Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sistem alarma casa, monitorizat prin Android

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Salut,
Vreau sa imi iau un sistem e alarma pentru casa wireless cu GSM, dar care sa poata fi accesat dintr-o aplicatie Android.
Am gasit niste "chinezarii", dar inainte de a cumpara, vreau sa stiu mai multe despre ele. A folosit cineva? Puteti recomanda ceva?
O alarma de genul acesta este asta: http://www.evolveo.eu/ro/sonix

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ce functii ai nevoie, la accesare de pe Android?

De asemenea, mare atentie: multi provideri de Internet prin GSM nu ofera IPuri rutabile(accesabile) sau statice decat foarte greu.

#3
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nu vreau functii super destepte. As vrea sa pot deschide o aplicatie android, care sa imi afiseze daca totul este ok. Stiu, daca ar fi ceva in neregula, as primi un SMS, dar vreau sa monitorizez eu.

Edited by xplozia, 28 September 2013 - 21:04.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca vrei ceva serios, cauta DSC sau Paradox.

Cat despre respectivele chinezarii... depinde. Marea majoritate a sistemelor de alarma low-cost dau alarme false si nu prea pot fi extinse, configurate etc.

#5
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 dexterash, on 28 septembrie 2013 - 22:13, said:

Daca vrei ceva serios, cauta DSC sau Paradox.

Cat despre respectivele chinezarii... depinde. Marea majoritate a sistemelor de alarma low-cost dau alarme false si nu prea pot fi extinse, configurate etc.

eu am posonic. Care e copie dupa paradox care e copie dupa nu mai stiu ce. Nu a dat o alarma falsa.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu stiu daca poti pune in aceeasi oala PARADOX (producatorul si produsele lui originale) cu alti producatori din estul indepartat.

Ca nu ti-a dat alarme false, este ok. Sper ca nici pe viitor sa nu patesti (sau sa se blocheze sau diverse...).

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cu solutia KNX rezolvi totul. Nu conteaza marca, decat sa ai in casa echipamente cu comunicatie KNX si ai soft pt android care e freeware il iei de pe net (ayControlEditor), dar ... te avertizez ca e cam scump te ajunge la 3000 euro.

Edited by GeorgeTrisina, 29 September 2013 - 06:49.


#8
id_paco

id_paco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.08.2008
Salut.
Iti recomand sistemele de alarma Paradox ca de exemplu MG5000-varianta wireless.
Poti interoga sistemul de pe Android prin aplicatia IPARADOX (o gasesti in play store).
Iti trebuie  IP static neaparat.
Daca te mai pot ajuta cu ceva da mesaj.
Bafta.

#9
danrodan

danrodan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.03.2009
Uite aici:
http://infoalarma.ro...nsarea-alarmei/

sau

http://infoalarma.ro...e-antiefractie/

Observ ca multi dintre noi au carente mari in informatie si noi tehnologii...


 xplozia, on 28 septembrie 2013 - 20:10, said:

Salut,
Vreau sa imi iau un sistem e alarma pentru casa wireless cu GSM, dar care sa poata fi accesat dintr-o aplicatie Android.
Am gasit niste "chinezarii", dar inainte de a cumpara, vreau sa stiu mai multe despre ele. A folosit cineva? Puteti recomanda ceva?
O alarma de genul acesta este asta: http://www.evolveo.eu/ro/sonix

Edited by danrodan, 02 April 2014 - 18:07.


#10
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012
Valabil pentru toti care sunt tentati de produsele super ieftine din estul indepartat.
Atunci cand vrei o masina serioasa te uiti la Audi, VW, Renault,... si nu esti tentat de un producator necunoscut de cine stie unde pentru ca vrei sa mergi la sigur, nu vrei sa risti. Nu consideri ca o masina de 10 ori mai ieftina decat celelalte poate avea aceleasi performante si aceleasi functii sau chiar mai multe.
Dar cand vine vorba de un sistem de alarma, de care depinde o buna parte din averea ta si poate chiar integritatea fizica a familiei tale (daca se afla la fata locului in timpul unui jaf), devine tentanta orice oferta daca este ieftina (cam cat un  cartus de tigari) si suntem dispusi sa luam de bun tot ce scrie in brosura echipamentului, desi nimeni nu ne poate confirma/garanta cele scrise.

Nu spun ca NU TREBUIE sa cumparati astfel de echipamente. Trebuie sa traiasca si chinezii si intermediarii nostri pe langa ei, dar atunci cand o faceti ar fi bine sa stiti la ce sa va asteptati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate