Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Raiffeisen Banca pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
Am baut si-un ceai, cum ar veni sa ne apucam de matematica ...
Depui primul an 1000 Euro, primesti 250 Euro, adica 25% + dobanda bancii
Al doilea an - ai 1250 Euro in cont (mergem pe premisa ca primesti banii de la stat rapid) -> la astia primeste doar dobanda bancii.
Primesti inca 250 euro, 25 %, daca mai depui anul ala 1.000 euro. Si primesti doar pentru mia aia.
Pentru banii de anul trecut primesti altceva :).

Calculat pe an, la banii depusi periodic, dobanda totala primita la banii depusi scadre gradual ajungand dupa 5 ani la ~ 5% + dobanda bancii - comisioanele = ....

De unde deduc asa: cu cat perioada de timp e mai mica, cu atat rentabilitatea e mai mare.
Doar ca programul are alt scop, sau asa ar trebui. Strangi niste bani 5 ani apoi iei un credit cu o dobanda fixa care este sub dobanzile din momentul ala in piata.
Dara daca dupa o perioada scad dobanzile la credite sub ce ai tu ...

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 10:00, said:

Total suma economisita: 5000 euro
Total prima : 1250 euro
Randament 25%.

in 5 ani .... adica 5% pe an. E asa greu?
Uite alt exemplu. In 10 ani am 10.000 si primesc 2.500 de la stat => 25% dupa calculul tau
Daca pun 10.000 intr-un depozit primesc 4% pe an, ca-i ope perioada lunga =. dupa 10 ani am 4.000 (pe langa dobanda la dobanda)

Oare ai inteles ....

#20
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

 ech, on 02 octombrie 2013 - 09:51, said:

Tu singur ai spus ca vei avea 1250 E in plus fata de 5000 E depusi pe parcursul a 5 ani.
Asta nu inseamna 5% anual ?
Tu chiar nu intelegi ? Sau asa va invata sa pacaliti clientii ?
Cum vrei sa aiba cineva incredere intr-un produs daca incepeti cu minciuni ?


Daca economisesti 100 de ani in acest sistem, vei avea 25.000 E in plus pentru 100.000 depusi.
Deci un randament anual de 0.25% ... infim fata de un depozit bancar.

Nu stiu ce reguli matematice aplici tu. Oricum ai calcula Randamentul anual este de 25%.

La o banca comerciala ca sa ai un randament bun trebuie sa vii cu o suma mare si sa o depozitezi ca sa castigi ceva.
La o banca pt locuinte suma este economisita in timp iar randamentul este de 25%.

#21
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 10:00, said:

Nu.
Eu am inteles ce spui tu numai ca nu este adevarat.

Anul 1: 1000euro economisiti   -> 250 euro prima    Randament 25%
Anul 2: 1000euro economisiti   -> 250 euro prima    Randament 25%
Anul 3: 1000euro economisiti   -> 250 euro prima    Randament 25%
Anul 4: 1000euro economisiti   -> 250 euro prima    Randament 25%
Anul 5: 1000euro economisiti   -> 250 euro prima    Randament 25%

Total suma economisita: 5000 euro
Prima : 1250 euor
Randament   25%

Si daca ai posibilitatea de a economisi mai mult pe an atunci sfatul meu este sa deschizi mai multe conturi in familie.
Si pentru fiecare suma economisita pe fiecare cont primesti 25%.
Asa ca oricum ai calcula randamentul annual este de 25%.
.
Incredibil ...

OK, presupunand ca in acest mod se calculeaza randamentul, presupunem ca faci un depozit bancar cu 9% dobanda pe 5 ani.
Dupa 5 ani, vei avea in plus 1500 E, deci randament de 30%.
Deci un simplu depozit bancar, fara atatea probleme ca BPL, va avea randament mai mare.

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 10:10, said:

Nu stiu ce reguli matematice aplici tu. Oricum ai calcula Randamentul anual este de 25%.
Tie ti-ar conveni acest randament al tau de 25% pe 100 de ani ?
Dupa 100 de ani, vei avea in plus 25.000 E, la 100.000 E depusi.
La orice depozit bancar ai avea cateva sute de mii de E dupa 100 de ani.
Daca tu nu intelegi ca acest randament se raporteaza si la numarul de ani si mai vrei sa dai si sfaturi despre produse bancare ...

#22
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013
Nu mai faceti confuzie intre Bancile comerciale si Bancile pt locuinte.

In ceea ce priveste depozitele la Bancile Comerciale ca sa castigi bani din dobanda trebuie sa ai o suma frumusica la deschiderea contului.
La Bancile pt Locuinte suma este economisita in timp, la momentul deschiderii contului de economisire soldul fiind 0.

 ech, on 02 octombrie 2013 - 10:16, said:

Incredibil ...

OK, presupunand ca in acest mod se calculeaza randamentul, presupunem ca faci un depozit bancar cu 9% dobanda pe 5 ani.
Dupa 5 ani, vei avea in plus 1500 E, deci randament de 30%.
Deci un simplu depozit bancar, fara atatea probleme ca BPL, va avea randament mai mare.


Tie ti-ar conveni acest randament al tau de 25% pe 100 de ani ?
Dupa 100 de ani, vei avea in plus 25.000 E, la 100.000 E depusi.
La orice depozit bancar ai avea cateva sute de mii de E dupa 100 de ani.
Daca tu nu intelegi ca acest randament se raporteaza si la numarul de ani si mai vrei sa dai si sfaturi despre produse bancare ...


As putea sa-ti fac un calcul pe 100 de ani si ti-as demonstra ca as castiga mult mai mult de 25.000 de euro.

#23
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 10:30, said:

Nu mai faceti confuzie intre Bancile comerciale si Bancile pt locuinte.

In ceea ce priveste depozitele la Bancile Comerciale ca sa castigi bani din dobanda trebuie sa ai o suma frumusica la deschiderea contului.
La Bancile pt Locuinte suma este economisita in timp, la momentul deschiderii contului de economisire soldul fiind 0.

Esti de acord ca daca gasesti la o banca normala, comerciala, un depozit de 8% anual, depunand cate 1000 E pe an, dupa 5 ani vei avea un randament de 25% ?
Adica identic cu cel de la BPL ?

#24
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

 ech, on 02 octombrie 2013 - 10:33, said:

Esti de acord ca daca gasesti la o banca normala, comerciala, un depozit de 8% anual, depunand cate 1000 E pe an, dupa 5 ani vei avea un randament de 25% ?
Adica identic cu cel de la BPL ?


Dobanda la o banca comerciala este de 4%. Daca ar exista aceasta posibilitate intradevar randamentul ar fi acelasi doar ca acea dobanda de 8% de care spuneti va genera o dobanda la imprumuturi de peste 15% variabila. Dobanda anuala efectiva cu tot cu comisioane ajungand la peste 30%.
Am avut experienta unui credit la BRD unde dobanda la credit era de 8.2% iar dobanda efectiva era de 20.5%.
In momentul de fata nu exista un randament mai bun la economii decat la o BpL. Iar dupa perioada de economisire poti obtine un credit cu dobanda fixa pe toata perioada contractului sub nivelul pietei.
Intelegi ce spun?

#25
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 10:51, said:



Dobanda la o banca comerciala este de 4%. Daca ar exista aceasta posibilitate intradevar randamentul ar fi acelasi doar ca acea dobanda de 8% de care spuneti va genera o dobanda la imprumuturi de peste 15% variabila. Dobanda anuala efectiva cu tot cu comisioane ajungand la peste 30%.
Am avut experienta unui credit la BRD unde dobanda la credit era de 8.2% iar dobanda efectiva era de 20.5%.
In momentul de fata nu exista un randament mai bun la economii decat la o BpL. Iar dupa perioada de economisire poti obtine un credit cu dobanda fixa pe toata perioada contractului sub nivelul pietei.
Intelegi ce spun?

Deci un contract BPL ar fi echivalent cu un depozit de 8% la o banca (presupunand ca ar exista un astfel de depozit) ?

#26
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

 ech, on 02 octombrie 2013 - 11:01, said:

Deci un contract BPL ar fi echivalent cu un depozit de 8% la o banca (presupunand ca ar exista un astfel de depozit) ?


Daca ar exista e posibil sa fie echivalent doar in cazul in care conditiile BpL ar ramane neschimbate.
Numai ca daca s-ar schimba conditiile de la o banca comerciala automat se schimba si conditiile de la BpL. Adica in perioada de economisire s-ar acorda o dobanda mai mare echivaleta cu cresterea dobanzii de la o Banca comerciala adica in loc de 3% cat este acum ar fi 7% . Iar in cazul acesta randamentul la economisire ar fi mai mare tot la un BpL.

#27
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 11:22, said:

Daca ar exista e posibil sa fie echivalent doar in cazul in care conditiile BpL ar ramane neschimbate.
Numai ca daca s-ar schimba conditiile de la o banca comerciala automat se schimba si conditiile de la BpL. Adica in perioada de economisire s-ar acorda o dobanda mai mare echivaleta cu cresterea dobanzii de la o Banca comerciala adica in loc de 3% cat este acum ar fi 7% . Iar in cazul acesta randamentul la economisire ar fi mai mare tot la un BpL.
Fals.
Acum 5 ani, dobanzile la bancile comerciale cred ca erau peste 10%, iar acum sunt pe la 4%.
S-a intamplat ceva cu dobanda aia la BPL in tot acest timp ?
Tu ai deschis topicul spunand ca vei oferi informatii precise, dar nu faci decat sa promovezi minciuni de marketing.
Nu ar fi mai util sa te lamuresti intai tu cum e cu randamentele si alte chestii ?
Ca altfel nu vei fi decat un inamic al acestui produs, promovand minciuni pe care oamenii le observa.
Cum naiba sa promovezi ideea ca BPL ar fi echivalent cu un depozit de 25%, de 5 ori mai mare decat la o banca comerciala ?
BPL este echivalent cu un depozit bancar de 8%.
Acum, depozitele la banci comerciale sunt parca pe la 4-5%, deci este cam la jumatate fata de BPL, dar nu poti sa stii ce se intampla peste 5 ani.
Acum 5 ani, un depozit la o banca comerciala era mai rentabil decat BPL.

#28
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013
Acum ipotetic vorbind in legatura cu economisirea pe 100 ani.

Daca eu dupa 5 ani am economisit doar banii mei 5000 euro am posibilitatea sa ii retrag cu tot cu prima si dobanda.
Suma cumulate ar fi de 6250 euro doar suma depusa de mine si prima de stat.

In momentul acesta am posibilitatea de a-mi retrage banii si ii pot reinvesti. Cum?
Pai deschid 7 conturi in familie. Pe 6 dintre ele depun cate 1000euro pe unul 250euro.
La cele 6 conturi primesc la sfarsitul anului 250 euro iar pe ultimul 25%. Urmand ca anul urmatorii 4 ani sa economisesc cate 1000 euro doar pe un singur cont.
Randamentul unui cont va fi 25% celelalte avand un randament mai scazut pentru ca nu am mai economisit si pe ele.
La sfarsitul a inca 5 ani imi retrag banii din toate conturile.
Suma cumulata:
cont 1: 6250 euro
cont 2-6: 1250 euro
cont 7: 312.5 euro
Total suma : 12812.5 euro (Investitia mea timp de 10 ani a fost de 9000euro)
Acum am posibilitatea de a deschide 13 conturi urmand ca in perioada urmatoare de 4 ani sa economisesc pe un singur cont, adica inca 4000euro investitie.
Total suma la sfarsitul celor 5 ani: 21.016 euro (investitia mea 9000+4000=13000euro -> castig 8016euro)
La fel ca si in trecut deschid de data aceasta 21 conturi pe unul continuand sa economisesc inca 1000euro.
Total suma economisita dupa inca 5 ani: 31250 (suma investita: 13000+4000=17000 euro -> castig 14250euro)

Dupa cum se observa dupa 20 de ani castigul meu este de 83%, ulterior va depasi suma investita.

 ech, on 02 octombrie 2013 - 12:14, said:

Fals.
Acum 5 ani, dobanzile la bancile comerciale cred ca erau peste 10%, iar acum sunt pe la 4%.
S-a intamplat ceva cu dobanda aia la BPL in tot acest timp ?
Tu ai deschis topicul spunand ca vei oferi informatii precise, dar nu faci decat sa promovezi minciuni de marketing.
Nu ar fi mai util sa te lamuresti intai tu cum e cu randamentele si alte chestii ?
Ca altfel nu vei fi decat un inamic al acestui produs, promovand minciuni pe care oamenii le observa.
Cum naiba sa promovezi ideea ca BPL ar fi echivalent cu un depozit de 25%, de 5 ori mai mare decat la o banca comerciala ?
BPL este echivalent cu un depozit bancar de 8%.
Acum, depozitele la banci comerciale sunt parca pe la 4-5%, deci este cam la jumatate fata de BPL, dar nu poti sa stii ce se intampla peste 5 ani.
Acum 5 ani, un depozit la o banca comerciala era mai rentabil decat BPL.

Produsul BpL este adresat persoanelor care doresc sa investeasca in domeniul locativ.
Ceea ce este cert este ca acum si pe partea de economisire pe termen lung produsul BpL este cel mai rentabil.
Ideea de economisire la acest produs este constituirea avansului pentru achizitia unui credit locativ ieftin.
Undeva exista un echilibru intre bancile comerciale si bancile locative.
Diferenta dintre ofertele celor 2 tipuri de banci este ca la bancile comerciale castigul tau din dobanda apare atunci cand ai o suma frumusica pe care sa o depozitezi, la BpL o cumulezi in timp.

Nu stiu ce era acum 5 ani dar daca ar fi cum spui tu inseamna ca dobanda la credite era pe putin 20% la bancile comerciale.

In alte tari europene produsul BpL nu este sprijinit de prima de stat.
Statul ne ajuta doar sa strangem mai repede avansul pentru a accesa mai repede un credit locativ.
In cazul de fata de prima de stat beneficiaza si cei care doar economisesc.
Cat timp facem parte din Uniunea Europeana acest produs va beneficia de prima de stat.

#29
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 12:34, said:

Total suma economisita dupa inca 5 ani: 31250 (suma investita: 13000+4000=17000 euro -> castig 14250euro)

Dupa cum se observa dupa 20 de ani castigul meu este de 83%, ulterior va depasi suma investita.
Daca tie dupa 20 de ani de depuneri de 1000 E anuale iti iese ca ai investit 17.000 E, e clar ce calcule ai facut.

La un depozit de 4% la o banca oarecare, depunand anual 1000 E (deci nu toata suma odata asa cum spuneai tu) vei avea dupa 20 de ani fix 31.000 E, adica atat cat ti-a iesit tie cu calculul ala ciudat, care ma indoiesc ca e corect.

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 12:34, said:

Nu stiu ce era acum 5 ani dar daca ar fi cum spui tu inseamna ca dobanda la credite era pe putin 20% la bancile comerciale.
Dap, 20% erau dobanzile la credite personale.

#30
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

 ech, on 02 octombrie 2013 - 12:47, said:

Daca tie dupa 20 de ani de depuneri de 1000 E anuale iti iese ca ai investit 17.000 E, e clar ce calcule ai facut.

La un depozit de 4% la o banca oarecare, depunand anual 1000 E (deci nu toata suma odata asa cum spuneai tu) vei avea dupa 20 de ani fix 31.000 E, adica atat cat ti-a iesit tie cu calculul ala ciudat, care ma indoiesc ca e corect.

Dap, 20% erau dobanzile la credite personale.

BpL promoveaza un sistem de economisire-creditare.
Daca detii o suma de bani destul de mare faci un depozit la o banca comerciala.
Daca doresti sa strangi o suma de bani cu rentabilitate mare deschizi un cont de economii la BpL.

Daca ar fi sa fie cel mai bine din toate punctele de vedere la un BpL de ce ar mai exista depozite la banci comerciale?
Fiecare produs se adreseaza anumitor categorii de persoane.
Undeva e mai bine pentru mine, pentru tine e in alta parte si tot asa.

Eu m-am oferit sa raspund intrebarilor cu privire la BpL. Hai sa incetam sa mai facem comparatie intre sistemul de economisire BpL si depozitele la bancile comerciale.

#31
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 13:07, said:

Eu m-am oferit sa raspund intrebarilor cu privire la BpL.

GARANTII
Garantiile acceptate de RBL in vederea acordarii unui credit sunt:
•Asigurari de viata
•Depozite la termen
•Ipoteca

Creditul poate fi garantat doar cu Asigurarea de viata?

si la ce se refera comisionul asta?
Comision de deschidere 1.2% din suma contractata

#32
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

 penciuc, on 02 octombrie 2013 - 14:08, said:


GARANTII
Garantiile acceptate de RBL in vederea acordarii unui credit sunt:
•Asigurari de viata
•Depozite la termen
•Ipoteca

Creditul poate fi garantat doar cu Asigurarea de viata?

si la ce se refera comisionul asta?
Comision de deschidere 1.2% din suma contractata

Da poate fi garantat doar cu asigurare de viata daca suma imprumutata este de pana la 50.000RON si ai un cont de economisire deschis de minim 18 luni. In caz contrar se garanteaza cu ipoteca sau cu ceea ce se cumpara (daca este teren sau ipoteca).

Comisionul de deschidere reprezinta costul deschiderii unui contract de economisire creditare.
Pe contract se specifica suma contractata.
Exemplu:
Suma contractata 25.000RON.
Comision de deschidere 1.2%*Suma contractata -> adica 300RON
Suma contractata reprezinta suma la care doresti sa ajungi (in cazul economisirii) sau suma pe care doresti sa o obitii prin contractarea unui credit.


Pentru cei care doresc sa doar sa economiseasca ii sfatuiesc sa deschida cont de economisire cu suma contractata maxima de 30.000RON
Daca sunt persoane care pot sa economiseasca 1000euro anual suma contractata trebuie sa fie de 30.000RON pentru ca la un moment dat exista posibilitatea ca in cazul in care soldul atinge sau depaseste suma contractata sa nu se mai acorde prima de stat pentru ca se considera ca scopul contractului de economisire a fost atins si nu mai necesita sprijin financiar de la stat.  
Oricum exista posibilitatea de a majora suma contractata pentru a se evita aparitia neplacerilor.

#33
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 14:05, said:

1. Daca iti retragi banii in intervalul 1-18 luni nu beneficiezi de prima de stat ci doar de dobanda bancii.

Care e perioada minima de economisire pentru a beneficia de un credit cu dobanda fixa la lei (4,5%) - din ce ai scris mai sus as intelege ca 18 luni.
Daca la semnarea contractului alegi o suma contractata (ex 25.000) iar spre final maresti suma contractata la 40.000, platesti diferenta de comision deschidere dintre cele 2 sume?
Garantia "Depozite la termen" poate fi inlocuita cu banii din Fondul de investitii?

L.E. Nu mai da citat la ce scriu cei carora le raspunzi, ca se lungeste aiurea continutul paginii

#34
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013
Perioada minima este de 18 luni, pentru ca in acest interval se calculeaza o cifra de evaluare. Adica printr-un comportament constant de economisire se dovedeste ca persoana care doreste obtinerea creditului poate plati ratele creditului.
Poti lua credit si din prima luna numai ca implica costuri ridicate si nu sfatuiesc.
In cazul majorarii sumei contractate se plateste diferenta de comision.
In legatura cu garantia din cate stiu nu poate fi inlocuita cu fondul de investitii. Am sa intreb superiorii si am sa revin cu un raspuns concret.

Edited by diabolik14, 02 October 2013 - 15:06.


#35
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

 diabolik14, on 02 octombrie 2013 - 14:58, said:

Adica printr-un comportament constant de economisire se dovedeste ca persoana care doreste obtinerea creditului poate plati ratele creditului.
Comportamentul persoanei nu se poate vedea si din istoricul cu banca?
Adica dupa 2 ani de economii lunare, in alt produs, mai contractezi si produsul asta, depui o suma simbolica timp de 17 luni, in a 18-a luna depui suma necesara pentru a ajunge la valoarea imprumutului de care ai nevoie. Accesezi imprumutul si inchizi contractul de RBL.

#36
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013
Poti deschide cum ai spus tu un cont simbolic si sa vii apoi dupa 18 luni cu avansul pentru a contracta creditul.
De asemenea daca ai o ruda care are cont de economisire-creditare deschis poate sa iti cesioneze dreptul la folosinta a contului beneficiind de vechimea contului si de suma stransa in acel cont.

La ce te referi cand spui alt tip de produs?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate