Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

WAAMY - O noua "afacere" in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Daca afacerea "EM UEI" va spune ceva atunci va anunt ca o alta afacere pe aceleasi concepte isi face simtita prezenta in Romania. Afacerea "WAAMY",caci despre ea este vorba, provine de la prietenii nostri Italieni, carora li s-a facut subit mila de noi si vor sa ne imbogateasca.
Ideea afacerii este foarte draguta si interesanta insa modul de abordare este devastator. O manipulare crasa specific schemelor piramidale. Pana cand tot o sa credem ca intr-o schema piramidala toti o sa castige? Pe seama cui?
Cu ce vine nou dracovenia asta si in ce consta parsivenia?
1. Esti sunat de un "prieten" si intrebat daca nu vrei sa participi la un seminar de promovare a internetului 3D, chestii noi revolutionare, bla bla bla. Daca nu vrei sa castigi si niste bani din treaba asta? Telefoane scurte fara detalii (strategia firmei) - doar cat sa te faca curios si sa nu te simti ultimul om in lumea netului.
2. La inceput refuzi din diverse motive insa tel revin. Din respect pt. "prietenul" respectiv accepti invitatia la seminarul de indobitocire.
3. Surpriza insa vine de la intrare cand "prietenul" te invita sa iti creeze un avatar in jocul respectiv, ca sa iti arate cum functioneaza. Nimic grav. Nu costa. Insa parsivenia consta in faptul ca el castiga 10 Euro iar tu pierzi 3 ore imbatandu-te cu apa rece.
4. Nu sunt Gica Contra si nu sustin ca afacerea respectiva nu are viitor insa modul in care esti invatat sa abuzezi de o prietenie lasa de dorit. Eu unul nu pot sa procedez asa, chiar daca asta este "RETETA" succesului garantat - dupa cum sustine oratorul. Mie mi se pare un abuz de incredere si o manipulare grosolana. Cum pot sa le explic prietenilor ca daca muncesc vor avea bani sa ii intoarca cu lopata? La randul lor asta le vor spune prietenilor - prietenilor si tot asa pana cand toti vom incerca sa creem avatari la pisca la catel la purcel si sa populam si cu animale lumea virtuala. Cine stie pe ce plante si extraterestri vom mai cheltui banii in dorinta de bunastare si prosperitate virtuala.
5. Ideea de afacere este interesanta. Macar cu atat ramaneti dupa seminar.

In consecinta fiti atenti cine castiga 10 euro pe seama voastra. Macar sa iti spuna de la inceput lucrul asta si sa nu te abureasca cu tot felul de lucruri nemaivazute si nemaiauzite. Povestile nemuritoare au ramas in copilarie.

*textul nu-mi apartine, dar formuleaza exact ce gandesc si ce vreau sa impart cu voi.

#2
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Internet 3D. You know it.

#3
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Cu strategia asta mi-am luat-o si eu:
Am fost sunat de o gagica de la BCR prin care ma informa si felicita ca tocmai am castigat 50 de euro si sa vin cat mai repede la sediul lor sa-mi de-a detalii cum sa intru in posesia banilor. Odata ajuns acolo, mi-a zis ca pentru a intra in posesia celor 50 de euro, trebuie sa deschid un cont in care sa depun minim 16500 euro si sa-i las acolo 3 ani. Dupa 3 ani, pe langa dobanda imi vor da si 50 de euro Posted Image
I-am zis ca mai bine dau 16500 de euro imprumut la altii ca si camatar si castig 50 de euro pe zi :)

#4
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Tu tot timpul ti-o cam iei...

#5
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Cum sa compari Amway cu porcaria asta?

#6
FireFox5

FireFox5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 23.01.2011

 Business_style, on 28 septembrie 2013 - 15:03, said:

Cu strategia asta mi-am luat-o si eu:
Am fost sunat de o gagica de la BCR prin care ma informa si felicita ca tocmai am castigat 50 de euro si sa vin cat mai repede la sediul lor sa-mi de-a detalii cum sa intru in posesia banilor. Odata ajuns acolo, mi-a zis ca pentru a intra in posesia celor 50 de euro, trebuie sa deschid un cont in care sa depun minim 16500 euro si sa-i las acolo 3 ani. Dupa 3 ani, pe langa dobanda imi vor da si 50 de euro Posted Image
I-am zis ca mai bine dau 16500 de euro imprumut la altii ca si camatar si castig 50 de euro pe zi Posted Image

Attached File  gif.gif   1.83MB   16 downloads

#7
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013

 catalina1, on 28 septembrie 2013 - 22:44, said:

Cum sa compari Amway cu porcaria asta?
Corect era "cum sa compari porcaria de Amway cu porcaria asta?"
Pentru initiator:
Nu ne-ai spus pana la urma ce era mai important, in ce consta efectiv afacerea. Daca toata afacerea este sa racolezi fraieri si sa castigi 10 euro de pe urma fiecaruia si ei la randul lor alti fraieri de pe urma carora castiga ei 10 euro si tu ceva maruntis ca esti mai sus in piramida, atunci nu e nimic interesant si nici nou.

#8
recl-sr

recl-sr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 17.04.2009
Si asta ce-i? Un fel de Second Life?

#9
HBL

HBL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2013
Sunt convinsa ca anonimul BlueHazard nu are curajul sa se semneze pentru ca informatiile furnizate de el sunt eronate. Adica face caterinca de tot ce misca in jurul lui. E opinia lui, doar ca cinstit ar fi sa se semneze. Ar avea mai multa credibilitate. Pacat ca unele persoane intra in confuzie citind asemenea aprecieri. Mai ales cu fraza finala (*textul nu-mi apartine, dar formuleaza exact ce gandesc si ce vreau sa impart cu voi.) ne-a dat pe spate.
Aceeasi parere ai si despre FM, despre NuSkin, despre Herbalife, corect? Toate sunt niste tzepe!
Mai baietzica, pune mana si informeaza-te despre puterea Network Marketing-ului. Iar daca ceea ce auzi la un seminar, indiferent la care firma, nu iti place, sa fii sanatos! Nu te obliga nimeni! Asa cum nu te obliga nimeni sa fii sclavul unui patron care iti da salariu de 1000 de lei lunar iar el castiga multumita prestatiilor tale de 10 ori pe atat (de exemplu).
Sunt opinii, sunt alegeri, insa nu inseamna sa arunc acum cu noroi asupra Carrefour de exemplu pentru ca le da casierelor salariu de 1000 de lei. Carrefour este o realitate si daca doamnele au acceptat sa lucreze 8 ore pe zi timp de 22 de zile lunar si sa primeasca 1000 de lei drept recompensa, e perfect! Se numeste ca au facut un acord!
Afacerea WAAMY? Este cat se poate de interesanta si atragatoare! Unde mai ai tu posibilitatea sa cumperi benzina cu 4 lei? Si acesta este doar inceputul! Eu sunt implicata in alte 2 networkuri dar aceasta ocazie nu o pot lasa sa imi scape! De luna trecuta am aderat! Mie imi place! Cumpar benzina cu 4 lei, cine mai vrea? Emailul meu este: [email protected].
Vidmaker ceea ce ai scris tu se numeste Caritas. Intr-un network legal, nu se castiga bani "din racolarea altor fraieri" cum in mod artistic ai scris. Pune mana si citeste Legea care reglementeaza si interzice o "piramida" in care castigurile deriva din racolare...
Weekend placut tuturor!
Mihaela

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Sa mori tu, ca e o afacere buna! Si e atat de buna incat ti-ai deschis cont pe softpedia sa ne ,,destupi" pe noi fraieri care nu stim sa producem bani, fugi inapoi in 3D si joaca-te in continuarePosted Image

Edited by baribalu, 02 November 2013 - 12:03.


#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
din ce am observat genul asta de afacere 'prinde' in special la femei Posted Image

Edited by sirgoofy, 02 November 2013 - 13:11.


#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 HBL, on 02 noiembrie 2013 - 11:39, said:

Sunt convinsa ca anonimul BlueHazard nu are curajul sa se semneze pentru ca informatiile furnizate de el sunt eronate. Adica face caterinca de tot ce misca in jurul lui. E opinia lui, doar ca cinstit ar fi sa se semneze. Ar avea mai multa credibilitate. Pacat ca unele persoane intra in confuzie citind asemenea aprecieri. Mai ales cu fraza finala (*textul nu-mi apartine, dar formuleaza exact ce gandesc si ce vreau sa impart cu voi.) ne-a dat pe spate.
Aceeasi parere ai si despre FM, despre NuSkin, despre Herbalife, corect? Toate sunt niste tzepe!
Mai baietzica, pune mana si informeaza-te despre puterea Network Marketing-ului. Iar daca ceea ce auzi la un seminar, indiferent la care firma, nu iti place, sa fii sanatos! Nu te obliga nimeni! Asa cum nu te obliga nimeni sa fii sclavul unui patron care iti da salariu de 1000 de lei lunar iar el castiga multumita prestatiilor tale de 10 ori pe atat (de exemplu).
Sunt opinii, sunt alegeri, insa nu inseamna sa arunc acum cu noroi asupra Carrefour de exemplu pentru ca le da casierelor salariu de 1000 de lei. Carrefour este o realitate si daca doamnele au acceptat sa lucreze 8 ore pe zi timp de 22 de zile lunar si sa primeasca 1000 de lei drept recompensa, e perfect! Se numeste ca au facut un acord!
Afacerea WAAMY? Este cat se poate de interesanta si atragatoare! Unde mai ai tu posibilitatea sa cumperi benzina cu 4 lei? Si acesta este doar inceputul! Eu sunt implicata in alte 2 networkuri dar aceasta ocazie nu o pot lasa sa imi scape! De luna trecuta am aderat! Mie imi place! Cumpar benzina cu 4 lei, cine mai vrea? Emailul meu este: [email protected].
Vidmaker ceea ce ai scris tu se numeste Caritas. Intr-un network legal, nu se castiga bani "din racolarea altor fraieri" cum in mod artistic ai scris. Pune mana si citeste Legea care reglementeaza si interzice o "piramida" in care castigurile deriva din racolare...
Weekend placut tuturor!
Mihaela
Italiano Vero-vero... Iti multumim ca tu nu esti anonim(a) si am aprecia daca ai mentiona si respectivele legi pe care le invoci. Sunt valabile pe teritoriul Romaniei sau Italiei? Firma din spatele acestui formidabil fenomen inovativ 3D are reprezentanta legala in Romania?

De asemenea, forumul Softpedia nu prea are legatura cu Teleshoppingul...

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De ce WAAMY este o anagrama de la AMWAY?
Pentru a confuziona prostii?

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu isi permit asa ceva... Nu le permite legea... (?!)

Oricum, oricat de bine intentionati ar fi cei care nu participa, nivelul de jos din piramida va exista tot timpul... cu sperante spre nivele superioare... si cu munca asidua sa mai castige 50 euro/luna postand diverse linkuri cu refferal.

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

 BlueHazard, on 28 septembrie 2013 - 13:33, said:


3. Surpriza insa vine de la intrare cand "prietenul" te invita sa iti creeze un avatar in jocul respectiv, ca sa iti arate cum functioneaza. Nimic grav. Nu costa. Insa parsivenia consta in faptul ca el castiga 10 Euro iar tu pierzi 3 ore imbatandu-te cu apa rece.

eu nu vad unde e problema. daca ma roaga un prieten sa fac un cont gratis undeva ca sa faca el 10 euro, o fac cu cea mai mare placere. am si cont de mail separat pt mizerii de-astea.

#16
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
”eu nu văd unde e problema”

și ca tine sunt milioane care visează cai verzi pe pereți, sperând să câștige online pe măsa sau tacsu. În consecință fac tot posibilul să umple mediul virtual cu spamm.

Să-i fută câinii maidanezi, asta merită.

#17
CataOlar

CataOlar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.01.2007
HBL ( si toti ceilalti care partizanati intens cauza )...oricat ati coafa-o, in esenta tot piramida se cheama. Ca e Amway/Waamy, Herbalife, NuSkin, spamspamspamspam...sunt niste palmasi la baza care vand si din vanzarile respective un procent merge la mentor/indrumator sau cum ii mai zice. Si mentorul mentorului ia si el comision. Si mentorul mentorului mentorului...Si tot asa.... Si palmasii aia spera ca intr-o zi o sa convinga alti palmasi sa intre in sistem sa ia si ei 0,7% in loc de 0,5% comision...
Ca fiecare taraba isi vopseste gardul pe dinafara altfel nu schimba cu nimic ce e inauntru si principiul de functionare. Va place sa (va) amagiti cu texte din brosuri si cartulii propagandistice, dar all that aside, toti sunteti o apa si un pamant.

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 don_dannielo, on 03 noiembrie 2013 - 07:50, said:

De ce WAAMY este o anagrama de la AMWAY?
Pentru a confuziona prostii?

Economie la siglă, numa repoziționează literele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate