Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Nokia Corporation & Microsoft Corporation: Release Symbian Source Code & Make It Open Source & Release latest update builds & Save the environment

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Eddie1997

Eddie1997

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2013

Quote

Since Nokia cancelled all firmware updates for their Symbian phones &
Microsoft probably has no intention to keep Symbian OS, because they are concentrating on Windows Phones,
I HEREBY WOULD LIKE THE RELEASE OF SYMBIAN OS SOURCE CODES AND LATEST BUILDS TO OPEN SOURCE
FOR DEVELOPMENT FOR MILLIONS OF SYMBIAN USERS ALL OVER THE WORLD
Symbian OS still provides the base for many tens of millions of users worldwide (e.g. numbers from "Statcounter - Global Stats"). A lot of these people have trusted Nokia as their phone provider for over 20 years. Android, Symbian's biggest competitor in mobile OS, already has open source projects and allows development and distribution all over the world, and I would like to see Symbian opened up on a similar basis, for ongoing work by professional and hobbyist programmers.
SO PLEASE SIGN THIS PETITION & KEEP SYMBIAN ALIVE BEFORE IT GETS FORGOTTEN
http://www.change.or...the-environment - Semneaza aici ! Impreuna putem reusi sa facem symbian open source ! p.s. petitia a fost inceputa de Eric Dempsey translator profesional(symbian), petitia are deja 2,354 semnaturi !

Edited by Eddie1997, 27 September 2013 - 21:36.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Un titlu mai lung n-am vazut niciodata pe softpedia.
Oricum, sa ceri symbian open source e ca si cum ai cere windows 98 open source & free Posted Image

ps. de ce nu cerem Windows Phone 8, open free?

Edited by lex404, 27 September 2013 - 21:40.


#3
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Nu se incarca pagina..
oricum nu o sa dea aia ceva gratis.....
cum a spus si cel de mai sus.. nici win98 nu-l dau gratis..

Edited by AEROAQUA, 27 September 2013 - 21:41.


#4
Eddie1997

Eddie1997

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2013

View PostAEROAQUA, on 27 septembrie 2013 - 21:40, said:

Nu se incarca pagina..
oricum nu o sa dea aia ceva gratis.....
cum a spus si cel de mai sus.. nici win98 nu-l dau gratis..
am verificat link-ul, merge! cine stie..cred ca depine de Nokia si nu de MS..chiar daca practic Nokia=Ms..in plus nu cred ca MS e interesat de Symbian intr-un fel...e munca celor de la Nokia...

Edited by Eddie1997, 27 September 2013 - 21:48.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Chiar nu vad de ce ar mai trebui pastrat asa ceva... Symbian o fo fain, cat o fo... tin minte, primul meu smatphone: Panasonic x700, Symbian, minunat telefon :D
Dar tehnologia a evoluat... si de l-ar face opensource cu un SDK sa faca cine ce vrea cu el, si aplicatii pentru el, i-ar ataca integritatea securitatii :D

#6
Eddie1997

Eddie1997

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2013

View Postlex404, on 27 septembrie 2013 - 22:01, said:

Chiar nu vad de ce ar mai trebui pastrat asa ceva... Symbian o fo fain, cat o fo... tin minte, primul meu smatphone: Panasonic x700, Symbian, minunat telefon Posted Image
Dar tehnologia a evoluat... si de l-ar face opensource cu un SDK sa faca cine ce vrea cu el, si aplicatii pentru el, i-ar ataca integritatea securitatii Posted Image
De ce ? Pai fiindca inca mai este o comunitate activa care ar vrea sa fac OS-ul mai bun (vorbim de Belle Refresh si FP2) ! plus ca ar fi pacat sa fie uitat un ''montru' '' ca 808 Pureview...Nokia ne-a ''abandonat'' asta ar fi ultimul lucru care l-ar putea face..pentru clientii lor..nu cerem bootloader-ul..nu vrem sa ne schimbam OS-ul..doar vrem sa facem Symbian mai bun..

Edited by Eddie1997, 27 September 2013 - 22:12.


#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
am semnat, go up

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
E utopic. Cerele actualilor actionari Nokia ca din vara 2014, sa faca XP open source, e folosit de milioane, poate miliarde de PC-uri!
Daca MS ar fi de treaba, ar putea integra MP8 in 808, cu putin efort Posted Image
Asa, hai sa salvam Bada OS, RIM, si toate ce s-au dus pe apa sambetei..

ps. Sau MeeGo... wtf?!

Edited by lex404, 27 September 2013 - 22:31.


#9
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Asa si daca face xp sau 98 open source cum se va mai vinde 7 le si 8-ul?

MS e totusi firma ce are o strategie de piata, un target  de profit, angajati, interese deci nu e nu un binefacator.
Cine vrea gratis are linux cu tona si inca unele f bune.

Edited by Wazot, 27 September 2013 - 22:43.


#10
Eddie1997

Eddie1997

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2013

View Postlex404, on 27 septembrie 2013 - 22:28, said:

E utopic. Cerele actualilor actionari Nokia ca din vara 2014, sa faca XP open source, e folosit de milioane, poate miliarde de PC-uri!
Daca MS ar fi de treaba, ar putea integra MP8 in 808, cu putin efort Posted Image
Asa, hai sa salvam Bada OS, RIM, si toate ce s-au dus pe apa sambetei..

ps. Sau MeeGo... wtf?!
MeeGo....e deja open source...şi chiar nu înţeleg atitudinea ta faţă de symbian...îl crezi „antic” am înţeles...recunosc şi eu că lipseşte câte ceva..dar e mult mai bun decât android sau IOS...părerea mea...şi ce legătură are Xp cu Symbian cu Bada şi cu MeeGo...Xp=MS...Bada=Samsung=Linux...MeeGo=Intel=Linux...Symbian=Nokia=C++...aruncă o geană aici forum.dailymobile.net/index.php în secţiunea Symbian şi vei vedea că e o comunitate destul de mare...încă activă..noi vrea să „salvăm” acest OS...vom reuşi...nu vom reuşi..rămâne de văzut..tot ce cer...este o mână de ajutor....o semnătură..un share....mulţumesc

#11
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
XP open source ar fi un dusman si pt linux la desktop. Cine ar mai folosi ubuntu atunci?

S-ar creea un dezechilibru enorm in piata si am asista la clone de xp care vor concura cu 7 si 8 de la egal la egal si ultimele se vor prabusi in vanzari si in procentul de pc-uri

Un anume program sau ceva s epoate face sa ruleze si pe un 98 sau 2000, xp daca ai cumparat, nu necesita investitie pt 7. Investitia pt alea noi e facuta de balalai care se iau dupa dogme, ritualuri si minciuni. Evindent ei sunt useri care mai mult de office si arhivarea emailului nu stiu si nici nu le trebuie mai mult.

Cat de salvatul la ceva ce nu-ti apartine nu se merita. Sa-l salveze proprietarul. Pe piata preferam ala mai bun si mai ieftin sau moca

Edited by Wazot, 27 September 2013 - 22:49.


#12
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View PostEddie1997, on 27 septembrie 2013 - 22:45, said:

MeeGo....e deja open source...şi chiar nu înţeleg atitudinea ta faţă de symbian...îl crezi „antic” am înţeles...recunosc şi eu că lipseşte câte ceva..dar e mult mai bun decât android sau IOS...părerea mea...

Parerea ta nu este conforma cu realitatea. Desigur, este parerea ta...si bunicul meu crede ca al lui Mercedes Cobra W123 este cea mai buna masina construita vreodata...si sincer, la cate milioane de kilometri are (si nu numai a lui), a fost probabil cea mai buna masina din vremea ei. Acum, sa o comparam cu noul S-Klasse spre exemplu, ar fi o cretinitate...

Eu pe Symbian OS am cele mai frumoase amintiri...primul meu Smartphone a fost Nokia 6680 cu Symbian S60 V2 Pre-FP1. Am renuntat la el in 2010 cand am trecut de pe Symbian S60 V5 (Touch-Friendly) la Android 2.1 Eclair. Crede-ma ca nu exista termen de comparatie intre Android 2.1 si Symbian Belle, cel din urma batandu-si joc de el. Accepta realitatea ca acel OS este extinct (mort) si ca sunt slabe sanse sa mai concureze vreodata cu ceva...este o amintire frumoasa, a fost cel mai bun OS la vremea lui, dar gata...si asta ti-o spune cineva care a avut in ultimul an ca telefon de uz personal un Nokia N8, 2 iPhone 5 si in momentul de fata Samsung Galaxy S3.


View PostEddie1997, on 27 septembrie 2013 - 22:45, said:

aruncă o geană aici forum.dailymobile.net/index.php în secţiunea Symbian şi vei vedea că e o comunitate destul de mare...încă activă..noi vrea să „salvăm” acest OS...vom reuşi...nu vom reuşi..rămâne de văzut..tot ce cer...este o mână de ajutor....o semnătură..un share....mulţumesc
Din partea mea sa vi-l faca Open Source...cine stie ce va iesi, poate ceva frumos sa ne aduca aminte de vremurile acelea :) Sa concureze cu Android/iOS? Neah, ar fi nevoie de mult prea multa munca, trust me.

#13
Eddie1997

Eddie1997

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2013

View PostSteauaboy95s, on 27 septembrie 2013 - 22:56, said:



Parerea ta nu este conforma cu realitatea. Desigur, este parerea ta...si bunicul meu crede ca al lui Mercedes Cobra W123 este cea mai buna masina construita vreodata...si sincer, la cate milioane de kilometri are (si nu numai a lui), a fost probabil cea mai buna masina din vremea ei. Acum, sa o comparam cu noul S-Klasse spre exemplu, ar fi o cretinitate...

Eu pe Symbian OS am cele mai frumoase amintiri...primul meu Smartphone a fost Nokia 6680 cu Symbian S60 V2 Pre-FP1. Am renuntat la el in 2010 cand am trecut de pe Symbian S60 V5 (Touch-Friendly) la Android 2.1 Eclair. Crede-ma ca nu exista termen de comparatie intre Android 2.1 si Symbian Belle, cel din urma batandu-si joc de el. Accepta realitatea ca acel OS este extinct (mort) si ca sunt slabe sanse sa mai concureze vreodata cu ceva...este o amintire frumoasa, a fost cel mai bun OS la vremea lui, dar gata...si asta ti-o spune cineva care a avut in ultimul an ca telefon de uz personal un Nokia N8, 2 iPhone 5 si in momentul de fata Samsung Galaxy S3.



Din partea mea sa vi-l faca Open Source...cine stie ce va iesi, poate ceva frumos sa ne aduca aminte de vremurile acelea :) Sa concureze cu Android/iOS? Neah, ar fi nevoie de mult prea multa munca, trust me.
neah..realizez că nu are cum să mai concureze cu ceva..să sperăm..că Nokia va face ce e corect..

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nokia inca foloseste symbianul ca soft proprietar in telefoane din seria asha sau noua serie doar cu cifre. Nu poti instala aplicatii si e mai simplificat dar e tot el. De aceea cred ca niciodata nu-l vor da gratuit la dezvoltatori.

#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
S40  de pe Asha nu e Symbian.
Un Symbian revizuit ar putea sa amane schimbarea unor telefoane care sunt folosite acum deci si vanzarea altor telefoane noi.
Si nu se va vedea la aia care vand cu zecile sau sutele de milioane de bucati ci la cei care vand mai putin.
Legat de cat de avansat e unul si cat de invechit e altul se exagereaza mult prea mult.

Orice concurenta, oricat de mica si de orice fel e in beneficiul cumparatorului.

Edited by undercoverbrother, 28 September 2013 - 11:42.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca utilizator de Asha 302 - s40 si e5 - s60 am avut impresia ca sunt tot cam acolo, cu mentiunea ca pe s40 are mai putine optiuni si nu poti instala aplicatii.

#17
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Este pe acolo datorita procesorului  de 1GHz, de cel putin de 3x mai puternic decat a altor feature phone-uri, care poate duce usor o interfata mai elaborata dar cam atat.
SOul in schimb e unul destul de simplu.

E doar o asemanare de nume, nu stiu daca voita.
S40 inseamna Series 40 si nu are treaba cu Symbian.

Mai exista si Series 30.

#18
Eddie1997

Eddie1997

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2013

View Postundercoverbrother, on 29 septembrie 2013 - 22:10, said:

Este pe acolo datorita procesorului  de 1GHz, de cel putin de 3x mai puternic decat a altor feature phone-uri, care poate duce usor o interfata mai elaborata dar cam atat.
SOul in schimb e unul destul de simplu.

E doar o asemanare de nume, nu stiu daca voita.
S40 inseamna Series 40 si nu are treaba cu Symbian.

Mai exista si Series 30.
S40 e scris in java daca nu ma insel

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate