Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Vita de vie pentru curte

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#37
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Senator, tu vorbesti din perspectiva pasionatului de vie si vin.
Nu uita insa ca nu toti suntem pasionati, dimpotriva, romanul ala mediu despre care vorbesti bea vin si de cele mai multe ori si-l mai si produce in familie...nu are cunostinte, nu are timp sau chef sau nu poate sa faca diferentele alea pe care le faci tu ...de ce sa-l acuz ca nu e un rafinat care miroase 3 zile jumatate de pahar de vin ci il bea in loc de apa la masa?
Tocmai de aia si suprafetele alea despre care vorbesti....tot omul are vie dar nu are mijloacele, stiinta samd.. sa faca "performata"...
Performanta e pentru cei alesi, restul sunt cu "pentru consum propriu;' iar aici soiurile alea hibride au locul lor...

Aia cu "sanatatea" care e pusa in pericol de vinurile din struguri din soiuri hibride ...e harneala...este dar din strugurii aia nobili cum sunt, stropiti de 5 ori mai mult cu de toate, o fi vinul asa incomparabil mai sanatos? Eu prefer hibridul ala al meu stropit de maxim 2 ori cu sulfat si atat....Si apoi de vin din struguri n-am vazut morti, la cate mizerii respiram, bem si mancam, apai vinul ala cred ca e mai sanatos decat apa din fantana...


NU fac pledoaria soiurilor hibride, si eu am vie nobila (am ceva, mai plantez ceva, pt mine) dar am si hibrid si nu voi renunta la ei, e alegerea mea...De asemenea inteleg si argumentele si pasiunea ta si a altora ca tine.
DOAR CA eu pledez pt echilibru si nu cred in alb si negru, exista multe tonuri de gri si intr-o parte si in cealalta.
MAcar de-ar bea romanul vin din struguri provveniti din vie hibrida, am fi cea mai sanatoasa natie...necazul e cu mizeriile alea din magazine, de la unele asazise "vinuri" si pana la toate nenorocirile mai mult sau mai putin alcoolizate....

#38
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 parintele, on 02 mai 2014 - 23:03, said:

Senator, tu vorbesti din perspectiva pasionatului de vie si vin.
Sunt pasionat și nu cred că asta este de condamnat. Pe de altă parte, eu nu am vrut să scot în evidență pasiunea mea pentru vin, ci aspecte care țin de un elementar bun simț în acest domeniu.

 parintele, on 02 mai 2014 - 23:03, said:

Nu uita insa ca nu toti suntem pasionati, dimpotriva, romanul ala mediu despre care vorbesti bea vin si de cele mai multe ori si-l mai si produce in familie...nu are cunostinte, nu are timp sau chef sau nu poate sa faca diferentele alea pe care le faci tu ...de ce sa-l acuz ca nu e un rafinat care miroase 3 zile jumatate de pahar de vin ci il bea in loc de apa la masa?
Tocmai de aia si suprafetele alea despre care vorbesti....tot omul are vie dar nu are mijloacele, stiinta samd.. sa faca "performata"...
Performanta e pentru cei alesi, restul sunt cu "pentru consum propriu;' iar aici soiurile alea hibride au locul lor...
Nimeni nu s-a născut învățat (și nu cred că spun o noutate). Toată viața învățăm. De când au apărut calculatoarele am fost nevoiți să învățăm să le folosim și într-un timp relativ scurt am făcut-o. Dar când vine vorba de vie, unii oameni preferă să rămână cu 150 ani în urmă. Și nu mă refer la bătrânii de 70-80 ani, ci mă refer la cei mult mai tineri care fac apologia vițelor hibride. În ziua de azi, când cărțile la anticariat sunt la prețuri ridicol de mici, refuzul de a te informa într-un domeniu care îți poate aduce niște beneficii imediate este inexplicabil pentru mine. Ce explicație este asta, că n-are cunoștințe? Păi, să se informeze. Nu doar că sunt destule cărți la îndemână, dar acum avem și internet, iar Google ne ajută aproape în orice situație. Deci, este o problemă de voință, nu de putință. Aaaa, că n-are chef... Păi, să stea acasă și să-și bea poșirca lui din hibrizi și să nu mai abereze pe forumuri că acel vin este sănătos pentru organism. Că dacă era așa, proștii ăia de capitaliști ar fi promovat cultivarea acestora.
Și nu am vrut să scot în evidență vinurile de înaltă calitate (pe care să le miroși 3 zile jumătate, ca să te citez) făcute de producătorii consacrați (deși, în ultima perioadă, mai mult cei mici au scos vinuri de excepție), dar dacă își face un vin din via lui din curte să-și facă un vin corect, sănătos, nu poșircă. Pentru că am întâlnit foarte multe cazuri când se lăudau cu vinul lui curat, din soiuri hibride, dar care era oțețit sau băloșit că, deh, nu-i pune dioxid de sulf, că e otravă.
Ei, uite împotriva acestor indolenți lupt eu.

#39
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Evident ca nu e de condamnat dar nici ala care nu poate face diferenta, nu-si permite sau nu poate mai mult nu cred ca  e de condamnat.

#40
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 parintele, on 02 mai 2014 - 23:03, said:

Aia cu "sanatatea" care e pusa in pericol de vinurile din struguri din soiuri hibride ...e harneala...
Aia cu harneala să i-o spui lu mutu. Uite ce spune unu care chiar are habar de acest domeniu.
In aceeasi ordine de idei, eliminarea acestor soiuri, in special a celor americano-americane, cu o toxicitate mai ridicata, este in interesul nostru national.

 parintele, on 02 mai 2014 - 23:03, said:

dar din strugurii aia nobili cum sunt, stropiti de 5 ori mai mult cu de toate, o fi vinul asa incomparabil mai sanatos?
Da, pentru că substanțele alea se spală la ploaie sau își pierd efectul după un număr de zile (cam 3 săptămâni la alea sistemice, că alea de contact se duc mai repede).

 parintele, on 02 mai 2014 - 23:03, said:

Eu prefer hibridul ala al meu stropit de maxim 2 ori cu sulfat si atat....
Uite o dovadă de ipocrizie. Adică, te deranjează substanțele chimice despre al căror efect nu știi aproape nimic (dar pretinzi că știi) și nu te deranjează că dai cu substanțe chimice pe strugurii tăi cu toxicitate mai mare decât normală.

 parintele, on 02 mai 2014 - 23:03, said:

apai vinul ala cred ca e mai sanatos decat apa din fantana...
Posted Image Posted Image Posted Image
Siguuuuuuur că da. Dar ține-o pentru tine, nu mai propaga prostiile astea pe-aici.

#41
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Eu cred ca ,,succesul '' viilor de HPD are la baza  SARACIA taranului roman  si mai putin puturosenia ,lipsa culturii ,etc. Pt. a planta 10 ari de vita nobila trebuie cel putin 5000-6000 leisi amaritul de taran nu are banii astia.

#42
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Legea este asta, iar normele de aplicare a acestei legi sunt aprobate prin HG 769/2010. Citiți cu atenție ce scrie în lege și în normele de aplicare despre plantarea hibrizilor.
Succesul viilor hibride este determinat de lipsa de consecvență în aplicarea legii. Punct.
Mai sus nu s-a pus problema de HPD la modul general, ci de hibrizii din categoria Căpșunică, adică de un soi care este interzis prin lege alături de alte soiuri. Citiți cu atenție art. 15 din norme unde scrie clar acest lucru.

Edited by senator, 03 May 2014 - 21:28.


#43
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
senator,
Te rog lasa legile,  decretele,pusul punctului si nu ne mai lua de sus  ca nu e locul aici.Raspundem ,te rog  la urmatoarea intrebare;la mine in comuna (aproape de varsarea Oltului in Dunare)e o zona intinsa numita ,,la nisipuri" unde aproape toti au vii nobile infiintate din ,,bete'' pt. ca filoxera radicicola nu pote trai si ataca iar altii in alta parte,unde nu e pamint nisipos,au vie HPD din bete .Toti din comuna stiu ce inseamna vin de ,,romaneasca "si de ,,producatoare'' si le sint dragi viile.De ce aia de nu au pamint nisipos nu au vita nobila?

#44
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 gheo_55, on 03 mai 2014 - 22:14, said:

Te rog lasa legile,  decretele,pusul punctului si nu ne mai lua de sus  ca nu e locul aici.
Siiiiiiigur că da, lăsăm legile de-o parte că așa vreți voi, ăștia din județul lui Dragnea. Păi, ți-ai dat arama pe față, colegule, cu tupeul din fraza asta. Desconsiderarea aspectului legislativ este tupeu curat. Tu ai curajul să-mi spui că vă iau de sus? Un pic de bun simț nu crezi că ar fi trebuit să fie? Adică-ți dau mură-n gură, îți dovedesc că soiurile alea 6 (între care este și soiul despre care tot insistă părintele) nu ar trebui cultivate deloc, iar tu îmi spui mie să las aspectul legislativ de-o parte.
Frumooooooooos, n-am ce să zic. M-ai paralizat cu argumentul tău.

 gheo_55, on 03 mai 2014 - 22:14, said:

Raspundem ,te rog  la urmatoarea intrebare;la mine in comuna (aproape de varsarea Oltului in Dunare)e o zona intinsa numita ,,la nisipuri" unde aproape toti au vii nobile infiintate din ,,bete'' pt. ca filoxera radicicola nu pote trai si ataca iar altii in alta parte,unde nu e pamint nisipos,au vie HPD din bete .Toti din comuna stiu ce inseamna vin de ,,romaneasca "si de ,,producatoare'' si le sint dragi viile.De ce aia de nu au pamint nisipos nu au vita nobila?
Siiiiiiiiiiiiiigur că da. Eu sunt obligat să-ți răspund la întrebare (și aia scrisă aiurea, folosind termeni locali) pentru că ție îți este lene să citești niște cărți de specialitate. Vrei răspuns la această întrebare? Du-te întâi și întreabă-i pe consătenii tăi care sunt motivele pentru care au ales să pună viță în locurile alea. Apoi, dacă chiar te interesează la modul serios acest subiect, pune mâna și citește și vezi dacă și în ce condiții se poate planta. Dar tu vrei mură-n gură.
Pot să-ți dau o informație care-mi este la îndemână, dar nu știu cât de mult o vei băga în seamă având în vedere antecendentele tale. Zona aia nu face parte din arealul viticol al României recunoscut ca atare. Nu face parte din nici-o regiune viticolă, nici-o podgorie, nici-un centru viticol independent. Vezi V. Cotea și ceilalți, Podgoriile și vinurile României. Aaaa, e una la vreo 60 km mai sus,dar nu e acolo în buza Dunării. Deci, despre ce vorbim?

 gheo_55, on 03 mai 2014 - 20:41, said:

Eu cred ca ,,succesul '' viilor de HPD are la baza  SARACIA taranului roman  si mai putin puturosenia ,lipsa culturii ,etc. Pt. a planta 10 ari de vita nobila trebuie cel putin 5000-6000 leisi amaritul de taran nu are banii astia.
Dragnea vă vrea proști sau cel mult neinformați. Și când spun asta mă refer la faptul că politicianul ar vrea ca locuitorii respectivi să fie așa ca să-i manipuleze cum vrea el. Este unul din cele mai sărace județe ale României și unul din cele mai corupte. Rezolvarea acestei ecuații poate rezolva problema sărăciei.
Pe de altă parte, lipsa culturii viticole o pot demonstra ușor chiar cu exemplele de față. Nu aveți cunoștințe corespunzătoare din acest domeniu, dar nici nu vreți să studiați ca să vi le completați. În schimb, la tupeu și justificări nu vă întrece nimeni. Iar când vă spune omul să citiți, să vă documentați ca să vedeți cum stau lucrurile în realitate, vă faceți că plouă.

De fapt, topicul se numește Vița de vie pentru curte și poate ar fi cazul, când comentați, să o faceți la obiect.

Edited by senator, 04 May 2014 - 09:22.


#45
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Ave Senator si multumim pentru articolul cu d-l dr. Ion Pusca !
Totusi n-am inteles daca toate soiurile de HPD, au fost interzise sau doar o parte din ele ? Concret nu vad soiul Lidia la cele interzise, gresesc ?
Deasemeni n-am inteles cum se poate obtine alcool metilic din fermentatia vinului (fructoza, glucoza) ? Stiam ca acest alcool apare doar la distilare in anumite conditii.
Mi-as permite sa-ti fac o sugestie: nu mai fii asa "incrancenat" hai sa fim asa cum se recomnada a fi consumat vinul = cu moderatie.
Vad/simt ca esti un om pasionat, te inteleg am fost si eu considerat un "maniac" dar nu in acest domeniu, inteleg ca fara pasiune nu obtii rezultate in meserie sau in viata dar totusi.....
Daca putem discuta cu oameni civilizati cum ar fi parintele la modul fara patima de ce nu ? Ca doar no fi vreun rusofon din Ucraina Posted Image
Referitor la optiunile politice, nici eu nu sunt multumit cu majoritatea din judetul meu ! Dar ce pot sa fac mai mult decat sa votez ? Poate nici Gheo_55 no fi pesedist !
Mai am cateva nelamuriri, dar tinand cont ca abia am venit dupa mini/media vacanta de cateva zile de 1 mai, poate mai vorbim alata data.

#46
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
senator,
1.Conexiunile tale cu politica  lui Dragnea sint aiureli. Eu ma refeream la decretelepe care le dai tu.Despre politicieni si parlamentari am o parere proasta;prefacuti si/sau hoti ,si/sau lacomi,si/sau  mincinosi.
2.Nu-mi trebuie nici o informatie de la tine. Sint pasionat de viticultura  si nu stii cit de multe carti si reviste am citit despre vita de vie.
3.Raspunsul la intrebare l-ai ocolit;era ,,saracia'' , nu lipsa culturii viticole,cum spui tu.
Obs.generala;in toate dialogurile avute si cu alti colegi tii mortis sa ai ultimul cuvint...nici o problema!.Poti sa ramii si cu impresia gresita ca ai dreptate desi cuvintul asta e tare lunecos si nu-l poate impune nimeni!

#47
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 Valigow, on 04 mai 2014 - 17:13, said:

Ave Senator si multumim pentru articolul cu d-l dr. Ion Pusca !
Cu multă plăcere.

 Valigow, on 04 mai 2014 - 17:13, said:

Totusi n-am inteles daca toate soiurile de HPD, au fost interzise sau doar o parte din ele ? Concret nu vad soiul Lidia la cele interzise, gresesc ?
La noi în țară sunt interzise complet cele șase soiuri: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton şi Herbemont. Plantarea celorlalți HPD se permite numai în intravilanul localităţilor situate în afara arealelor viticole, în scop ornamental sau pentru consumul familial, pe o suprafaţă de cel mult 0,1 ha de familie.
Întradevăr, nici eu nu văd Lidia pe această listă, dar trebuie să recunosc că nu știu dacă Lidia este numele primar al soiului respectiv sau un nume adoptat la noi așa cum s-a întâmplat cu cu Noah (numele original) care la noi se numește Nova, Niva, Fragă albă sau pur și simplu Fragă. Clarificarea acestui aspect m-ar ajuta să dau un răspuns corect.

 Valigow, on 04 mai 2014 - 17:13, said:

Deasemeni n-am inteles cum se poate obtine alcool metilic din fermentatia vinului (fructoza, glucoza) ? Stiam ca acest alcool apare doar la distilare in anumite conditii.
Uite ce zic specialiștii. Iar altul face referire concretă la cel din vinul de HPD.
Cantitatea de alcool metilic ce se regaseste in vin rezultă in urma hidrolizei enzimatice a pectinei (demetoxilarea acizilor galacturonici). In vinurile provenite din HPD concentratia de metanol este de cateva ori mai mare decat in vinurile provenite din struguri nobili.

 Valigow, on 04 mai 2014 - 17:13, said:

Mi-as permite sa-ti fac o sugestie: nu mai fii asa "incrancenat" hai sa fim asa cum se recomnada a fi consumat vinul = cu moderatie.
Vad/simt ca esti un om pasionat, te inteleg am fost si eu considerat un "maniac" dar nu in acest domeniu, inteleg ca fara pasiune nu obtii rezultate in meserie sau in viata dar totusi.....
Daca putem discuta cu oameni civilizati cum ar fi parintele la modul fara patima de ce nu ? Ca doar no fi vreun rusofon din Ucraina
Referitor la optiunile politice, nici eu nu sunt multumit cu majoritatea din judetul meu ! Dar ce pot sa fac mai mult decat sa votez ? Poate nici Gheo_55 no fi pesedist !
După cum vezi, cu tine am putut discuta absolut normal. Dar când cineva mă ia cu texte d-astea hai, lasă legile, decretele, și încearcă să devieze de la subiect cerându-mi să-i răspun lui concret la o întrebare pe care (fie vorba între noi) nu e în stare s-o enunțe clar și corect) am reacții de acest fel. De cele mai multe ori, atunci când am afirmat ceva sau am contrazis pe cineva am adus argumente (și te rog să verifici în urmă de câte ori am făcut-o). În schimb, acești specialiști nu au fost în stare niciodată să-și susțină afirmațiile cu argumente din partea unor specialiști. Despre ce vorbim?
Ideea este că nu s-a întâmplat asta numai în acest caz, ci și în trecutul apropiat. Am încercat să ignor opiniile lor, dar atunci când se bagă într-o discuție între mine și alt utilizator și încearcă să mă convingă pe mine că opinia este greșită și în loc de argumente vin cu întrebări mi se pare normal să le atrag atenția că o iau pe arătură.

#48
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 gheo_55, on 04 mai 2014 - 20:27, said:

1.Conexiunile tale cu politica  lui Dragnea sint aiureli. Eu ma refeream la decretelepe care le dai tu.Despre politicieni si parlamentari am o parere proasta;prefacuti si/sau hoti ,si/sau lacomi,si/sau  mincinosi.
2.Nu-mi trebuie nici o informatie de la tine. Sint pasionat de viticultura  si nu stii cit de multe carti si reviste am citit despre vita de vie.
3.Raspunsul la intrebare l-ai ocolit;era ,,saracia'' , nu lipsa culturii viticole,cum spui tu.
Obs.generala;in toate dialogurile avute si cu alti colegi tii mortis sa ai ultimul cuvint...nici o problema!.Poti sa ramii si cu impresia gresita ca ai dreptate desi cuvintul asta e tare lunecos si nu-l poate impune nimeni!
1. E treaba ta dacă le crezi aiureli. Actele normative pe care le-am prezentat susțin foarte clar pentru orice om normal punctul de vedere menționat. Mai mult de-atât nu pot să fac.
2. Dacă nu-ți trebuie să nu mă mai întrebi. Am încercat să te ocolesc având în vedere antecedentele tale. Nu te-am obligat eu să te bagi în discuție. Bravo ție că ai citit atâtea cărți și reviste câte pretinzi. Ce, tu ai pretenția că știi câte cărți și reviste am citit eu? Ar fi și culmea s-o aud și p-asta. Nici nu cred că ar fi așa de relevant. Poți să citești poate mai puține decât altul, dar să aplici întocmai. Mai ai de tras la acest capitol.
3. Ți-am dat un răspuns corect, dar fiecare înțelege ce vrea. O vorbă chinezească spune că unui om flămând să nu-i dai să mănânce, ci să-l înveți să pescuiască. Tu vrei mură-n gură.
Ce nu ai înțeles tu nici măcar acum este faptul că atunci când faci o afirmație trebuie să o susții cu argumente. De cele mai multe ori, așa cum am spus și mai sus, am citat specialiștii tocmai ca să nu rezulte impresia că este punctul meu de vedere. Și am văzut că ai avut tupeul să mă contrazici și atunci. Când am atașat secvențele video m-ai contrazis iar fără să aduci argumente și sfidând chiar imaginile filmate. Adică, tu vrei să mă convingi pe mine că negrul este alb.
Stai în banca ta în astfel de situații că nu ești deloc convingător.

#49
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Cam greu de identificat tipurile astea de HPD unele seamana destul de bine intre ele
Si apoi  sa zicem sunt si zone unde nu poti cultiva soiuri nobile  chiar si pentru consum propriu datorita conditiilor de mediu improprii, deci daca ar fi sa alegem  sa renuntam la  hibrizi cu ce am putea inlocui pe acestia? Cel putin in zona  vaii Siretului/Sucevei zona Suceava-Pascani slabe sanse sa poti cultiva cu rezultate satisfacatoare  vre-un soi nobil mai ales ca iarna temperaturile se duc sub -25gr, iar temperaturile din vara  nu ating  suma necesara  ajungerii la maturitate biologica, deci  ce varianta ar ramane?
Sa cumperi  produsul finit de la producatori/podgorie? sau  sa  ai in continuare acei hibrizi care nu ii deranjeaza conditiile de clima?
Apropo  arealul  in care poate actiona filoxera  este influentat in vre-un fel de clima? asta in ideea ca desi am mai multe  soiuri de masa altoite  la casa de la tara situata intr-o zona situata in zona de confluenta a Sucevei cu Siretul, ma bate gandul ca in viitor sa le butasesc sau marcotez, neavand  portaltoi specifici pe care sa altoiesc.

#50
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ai dreptul legal la 1000 mp de HPD/familie.
Poti sa faci un artificiu in acte: 2000 mp trecuti la doua familii.
Oricum zona amintita nu e favorabila vitei de vie, mai mult de 1000 mp nu merita!

Crezi tu ca scapi de filoxera in zona ta? Te amagesti singur!
Vor vegeta si vor produce cativa ani (mai putin cantitativ)....dar tot vor fi afectati!

Numai bine!

#51
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Mai senator, eu te-am lasat in pace pana acum dar chiar ma enervezi cu agresivitatea asta.
Ia d'aici ...
1. eu NU contest nici legile si nici studiile stiintifice de care te legi tu...  am doar serioase semne de intrebare asupra realismului interpretarii acestor studii.
  bunaoara, ma tot freci cu capsunica aia, ca e toxica si ca e periculoasa...
   o fi, n-am facut eu studii care sa contrazica alte studii DAR intreb si eu in prostia mea, cum dracu milioanele alea de romani, prosti, care beau posirca despre care spui, si nu beau cu economie, trebuie sa-ti spun, cum de aia nu mor pe capete?
   asadar eu nu neg ca un lucru e nociv sau daunator ca nu am cum, chiar tampit nu sunt, in ciuda impresiei tale, doar ca am serioase indoieli asupra pericolulul real, practic...

2. Cand spun ce spun despre stropit... pai tu ai senzatia ca ai inventat via nobila sau ca noi, p'...limea, nu avem, sau nu avem cunoscuti care au plantatii, poate mult mai mari ca tine, nu ne intereseaza subiectul incat sa ne informam?
Ce imi compari tu mie, rezistenta hibrizilor acuzati cu soiurile nobile?
Pai daca as fi la fel de drastic precum esti tu as spune ca fara vreo 506 tratamenteMINIM cu vreo 7-8 suntante, minim, poti sa uiti ca ai vie si s-o lasi in paragina...
Rahaturile alea otravitoare abia daca se stropesc  cu piatra aia vanata de 1-2 ori...
Asta era legatura, rezistenta, si asta prin prisma cantitatii de munca necesare, era o explicatie pentru faptul ca in .ro inca hibrizii astia ocupa suprafete foarte mari.

3 . tu imi spui mie ca sunt ipocrit? pai tu crezi ca eu m-am nascut ieri si stiu din reviste ce e aia piatra vanata si ce sunt alea pesticide in general?
TU ai senzatia ca vorbesti cu niste "analfabeti" in materie de cultura plantelor in general mai domnule?
   stiu foarte bine cum si cand ies sistemicele, stiu si multe alte lucruri, NU despre asta era vorba... spuneam doar ca intre 2 bordeleze, DACA sunt si alea, si  facut poteca prin vie cu vermorelul in spate, prefer via FARA tratamente...
Nu ca sunt eu anti nu stiu ce sau adeptul bio sau alte tampenii pe care le imaginezi tu..pur si simplu eu NU CRED ca toate chimicalele alea ies la timp si nu lasa urme, si chiar daca ar fi ca in povesti, oricum piatra e incmparabil mai "slaba" dpdv al sanatatii....

N ma lua cu interzicerea acesteia, nu ma lua cu alte prostii ca le stiu, repet, nu trai cu impresia ca vorbesti cu niste analfabeti...

4. TU traiesti pe alta lume daca imi vorbesti mie de taranul care ar trebui sa se informeze de pe internet si ar trebui sa respecte "legea" ....
Mai domnule, in multe zone din tara se fura si mizeriile astea, daca ai 3 vite mai mancabile , nu spun nobile ca deja o dam in SF-uri, iti fura si aracii, si pamantul de sub ele...  Internet si informare? ia uita-te pe forum cati tineri , educati, cu acces la informatii pe net si aiurea, de la scoli pana la librarii sau biblioteci, habar nu au sa trateze un pom CAT DE CAT corect...cati "specialisti" le vand tampenii si cat  mai e pana cand oamenii astia ajung, CAT DE CAT , sa fie in stare sa ingrijeaca un pom ..
La fele si la vie, pai de unde sa stie taranul ce si cum sa faca? de unde BANI pt infiintare plantatie, intretinere, cum pazesti, cien are timp sa stea la 2-3 saptamani sa stropeasca si n treburi pe care le implica o plantatie....
Taranul ala nu de prost nu are altoita, nu de incult, nu de inapoiat, nu DOAR de...ci si dintr-o sumedenie de motive rationale...

Ti-am mai zis, eu imi cumpar soiuri nobile si imi fac vin, ti-ai cam gresit omul pe care sa-l porcaiesti fara sa intelegi exact ce spune...chiar si numai sa fermentezi cat de cat bine struguri nobili si poate sa necesite un efort si cunostinte pe care 99% din cei care au vie si fac vin ...nu le au...

Da, ar trebui, ar fi bine, ar fi "mai bine", ar fi frumos...chiar trebuie sa ...niste treburi...DOAR CA realitatea e alta si exista SI niste motive obiective, nu doar indolenta si prostie asa cum pretinzi tu... si in orice caz nu mi se pare normal ca altcineva, ORICINE ar fi acela, sa imi spuna mie ce sa cultiv si ce sa beau... e o chestie de minim bun simt...

ZIc si eu, incearca sa fii putin mai relaxat si sa intelgi putn mai corect ce iti spun aia cu care stai de vorba

#52
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003

 danutz_2009, on 06 mai 2014 - 01:10, said:


Crezi tu ca scapi de filoxera in zona ta? Te amagesti singur!
Vor vegeta si vor produce cativa ani (mai putin cantitativ)....dar tot vor fi afectati!

Numai bine!

bun si  atunci daca vreau sa altoiesc aceleasi pe care le am ..respectiv Victoria, Somesan, Tereza, Moldova, casa ma refer doar la cele cumparate de unde portaltoi ca in zona nu e  areal viticol deci ....

#53
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Cumperi portaltoi viticol de undeva!...dintr-o zona viticola!

#54
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Cam dificil. nu cred sa trimita careva  doar cateva fire cat e nevoie pe langa casa...oare pe un HDP nu  se poate altoi in locul  acelor portaltoi americani?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate