Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Poster mare.. calitate proasta

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Salutare.

Am gasit de pe internet o poza de aproximativ 4500 pe 2300, ceva de genul. Si vreau sa o transfort intr-un poster de aproximativ 2 metri pe 1 metru. O sa il printez pe multe coli A3, si o sa iasa ok. Stiu ca e mai bine sa il printez pe A1 etc.. ca sunt mai putine foi, A3 am posibilitatea, nu ma deranjeaza ca sunt multe si e ok.

Problema e urmatoare, desi rezolutia e destul de mare zic eu, totusi sunt destul de sigur ca o sa aiba o calitate slaba.
Ieri cand am gasit posterul tot traiam cu ideea ca fiecare din colile A3 va avea avea rezolutie.. si ar fi iesit de o claritate de invidiat, dar .. era clar ca nu e asa, dupa ce m-am gandit logic mi-am dat seama.

Exista vreo solutie la problema mea? Sau calitatea nu va fi chiar atat de proasta cum ma astept eu?


P.S. Alta poza mai mare, nu am de unde sa iau.

#2
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Un print se face la 150-300 de puncte pe inch. Tu ai doar 60 (aproape) pe latura mare, deci nu te astepta la calitate foto. Posterele insa nu sunt facute sa te uiti la ele ca la o poza: de la 30 de centimetri si atunci iti poti permite si ceva mai putine puncte.

#3
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postkaturev, on 30 septembrie 2013 - 08:30, said:

O sa il printez pe multe coli A3, si o sa iasa ok.
O sa iasa ca dracu'!

#4
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
O sa scot doar una din foile posterului.. vedem cum se prezinta.. si o sa vad daca scot tot dupa aia.

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkaturev, on 30 septembrie 2013 - 08:30, said:

Salutare.

Am gasit de pe internet o poza ...
Daca e in scop comercial banui ca ai dreptul sa o folosesti.

De la ce distanta vei privi poza? Ai vazut ca nici afisele de pe strada nu au cinestie ce rezolutie dar de la departare se vad ok. In plus oricum e de cacao sa faci din maimulte coli ca se vede imbinarea de aproape.

#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
In functie de numarul de pixeli poti printa intr-o anumita marime !!! Daca depasesti marimea recomandata ,calitatea printului se pierde!!!

#7
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
@crocodilu   Il fac ca sa il lipesc la mine in camera.. si inainte sa citesc mesajul tau am realizat.. ca nu am cum sa primesc intr-o camera de 4 pe 4 un poster de 2 pe 1. Asa ca o sa il fac mai mic..

@FAP .. la exact rezolutia 4098x2304 ce marime recomazi? ca nu stiu cum sa aflu.

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Nu sunt profesionist deoarece pana acum am lucrat prin agentii !!! Tot de pe net am citit iar rezolutia pe care o ai ar merge la un 40 pe 60 cm !
Solutia - mergi la un profesionist si verifica raportul marime/claritate in functie de pretentiile tale!

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Sa zicem 100dpi, adica 100 pixeli pe inchi, adica 100 pixeli pe 25.4mm, adica 4pixeli pe mm. Tu ai 4000pixeli, deci acoperi cam 1000mm, adica 1m latura mare. Asta presupunand 100dpi care nu e calitate foto dar nici foarte rau. Problema pe care o vad e ca lipind foile o sa se vada, daca vrei ceva frumos cauta firme si incearca print pe o singura coala mare speciala foto, coala A4 de xeron nu e prea buna, nu cunosc preturile dar banui ca nu costa atat de mult un print profesional.

Edited by crokodilu, 30 September 2013 - 11:27.


#10
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
costa foarte mult.. bine, pentru mine care am 17 ani, nu muncesc si nu am venituri. :D

O sa vad ce pot face.

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Te-ai interesat, cat costa un print de dim. astea?
Asa cu coli A3 unde tiparesti, ce hartie, ce imprimanta?

#12
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postkaturev, on 30 septembrie 2013 - 13:53, said:

costa foarte mult.. bine, pentru mine care am 17 ani, nu muncesc si nu am venituri. Posted Image

O sa vad ce pot face.

70 de lei metrul patrat, print foto, de calitate de la decent in sus. Posterele sunt chiar mai ieftine.

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
El vrea juma de mp, cat un top de coli A4, cred ca nici nu se merita deranjul, dai poza la print si ai rezolvat elegant.

#14
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Si cum vrei sa unesti foile? O imprimanta borderless printeaza un pic si in afara suportului, in plus sistemul de transport al hartiei nu este suficuent de precis pentru ce vrei tu.

Orice faci nu scapi de dungi la imbinare.

LE: daca licrezi cu consumabile originale te costa mai mult decat la o firma specializata. Daca lucrezi cu ciss, pana tiparesti dreapta, se decoloreaza stanga.

Edited by DSops, 08 October 2013 - 15:57.


#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Dacă n-ai făcut încă drăcia, recomand să îți cauți Perfect Resize, fostul Genuine Fractals, e cea mai bună chestie pentru mărit pe care o poți folosi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate