Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2917
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Poate te ajuta Danwd cu sugestii. Ulei este sigur. Si e si mat.

#2918
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postlenny13, on 28 iunie 2020 - 07:41, said:

Este vreun lac de lemn care sa nu schimbe deloc culoarea lemnului?

Daca "lac" se refera la ceva lucios, sugestia mea nu te ajuta. Daca nu ...

Eu am folosit produsul de mai jos. Nu schimba absolut deloc culoarea, tine bine in timp si ... finisajul este mat.
Pana sa ma prind eu, unul dintre cei care lucra la noi a reusit sa dea vreo sapte maini de lazura, pe un stalp, pe motiv ca ... nu "prindea" luciu Posted Image Posted Image
https://www.hornbach...533/produs.html

#2919
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ai ceva poze care sa arate situatia de dinainte si de dupa?  Am vazut la tine pe jurnal ceva de la iladi , trebuie sa-l intreb si pe el acelasi lucru.
Mai exact, am un dulap din lemn si vreau un lac de protectie asa incat sa nu-l inchida la culoare absolut deloc. Altfel il vopsesc in alb, ptr ca nu ma intereseaza sa devina deloc mai galbui.  
Masa-birou facuta de noi, cu blat din lemn triplustratificat a fost data cu lac incolor si stiu ca s-a inchis putin la culoare; ei bine, eu asta nu vreau sa patesc la acest dulap. Imi place mult poza lui iladi. O afisez aici.
Alta intrebare: daca dau cu lac incolor si nu-mi place, il mai pot vopsi in alb fara probleme?

Attached Files


Edited by lenny13, 28 June 2020 - 22:04.


#2920
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Nu am poze relevante. Adica ... arata la fel ca inainte. Dupa, deja, doi ani.
Cel mai corect este sa incerci, undeva, pe o mostra!

Din experienta mea cu tratarea lemnului (experienta care nu se rezuma la aceasta constructie), iti pot spune ca grundul (daca hotarasti sa dai si grund) este mult mai periculos, pe directia asta, decat lacul / stratul de finisaj. Din acest motiv, eu nu am mai dat cu grund, pe lemnul caruia am dorit sa-i pastrez culoarea.

Da, lemnul lacuit se vopseste, fara probleme. In caz ca lacul este lucios (inca nu am aflat daca vrei lucios sau nu), se smirgheluiste, usor (80-120) si se vopseste. Inainte de vopsea se aplica un strat de grund / amorsa; dupa caz.

Spor!

#2921
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006

View Postlenny13, on 28 iunie 2020 - 07:41, said:

Este vreun lac de lemn care sa nu schimbe deloc culoarea lemnului?
Depinde si de buget. Interior sau exterior?
Eu am folosit zilele trecute Borma Invisible touch si pot sa spun ca e destul de invizibil.Pretul pentru 1L + activator e de aprox 100 lei.
Blatul acesta din stejar a fost dat cu 2 maini, slefuit intre cu smirghel 320.

Attached Files



#2922
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Cred că voi vopsi in alb, până la urmă. Dar îmi mai acord câteva zile să mă răzgândesc.
      Culegând "buruienile" astea din grădină, mă gândeam ce mult conteaza felul în care privești lucrurile. Eu le-am "plivit" in modul de mai jos.

Attached Files



#2923
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pffff... ai inceput sa ma 'nervezi si tu la fell ca @dell si @cumparator....

Edited by viotl, 04 July 2020 - 13:00.


#2924
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Pai de ce ? Vezi ca e la moda sa umplii parbrizu cu masti ( in locul icoanelor si cruciulitelor) daca nu esti acasa, umplii de flori de camp...

#2925
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Dan, oare te incumeti sa imi dai un raspuns la problema asta problematica a mea?

  

View Postlenny13, on 28 iunie 2020 - 07:41, said:

Este vreun lac de lemn care sa nu schimbe deloc culoarea lemnului?


#2926
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
In general lacurile pe baza de apa schimba insesizabil nuanta lemnului natur. Nu schimba deloc in schimb hidro uleiurile insa finisajul difera fata de lac in sensul ca nu lasa pelicula.
Orice solutie vei folosi daca dulapul este expus la soare se va ingalbeni in timp.

Edited by danwd, 08 July 2020 - 08:15.


#2927
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Mulțumesc mult!

    

View Postviotl, on 04 iulie 2020 - 13:00, said:

Pffff... ai inceput sa ma 'nervezi si tu la fell ca @dell si @cumparator....

    Vio, astea-s pionezele mele...am ales un drum si ma mai uit si in stanga si dreapta drumului...dupa niste ...papadii Posted Image

Attached Files


Edited by lenny13, 08 July 2020 - 19:26.


#2928
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,970
  • Înscris: 08.06.2005

View Postlenny13, on 04 iulie 2020 - 11:10, said:

Cred că voi vopsi in alb, până la urmă. Dar îmi mai acord câteva zile să mă răzgândesc.
  ...

E atat de frumos lemnul ala incat eu as incerca cu variantele de mai sus pe o suprafata mica.

#2929
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdanwd, on 05 iulie 2020 - 12:21, said:

Pai de ce ? Vezi ca e la moda sa umplii parbrizu cu masti ( in locul icoanelor si cruciulitelor) daca nu esti acasa, umplii de flori de camp...
Nu sunt sigur ca te-ai prins sau ca se intelege ce am vrut sa spun.
Spun ca fetele astea.... au cam terminat cu betoane si prafuri si acum fac ce ar trebui sa faca o femeie. Ma rog, ce si-ar dori sotul sau ce ar visa el.
Femeia trebuie sa aranjeze flori. Sau, altfel spus, una din cele mai frumoase imagini dintr-o casa e o femeie care aranjeaza flori.
Oare sunteti de acord cu asta?

#2930
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Cum spui tu, Vio, tare frumos le mai grăiești! Adevărul e că una din cele mai frumoase amintiri din copilăria mea de la munte este trezitul dis-de-dimineață in zilele vacantei de vara, înainte de a răsări soarele și mers la plimbare peste hotare. Mă întorceam după câteva ore cu brațele pline de flori de camp, mă cataram chiar și pe stânci după ele. Umpleam fiecare încăpere cu câteva vaze de flori și ne luminau casa.

Meteahnă asta o am și acum.

Attached Files



#2931
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Într-o zi am remarcat o vrabie trilulind vesela pe acoperișul casei deasupra balconului mare. Zic: Așa, ce fain! Atâta era de zglobie , că m-am înseninat. După câteva zile îmi zice soțul: Hai să-ți arăt unde și-au făcut cuib păsărelele! Și-mi cade fisa imediat: Nu-mi spune că deasupra balconului. - Ba da, răspunde el. Hai să-ți arăt! Și ia scara și dă să se urce pe ea. De deasupra lui au început să plonjeze rapid avionasele ca de pe un aerodrom. Una, doua,trei,patru ... Iar a cincea ciripea undeva de sus, de pe burlan. Și așa ne-am elucidat misterul dimineților pline de cântecele vesele cu care eram întâmpinați la trezire. Posted Image Din poze nici n-ai fi crezut că încape o vrăbiuța acolo. Dar nici nu știu de ce n-a finisat până sus. Parcă îmi aduc aminte că fațadă asta a fost făcută serile tarzii.

Attached Files


Edited by lenny13, 19 July 2020 - 15:44.


#2932
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,970
  • Înscris: 08.06.2005
CTC-ul vrabiutelor! :)

#2933
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postmircea812, on 20 iulie 2020 - 09:14, said:

CTC-ul vrabiutelor! :)

    Pai,nu? Parcă era prezent tot batalionul rândunelelor sub streasina noastră. Am pozat unul dintre intruși. Precum se vede, e ca la el acasă.
    M-am mobilizat și am vopsit unul dintre viitoarele dulapuri, care va fi în locul denumit dressing din camera matrimoniala. E pus invers. În găurile acelea se va îmbina alt dulap, pe colt. Probabil vor fi cel puțin șase asemenea module, fiecare compartimentat in funcție de necesități și încă vreo trei module mai puțin înalte, care vor sta sub geamul lung. Toate vor fi completate până la tavan cu module separate, după aceea mai vedem cum vom proceda.

Attached Files



#2934
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Lasa frate vrajeala cu dulapuri si intrusi.
De vis is vazele alea...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate