Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre iad

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
631 replies to this topic

Poll: Despre iad (21 member(s) have cast votes)

Crezi că Atotîndobitocitorul dzeu are puterea de a influența ce se întâmplă în iad?

  1. Da, are această putere (4 votes [19.05%] - View)

    Percentage of vote: 19.05%

  2. Nu, nu are această putere (1 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  3. Are această putere, dar n-o folosește din orgoliu (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Nu cred nimic (16 votes [76.19%] - View)

    Percentage of vote: 76.19%

Vote Guests cannot vote

#577
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004
Zice pocăitul că Dumnezeu, când a creat pe Adam și Eva, a făcut și Iadul, care arde încontinuu de atunci.
Posted Image

#578
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 01 noiembrie 2018 - 16:14, said:

Vedeniile astora e alimentata de santajul mental  provocat de lideri lacomi. Sau poate ca e unul ce vrea sa sperie pe altii.
iazul de foc va distruge tot ce nu e vrednic de salvat, in schimb gaselnita cu iadul e prezenta in mintea ortodocsilor. La ei preotii au grija sa bage spaima in sufletul omului inca din pruncie.
Asta e parerea ta, bazata in totalitate pe ce iti inchipui sau simti tu ca ar trebui sa fie realitatea. Daca ma insel, explica-mi cum.

View Postdark, on 01 noiembrie 2018 - 16:25, said:

Zice pocăitul că Dumnezeu, când a creat pe Adam și Eva, a făcut și Iadul, care arde încontinuu de atunci.
Posted Image
Zice Biblia, de fapt.
Dar sunt multi, numiti de Biblie nebuni, care cred ca dupa moarte nu mai e nimic. Indiferent daca e vorba de moartea intai sau moartea a doua, pentru ei are sens "carpe diem", sau: "mananca, bea si veseleste-te ca maine vei muri". Adica poti sa traiesti cum vrei aici pe pamant, sa-ti bati joc de oameni si de Dumnezeu cat vrei si in cel mai rau caz esti fraier pentru ca dai cu piciorul la sansa de a-ti continua existenta dupa moarte. Asta e curata nebunie...

#579
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004
Discuția era despre altceva. Pocăitul a spus așa: Adam și Eva au fost creați și paralel cu asta, Dumnezeu a făcut și Iazul de foc, care arde de atunci încoace, până la momentul când demonii, păcătoșii, Curva, Prorocul mincinos, Fiara, vor fi aruncați acolo. I-am spus că nu pot fi de acord cu o așa învățătură. Practic, Dumnezeu face pe om, îi pune un etalon în față, dacă nu vrea, atunci îl aruncă în focul pe care deja l-a pregătit.

#580
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 01 noiembrie 2018 - 16:25, said:

Zice pocăitul că Dumnezeu, când a creat pe Adam și Eva, a făcut și Iadul, care arde încontinuu de atunci.
Posted Image
Pai nu spune si biblia la fel ?

View Postkruger, on 01 noiembrie 2018 - 16:51, said:

Asta e parerea ta, bazata in totalitate pe ce iti inchipui sau simti tu ca ar trebui sa fie realitatea. Daca ma insel, explica-mi cum.


Zice Biblia, de fapt.
Dar sunt multi, numiti de Biblie nebuni, care cred ca dupa moarte nu mai e nimic. Indiferent daca e vorba de moartea intai sau moartea a doua, pentru ei are sens "carpe diem", sau: "mananca, bea si veseleste-te ca maine vei muri". Adica poti sa traiesti cum vrei aici pe pamant, sa-ti bati joc de oameni si de Dumnezeu cat vrei si in cel mai rau caz esti fraier pentru ca dai cu piciorul la sansa de a-ti continua existenta dupa moarte. Asta e curata nebunie...
E doar o observatie . Daca vrei sa scoti bani multi de la creduli tot ce ai de facut e sa vorbesti mereu despre iad . Apoi le spui ca zeciuiala e randuita de dumnezeu, si ca daca nu o dai atunci furi de la dumnezeu.


Sa crezi ca Tatal ceresc a pregatit iadul pentru a chinui pacatosi arata necredinta in dragostea cereasca. Batjocoritorii, nelegiuitii . . .  vor fi lepadati . Nu facuti frigarui prin iad.

#581
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 01 noiembrie 2018 - 17:40, said:

Pai nu spune si biblia la fel ?
Biblia este parte vedenii, parte profeții, parte învățătură, mai apar poezii, proverbe, rugăciuni.
Ei, pocăiții cred așa: după ce mori, dacă ai păcătuit, te aruncă în Iadul nr.1, unde vei arde. După ce se face Judecata cea mare, nu cea particulară (care, fie vorba între noi, nu apare în Scripturi), vei fi scos din Iadul nr.1, judecat, apoi aruncat în Iadul nr.2, adică Balta de foc. Alături de tine, va fi aruncat, la 2 m distanță, și vechea ta casă, Iadul nr.1, plutind pe acolo.
E o tâmpenie!

#582
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 01 noiembrie 2018 - 17:43, said:

Biblia este parte vedenii, parte profeții, parte învățătură, mai apar poezii, proverbe, rugăciuni.
Ei, pocăiții cred așa: după ce mori, dacă ai păcătuit, te aruncă în Iadul nr.1, unde vei arde. După ce se face Judecata cea mare, nu cea particulară (care, fie vorba între noi, nu apare în Scripturi), vei fi scos din Iadul nr.1, judecat, apoi aruncat în Iadul nr.2, adică Balta de foc. Alături de tine, va fi aruncat, la 2 m distanță, și vechea ta casă, Iadul nr.1, plutind pe acolo.
E o tâmpenie!
Stii ceva ? Pai daca o iei asa atunci inseamna ca sunt multe minciuni in ea. Scrie sau nu ca iadul a fost pregatit inca de la creatiune ? Citeste omul si nu mai stie ce e adevar si ce e minciuna, pana la urma se scarbeste si arunca biblia in foc satul de manipulari.

#583
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 01 noiembrie 2018 - 17:53, said:

Scrie sau nu ca iadul a fost pregatit inca de la creatiune ?

Eu nu văd așa ceva în Scripturi, nici nu concep. Deci Dumnezeu, face pe om, dar totodată pregătește și un loc cu foc și sulf arzând, ca să-l chinuie dacă nu va îndeplini dorințele Sale. E horror, omule, trezește-te!

Măcar pocăiții să spună: Dumnezeu a creat Iazul de foc datorită faptului că omul a ales păcatul. Era parcă altceva. Dar să spui că omul și locul chinului său au fost create concomitent...

#584
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 01 noiembrie 2018 - 17:53, said:

Stii ceva ? Pai daca o iei asa atunci inseamna ca sunt multe minciuni in ea. Scrie sau nu ca iadul a fost pregatit inca de la creatiune ? Citeste omul si nu mai stie ce e adevar si ce e minciuna, pana la urma se scarbeste si arunca biblia in foc satul de manipulari.

Nu scrie de la creațiune, ci de la întemeierea lumii (prin nașterea de copii), care începe după păcat, cu promisiunea din Geneza 3:15. Focul cel veșnic și împărăția au fost pregătite profetic, adică în planul lui Dumnezeu. Bineînțeles, ”focul veșnic” este simbolul distrugerii veșnice, așa cum a suferit Sodoma și cetățile din jurul ei.

#585
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 24 ianuarie 2019 - 13:14, said:

"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!"

Așa scrie în Biblie, să ne ținem mintea în Iad? Adică cum? Știi tu ce este Iadul? Groapa.

#586
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Asa i-a zis Hristos Sfantului Siluan Athonitul... :habarnam:

#587
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004
Nu ar fi mai bine să te gândești la Dumnezeu, decât să te gândești zilnic că vei muri?

Sau tu ce crezi că a înțeles athonitul acela? Că trebuie să se teamă de Cristos zilnic, fiindcă în Iad va fi chinuit de către Acesta, cu foc și pucioasă, dacă nu face ce este bine? Acesta crezi tu că este mesajul cristic? ceva în genul: nu faci cum zic eu, te voi chinui.

#588
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Mie mi se cam pare ca athonitul acela a priceput ceva ce tu intelegi mai greu.

#589
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004
Eu am găsit în Scripturi că trebuie să ne uităm la cele de sus, nu la cele de jos. (Col.3:2)

#590
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Asta trebuie sa facem, Darkule, sa umblam dupa lucrurile de sus si sa ne gandim la lucrurile de sus  pentru ca orice dar desăvârşit este de sus, coborându-se de la Tatăl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare.

#591
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdark, on 24 ianuarie 2019 - 16:14, said:

Nu ar fi mai bine să te gândești la Dumnezeu, decât să te gândești zilnic că vei muri?

Sau tu ce crezi că a ĂŽnțeles athonitul acela? Că trebuie să se teamă de Cristos zilnic, fiindcă ĂŽn Iad va fi chinuit de către Acesta, cu foc și pucioasă, dacă nu face ce este bine? Acesta crezi tu că este mesajul cristic? ceva ĂŽn genul: nu faci cum zic eu, te voi chinui.
DA.
Exact.
Cristos are si cheile iadului.
Vezi Apocalipsa!

#592
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdulgherul, on 24 ianuarie 2019 - 23:39, said:

DA.
Exact.
Cristos are si cheile iadului.
Vezi Apocalipsa!

Asta nu înseamnă că are niște chei cu breloc, care deschid niște porți fizice, așa cum credeți voi, pocăiții. A avea cheile Iadului înseamnă că El, Isus, are stăpânire peste morți și-i poate aduce la viață.Posted Image

#593
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 25 ianuarie 2019 - 09:57, said:

Asta nu Ăźnseamnă că are niște chei cu breloc, care deschid niște porți fizice, așa cum credeți voi, pocăiții. A avea cheile Iadului Ăźnseamnă că El, Isus, are stăpĂąnire peste morți și-i poate aduce la viață.Posted Image

De fapt, el are cheile Sheol-ului! :)

#594
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheart_of_ice, on 26 ianuarie 2019 - 23:31, said:

De fapt, el are cheile Sheol-ului! Posted Image
De fapt, Sheolul este Iadul.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate