Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ip-ul cuiva urgent,nevoie mare

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 Aditzu92, on 29 septembrie 2013 - 20:52, said:

... cineva a spart parolele prietenei mele (facebook si mess) si ma ameninta.As vrea tare mult sa fac o plangere la politite pentru violare de corespondenta,dar trebuie sa stiu cine si de unde e.Pentru asta imi trebuie ip-ul.Va rog mult daca ma poate ajuta cineva

 Aditzu92, on 29 septembrie 2013 - 21:28, said:

Si cred ca acest caz e prea neimportant totusi pt politie,de aceea as vrea sa stiu eu ipul ...

cut the crap, te contrazici singur.
zi ce magarii vrei sa faci mai bine, ca povestea asta cu haker smaker e cam fumata...
altfel daca ar fi pe bune, te-au indrumat colegii, ala a comis o infractiune informatica si politia contrar credintelor populare exprimate de unii va rezolva cazul
TU NU AI NEVOIE DE NICIUN IP
tu doar depui plangere si cu restul se descurca ei. chiar foarte repede il vor rezolva.

Edited by onlyone, 29 September 2013 - 21:46.


#20
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

 dorin_2k, on 29 septembrie 2013 - 21:43, said:

@jaje
Si ce daca providerul tine o baza dedate daca e un spot free?
Se poate conecta oricine.

Si daca e un spot free, acel router poate pastra logs cu toate calculatoarele care s-au conectat.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 JaJe, on 29 septembrie 2013 - 21:44, said:

Si daca e un spot free, acel router poate pastra logs cu toate calculatoarele care s-au conectat.
Si scrie doar numele si mac-ul. Nu si al cui e si locatia lui.
Ma pot plimba si conecta oricand cu laptopul, tableta sau telefonul de oriunde de pe un free wi-fi si nu are cum sa afle ca EU am fost.

#22
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

 dorin_2k, on 29 septembrie 2013 - 21:48, said:

Si scrie doar numele si mac-ul. Nu si al cui e si locatia lui.
Ma pot plimba si conecta oricand cu laptopul, tableta sau telefonul de oriunde de pe un free wi-fi si nu are cum sa afle ca EU am fost.
Ai dreptate, va aparea MAC-ul acelui calculator cu IP-ul LAN care a primit (DHCP), cu numele calculatorului gen "Gigel-PC". Codul MAC poate fi schimbat cu usurinta. Dar, ce ar putea sa faca politia in acest caz?
1. Daca sunt camere de supraveghere in localul respectiv de exemplu, se vor uita dupa oricine foloseste un laptop/smartphone.
2. Nu este nici o camere de supraveghere in zona? Nu are importanta, daca acea persoana s-a logat macar odata pe contul lui de Yahoo de exemplu, apoi pleaca acasa. Politia verifica toate conexiunile facute in ora respectiva. Vede una sau mai multe conexiuni la Yahoo? le verifica pe toate. Asa cum s-a logat persoana respectiva o singura data folosind acel spot, yahoo a pastrat in baza de date si IP-ul respectiv. Ceea ce inseamna ca politia poate sa ceara si Adresa IP cu care s-a logat de cele mai multe ori (de obicei de acasa).
etc...

Idea e ca orice ai face, mereu lasi o urma.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
1 nu sunt camere video
2 nu are cont personal yahoo.

Doar pe contul furat s-a conectat. Concluzia: nu poate fi gasit.

O alta ipoteza: se conecteaza de pe o cartela pre pay doar cu net la care nu foloseste telefonul.

Nu mai veniti cu prostii ca va gaseste politia dupa ip ca nu suntem in filme gen Bourne supremacy.

#24
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
@dorin_2k, Te invit sa spargi site-ul de la NASA sau FBI-ul. Folosind doar net-ul de la hotspot, unde nu sunt camere de supraveghere, nu te conectezi la nici un cont de mail, schimbi adresa MAC, folosesti VPN, si ce mai vrei tu. O sa fii prins oricum.

De ar fi asa cum zici tu, ca nu te poate gasi nimeni atunci cand folosesti un hotspot, in cazul asta am avea multi hackeri bogati si liberi in urma atacurilor informatice.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Eu nu am spart niciun site. Doar cateva pahare.

Zic ca se poate conecta cineva pe mess-ul altcuiva si nu ai cum sa afli cine este.

Am avut acces pe zeci de pc-uri de la care s-au logat pe facebook sau yagoo diversi utilizatori iar parola a ramas salvata in mozilla. Si se poate vedea in clar foarte usor din setari.

As putea sa ma conectez oricand pe acele conturi si nimeni nu ar afla ca eu am facut-o.
Priceput?

Si nu ma poti numi haker daca as face asa ceva si nici  u m-as imbogati.

As recomanda doar sa nu se mai logheze oamenii de pe pc-uri nesecurizate sau sa lase sa li se memoreze automat parolele.

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Stati sa facem un rezumat:
       Gigel e revoltat pentru ca cineva a spart contul de mail al prietenei lui.
        Asa si ? Presupun ca prietena nu a patit nimic si isi poate face un alt cont de mail oricand.
       Care e problema ?


#27
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Traiasca Incognito Mode. Posted Image
Eu personal as recomanda persoanele sa foloseasca parole complexe. Eu de exemplu am cate o parola lunga de cel putin 30-40 caractere care contin litere mici/mari, numere, simboluri. Sunt protejat de asemenea si impotriva atacurilor de tip brute-force. Bineinteles nu sunt nevoit sa retin toate acele parole lungi. Va recomand sa folositi LastPass (a nu se considera spam/reclama).

Edited by JaJe, 29 September 2013 - 22:24.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Problema e ca Gigel crede da daca ii afla ip-ul de pe care s-a logat hotul il si prinde.
Si asta incerc sa explic: ca nu poate daca hotul nu face vreo alta prostie (sa ceara bani sau alte favoruri).

@jaje
si daca cumva uiti parola la lastpass? ;))

#29
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

 dorin_2k, on 29 septembrie 2013 - 22:25, said:

@jaje
si daca cumva uiti parola la lastpass? Posted Image)

Exista account recovery...

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Asa, ca fapt divers, politia romana s-a plans ca yahoo nu le raspunde la cererile de informatii... Asa ca ancheta e moarta din start.

#31
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 dorin_2k, on 29 septembrie 2013 - 21:48, said:

Si scrie doar numele si mac-ul. Nu si al cui e si locatia lui.
Ma pot plimba si conecta oricand cu laptopul, tableta sau telefonul de oriunde de pe un free wi-fi si nu are cum sa afle ca EU am fost.
Mda partea din fata de la MAC este specifica producatorului device-ului, se poate afla astfel de la producator unde a furnizat device-ul la ce detailist a ajuns si de acolo la ce client.

 slai, on 30 septembrie 2013 - 07:09, said:

Asa, ca fapt divers, politia romana s-a plans ca yahoo nu le raspunde la cererile de informatii... Asa ca ancheta e moarta din start.
Normal pentru ca majoritatea reclamatiilor veneau de la persoane geloase ca discuta prietena cu nu stiu cine pe facebook, sau de la persoane care si-au uitat ip-ul si apoi au reclamat la politie ca sa spart contul.

#32
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

 eugeniusro, on 30 septembrie 2013 - 08:06, said:

Mda partea din fata de la MAC este specifica producatorului device-ului, se poate afla astfel de la producator unde a furnizat device-ul la ce detailist a ajuns si de acolo la ce client.

Nu face nimeni astfel de cercetari decat daca  e vorba de lucruri grave gen terorism, etc.
Nu ca te-a injurat unu pe mess. Posted Image)
Si dupa cum s-a zis si cu yahoo, producatorul care e prin Coreea eventual nu are nicio obligatie de a da informatii politiei romane.

Edited by anto84, 30 September 2013 - 09:54.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Daca exista dovada clara a unei amenintari politia va ancheta. Mai departe...

Pe de alta parte daca initiatorul obtine un IP, singurul lucru care va putea sa-l faca cu el, va fi sa se stearga la fund. Atat.

Doar daca prin absurd ar fi un IP fix si e chiar al persoanei respective, sa zicem ca s-ar descurca extrem de bine in IT ( ceea ce nu cred, ca altfel nu mai scria aici ) si l-ar ataca el pe individ. Lucru ilegal, ce poate duce la anchetarea sa, si nu a spargatorului de parole.

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Ma....astia care indrumati sa se mearga la politie pentru violare de corespondenta....cu ce dovada concreta va duceti in fata politiei prn care sa demonstrati ca NU ati oferit voi insiva parola respectivului care v-a intrat in cont? Da, bine, mergeti la politie, politia il depisteaza pe ciumpalac....si ciumpalacul zicce...fugi domne de aci ca mi-a trimis el parola, eu i-am cerut-o si el mi-a dat-o....cum se probeaza ca e asa sau nu?

Nu mai vorbiti tampenii cu trimisul la politie, ca politia nu va va face nicio ancheta concreta ca v-a spart voua contul de fb unde aveati pozele din vacanta . Sa fim seriosi, astfel de cazuri (spargeri de conturi si alte minuni ) se ancheteaza la servere de date mari , cu date foarte importante etc., sau la spargeri de conturi in masa (sute de contruri compromise de la diferiti provideri de email sau alte servicii online)

Edited by cuculea, 30 September 2013 - 11:39.


#35
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 JaJe, on 29 septembrie 2013 - 22:09, said:

@dorin_2k, Te invit sa spargi site-ul de la NASA sau FBI-ul. Folosind doar net-ul de la hotspot, unde nu sunt camere de supraveghere, nu te conectezi la nici un cont de mail, schimbi adresa MAC, folosesti VPN, si ce mai vrei tu. O sa fii prins oricum.
le trebuie ani de zile pana prind pe cineva, SI DACA il prind
cand cei de la anonymus le f*** serverele celor de la NASA,FBI-ul,NSA etc dau din buzite marunt; iar cei care au fost prinsi au fost turnatii

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 eugeniusro, on 30 septembrie 2013 - 08:06, said:

Mda partea din fata de la MAC este specifica producatorului device-ului, se poate afla astfel de la producator unde a furnizat device-ul la ce detailist a ajuns si de acolo la ce client.
Se poate schimba f usor MAC-ul si pe cine mai intrebi atunci?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate