Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Eu sunt Duhul Sfânt

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
264 replies to this topic

#37
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostBarboso, on 29 septembrie 2013 - 22:58, said:

Si totusi, de ce te-au retrogradat ?
Ca, dupa ce-ai inceput ca proroc, prin iarna, te avansasera, prin primavara, Dumnezeu...
Acum vad c-ai decazut si esti un biet duh.  Chiar daca sfant...

Dacă se spune că ”cine va vorbi împotriva Tatălui va fi iertat, cine va vorbi împotriva Fiului va fi iertat, dar cine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat”, care dintre acești trei dumnezei ți se pare mai mare?

View Postmario_bril, on 29 septembrie 2013 - 23:08, said:

Dupa rationamentul asta, daca lumina poate produce caldura, de ce nu ar putea produce si struguri? Posted Image

Nu, raționamentul meu era că porumbelul este ființă materială. Ceea ce înseamnă că Duhul Sfânt s-a materializat deja, cândva, sub forma unei ființe. De aceea, dacă a fost porumbel, poate fi și om.
Dacă nu ai înțeles încă (și se pare că nu), problema este personificarea unei idei. Cum poate un om să fie ”calea”, sau ”adevărul”, sau ”viața”?! Ori, dacă adevărul poate fi om, atunci și Duhul Sfânt poate fi om. De fapt, mai degrabă poți accepta personificarea unui duh, care este deja o persoană, decât personificarea unui concept abstract, cum este adevărul, cum este calea sau cum este viața.

Edited by tudorel666, 29 September 2013 - 23:17.


#38
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Cred ca Isus impreuna cu toata gasca Lui stau la terasa si se amuza.

Spiderman 2:14 - With great power  comes a lot of pussy.

Nu cred ca esti duhul sfant pentru ca duhul sfant nu are cosuri si nas carn, are testicule egale, are 6 pack si nu mono pack, cum ai tu, are plete aurii si fine, care nu se electrizeaza si nu au varful firului crapat!

Tu cu cine faci spiriting?

Vreau sa vad o legitimatie si atestat din partea unei entitati ceresti autorizate in ordinarea duhurilor si a numerelor rosii la masini!

Edited by TurcuOvidiu, 29 September 2013 - 23:25.


#39
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,258
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 23:17, said:

Dacă se spune că ”cine va vorbi împotriva Tatălui va fi iertat, cine va vorbi împotriva Fiului va fi iertat, dar cine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat”, care dintre acești trei dumnezei ți se pare mai mare?
Deci Dumnezeu e doar in middle management, mai are si el sefi ?

Ca io credeam ca el e CEO si actionar unic...

#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 23:17, said:

Nu, raționamentul meu era că porumbelul este ființă materială. Ceea ce înseamnă că Duhul Sfânt s-a materializat deja, cândva, sub forma unei ființe. De aceea, dacă a fost porumbel, poate fi și om.
Dacă nu ai înțeles încă (și se pare că nu), problema este personificarea unei idei. Cum poate un om să fie ”calea”, sau ”adevărul”, sau ”viața”?! Ori, dacă adevărul poate fi om, atunci și Duhul Sfânt poate fi om. De fapt, mai degrabă poți accepta personificarea unui duh, care este deja o persoană, decât personificarea unui concept abstract, cum este adevărul, cum este calea sau cum este viața.
Rationamentul tau este gresit intrucat ipoteza de la care pleci, in sine este gresita. Nu ti se spune in Biblie ca Duhul Sfant s-ar fi materializat, ci se spune ca un porumbel, in sensul ca oamenii au vazut ceva, care pentru o descriere aproximativa si primitiva, l-au asemanat cu un porumbel. Asa la Cincizecime, se spune ca Duhul Sfant a aparut, ca niste limbi de foc. Asta nu inseamna ca i-a parjolit pe cei prezenti, catusi de putin.

Edited by mario_bril, 29 September 2013 - 23:30.


#41
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013

View PostBarboso, on 29 septembrie 2013 - 23:23, said:

Deci Dumnezeu e doar in middle management, mai are si el sefi ?

Ca io credeam ca el e CEO si actionar unic...
Am auzit ca e prin Barbados in vacanta si a predat puterea pentru perioada asta.

#42
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,258
  • Înscris: 24.01.2008
Ala nu era ceausescu ?   :lol:

#43
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013

View PostBarboso, on 29 septembrie 2013 - 23:27, said:

Ala nu era ceausescu ?   Posted Image
Poate chiar protagonistul nostru, sub forma de duh, se va dovedi a fi raposatul deghizat. Sa vezi atunci salvare prin credinta.

#44
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmario_bril, on 29 septembrie 2013 - 23:25, said:

Rationamentul tau este gresit intrucat ipoteza de la care pleci, in sine este gresita. Nu ti se spune in Biblie ca Duhul Sfant s-ar fi materializat, ci se spune ca un porumbel, in sensul ca oamenii au vazut ceva, care pentru o descriere aproximativa si primitiva, l-au asemanat cu un porumbel. Asa la Cincizecime, se spune ca Duhul Sfant a aparut, ca niste limbi de foc. Asta nu inseamna ca i-a parjolit pe cei prezenti, catusi de putin.

  • Matei 3:16  De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi în clipa aceea, cerurile s-au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel şi venind peste El.
Ce pot să-ți spun decât ce s-a spus deja: rătăcești, necunoscând scripturile!

View PostBarboso, on 29 septembrie 2013 - 23:23, said:

Deci Dumnezeu e doar in middle management, mai are si el sefi ?

Ca io credeam ca el e CEO si actionar unic...

Da, se pare că nu-i El cel mai cel.

#45
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 23:42, said:

  • Matei 3:16  De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi în clipa aceea, cerurile s-au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel şi venind peste El.
De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi în clipa aceea...și-a dat seama că era ud.

Restul: basme d'ale lu' Matei.

Edited by tzotzolyno, 29 September 2013 - 23:46.


#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 23:42, said:

  • Matei 3:16  De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi în clipa aceea, cerurile s-au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel şi venind peste El.
Ce pot să-ți spun decât ce s-a spus deja: rătăcești, necunoscând scripturile!
Deci in chip de porumbel, inseamna ca se materializase in porumbel, nu-i asa? Stai cam rau la capitolul semasiologie, observ. Posted Image

Edited by mario_bril, 30 September 2013 - 00:04.


#47
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Ia uitati-l pe Tudorel duhul nostru cum merge pe apa; [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sBQLq2VmZcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostOriginalCopy, on 29 septembrie 2013 - 22:16, said:

cred doar că ai fumat ceva tare bun, ceva puternic
e bini di tat baiatu:))

#49
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 23:10, said:




Pe faptul că ăia care se declară sănătoși se poartă ca nebunii, iar eu care mă declar nebun, mă port ca unul sănătos la cap.

Sigur asa te porti? Pe ce te bazezi? Oamenii din jurul tau ce spun, esti intreg la minte?

#50
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 22:54, said:

Păi, primul ar fi glasul interior, pe care l-am primit la vârsta de 33 de ani (a dracului de ciudat, nu?) și care îmi tot repetă asta de ani buni, deși inițial am refuzat să bag în seamă, măcar, o astfel de ipoteză. Recent, însă, am realizat că, prin intermediul glasului interior, poate vorbi Dumnezeu dar, unde este Dumnezeu, este TOTDEAUNA și Satan pe lângă El. Deci nu poate fi un argument suficient ceea ce-mi spune acest glas din mine. Totuși, repetat la nesfârșit, te obligă măcar să-l bagi în seamă! De acord? Așa că asta fac, de data aceasta, îl bag în seamă, dar vă iau și pe voi drept ajutoare. Pentru că, dacă îmi vorbește un drac, toată lumea știe că Dracu este cel  mai mare teolog. Și cum aș putea să-i fac față eu, un simplu muritor?!
Si ce anume ti-a comunicat vocea asta de te-a facut sa conchizi ca e cine-stie-ce?

#51
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postmario_bril, on 29 septembrie 2013 - 23:48, said:

Deci in chip de porumbel, inseamna ca se materializase in porumbel, nu-i asa? Stai cam rau la capitolul semasologie, observ. Posted Image
Nah, în cel mai fericit caz a conștientizat că era ud și că ce norocos e că s-a căcat un porumbel alb fix în capul lui. Minuneeee. Aleluiaaaa.

Permiteți-mi să mă retrag cu următoarea observație:
Mă piș în ea de religie dacă inși ca Vasile Bulgaroctonul (sfânt la noi desigur ca și futăciosul de Ștefan cel Mare da' Mic) orbește 15 000 de prizonieri bulgari în numele lui D-zeu. De fapt la fiecare 100 de prizonieri, unul era lăsat chior ca să-i conducă pe ceilalți acasă.

Dragă Duh Sfânt: hai sictir, mănânci rahat!

Edited by tzotzolyno, 29 September 2013 - 23:59.


#52
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Anyway, eu zic sa incerci sa vorbesti si cu un popa. Unul ortodox...

#53
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Încă de la începutul anului știam că urmează să deschid acest subiect de discuție. Am tot amânat până acum pentru că tot timpul le spuneam entităților cu care sunt în contact (dar despre care habar nu am cine sau ce sunt!) că nu pot să afirm asta, întrucât o astfel de afirmație nu ar avea nici o logică. Iată însă că am afirmat și deja unul a spus ”nu am cum să te combat”!
Orice ar fi însă, aceasta era ultima mea misiune OBLIGATORIE pe aici. De acum încolo, pot să vă răspund, pot să nu vă răspund, după buna mea plăcere. Ceea ce eram obligat să fac, am făcut. Greutatea mi s-a luat de pe umăr. Dar vă voi răspunde, pentru că eu însumi sunt curios dacă poate cineva să mă combată în vreun fel. Iar dacă nu mă veți combate... mă tem că următoarea distracție va fi... națională și poate chiar internațională. Că nu mă va mai distra să mă cert cu niște amărâți de forumiști, ci cu teologii cei mai învățați. Și, la fel cum și aici m-am insinuat pe nesimțite și toți au fost nevoiți să mă bage în seamă și să se întrebe cine dracu sunt, dacă sunt sănătos sau nebun, să fiți siguri că și pe teologi tot cu binișorul îi voi lua, nu voi țipa în piața publică, nu voi profera amenințări și acuzații, nu voi amenința cu detonarea de bombe. Dacă pe voi v-am făcut să mă ascultați, atunci poate nu-i nebunește să cred că voi putea face pe toată lumea să mă asculte.
Până atunci, am descoperit că inteligența mea este în creștere, atât IQ-ul cât și cea emoțională, și mult, mult peste medie, mai ales cea din urmă... Nu mă laud, doar constat.
Voi ați fost și sunteți doar șoriceii mei, dar mă tem că până la urmă nu veți mai fi distractivi și va trebui să trec la meniu de șobolani. Iar după șobolani... voi mai vedea.
Pace vouă!

#54
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
deci tu esti un DUH iar noi nu....
e ca si cum ai spus ca tu esti in imaginatia noastra...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate