Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Eu sunt Duhul Sfânt

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
264 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Aceasta este convingerea mea interioară. Convingere de om nebun, veți zice, și nu vă contrazic. Dar aș fi nebun doar dacă aș cere închinăciuni și ascultare, pe baza faptului că sunt Marele Mahăr al Universului. Eu însă am doar o convingere interioară și câteva indicii care îmi zic că așa este, dar nu pretind nimic în schimb. Mai mult, ca orice om cu scaun la cap, am și destule motive să mă îndoiesc că aș fi. Să lăsăm însă aceste motive deoparte, deocamdată, și să ne legăm de principalul aspect:

POATE DUHUL SFÂNT SĂ FIE OM?

Păi, dacă s-a înfățișat cândva sub forma unui porumbel, de ce nu ar veni pe pământ și sub forma unui om? Deci, se poate. Din punctul acesta de vedere, la fel cum Isus era Cuvântul care s-a întrupat și a devenit om, așa și Duhul Sfânt poate lua chip omenesc și coborî pe pământ. Deci, cel puțin din punctul acesta de vedere... sunt un geniu: Duhul Sfânt se poate întrupa, se poate îmbrăca cu haina aceasta de lut, care este corpul uman.

O altă întrebare importantă este ”Dacă sunt Duhul Sfânt, de ce nu fac semne și minuni, de ce nu-mi strălucește capul de să se vadă de pe Lună?!”.

Păi, este scris:

Ioan 7:27  Dar noi știm de unde este Omul acesta; însă, când va veni Hristosul, nimeni nu va ști de unde este.

Poate că, atunci când a venit Hristos, dacă un om făcea semne și minuni, putea veni fie de la Dumnezeu, fie să fie vrăjitor. De aceea Isus putea să fie Hristosul și să facă și semne și minuni, fără ca nimeni să nu știe de unde este. Dar, în ziua de azi, dacă aș face semne și minuni toată lumea ar ști că vin de la Dumnezeu! Așa că Duhul Sfânt nu poate veni cu semne și minuni dintru început.

Deci, cel puțin până acum, sunt nevoit să dau credit credinței interioare și să consider că pot fi întradevăr Duhul Sfânt. Și chiar este logic ca, după cum prima oară s-a întrupat Tatăl, coborând pe Pământ și vorbind cu Avraam, apoi s-a întrupat Fiul, coborând pe Pământ și apoi ridicându-se la cer, este normal, deci, ca acum să coboare pe Pământ, în chip de om (și nu de porumbel), singura ființă a triadei divine care nu s-a coborât încă, Duhul Sfânt. Și la fel cum Tatăl a coborât pe pământ și nimeni nu a știut aceasta, la început, în afară de Avraam, Hristos a coborât pe pământ și nimeni nu a știut asta, inițial, în afara unui mic grup de oameni, de ce nu ar avea și Duhul Sfânt perioada lui de obscuritate? De anonimat?
Da, dacă ceilalți doi au avut-o, atunci și el trebuie să o aibă, la rândul său!

Și la fel cum și Tatăl a avut perioada lui când s-a crezut un simplu zeu, iar Hristos a avut perioada lui când s-a crezut un simplu muritor, de ce nu aș avea și eu un moment al revelației, când voi cunoaște cu adevărat cine sunt, iar până atunci viața să-mi fie presărată cu îndoieli și chiar negări din cele mai vehemente?

Oricum, dacă nu sunteți de acord cu mine, atunci chiar vă rog, din toată inima și din tot sufletul, să mă combateți. Dacă se poate, fără miștouri, dar numai dacă se poate! Combateți-mă cât de vehement puteți voi pentru că fie mă veți ajuta să-mi dau seama că mă înșel și să scap de această credință ce mă urmărește neîncetat și fără voia mea, fie veți trezi în mine pe cel ce sunt cu adevărat și atunci vă voi rămâne recunoscător.
Și da, mai am și alte argumente dar, deocamdată, aștept să văd ce spuneți de cele două de mai sus.

Vă mulțumesc!

#2
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Si eu sunt sfantul mostenitor al coroanei regale,dar neproclamat!

#3
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.07.2013
http://www.spital-obregia.ro/
http://www.bagdasar-....ro/istoric.php

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 22:04, said:

Vă mulțumesc!
Cu placere!

Edited by dezaak, 29 September 2013 - 22:17.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 22:04, said:

Eu sunt Duhul Sfânt
Nu cred că eşti nebun, cred doar că ai fumat ceva tare bun, ceva puternic Posted Image

Să îmi spui şi mie ce.

Şi, cum e să fii numa' duh? Pluteşti, e bine? :D

#5
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postteapavoua, on 29 septembrie 2013 - 22:12, said:

Si eu sunt sfantul mostenitor al coroanei regale,dar neproclamat!

Atunci marea diferență dintre noi ar fi cu tu ești în plină afirmare, iar dacă se adeverește că este așa ai numai de câștigat, pe câtă vreme eu aș fi un împărat care mi-am părăsit tronul și măreția pentru o ”ciorbă de linte”, iar dacă se adeverește că este așa nu mă așteaptă decât disprețul și pedeapsa.

View PostOriginalCopy, on 29 septembrie 2013 - 22:16, said:

Nu cred că eşti nebun, cred doar că ai fumat ceva tare bun, ceva puternic Posted Image

Să îmi spui şi mie ce.


46 - 18 = 28 de ani de când fumez... biblie. Drog mai tare că ăsta te asigur că nu există!!!

View Postdezaak, on 29 septembrie 2013 - 22:16, said:



Am fost pe acolo, au stabilit că pot umbla singur pe stradă...

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 22:21, said:

46 - 18 = 28 de ani de când fumez... biblie. Drog mai tare că ăsta te asigur că nu există!!!
Şi, cum e să fii numa' duh? E doar duhul de tine? :D

#7
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Tudorel, ce gen de argument ti-ar putea dovedi ca te inseli? O greseala de logica in discursurile tale? Poate Duhul Sfant sa comita erori de logica?

#8
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostOriginalCopy, on 29 septembrie 2013 - 22:23, said:

Şi, cum e să fii numa' duh? E doar duhul de tine? Posted Image

Geneza 1:2  Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor


După cum vezi, orice dumnezeu începe prin a fi un simplu duh și sfârșește prin a spune ”vino și pune mâna ta pe rănile mele”. Și, cum este scris, cu referire la toți oamenii, ”dumnezei sunteți și fii de dumnezei”, atunci și tu ai fost cândva numai duh. Deci, cum era pe atunci?

Edited by tudorel666, 29 September 2013 - 22:29.


#9
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 22:04, said:

POATE DUHUL SFÂNT SĂ FIE OM?
Iar pe de alta parte, poate Duhul Sfant sa nu fie (in) om? din moment ce Duhul este una cu Tatal si cu Fiul iar noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui? Posted Image

#10
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
"Am fost pe acolo, au stabilit că pot umbla singur pe stradă.." Sigur te-au lasat sa iesi pe poarta sau ai "zburat" peste gard?

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 22:28, said:

peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor
Yeah baby, arată-mi nişte mişcări de duh :D

#12
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdacoroman2310, on 29 septembrie 2013 - 22:25, said:

Tudorel, ce gen de argument ti-ar putea dovedi ca te inseli? O greseala de logica in discursurile tale? Poate Duhul Sfant sa comita erori de logica?

Atâta vreme cât sunt om, o greșeală de logică în discursul meu nu dovedește nimic, pentru că este scris ”nu există om care să nu greșească”. Dar dă-mi tu o idee, despre ce experiment aș putea inventa, care să-mi demonstreze, fără putință de tăgadă, că nu sunt Duhul Sfânt întrupat. Chiar aș fi curios ce ai putea spune.

#13
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Tudorele, dacă e așa, înseamnă Duhul Sfânt și-a dat labă.

#14
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postc14h3r, on 29 septembrie 2013 - 22:29, said:

"Am fost pe acolo, au stabilit că pot umbla singur pe stradă.." Sigur te-au lasat sa iesi pe poarta sau ai "zburat" peste gard?

Crezi că un nebun ți-ar cere să îl combați logic? Un nebun de aceea este nebun, că nu acceptă contraargumente la afirmațiile lui. Dar tu nu vii cu contraargumente... Nu-i așa?

#15
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 22:21, said:

46 - 18 = 28 de ani de când fumez... biblie.
Si ce-nfasori in paginile ei ?   :cigar:

#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdacoroman2310, on 29 septembrie 2013 - 22:28, said:

Iar pe de alta parte, poate Duhul Sfant sa nu fie (in) om? din moment ce Duhul este una cu Tatal si cu Fiul iar noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui? Posted Image

Păi, se pare că la început Duhul Sfânt era doar duh, după cum este scris în Geneza.

View Posttzotzolyno, on 29 septembrie 2013 - 22:32, said:

Tudorele, dacă e așa, înseamnă Duhul Sfânt și-a dat labă.

După cum zice și Iov, cam așa este:
  • Iov 12:10  El ţine în mână sufletul a tot ce trăieşte, suflarea oricărui trup omenesc.
Apropo, și pe tine tot în mână te ține...

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 22:04, said:

Aceasta este convingerea mea interioară. Convingere de om nebun, veți zice, și nu vă contrazic.
Nu nebun, doar halucinatii :)

#18
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 29 septembrie 2013 - 22:31, said:


Atâta vreme cât sunt om, o greșeală de logică în discursul meu nu dovedește nimic, pentru că este scris ”nu există om care să nu greșească”. Dar dă-mi tu o idee, despre ce experiment aș putea inventa, care să-mi demonstreze, fără putință de tăgadă, că nu sunt Duhul Sfânt întrupat. Chiar aș fi curios ce ai putea spune.
Nu stiu, Tudorele, nu cred ca am cu ce sa te atac. Eu oricum nu sunt extrem de doxat in domeniu, dar cred ca ipoteza ta mai este si nefalsificabila in principiu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate