Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Raiffeisen Banca pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013
Sunt Consultant Financiar la RBL.
Puteti sa imi adresati orice intrebare pe aceasta pagina din forum.
Am sa va raspund cat mai rapid posibil, sincer, si la obiect.
Pentru discutii mai amanuntite putem discuta si in privat.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
poate sa ofere RBL credit cu dobanda FIXA pe 10(sa zicem) ani?
sau spune o perioada la care s-ar putea negocia o dobanda fixa.

#3
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

View Postrich1974, on 01 octombrie 2013 - 13:08, said:

poate sa ofere RBL credit cu dobanda FIXA pe 10(sa zicem) ani?
sau spune o perioada la care s-ar putea negocia o dobanda fixa.

Dobanda este deja FIXA LA LEI pe toata perioada contractului si este de 4.5%-6% in functie de produsul ales.

Edited by diabolik14, 01 October 2013 - 16:03.


#4
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
oameni buni, aveti grija de banii vostrii!!!
Asta cu banca pentru locuinte este o adevarata teapa !
Feriti-va de acest produs, toata schema de finantare este construita ipotetic, ajutorul de la stat, care este cea mai consistenta suma, nu e sigur ca va fi acordat!
Multi si-au luat teapa!
Nu-l ascultati pe initiatorul topicului, si-a facut si el un cont si asteapta sa cada fraierii in plasa!!!

http://forum.softped...u-locuinte-bcr/
http://forum.softped...entru-locuinte/
http://forum.softped...e-o-mare-teapa/
http://www.urbaniuli...entru-locuinta/

pt initiator:
e rusinos ce faci!

#5
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008

Quote

Feriti-va de acest produs, toata schema de finantare este construita ipotetic, ajutorul de la stat, care este cea mai consistenta suma, nu e sigur ca va fi acordat!
Multi si-au luat teapa!

Ai probleme la mansarda ?    Nu e sigur ca va fi acordat dar deja si-au luat multi teapa ?  Mai da-te-n logica ta ..cum vine asta ?  Pai daca si-au luat teapa inseamna ca nu s-a dat prima de la stat .. si prima s-a dat pana acum (cu intarziere dar s-a dat ) .  Deci de ce iti place sa mananci cu polonicul ?


ptr dhaneey :

E rusinos ce faci Posted Image  

ptr initiator :  
Vezi ca mai sunt vreo 20 de threaduri cu RBL/BPL , scrie acolo ca ochiu meu e deranjat de cate topicuri sunt pe acelasi produs bancar .

Edited by lion06lion, 01 October 2013 - 17:44.


#6
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

View Postdhaneey, on 01 octombrie 2013 - 17:29, said:

oameni buni, aveti grija de banii vostrii!!!
Asta cu banca pentru locuinte este o adevarata teapa !
Feriti-va de acest produs, toata schema de finantare este construita ipotetic, ajutorul de la stat, care este cea mai consistenta suma, nu e sigur ca va fi acordat!
Multi si-au luat teapa!
Nu-l ascultati pe initiatorul topicului, si-a facut si el un cont si asteapta sa cada fraierii in plasa!!!

http://forum.softped...u-locuinte-bcr/
http://forum.softped...entru-locuinte/
http://forum.softped...e-o-mare-teapa/
http://www.urbaniuli...entru-locuinta/

pt initiator:
e rusinos ce faci!

Nu stiu daca ai observant eu m-am oferit sa raspund doar la intrebari.
Cu privire la acel ajutor de stat reprezentat de Prima de stat. Acest ajutor nu este acordat de Banca ci de Statul Roman. Conform legii 407/2002 si OUG99/2006 Statul Roman acorda o prima de stat de 25% oricarui cetatean roman cu domiciliul stabil in Romania.
Noi nu am inventat aceasta prima de stat, Statul Roman s-a angajat sa sprijine programul BAUPAR existent atat in Romania cat si in alte tari europene.
In alte tari precum Germania si Austria acest program Bauspar nu beneficiaza de sprijin din partea statului.

Acest produs se adreseaza celor care doresc sa desfasoare activitati in domeniul locativ.
Fie ca beneficiaza de prima de stat sau nu, acest program este cel mai putin costisitor de pe piata. La programul prima casa achiti de 2.5-3 ori valoarea imprumutata, pe cand daca apelezi la acest tip de produs suma achitata este cu PANA LA 50%  peste suma imprumutata.

#7
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

View Postdhaneey, on 01 octombrie 2013 - 17:51, said:

pentru un comision de cativa zeci de lei ii pacalesti pe unii sa-si amaneteze viata,
mai bine stai degeaba decat sa "lucrezi" pt camatarii aia,

leule daca esti paralel mai bine iti vezi de treaba



Nu pacalesc pe nimeni, nu stiu cum procedeaza altii. Am fost in BCR BpL, e dezastru, e vanatoare pe cuvant, si mint de sar capacele, acesta e si motivul pentru care am ales sa vin la RBL.
Eu nu oblig pe nimeni sa-si "amaneteze viata". Eu ofer o varianta mai putin costisitoare in ceea ce priveste domeniul locativ.
Eu vorbesc atat din postura de Consultant cat si din postura de Client.

Edited by diabolik14, 01 October 2013 - 18:05.


#8
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Eu am scos banii deja, la împlinirea celor 5 ani de economisire, de la BCR BPL. Mai am de luat prima dela stat pe 2013 şi ceva restanţă pentru 2012. În principiu sunt mulţumit.
Unde mai ai aşa randament de 25% prima de la stat + 3-4% din partea băncii?

#9
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
La fondurile de investitii. Ti-as demonta si randamentul de 25% dar mi-e lene sa scriu, am baut doar 2 cafele pana acum.

#10
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Am decis sa pastram thread-ul, pentru cei care au intradevar nevoie de sfaturi/dezbateri pe tema asta, fiind un produs mai complex.

Insa :

- Pentru initiator : Te rog sa te limitezi la a oferi informatii utile, fara link-uri, numere de telefon, etc.
- Pentru participanti : Postati doar ontopic, daca sunteti interesati de produs.Daca nu, exista alte arii pentru alt gen de dezbateri.

Mersi de intelegere.

#11
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View Postpui, on 01 octombrie 2013 - 20:22, said:

Eu am scos banii deja, la împlinirea celor 5 ani de economisire, de la BCR BPL. Mai am de luat prima dela stat pe 2013 şi ceva restanţă pentru 2012. În principiu sunt mulţumit.
Unde mai ai aşa randament de 25% prima de la stat + 3-4% din partea băncii?

Chiar ma gandeam ca tu ai putea da informatii utile despre contractul asta, ca l-ai dus pana la sfarsit, dar daca spui ca are randament de 25%, inseamna ca de fapt nu prea ai habar despre el.
Vad ca si diabolik14 ti-a dat like, deci intelege la fel de bine ca tine cum e cu randamentul asta de 25% si tocmai a deschis un topic in care se lauda ca explica ...

#12
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

View Postech, on 02 octombrie 2013 - 09:10, said:

Chiar ma gandeam ca tu ai putea da informatii utile despre contractul asta, ca l-ai dus pana la sfarsit, dar daca spui ca are randament de 25%, inseamna ca de fapt nu prea ai habar despre el.
Vad ca si diabolik14 ti-a dat like, deci intelege la fel de bine ca tine cum e cu randamentul asta de 25% si tocmai a deschis un topic in care se lauda ca explica ...

Singurele costuri sunt Comisionul de deschidere(1.2% din suma contractata) si Comision de administrare annual de 36RON. Ambele Comisione sunt purtatoare de Prima de stat.
Prima de stat reprezinta venituri nerambursabile si neimpozitabile.
Dobanda acordata de catre banca se aplica la sold. Adica suma economisita+prima de stat. Mai exact randamentul de economisire este mai mare de 25%.

#13
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdiabolik14, on 02 octombrie 2013 - 09:17, said:

Singurele costuri sunt Comisionul de deschidere(1.2% din suma contractata) si Comision de administrare annual de 36RON. Ambele Comisione sunt purtatoare de Prima de stat.
Prima de stat reprezinta venituri nerambursabile si neimpozitabile.
Dobanda acordata de catre banca se aplica la sold. Adica suma economisita+prima de stat. Mai exact randamentul de economisire este mai mare de 25%.

E clar ...
Te-ai gandit la faptul ca prima este acordata o singura data, pe un singur an, in rest banii aia stau doar cu dobanda aia mica a bancii ?
Randamentul e undeva pe la 8-9%.
Dar adevarul e ca la cat au scazut dobanzile bancilor acum la depozite, devine interesant ...

#14
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

View Postech, on 02 octombrie 2013 - 09:22, said:

E clar ...
Te-ai gandit la faptul ca prima este acordata o singura data, pe un singur an, in rest banii aia stau doar cu dobanda aia mica a bancii ?
Randamentul e undeva pe la 8-9%.
Dar adevarul e ca la cat au scazut dobanzile bancilor acum la depozite, devine interesant ...


Valoare maxima a primei este de 250Euro. Statul a stabilit aceasta valoare maxima pentru ca in urma unui studiu s-a concluzionat ca un cetatean roman cu venituri medii poate economisi in medie 1000euro pe an.

Exemplu:
Economisesti 1000Euro timp de 5 ani.
Adica dupa 5 ani ai strans 5000Euro doar banii economisiti de tine.
In fiecare an primesti 250Euro prima de la stat. Adica dupa 5 ani 1250euro.

1250 euro din 5000 euro = 25%

Asa ca nu este randament de 8-9% cum spui tu.


Si ca idee, si daca depui in primul an 1000euro si apoi pana la maturitatea contului adica 5 ani nu mai depui nimic randamentul este de aproximativ 13%.

Edited by diabolik14, 02 October 2013 - 09:34.


#15
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdiabolik14, on 02 octombrie 2013 - 09:31, said:

Exemplu:
Economisesti 1000Euro timp de 5 ani.
Adica dupa 5 ani ai strans 5000Euro doar banii economisiti de tine.
In fiecare an primesti 250Euro prima de la stat. Adica dupa 5 ani 1250euro.

1250 euro din 5000 euro = 25%

Asa ca nu este randament de 8-9% cum spui tu.
Pai sunt 5 ani.
Deci imparti la 5, ca banuiesc ca vorbim de randament anual ...
Deci avem 5% + dobanda bancii - comisioane = maxim 8%

#16
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

View Postech, on 02 octombrie 2013 - 09:34, said:

Pai sunt 5 ani.
Deci imparti la 5, ca banuiesc ca vorbim de randament anual ...
Deci avem 5% + dobanda bancii - comisioane = maxim 8%
%


Nu.
Prima de stat se acorda in fiecare an, si reprezinta 25% din economiile tale intr-un an de zile.
Daca ai un comportament constant de economisire si urmezi acel exemplu pe care l-am dat, adica sa economisesti in fiecare an cate 1000 euro atunci primesti in fiecare an 250 euro de la stat.
Randamentul este de 25% pe an nu se imparte la numarul de ani.
Poti sa economisesti 100 de ani si beneficiezi in fiecare an de prima de stat, randamentul fiind acelasi

Ai inteles?

Edited by diabolik14, 02 October 2013 - 09:44.


#17
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdiabolik14, on 02 octombrie 2013 - 09:41, said:

%


Nu.
Prima de stat se acorda in fiecare an, si reprezinta 25% din economiile tale intr-un an de zile.
Daca ai un comportament constant de economisire si urmezi acel exemplu pe care l-am dat, adica sa economisesti in fiecare an cate 1000 euro atunci primesti in fiecare an 250 euro de la stat.
Randamentul este de 25% pe an nu se imparte la numarul de ani.
Poti sa economisesti 100 de ani si beneficiezi in fiecare an de prima de stat, randamentul fiind acelasi

Tu singur ai spus ca vei avea 1250 E in plus fata de 5000 E depusi pe parcursul a 5 ani.
Asta nu inseamna 5% anual ?
Tu chiar nu intelegi ? Sau asa va invata sa pacaliti clientii ?
Cum vrei sa aiba cineva incredere intr-un produs daca incepeti cu minciuni ?

View Postdiabolik14, on 02 octombrie 2013 - 09:41, said:

Poti sa economisesti 100 de ani si beneficiezi in fiecare an de prima de stat, randamentul fiind acelasi
Daca economisesti 100 de ani in acest sistem, vei avea 25.000 E in plus pentru 100.000 depusi.
Deci un randament anual de 0.25% ... infim fata de un depozit bancar.

#18
diabolik14

diabolik14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.10.2013

View Postech, on 02 octombrie 2013 - 09:45, said:

Tu singur ai spus ca vei avea 1250 E in plus fata de 5000 E depusi pe parcursul a 5 ani.
Asta nu inseamna 5% anual ?
Tu chiar nu intelegi ? Sau asa va invata sa pacaliti clientii ?
Cum vrei sa aiba cineva incredere intr-un produs daca incepeti cu minciuni ?


Nu.
Eu am inteles ce spui tu numai ca nu este adevarat.

Anul 1: 1000euro economisiti   -> 250 euro prima    Randament 25%
Anul 2: 1000euro economisiti   -> 250 euro prima    Randament 25%
Anul 3: 1000euro economisiti   -> 250 euro prima    Randament 25%
Anul 4: 1000euro economisiti   -> 250 euro prima    Randament 25%
Anul 5: 1000euro economisiti   -> 250 euro prima    Randament 25%

Total suma economisita: 5000 euro
Prima : 1250 euor
Randament   25%

Si daca ai posibilitatea de a economisi mai mult pe an atunci sfatul meu este sa deschizi mai multe conturi in familie.
Si pentru fiecare suma economisita pe fiecare cont primesti 25%.
Asa ca oricum ai calcula randamentul annual este de 25%.
.

Edited by diabolik14, 02 October 2013 - 10:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate