Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2305
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
A fost o saptamana de pauza, sotul meu fiind plecat la Bucuresti in interes de serviciu. Sambata a reusit, insa, sa dea tavanul de la "garaj" cu tinci si o parte din perete.

Attached Files



#2306
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Lenny, cred ca v-a tot intrebat lumea, dar cat va mai tin bateriile?

Eu unu abia astept sa termin cu gardul, sa sudez plasele bordurate (daca s-or opri furtunile si ploile de dupa canicula).. sa mai vopsesc stalpii si poate mai fac ceva amenajare curte (ceva camioane de pamant sa indrept terenul ca-i ca dupa razboi); in rest ..pauza pe anu asta cred..Zidurule alea de sustinere mi-au epuizat poftele de munca + evenimentul cu coastele deranjate..

#2307
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Manghels,noi speram sa ne tina atat cat trebuie Posted Image.

Nu e doar munca, pentru unii e si distractie. Uneori reusim, alteori nu reusim; am constatat ca timpul trece atat de repede . Mergem acolo aproape zilnic. Ritmul e mai lent decat ne-am planificat, trebuie sa recunosc. Am ales acest drum, cred ca e cel mai dificil si mai greu. Din punctul de vedere al ritmului constructiei. Dar e cel mai potrivit pentru noi din alte puncte de vedere.

Attached Files


Edited by lenny13, 07 August 2017 - 15:18.


#2308
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Astea conditii de balaceala: piscina incalzita (de la soare), plaja cu nisip si jacuzzi cu ajutorul furtunului. Pacat ca dimensiunea piscinii impiedica parintii sa se bucure de aceste conditii. Asa ca va ramane nisipul, deci treceti la galetuse si lopatele (nu galeti si lopeti!!!) si mai lasati munca. E prea cald. Si cand vezi fericirea lu' ala micu, parca e pacat sa muncesti pe asa vreme... :)

Spor.

#2309
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Ce idee buna, vecinii mei si-au luat piscina de aia generoasa (intra vreo 5-6 mc de apa in ea / e cu scara de acces si re'filtrare automata a apei)..So, ei au piscina ..eu am o movila de nisip..poate ne punem de acord sa adunam 'jucariile' sa iasa treaba buna. Posted Image Oricum, dupa o zi de munca la serv, plus ceva smotruiala acasa, tot ii buna o piscina de asta sa ne mai destindem oasele / muschiuletii.

#2310
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 Nukem, on 07 august 2017 - 16:41, said:

Astea conditii de balaceala: piscina incalzita (de la soare), plaja cu nisip si jacuzzi cu ajutorul furtunului. Pacat ca dimensiunea piscinii impiedica parintii sa se bucure de aceste conditii. Asa ca va ramane nisipul, deci treceti la galetuse si lopatele (nu galeti si lopeti!!!) si mai lasati munca. E prea cald. Si cand vezi fericirea lu' ala micu, parca e pacat sa muncesti pe asa vreme... Posted Image
Spor.

   Daca ar fi fost facut gardul, poate am fi luat ceva mai mare si ptr noi, valoarea piscinelor devine din ce in ce mai accesibila (cele neingropate). Dar nici nu vreau sa ma gandesc cat va costa gardul, pentru ca fara el nu vom putea face receptia casei.

  

 manghels, on 08 august 2017 - 08:52, said:

Ce idee buna, vecinii mei si-au luat piscina de aia generoasa (intra vreo 5-6 mc de apa in ea / e cu scara de acces si re'filtrare automata a apei)..So, ei au piscina ..eu am o movila de nisip..poate ne punem de acord sa adunam 'jucariile' sa iasa treaba buna.  Oricum, dupa o zi de munca la serv, plus ceva smotruiala acasa, tot ii buna o piscina de asta sa ne mai destindem oasele / muschiuletii.

   Nu-i rea nici o piscina de genul ala, e si parerea mea! Posted Image

   Prima poza: nu stiam exact de ce am facut o terasa asa mare. Acum stim.Posted Image

   Azi am reusit sa dam cu tinci si restul din ultimul perete din "garaj". Iar tavanul arata si el bestial , nu am crezut ca va iesi chiar atat de bine dupa tinci! Pacat ca pozele  nu pot reda impresia pe care o avem noi uitandu-ne la el. Posted Image

   Pe cand plecam de la casa, baietelul meu mi-a aratat o calugarita care a stat pana i-am facut cateva poze cu telefonul.

Attached Files


Edited by lenny13, 09 August 2017 - 23:10.


#2311
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Si la mine-i plin de "cosași" de astia verzi. Am gasit 2 si in casa..daca-s ușile deschise toata ziua. .

#2312
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ieri a fost zi de smotru in garaj, adica de strans de pe jos toate foliile si maturat sub, peste si pe langa tevi. S-a mai dat cu tinci in holul mic de la intrare, pe tavan si partea de sus a peretilor. Aspectul se schimba, e frumos.

         Ultimele patru poze arata diferentele intre glet ceresit dat direct pe tencuiala, un strat, tinci facut cu tenco si tencuiala bruta. Indica faptul ca, intr-adevar, daca e sa se dea cu glet direct peste tencuiala, primul strat este doar de umplutura, este foarte rugos si consuma mult material care e aproape dublu ca pret comparativ cu tinciul. In pozele noastre gletul nu este foarte bine nivelat, a fost dat in graba pe perete pentru a nu se arunca materialul din galeata si din curiozitate fireasca de a vedea ce iese. Nu ca nu se poate incarca si cu glet un pic mai mult, mi se pare ca poti da un strat de glet de incarcare de pana la 1 cm, dar ca si consum de material este neindicat. Apoi, cu tinci se pot incarca mult mai bine spatiile care nu au iesit foarte bine la tencuiala, peretii se indreapta mai usor si sunt mai netezi decat primul strat dat cu glet. Iar pentru a da direct lavabila peste tinci, driscuiala trebuie facuta foarte bine, pentru a nu lasa urme vizibile. Ceea ce nu este chiar atat de usor precum pare. Prin urmare, ar fi bine sa se pastreze ordinea: tencuiala, tinci, glet si lavabila. Iar eu recomand tinciul facut cu Tenco, mie mi se pare foarte ok, inclusiv tencuiala cu Tenco; este foarte rezistenta si dura.

        Probabil ca peretii care sunt tencuiti mecanizat nu sunt atat de rugosi (si sunt si mai drepti), de fapt stiu sigur asta, am vazut la prieteni de-ai nostri. Deoarece materialul care vine la sac pentru tencuit nu este cu nisip 0-4 sau 0-3, ci este cu o granulatie mult mai mica; de unde aspectul mult mai neted al tencuielii mecanizate. Dar mi se pare un material mult mai moale ca textura.

       No, gata, va las! Have fun today! :) Posted Image

Attached Files



#2313
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Bravo Lenny, ai explicat foarte bine.

#2314
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ma, lenny, stiu ca e un pic tirliu, dar, ai considerat malta fina? Ca cica merge bine direct intre tencuiala si vopsea, in loc de toate straturile alea. Intreb si eu...ca vad ca te-ai documentat....

#2315
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 Benderbut, on 11 august 2017 - 11:30, said:

Bravo Lenny, ai explicat foarte bine.

Multumesc frumos, ma straduiesc, desi o dau in bara uneori! Posted Image

 viotl, on 13 august 2017 - 10:13, said:

Ma, lenny, stiu ca e un pic tirliu, dar, ai considerat malta fina? Ca cica merge bine direct intre tencuiala si vopsea, in loc de toate straturile alea. Intreb si eu...ca vad ca te-ai documentat....

Tot ce am spus anterior este valabil, in general, pentru gleturi fine. Noi am tencuit cu Tenco si constatam ca e mare deosebirea intre a da cu tinci si ulterior cu glet decat fara tinci. Tinciul oricum il facem noi din Tenco si nisip fin deja cumparat granulatie 0-1. Tenco e un material foarte rezistent, iar nou asta ne convine. Am invatat deja sa lucram cu el.

Imi mentin afirmatiile anterioare. Daca e sa cumparam glet la sac, acesta se va da doar peste tinci. Altfel un strat de glet va fi doar de umplutura, iar ca sa arate foarte bine tot mai trebuie date doua straturi si unul de finisaj. Asa ca, folosind doar Malta Fina, doar am inlocui un material mai ieftin dar dur, cu unul mai scump, dar mai moale putin.

In videoclipurile de pe net pare foarte usor, dar nefiind obisnuita cu tencuiala manuala, majoritatea crede ca se da peste tencuiala. De fapt, peretele peste care se fac exemplificarile cu aceste materiale este deja acoperit de tinci (care este tot o tencuiala, insa una fina -  de unde si confuzia intre cele doua texturi, dandu-ti impresia ca e acelasi lucru cu tencuiala grosiera manuala), prin urmare peretele este si mai drept. Straturile acelea foarte subtiri sunt valabile doar pentru peretii extrem de drepti obtinuti ori dupa tencuiala mecanizata - care este dreapta si fina (insa mai putin rezistenta), ori dupa tinciul aplicat ulterior tencuielii manuale.

Prin urmare: -  daca ati tencuit mecanizat, se poate da cu glet direct.
  -  daca ati tencuit manual, e preferabil sa dati cu tinci un strat. Eu am convingerea ca nici gletul nu va mai crapa atat de usor ca in primul caz, deoarece texturile tencuiala grosiera- tinci - glet sunt destul de apropiate ca granulatie si anumite forte se estompeaza mai mult.

Mai multe vom vedea si noi, deoarece toate aceste lucruri noi le vom aplica. Daca apar probleme (sincer, sunt curioasa de crapaturi, daca apar - ptr ca la tencuiala mecanizata am vazut ca mai apar), vom spune.

Va rog sa va ganditi la diferenta intre tencuiala grosiera si glet ca diferentele intre tipurile de betoane, cu sorturi diferite de pietris. Cu cat sortul este mai mic, cu atat se va mari cantitatea de ciment, pentru a obtine un material rezistent, deoarece creste suprafata specifica pentru a face legaturi, dar, cu toate acestea, rezistenta nu mai este la fel. Betonul se face cu piatra, iar sapele cu nisip 0-4, gletul cu nisip extrem de fin 0-1. Rezistentele celor trei tipuri sunt cu totul altele, tocmai datorita granulatiei pietrei folosite, nu numai datorita cantitatii de ciment. Niciodata o sapa nu va avea rezistenta unui beton. Cum nu-s inginer, toate acestea pot fi gresite, dar eu am comparatia asta in cap.

Edited by lenny13, 16 August 2017 - 12:05.


#2316
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
S-a luat hotararea ca inainte de a se face proba de presiune, peretii pe care sunt caloriferele sa fie dati cu tinci, pentru ca ele sa poata fi fixate pe pozitie si sa nu existe ulterior probleme dupa ce s-au finisat peretii. Holul s-a finalizat total cu tinci. Prima poza e din living. De asemenea, peretii din "garaj" care vor fi folositi pentru instalatii vor trebui dati cu lavabil in cele din urma, inainte de a se finaliza instalatia termica si de apa canal.

Attached Files


Edited by lenny13, 22 August 2017 - 23:12.


#2317
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 lenny13, on 16 august 2017 - 11:55, said:

Noi am tencuit cu Tenco si constatam ca e mare deosebirea intre a da cu tinci si ulterior cu glet decat fara tinci. Tinciul oricum il facem noi din Tenco si nisip fin deja cumparat granulatie 0-1. Tenco e un material foarte rezistent, iar nou asta ne convine. Am invatat deja sa lucram cu el.


Aha ... deci asta era reteta. Pai e misto ca imi imaginez ca cea mai buna priza pe un amestec poate face acelasi amestec.

Cu mentiunea ca peste CR90 trebuie neaparat tencuiala pe baza de ciment (daca nu pui direct pe CR90 gresie/faianta), sau sa afli sigur (eu nu am reusit pe net, poate pe sac scrie) daca nu cumva Tenco e pe baza de var sau ipsos si n-o sa mearga. Parca tin minte ca de asta l-am ales eu pe Multibat, ca scrie clar pe dansul ca nu contine var, pe cand cu Tenco nu am gasit informatia nicunde.

Da' e lucrabil si Multibatul. Tinci nu stie sa faca si, de aceea am ales direct glet pe tencuiala de peste cristalizant. Gletul iara, pe baza de ciment si el. La mine problema fiind umezeala, alesei FP24 (grosier) si FP25 (finisaj) de la Duraziv ca-s de ciment. La exterior e FP27 de ciment care mai are si silicon peste kauciuku' lor acolo-sa (pe care o sa-l pun in baie, dupa ce mi se matureaza tecuiala).

La balcoanele tale, daca pui gresie/faianta, pui cu tupeu direct pe el cu adezivul de gresie/faianta in doua straturi, sa fie "gros". Mesterii faiantari au doiua feluri de a pune faianta, dupa nevoi: "subtire" si "gros". Faianta subtire inseamna sa lipesti placile cu adezivul lor si gata pe un perete care a fost finisat candva si adus la foarte drept. Tehnica "gros" e sa dai intai cu adeziv un strat rugos, si indrepti peretele cu ocazia asta pe unde mai necesita si sa-l astepti sa faca priza, dupa care sa lipesti placile. Ies placile departate la mai mult de un centimetru de zid. Cum presupun ca urci cu placarea pe zid la balcon cel putin cat ii nivelul de CR90, se poate sa te ajute metoda fara tencuiala si ramai la Tenco al tau pe restul casei, scapi si fara sa mai inveti si Multibat.

#2318
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
* * *

Va tin pumnii sa rezistati. Sunt si zile cand imi vine sa-mi iau campii ... Mno, stii ce fac in zilele alea? In zilele alea chiar mi-i iau. De aceea am invatat o regula simpla: bai, seara, cat as fi de obosita, incerc si adesea pot sa las casa in asa fel incat sa imi permit sa nu ridic un pai zile intregi. Astfel, daca a doua zi ma trezesc ca vreau sa le dau pe toate-n pisici, pai pisici am, sa pot sa le dau. In ziua datului in pisici daca depistez ca am un chef oricat de ciudat, mi-l fac. Imi dau voie la orice tampenie. Cu cat imi satisfac mai bine si mai repede alte nevoi, cu atat ma voi intoarce la casa mai cu forta. Uneori, in ziua datului in pisici, nici la telefon nu prea pot fi deranjata, ceilalti stiu ca dorm toata ziua. Oi dormi sau nu ... campii is facuti sa fie luati.

Intr-o zi mi-am pus gospels si am dansat si am plans aici singura-n casa ore intregi. Ce sa-i faci daca nu ma vaicarisem de doi ani? Mi-a luat juma' de zi sa ma vaicaresc din urma si sa-mi fac provizii si de viitor. Am deznadajduit pe saturate, am pus raul inainte si da-i, da-i, pacat ca nu muri nimeni pe-aici, ca ma duceam si le organizam eu toata distractia de inmormantare. Pe la pranz jelism deja niste scenarii de-ti faceau parul maciuca (cutremur d-ala din filme, bombardament pe ultimul strat de lavabila, ciuma lu' Caragea, chelie, pana si unghii rupte, desi nu mai am unghii lungi), asa ca realitatea, in comparatie cu dansele, era de-a dreptul frumoasa. Si-mi era foame, oricum ... si ma mai busea, de-acuma si rasul ...

Lenny13, cum se tine curatenia cu zoaie, asa se tine sanatatea psihica cu un dram de nebunie ...

Edited by alecsa2, 23 August 2017 - 07:50.


#2319
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Peste CR 90 intentionam sa venim cu carton bituminos, apoi vine polistiren extrudat, apoi sapa si apoi iar hidroizolam si abia apoi cu gresie.

 alecsa2, on 23 august 2017 - 07:19, said:

Da' e lucrabil si Multibatul. Tinci nu stie sa faca si, de aceea am ales direct glet pe tencuiala de peste cristalizant.



Uite ce scrie la Multibat:

Domenii de utilizare:

  Tencuială (interioară sau exterioară)
• Amorsă: lapte de ciment sau mortar fluid
• Tencuială propriu-zisă
Tinci (strat de finisaj)

Suportul pe care se aplică poate să fie: beton, cărămidă plină, cărămidă cu
goluri, BCA, blocuri din beton ușor.


De fapt, tinciul este un amestec de liant (Multibat sau Tenco) cu nisip granulatie 0-1  si apa si e ca la tencuiala grosiera dozajul ( tencuiala grosiera este amestec de Tenco sau Multibat cu nisip granulatie 0-4 si apa). Considera ca tencuiesti si n-ai cum sa gresesti. Nah ca rimeaza. Posted Image)

Attached Files


Edited by lenny13, 23 August 2017 - 08:04.


#2320
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 alecsa2, on 23 august 2017 - 07:40, said:

* * *
Va tin pumnii sa rezistati.


  Iti multumim frumos! Posted Image

  

 alecsa2, on 23 august 2017 - 07:40, said:

* * *

Va tin pumnii sa rezistati. Sunt si zile cand imi vine sa-mi iau campii ... Mno, stii ce fac in zilele alea? In zilele alea chiar mi-i iau. De aceea am invatat o regula simpla: bai, seara, cat as fi de obosita, incerc si adesea pot sa las casa in asa fel incat sa imi permit sa nu ridic un pai zile intregi. Astfel, daca a doua zi ma trezesc ca vreau sa le dau pe toate-n pisici, pai pisici am, sa pot sa le dau. In ziua datului in pisici daca depistez ca am un chef oricat de ciudat, mi-l fac. Imi dau voie la orice tampenie. Cu cat imi satisfac mai bine si mai repede alte nevoi, cu atat ma voi intoarce la casa mai cu forta. Uneori, in ziua datului in pisici, nici la telefon nu prea pot fi deranjata, ceilalti stiu ca dorm toata ziua. Oi dormi sau nu ... campii is facuti sa fie luati.

Intr-o zi mi-am pus gospels si am dansat si am plans aici singura-n casa ore intregi. Ce sa-i faci daca nu ma vaicarisem de doi ani? Mi-a luat juma' de zi sa ma vaicaresc din urma si sa-mi fac provizii si de viitor. Am deznadajduit pe saturate, am pus raul inainte si da-i, da-i, pacat ca nu muri nimeni pe-aici, ca ma duceam si le organizam eu toata distractia de inmormantare. Pe la pranz jelism deja niste scenarii de-ti faceau parul maciuca (cutremur d-ala din filme, bombardament pe ultimul strat de lavabila, ciuma lu' Caragea, chelie, pana si unghii rupte, desi nu mai am unghii lungi), asa ca realitatea, in comparatie cu dansele, era de-a dreptul frumoasa. Si-mi era foame, oricum ... si ma mai busea, de-acuma si rasul ...

Lenny13, cum se tine curatenia cu zoaie, asa se tine sanatatea psihica cu un dram de nebunie ...

  Nu suntem nici noi din stanca. Nu este deloc usor, asa este. Si eu abia astept sa revitalizezi apartamentul tau dificil , pentru ca admir eforturile tale de a face atatea lucruri. Stii pe Bob Marley? No, woman, no cry! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x59kS2AOrGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau stii Proclaimers? What Makes You Cry?

   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oFLdqdghpPs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

       Dar apoi bagi un The Proclaimers - I'm On My Way si simti ca o poti lua de la inceput:

       [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VEzLTSF6XaU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lenny13, 23 August 2017 - 08:21.


#2321
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Intrebare: Cum se mananca un elefant?
  Raspuns: Cu lingurita. Posted Image

  Continuare: Tot cat-un pic, pic, pic
  Pana n-o mai ramane nimic

  Cate-un strop, strop, strop,
  Pana n-o mai ramanea deloc.

  Tot cate-un pica, pica, pica,
  Pana n-o mai ramanea nimica.

Attached Files



#2322
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Multumesc, lenny13 :)

Tare mai aveam nevoie de ceva pentru frigiderul meu de sticla neagra, ca de cand l-am luat am senzatia ca-s insurata cu o femeie frumoasa si proasta (categoric, e o ea, o "combina frigorifica"). Toata viata mea s-a intors cu fundu-n sus si eu tot o iubesc ... "No, woman, no cry!" e ca lamaia pe scrumbie ... Credeam ca daca-s fumeie am scapat de a-mi suci mintile vreo pitzipoanca, dar m-am bucurat prea devreme (hm, daca e sa ma bucur ca am scapat de tot felul de lucruri cand trebuie, tare-mi e ca pe patul de moarte e momentu' sa dai petrecere cu artificii, ca, deh, se aduna ...). Mai ales sezonul asta cand tre' sa ma indop cu juma' de pepene cald ca sa-mi incapa ailalta jumate la racit in cutia de legume ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate