Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum sa construiesti un gard

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
La grund eu n-as renunta sub nicio forma. Sa fie din ala de protectie a fierului, cu actiune preventiva deci. Nu stiu daca sunt mai multe, citeste ambalajul.
Pt capace, da si tu o cautare pe google. Sigur aveti pe-acolo vreun magazin.
Cu ghiveciul, iese ca o "movilita" la baza tevii. Am vazut-o la un prieten. Daca o faci intr-un fel, apa n-o sa mai stea langa teava. asta e optionala.
Daca groapa e deja betonata la 10 x 10 cm, poti sa nu mai pui sort, cred. Nici n-ai loc. Strange si tu cateva pietre si pietricele de pe teren, vreo 5-6 ;), si arunca-le in beton.
To nu mi-ai zis cat e groapa de adanca. Daca e 10 x 10 x 10 cm, eu as sparge.
Ce fel de gard e, din cati in cati metri ai tevi, din ce faci lacrele (portiunile dintre stalpi)?

Daca vrei sa faci un lucru cum trebuie, astea-s sfaturile ce ti le pot da.
Daca nu te prea intereseaza cum iese, mai simplifici tu pe ici pe colo ;) dar dupa cum ai zis, ai deja experienta unei realizari defectuoase.

#38
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
ah, nu e adanca de vreo juma de metru. Sort, ce e ala,pietrisul :D ?
E gard scurt, sta pe 5  tevi din care capetele sunt zdravene, popul asta il pun in mijlocul gardului, in dreptul tevii nr 3, dar pe partea ailalata. Intre tevi sunt lati de lemn de brad, de 46 x 46 mm (alea in care se prind sipcile adica).

MErsi, din nou, sfaturi bune!

#39
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

 george90, on 23 mai 2014 - 19:02, said:

ah, nu e adanca de vreo juma de metru. Sort, ce e ala,pietrisul Posted Image ?
Dap Posted Image

 george90, on 23 mai 2014 - 19:02, said:

E gard scurt, sta pe 5  tevi din care capetele sunt zdravene, popul asta il pun in mijlocul gardului, in dreptul tevii nr 3, dar pe partea ailalata. Intre tevi sunt lati de lemn de brad, de 46 x 46 mm (alea in care se prind sipcile adica).

MErsi, din nou, sfaturi bune!
Cu placere!
Te intrebam ce fel de gard e, ca sa iei in considerare ca daca ai vant semnificativ in zona, gardul ar trebui construit un pic mai solid (ca si fundatie sau ca si consolidare a tevilor in pamant, NU partea de sus trebuie sa fie tare). Portiunile dintre tevi, daca sunt relativ pline (chiar si cu ceva spatii libere intre latetzi, dar care nu reprezinta decat 20% din suprafata totala), au portanta, si cand bate vantul au tendinta sa rasuceasca gardul (sa-l incline adica).
Referitor la acei latzi (eu de ex le zic lantzi), eu i-as fi facut cu sectiune dreptunghiulara, sa zicem de 50 x 30 mm, si ar fi tinut mai bine decat o sectiune patrata. Si ar fi fost putin mai ieftini - ma rog, oricum NU mai scumpi (ca la cat ai tu acolo nu se simte). Si i-as fi instalat cu latura mai mare (cea de 50 mm) verticala, deci cu latura mica in sus. Ceea ce conteaza e cat de mare e latura in directia careia are tendinta sa se indoaie gardul (adica in jos).
Sper ca am fost destul de clar. Poate pt urmatoarea constructie Posted Image
Succese!
Pune ceva poze Posted Image

Edited by cristi-m, 23 May 2014 - 20:05.


#40
dansarariu

dansarariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.05.2009
Buna ziua,

am un teren de 441 mp, aproape patrat, cu latura de deschidere la strada de 19.39 m. Vreau sa construiesc si eu gardul pe care l-as vrea cu o parte de 50 cm de beton si deasupra din lemn. Am obtinut CU si acum sunt in curs de obtinere AC.
As vrea sa va intreb cat trebuie sa fac fundatia pentru inaltimea de 50 cm si unde trebuie armata.
Si alta intrebare, care este totusi distanta optima dintre stalpi.
Multumesc!

#41
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Va salut!
pentru a modifica gardul existent , in sensul de a demola partea frontala si sa o refac dupa , mai imi trebuie AC , acte , etc, aprobari?
sau pot sa o fac fara toate acestea?
multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

#42
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Nu prea se inghesuie expertii cu raspunsuri. Eu nu sunt unul dintre ei, dar pot sa dau un sfat (zic eu documentat/studiat).

@ dansarariu
Uita-te pe www.ecosysteme.ro, au un document unde este descrisa recomandarea lor. Poti sa te inspiri de acolo.
Uite si documentul atasat, ca il am la-ndemana:
Attached File  Ecosysteme - PLIANT GARDURI.pdf   3.71MB   187 downloads
In principiu, gardul tau din beton de 50 cm inaltime (banuiesc ca pe portiunea dintre stalpi) este destul de greutz, si ii trebuie o fundatie maricica. Dimpotriva, la un gard cu tevi si plasa bordurata intre, fundatia o faci mai subtirica.

@ flp014
Orice constructie care are fundatie turnata din beton, ii trebuie autorizatie, fie ea de constructie, sau demolare. Daca cei de la primarie is mai de treaba si daca te grabesti, incepe constructia si in paralel incepe si actele.
Oricum nu vei scapa fara acte. Dar in cel mai rau caz, se poate intercala si o amenda printre toate cele. Sper sa nu ai parte de asa ceva.

#43
FanisA

FanisA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.01.2007

 livyu_s, on 13 mai 2014 - 09:58, said:

Buna ziua
Va roga sa imi imi faceti o oferta de pret pentru gardul din attash la lungimea de aproximativ 29 m, la inaltimea de 2m, fundatia de aprox. 50 cm, din beton cu panourile din lemn.Grosimea sa fie suficienta sa ii asigure rezistenta. La acest gard va rog sa adaugati si o poarta mare si una mica.
Va multumesc![ http://www.teoconstruct.com/Garduri/gard%201/garduri%20de%20lemn%20567483848.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






Vreau si eu o oferta la acest gard.

#44
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 04.07.2007
Am ajuns la stadiul de a tencui gardul dupa ce am turnat elevatia si stalpii. Acum cateva posturi a intrebat cineva dar fara raspuns care ar fi reteta pt tencuiala. Stiu ca nu e indicat sa pui var dar cum ajungi la vascozitatea potrivita pt a prinde?

Edited by Ditian, 27 August 2014 - 15:56.


#45
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

 Ditian, on 27 august 2014 - 15:56, said:

Am ajuns la stadiul de a tencui gardul dupa ce am turnat elevatia si stalpii. Acum cateva posturi a intrebat cineva dar fara raspuns care ar fi reteta pt tencuiala. Stiu ca nu e indicat sa pui var dar cum ajungi la vascozitatea potrivita pt a prinde?
Eu la faza gardului sunt acum.
Dupa ceva cautari pe net si vorbit cu meseriasii, Treaba cu tencuitul se pare ca e asa...
Daca ai gard din boltari, dupa ce ii cureti cu apa, eventual pui o amorsa (dar asta e optionala, fiindca boltarii sunt porosi si face priza orice pui pe ei)
- apoi dai un strat subtire de tinci
- decorativa
Daca ai turnat stalpii si soclul din beton, atunci peste acel beton (curat) trebuie sa dai musai (=obligatoriu) o amorsa speciala pt beton (de ex BetoKontakt Knauf), care e scumpa. Peste aia, se da decorativa direct. Sau dai o amorsa normala, dar buciardezi stalpii si soclul inainte.

Pt decorativa, cred ca cea mai avantajoasa solutie e sa iei la sac din aceea alba, o dai pe gard, apoi dai lavabila de exterior in culoarea dorita.

Eu voi face pana la urma din boltari. Asta dupa o indelunga chibzuiala.
Daca adaugi acea amorsa + riscul ca turnarile nu vor iesi perfecte, a iesit victorioasa varianta din boltari. Pretul e cam cu 5% mai mare cu boltari, dar daca esti un perfectionist si vrei sa iasa si durabil, si frumos, si te uiti si la bani, asta am ales...
Varianta din beton a picat din cauza ca mi-a fost teama ca turnarile nu vor iesi perfecte.

#46
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 04.07.2007
Intre timp m-am apucat de tenciut. Aveam deja dat stropul si ma gandesc dupa ce termin de tencuit sa dau o manda de tinci de exterior cumparat la sac de 40 de kg. Asa am dat si pe casa dar cica la gard s-ar putea sa crape in timp din cauza intemperiilor.

#47
MrEcko

MrEcko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.04.2007
Buna ziua,

Am de facut si eu un gard din caramida dintr-aia veche, cu stalpi si centura armata bineinteles. Imi poate spune cineva un pret estimativ pentru manopera, cu tot cu facut etrieri, funcatie, etc?

Multumesc!

#48
Pans

Pans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.09.2014
Hai sa va impartasesc o metoda de montat stalpi care e super-interesanta : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ynZPxEWaiU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://alphabeatic.com/wp-content/uploads/2014/05/sika-post.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am incercat,fara tubul ala si bineinteles cu spuma la tub si sistem de gard cu plasa bordurata si stalpi zincati. E chiar super-ok metoda, merge repede si nici nu te mai chinui atat cu stabilizarea stalpilor pentru montaj.

Pentru lemn e si mai bun ca nu permite apei sa stea langa lemn sub nivelul solului.

#49
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Variatiuni ...
Nu este interesant deloc .
In varianta originala , produsele nu se gasesc la noi , iar modul de montaj este atit de slab ca nici n-ar merita discutat .
Degeaba fixezi stilpul cu spuma in tub , atita timp cit tubul se bitiie in groapa ....
Nu este o metoda " teapana " .

#50
Pans

Pans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.09.2014
Eu zic ca: daca pamantul este tasat, sau pus in apa ia forma tubului perfect si nici nu-l mai urnesti. Sau, se poate elimina tubul si, daca avem leos de exemplu, ia forma gaurii precum betonul si iar nu-l misti.
Eu mi-am montat gardul asa ( nu are suprafata velica) si e destul de sanatos pentru ce are de facut. De asemeni am avut un gard identic care a fost montat in beton si a plecat intr-o noapte cu tot cu stalpi, care au fost forfecati prin indoire de la nivelul betonului. Acuma depinde ce trebuie sa faca el dar una peste alta e rapida metoda si nici nu te murdaresti pe maini.

#51
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Paralel topic:

Am un gard provizoriu de lungime 140m. Este construit din popi de brad infipti din 2 in 2metri, sarma intisa sus si jos, plasa impletita de 1.8 metri inaltime. Terenul foarte drept ca si panta, dar cu vai si dealuri de +- 30cm aprox. Aceste denivelari au fost indreptate, iar unde era vale s-a umplut cu pamant. Am un caine mai micut care sapa pe sub gard si face scandal pe la vecini(+ imi e frica sa nu il calce vreo masina).
Caut o solutie care sa blocheze cainele sa mai iasa pe sub gard, m-am gandit la plasa sudata cu ochiuri de 10x10 sa o tai fasii si sa o infig in pamant.
Aveti alte idei? Multam

#52
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

 bobitzaaa, on 12 septembrie 2014 - 21:16, said:

Caut o solutie care sa blocheze cainele sa mai iasa pe sub gard, m-am gandit la plasa sudata cu ochiuri de 10x10 sa o tai fasii si sa o infig in pamant.
Aveti alte idei? Multam
Plasa sudata o sa rugineasca si e cam scumpa. Trebuie sa pui fasii de cel putin 40 cm (30 in pamant, 10 in sus si o legi de plasa existenta). O plasa de 12 mp FI4 100x100 costa vreo 75 RON la Arabesque. Iti trebuiesc vreo 5 plase de 12 mp, adica 375 RON pe care ii cam arunci pe fereastra, ca plasa aia din pamant n-o mai poti pune niciunde.

Sau incerci cu vreo plasa care se monteaza pe la fundatii impotriva radacinilor pomilor. Cred ca e de plastic si mai tare = rezista ani de zile.

E mai ieftin sa-i cumperi o consoarta - sperand ca n-o sa ai de 2 ori mai multe gropi... Gratis ar fi sa afli de ce vrea cainele dincolo ;)

Cand o sa ai gardul definitiv, banuiesc ca-i faci o fundatie de vreo 70 cm (adancimea de inghet). Deci n-o sa mai treaca dincolo cainele, decat daca e o fire incapatanata. Dar o sa fii plin de gropi (=incercari de evadare), fiindca n-ai cum sa-i explici ca la 1 m mai incolo gaseste tot beton ;)
Scuza-mi tonul mai glumetz... Imi imaginez ca ti-a scos peri albi chestia asta.

Nu prea gasesc ceva mai bun/ieftin decat plasa ta sudata.

#53
Pans

Pans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.09.2014

 bobitzaaa, on 12 septembrie 2014 - 21:16, said:

Paralel topic:

Am un caine mai micut care sapa pe sub gard si face scandal pe la vecini(+ imi e frica sa nu il calce vreo masina).
Caut o solutie care sa blocheze cainele sa mai iasa pe sub gard, m-am gandit la plasa sudata cu ochiuri de 10x10 sa o tai fasii si sa o infig in pamant.
Aveti alte idei? Multam

Tot de asta am facut si eu gardul, al meu nu e chiar mic dar suferea de jale acuta.Sfatul meu e sa-ti mai iei un caine sa-i tina companie. La mine a functionat !

Daca vrei sa-i bagi plasa in pamant poti sa bagi plasa bordurata zincata taiata in felii, dar o sa afani pamantul pe langa ea si o sa-i fie mai usor de sapat galerii.

Daca el sta toata ziua acolo si se plictiseste n-are altceva de facut decat sa incerce punctele slabe ale gardului. Al meu a ros plasa impletita in vreo 3-4 locuri ca sa iasa. Plus ca pe mine ma fugareau vecinii ca asta urla toata ziua, si are o voce de zici ca-i Pavarotti al patrupedelor. Decand are companie totul e ok !

#54
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
companie sa fie!

multam de sfaturi :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate