Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Thomson TWG870

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Am deschis acest topic pentru a afla care sunt impresiile personale ale abonatilor in urma interactiunii cu cel mai nou device cu wireless pe care il instaleaza UPC-ul clientilor. Intrebari sunt multe: e mai bun decat TC7200? Intrece Cisco 3925? Pe partea de wireless pare cel mai potrivit caci (pare-mi-se) e primul device cu antene externe care intra in portofoliul de dispozitive UPC. Dar partea de rutare cum e?

Am vazut intr-un manual ca are wireless guest network. S-a pastrat functia si la UPC Ro? USB-ul e tot nefunctional? Cum e comparativ cu alte dispozitive wireless upc?

Pe un TC7200 am sarit pe wireless de 100Mbps, pe Thomson twg870 ce viteze ati obtinut?

#2
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 06.12.2006
Eu am trecut la thomson de la cisco 3925. Fata de cisco sunt mai multumit. Nu-mi place ca fata de cisco este putin mai mare si ocupa mai mult loc. Imi place ca este mai frumos ca design. La partea de transfer mi se pare cam la fel. La abonamentul de 200 merge constant si fara fluctuatii. La puterea semnalului wireless sta mai bine ca cisco, dar nu cu mult. Am obtinut semnal cu 15 m in plus fata de cisco. Per general sunt multumit ca am trecut la acest model de la cisco.

Edited by tdan08, 27 September 2013 - 17:48.


#3
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Pai 15m in plus e destul de mult. Ai guest network la wireless?

Edited by grinci, 27 September 2013 - 17:53.


#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
1. Daca vrei un router wireless ft.bun ti-l cumperi tu nu astepti sa-ti dea UPC-ul vreo scula deosebita.
2. USB-ul 100% nu e functional.
3. Viteza pe wireless depinde de ft. multi factori, dar testand in acelasi loc cu acelasi device ma indoiesc ca vei vedea diferente semnificative.
4. Dat fiind ca Thomson twg870 are antene externe semnalul ft. probabil e un pic mai bun decat la TC7200.

Edited by MD, 27 September 2013 - 17:56.


#5
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
USBul nu l-am incercat dar partea de guest network nu este functionala. Eu am inlocuit vechiul d-link 615 cu acest thomson si pot sa spun ca la semnal si viteza de transfer pe wireless acest modem/router este peste d-link ( am obtinut un maxim de 6 MBps transfer pe wireless si 10-11 MBps pe fir la abonamentul de 100 Mbps).
Eu oricum, am inlocuit d-linkul deoarece dadea niste incompatibilitati stupide cu modemul vechi ( am avut instalat atat cisco cat si ubee ) si pana nu am schimbat routerul nu am reusit sa il fac sa mearga.

#6
mimicut

mimicut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 11.12.2008
Are cineva niste setari pe partea de wifi in 2,4 pentru a obtine peste 100mbps pe acest router?

Edited by mimicut, 30 September 2013 - 09:57.


#7
BogdanDorin

BogdanDorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 02.10.2010

 mimicut, on 30 septembrie 2013 - 09:34, said:

Are cineva niste setari pe partea de wifi in 2,4 pentru a obtine peste 100mbps pe acest router?

da eu. sa-mi daii un pm si te ajut sa il configurezi sa ai undeva pe la 100 pe weirless daca ai si abonament si placa de retea weirless de 150 sau mai mare

#8
Gabizunet

Gabizunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 25.08.2008
Cam astea sunt setarile cele mai stabile pentru WiFi TWG870U.

Wireless
802.11 Radio  :  This page allows configuration of the Wireless Radio including current country and channel number.

Interface  : Enabled
Wireless MAC Address: : 80:CA:AB:xxxx
Output Power  : 100%
802.11 Band   Current :  2.4 GHz  
802.11 n-mode : Auto
802.11 N Support Required  : Off
Bandwidth  Current :  40MHz
Sideband for Control Channel (40 Mhz only) Current : Upper
Control Channel : 9 (sau Auto)
Current Channel : 9
Interference Level: Acceptable
Regulatory Mode: Off
TPC Mitigation (db) : 0 (Off)  
OBSS Coexistence : Off
STBC Tx  : On (sau Auto)

Obs: 802.11 N support este dezactivat pentru a lasa si device-urile mai vechi 54g sa se conecteze.
Viteza maxima atinsa de mine a fost cu un adaptor TP-Link TL-WN823N de 300 si se conecta la 130-150 Mbps. Viteza efectiva fiind de maxim 30Mbs la download (adica 3,6 MB/s).
PS: Reteaua fiint securizata cu AES si cheie de 8 caractere., iar distanta pana la router fiind de 9 metrii cu 2 pereti si o bucatarie intre :D

Edited by Gabizunet, 07 October 2013 - 15:01.


#9
krakowias

krakowias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.01.2007
Cat e maximul obtinut in teste pe wifi cu acest router la un abonament de 200? Eu nu depasesc 47mps decat daca il trec in 5 ghz. Sau sunt ceva setari de finete?

#10
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu n-am avut probleme cu acest router ca stabilitate, ceea ce nu imi place la el (dar nu ma deranjeaza) este ca nu are ambele benzi 2.4 si 5 Ghz simultan si faptul ca mai mult de 40mb dwd pe wireless n-am reusit sa scot....

#11
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 BogdanDorin, on 04 octombrie 2013 - 11:39, said:

da eu. sa-mi daii un pm si te ajut sa il configurezi sa ai undeva pe la 100 pe weirless daca ai si abonament si placa de retea weirless de 150 sau mai mare
pai da-le aici sa le stim si noi poporul Posted Image

#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Dupa lupte seculare care au durat doua luni am primit ieri un nou router wi-fi si anume acest model.
Evident, cel care a venit nu stia ca "by default" trebuie doar parola, campul de la username trebuind lasat liber... Imi face impresia ca in afara de a pune un cablu in locul sau si de a scana un cod de bare nu prea stiu multe in plus, nu mai intru in detalii privind intrebarile si mai ales raspunsurile.
Concret, asta imi ofera pana la 100Mbps ( de regula 70-80Mbps) pe laptopul pe care aveam chinuit un 40-50Mbps, in aceeasi pozitie. Surprinzator si faptul ca merge in banda de 40MHz, celalalt (UBEE) nu a servit.
Azi, cand am zis ca treaba e rezolvata am observat ca la intervale oarecum regulate, de cateva zeci de minute (cca 15-20min) pica semnalul, paginile nu se deschideau apoi dupa ce revenea la test arata 90-100Mbps. De ce asa nu stiu.
Pentru BitComet cum fac sa deblochez un port de ascultare? Parca aveam pe fostul UBEE becul verde, aici e blocat. Am citit eu pe net cate ceva insa strict pentru acest router si UPC daca e vreo serie de setari...
Attached File  1.png   98.62K   53 downloadsAttached File  2.png   130.29K   52 downloads

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Rezolvat.

#14
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu nu mai pot intra in setarile lui....daca-i dau revenire la setarile din fabrica oare voi putea?

#15
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Am schimbat si eu Technicolor TC7200 cu acest model, sa vedem cum se comporta :D

#16
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Acoperire mai buna la wireless + acces remote (daca nu s-a scos la vreun update mai recent de fw). Astea sunt plusurile fata de 7200. Ca aspect daca e sa discutam, mie mi-a placut mai mult Technicolorul :)

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Dupa cum am spus putin mai sus, are functionare cu sincope in banda de 40MHz, nu pricep de ce nu functioneaza corect. Despre interferente nu cred ca poate fi vorba, stau la casa iar vecinii ofera un semnal cu RSSI de -85 in cel mai bun caz (cel mai puternic).
Dupa 15-20 minute vad ca iconita retelei nu mai afiseaza liniile albe ci un asterisc portocaliu si primesc notoficarea ca sunt disponibile conexiuni; intru si culmea, nu gasesc UPCul meu dar gasesc wi-freeul... Ce naiba cauzeaza aceasta functionare proasta (mai bine spus nefunctionare) in banda de 40MHz? Indiferent de canalul folosit la fel se intampla si indiferent de momentul din zi (uneori seara dupa ora 12 multi isi inchid modemurile si sunt singur).
Attached File  Fără titlu.jpg   174.04K   21 downloadsAttached File  Fără titlu.jpg   232.02K   17 downloads

Edited by danghetau, 07 May 2015 - 18:43.


#18
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6Ucmhbw4xwk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate