Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2395
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postlenny13, on 05 octombrie 2017 - 05:25, said:

[...]Om videa cum a fi! da' am impresia ca n-a fi usor![...]
Tinem pumnii, sa stii !!

#2396
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu mai posteaza lenny...nici nu mai deschid softpedia...

#2397
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Va multumesc din nou pentru gandurile frumoase!

          Vio, draghe, tu insa ma inalti cam sus si am impresia ca voi cadea si-mi voi franje schinarea odata si odata! Da-mi un ragaz , numa', rogu-te, sa-mi mesteresc o parasuta sau ceva sa amortizez caderea! :)))    

         Camera baietelului e gata data cu glet de finisaj. S-a dat si cu tinci pe peretele vecin cu aceasta ( cel mai mare dintre cei trei ramasi, fara calorifer ). Eu n-am fost pe acolo, dar Vio ar tabari cu complimentarile la adresa mea chiar si asa, ca-i baiet bun. De fapt, toate astea sunt posibile doar datorita sotului meu. Nu stiu cum reuseste si as vrea sa il pot ajuta mai mult. Adevarul este ca am traversat multe greutati impreuna in viata si stim ca asta poate fi considerata partea frumoasa a lucrurilor, atata vreme cat avem un acoperis deasupra capului, sanatate si mancare pe masa. Plus o nazdravanie de copil care merita tot ce e mai bun pe lumea asta! Daca aveti aceste lucruri, le aveti pe toate. Azi abia astept sa ajung la teren. La casuta. La casuta noastra. :) Pentru mine e frumos acolo, chiar si asa! Am o liniste de neegalat. Pentru ca sunt Acasa.

#2398
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postlenny13, on 07 octombrie 2017 - 06:48, said:

   ............ sunt posibile doar datorita sotului meu. Nu stiu cum reuseste....
Eee nu stii. Vrajeala. Stii tu foarte bine da faci pe interesanta cu noi, sa ne rupem giturile uitindu-ne peste gard...


View Postlenny13, on 07 octombrie 2017 - 06:48, said:

............. si mancare pe masa.
Ei vezi ca stii? Ai ce face... Nu ca n-am face si noi, dar parca alt gust are cind faceti voi...

View Postlenny13, on 07 octombrie 2017 - 06:48, said:

  
, atata vreme cat
avem un acoperis deasupra capului,
sanatate
si mancare pe masa.
Plus o nazdravanie de copil
Azi abia astept sa ajung la teren.
La casuta.
La casuta noastra. Posted Image
Pentru mine e frumos acolo!
Am o liniste de neegalat.
Pentru ca sunt Acasa.

Eu cred ca asta-i trebuie, si bag sama ca are. Cred ca erai pe fuga, ca mai dadeai tu din casa...
Ia-i astea, si vezi tu daca mai are chef de ceva. Ori isi gaseste pe alta ori lasa balta tot.
Ca asta cautam, multi dintre noi, asta ne da sens vietii.

Mno.
Intr-un moment de cumpana mi-a deschis cineva ochii.
De aia sintem doi in barca, a zis. Si cred ca am spus tot.


Hai spor si bafta acolo.

Si give that man a beer. Ori un gulas adevarat.

Edited by viotl, 07 October 2017 - 09:12.


#2399
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Lenny13, "cele rele sa se spele, cele bune sa se-adune!". Si voi doi la un moment de cuplu uneori ... Posted Image Dragii de voi, ca luati viata-n piept cum e si invatati copilul cum sa o scoata la capat la greu ... ca la usor se descurca el si fara indrumare ...

Edited by alecsa2, 08 October 2017 - 09:33.


#2400
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Gata si cu tinciul in camera verde. Temperatura a fost pana ieri - alaltaieri in casa 15 grade celsius, azi a fost de 12 grade . Cu un geam deschis non stop. Poze cu camera geamana care este gata si cu cea data cu tinci. Tavanul a fost putin mai greu, dar a fost dovedit pana la urma.

  

View Postviotl, on 05 octombrie 2017 - 10:57, said:

E alba sau mov?

   Am uitat sa-ti raspund , prea m-ai ridicat in slavi! Posted Image Sa stii ca habar nu am sa-ti raspund la intrebare; cele doua glicine le-am primit acum doi ani, din partea cuiva care se saturase de ele. Si nu am cautat calul de dar la dinti, io m-am bucurat numa' ca le-am primit. Posted Image

Attached Files


Edited by lenny13, 10 October 2017 - 22:36.


#2401
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Etape la prima mana de glet si asa cum arata camera "verde" acum, dupa a doua mana de glet. Becul s-a spart, am avut de schimb doar un bec cu luminozitate mai mica. De aceea senzatia de gri. Dar si din cauza umezelii mai mari. Nu mai e atat de cald, se usuca mai incet peretii.

Attached Files


Edited by lenny13, 16 October 2017 - 10:19.


#2402
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Glet CT 127 in camera verde.Timidul inceput. S-a turnat si un prag de beton sub peretele de sticla din living, in locul spumei de montaj.

Attached Files



#2403
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Spor.
De baterii nu mai intreb.
Aaaa...simt eu sau ezista un plan?

#2404
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postviotl, on 18 octombrie 2017 - 10:32, said:

Spor.
De baterii nu mai intreb.
Aaaa...simt eu sau ezista un plan?

Multumim frumos! Posted Image Planuri? In fiecare moment apar provocari care par sa ne impiedice in drumul nostru, asa ca suntem putin in bataia vantului. Dar noi facem tot ce putem atata cat putem. De la o vreme ne-am obisnuit cu felul acesta de a fi. Insa , de saptamana viitoare se pare ca avem gaz Posted Image Posted Image Contractul a fost semnat saptamana trecuta. Mai trebuie sa dam niste carote pentru aerisiri si achizitionat un aragaz. Vedem ce pescuim azi.

Poze: camera verde finisata cu glet CT 127. Baia de sus: tavan dat cu tinci si aranjat o parte din grinda. Din nou, tinciul dat cu greu pe tavanul pe plasa rabit, dar la glet se rezolva micile imperfectiuni. La tavanele de beton stratul de tinci iese neted, fara prea multa bibileala. Sotul meu vrea sa hidroizoleze si tavanul baii de sus, abia apoi sa dea cu glet. Balcoanele s-au hidroizolat si ele pe toata suprafata cu CR 90. Intentionam sa lasam asa peste iarna si sa identificam eventualele probleme la aparitia zapezii.

Attached Files


Edited by lenny13, 22 October 2017 - 03:55.


#2405
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Casa E on Gaz.Posted Image

#2406
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image Posted Image Posted Image

#2407
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Ma bucur enorm ca aveti gazul, lenny13. Oricat ar fi de greu, ma, apa calda e ceva important. Chiar daca o pui din oala incalzita pe un aragaz, daca la sfarsitul muncii te speli putintel la lighean, e, ma, e, conteaza ...

Edited by alecsa2, 29 October 2017 - 10:16.


#2408
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postlenny13, on 27 octombrie 2017 - 05:28, said:

Casa E on Gaz.Posted Image
Ce-i in ceasca aia, tuica fiarta? :D!

View Postlenny13, on 22 octombrie 2017 - 03:47, said:

   achizitionat un aragaz.
Sa-l folositi sanatosi... la cit mai mult gulas!

View Postlenny13, on 22 octombrie 2017 - 03:47, said:

Dar noi facem tot ce putem atata cat putem.
Stiu. sa aveti spor si putere.

#2409
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Scrisesem dar nu s-a salvat.
Eu zic sa o mai rumegati un pic. Daca intra apa pe undeva in beton, greu o mai scoti. As zice sa acoperi bine cu celofan pentru ploaie si zapada, si sa decsoperi la primavara, inainte sa vina caldurile. Daca scapa ceva apa in beton, are tot timpul sa iasa peste vara.
-O cunostinta a schimbat cartonul pe bloc. nu mai plouase de doua luni, si fusese teribil de cald. Cind a dat cartonul la o parte a gasit apa-apa. Nu umezeala, apa.
-un berbec aici pe forum, unu' viotl, a dat o gaura intr-un perete de caramida, undeva la partea de jos. afara nu se vedea nimic, dar din alveolele caramizii a inceput sa iasa apa, vreo juma' de litru... tot asa, nu mai plouase de vreo doua luni. si era vara si teribil de cald, peretele frigea.

#2410
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postalecsa2, on 29 octombrie 2017 - 10:15, said:

Ma bucur enorm ca aveti gazul, lenny13. Oricat ar fi de greu, ma, apa calda e ceva important. Chiar daca o pui din oala incalzita pe un aragaz, daca la sfarsitul muncii te speli putintel la lighean, e, ma, e, conteaza ...

Multumim frumos, alecsa! Pot zice ca ne-am descurcat si pana acum, avand o butelie mica de camping pe care faceam ceai sau incalzeam mancarea. Acum am mai avansat si noi, dar doar pe hartie deocamdata, flacara inca nu se vede la orizont, ca nu am avut timp sa ne ocupam de ea. Toate-s acolo, asteapta cumintele, noi suntem mai nesimtiti.

View Postviotl, on 29 octombrie 2017 - 19:21, said:

Ce-i in ceasca aia, tuica fiarta? Posted Image!

   Era tuica daca vineai la noi, ase...doar ceai, ce ai cu noi (de nu mai vii) ?Posted Image

View Postviotl, on 29 octombrie 2017 - 19:21, said:

Sa-l folositi sanatosi... la cit mai mult gulas!
Stiu. sa aveti spor si putere.

Multam fain! Posted Image

Cam penultimele poze anul asta cu tinci pe casa scarii. Ne-am oprit, din cauza temperaturilor scazute. In casa erau 8 grade ieri, afara erau 5 grade. Dar in casa este mereu un geam deschis non stop, asa ca mari diferente intre cele doua temperaturi nu vom avea. Pana nu finalizam instalatiile. Ceea ce intentionam in viitorul foarte apropiat.

Attached Files



#2411
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postlenny13, on 02 noiembrie 2017 - 06:42, said:

[...] Cam penultimele poze anul asta [...]

Pai ... care-i planul?

#2412
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Isi mai trage omul si sufletul ... lenny, eu nu ma supar daca, peste iarna, mai postati si pe-afara de subiect, ca asta e! 5 grade is 5 grade si, uite, eu m-am cam ingrijorat si de faianta mea si n-am lasat geamul deschis azi-noapte in baie, zic: lasa sa se usuce mai greu, dar sa se lipeasca corect la "minim 5 grade" alea alea cimentului cum vrea el. Poti sa lucrezi si la mai rau, dar una ca trebuie aditivi si, la distanta de 2 ani de cand ma omor pe aici, am inteles ca pana si sa invat ce-or mai fi si aia si ce mai vor si ei e greu cand mai ai si alte treburi ... si a doua ca daca nu stai locului sa te refaci macar o luna-doua pe an, nu mai ai putere sa mai continui. Chiar daca se intrunesc toate conditiile de lucru, se poate intampla sa te trezesti ca nu mai vrei. Vointa pe termen lung e pe baza de grija si de om, nu numai de treaba.

Edited by alecsa2, 03 November 2017 - 05:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate