnic...mi se pare infim.
Nu va pune nimeni sa faceti dupa mine mancare, faceti fiecare cum vreti si cum stiti.
Zic pt a doua oara sa ne potolim, ca suntem totusi oameni mari. Cred....

#76
bfv

bfv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 26.09.2013
Tu ai crezut ca o sa primesti doar laude ?

#77
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Nu am crezut nimic.
In primul rand ca nu vroiam nici o lauda si nu asta a fost scopul postarii acestui subiect.

#78
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Duda e că la ardeii ăia nu-i nevoie de sos separat. Zeama în care fierb, pentru efect maxim, ar trebui să fie zeamă de carne.
Pui un pic din ce mai rămâne din zeamă și la servire (+ ceva smântână/iaurt), și asta-i tot.

Edited by Aries(ro), 06 October 2013 - 09:46.


#79
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Post-Diana-, on 05 octombrie 2013 - 20:47, said:

Repet pt cine nu a inteles: sosul pt ardei l-am facut asa: in cca 25 ml de ulei incins, am pus 2 linguri de faina, apoi 2 linguri de bulion, l-am lasat 45 de sec pe foc, apoi am turnat tarasenia in apa in care au fiert ardeii.
Eu ma declar amator pentru o monstra :). Cu rantas sau nu, putin imi pasa. La ce bombe ecologice se pune in mancarea procesata industrial, chiar nu mai comentez la cea facuta acasa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate