Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De la ce vârstă lăsăm copiii singuri pe stradă?

- - - - -
  • Please log in to reply
265 replies to this topic

#37
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
@ OMW,

Nu stiu cat de hain trebuie sa fii, probabil ca e vorba de alt adjectiv, ala care incepe cu ne- si se termina cu -it.

@ Lucifer,

in dreptul scolilor mai opresc, dar pe restul tronsoanelor de drum, nu prea.
De fapt ce va explic eu, ca stiti si voi. :)

#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Este o problema delicata si de mare raspundere, motiv pt. care nu-mi permit sa fac recomandari.

Pot doar sa vb. din experienta personala, si de asemenea pot sa mai subliniez unele aspecte importante.

1. La astfel de varste, parintii sunt resposabili atat moral cat si legal pt. tot ce se intampla cu ai lor copii.

2. copiii sunt foarte neatenti la ce se intampla in jurul lor.
Nu au atentie distributiva, nu au dezvoltat simtul autoapararii, nu au teama, nu sunt atenti in jurul lor mereu, se concentreaza punctual doar pe lucrul care le atrage atentia temporar, uitand de aproape tot ce este in jur, spate, etc.

3. Acum sunt extrem de multe masini pe strada, deci este o diferenta catastrofala fata de copilaria si experienta adultilor, cel putin din RO.
Mai mult, sunt extrem de multe masini parcate aiurea pe strada si trotuare, care in special pt. inaltimea unui copil, taie unghiul de vedere spre alte pericole, cat si dinspre soferi spre copii, iar copii oricum nu au teama, iar soferii stiu ca scapa cu suspendare...

4. Acum sunt foarte multi caini pe strada, si din marea de caini, sunt si cativa agresivi, si fara sa uitam ca rahatii tuturor cainilor sunt de evitat....

5. De asemenea, acum sunt si multe animale cu doua picioare, de la alti copii nebuni care fac rau, si pana la adulti nenorociti.


Acum dupa ce am speriat cu prezentul, pot sa-mi amintesc de trecutul linistit, in care plecam singur de acasa la 2 ani, fara sa primesc voie in acest sens, si ajungeam la unul sau mai multi km in parc, pe marginea lacului, sa ma uit la mormoloci.

Nu recunosc asa ceva, dar se povesteste ca unii copii mananca pamant din fata blocului, si sapun de la gradinita....

La 3 ani ma plimbam singur prin Bucuresti, atat pe jos cat si cu autobuzul, pe distante de peste 12 Km, fie pt. a merge la niste case diferite ale bunicilor, din diverse zone, fie pur si simplu pt. a ma plimba si vedea lumea.
De asemenea, la 3 ani ma plimbam singur si la tara, peste campuri, rauri, poduri, lanuri, viroage, lunci, maluri, luminisuri, paduri, dealuri, si alte stufarisuri.
Si faceam asta singur si la munte, nu doar la tara.

Edited by loock, 26 September 2013 - 10:35.


#39
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View Post-Diana-, on 26 septembrie 2013 - 10:07, said:

Tu esti ca fi-miu: il las si pe el la magazin, dar cand suntem la mama. Sta la curte si la curtea de langa casa ei, e un magazin, acolo nu imi e teama sa il las Posted Image
Si el vine fara rest, mereu se intoarce cu ceva din gama Kinder Posted Image

asa i-ai educat. la mine spre exemplu aduce si ultimul banut iar ce cade din buzunar este pus pe biroul meu, copiii nu cheltuie un ban ce nu este al lor iar ce au in pusculita la fel, intreaba daca se poate sau nu. cand este timpul de kinder cumpar, ciocolata, inghetata tot are timpul ei. biscuitii(gustosi de Chisinau) si fructele nu lipsesc din casa

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

View Post-Diana-, on 26 septembrie 2013 - 09:20, said:

Intrebarea se adresează părinților cu experiență in principal, dar accept și păreri pertinente de la restul lumii: de la ce vârstă ii lăsăm singuri pe stradă?
Care este momentul când să zicem, le dăm 1 leu și îî trimitem sa ia pâine de la colțul străzii?
7 ani, depinde de fiecare cum se descurca.

#41
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Sigur situatia de acum 30 de ani nu se compara cu cea de acum, nici ca siguranta pe strada, rata criminalitatii sau circulatia auto. Undeva intre 8-10 ani probabil ca un copil s-ar descurca pana la colt, sa zicem din clasa a 5-a sa mearga mai departe cu transportul in comun. Depinde desigur de copil, dar si de varsta la care parintii/societatea il "pervertesc" cu informatii despre pericolele din orase. Cu circulatia poti sa il indoctrinezi si de la 3 ani, dar la ce varsta te lasa inima sa ii spui de pedofili, trafic de organe sau droguri??? Doar nu poti sa il lasi in jungla urbana fara sa stie pericolele si metode de a se apara...

Edited by Oxigen1234, 26 September 2013 - 11:07.


#42
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Post-Diana-, on 26 septembrie 2013 - 09:37, said:

[...] rup flori din gardini etc. Posted Image
Asta nu este bine. Cumpara un ghiveci si pune flori artificiale.
In felul asta raman plantele intregi si isi antreneaza si copii musculatura tragand de cele de plastic. :)

#43
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Post-Diana-, on 26 septembrie 2013 - 10:02, said:

Despre asta vorbeam, despre factorii externi pe care nu ii putem controla.
Daca nu-i poti controla, nu-i poti controla (factorii externi) deci n-ai de ce-ti face probleme. Fa-ti probleme pentru ce poti controla SI ATAT.

#44
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postofi_tm, on 26 septembrie 2013 - 11:07, said:

Daca nu-i poti controla, nu-i poti controla (factorii externi) deci n-ai de ce-ti face probleme. Fa-ti probleme pentru ce poti controla SI ATAT.
Foarte multi factori externi ii poti controla fiind mereu prezenta langa copiii tai. La ce varsta renunti la controlul asta? Asta era intrebarea Dianei.

View PostOxigen1234, on 26 septembrie 2013 - 11:04, said:

Cu circulatia poti sa il indoctrinezi si de la 3 ani, dar la ce varsta te lasa inima sa ii spui de pedofili, trafic de organe sau droguri???

Exact!

#45
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Kinderu' (6 ani) merge singur in parculetul aflat la doua blocuri distanta, acolo ii plin de parinti care-l cunosc. La magazin nu-l trimit.

#46
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
Diana, ai ajuns moderatoarePosted Image
Cred ca erai si pana sa afle cei care te-au pus Posted Image
Cre ca de la 6 ani merge sa-i lasi prin apropiere sa iasa....

#47
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
De la 1 an e foarte bine .

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatalina1, on 26 septembrie 2013 - 11:12, said:

La ce varsta renunti la controlul asta? Asta era intrebarea Dianei.
Nu poate exista un moment "X" general valabil. Copii trebuie sa-si manifeste independenta iar noi trebuie sa le slabim lesa. Cu cat mai devreme o facem, cu atat mai bine pentru ei.

#49
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostStefan_CM, on 26 septembrie 2013 - 11:05, said:

Asta nu este bine. Cumpara un ghiveci si pune flori artificiale.
In felul asta raman plantele intregi si isi antreneaza si copii musculatura tragand de cele de plastic. Posted Image

Sigur, de parca noi cu flori de plastic ne-am antrenat. :)
Cate flori rupeam eu cand eram mica, numai eu stiu...si n-am ajuns vreo infractoare dupa cum se observa :P

View Postedy_wheazel, on 26 septembrie 2013 - 11:15, said:

Kinderu' (6 ani) merge singur in parculetul aflat la doua blocuri distanta, acolo ii plin de parinti care-l cunosc. La magazin nu-l trimit.

Da?
Eu am parc langa mine si nu ii las singuri Posted Image
Vezi sageata aia cu negru? Acolo e blocul nostru. Unde se vede frunzisul ala e parcarea si gradina. Parcul e la 100 m maximum. Nu i-am lasat niciodata acolo.

Attached Files



#50
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostMembruAnonim, on 26 septembrie 2013 - 11:24, said:

Nu poate exista un moment "X" general valabil. Copii trebuie sa-si manifeste independenta iar noi trebuie sa le slabim lesa. Cu cat mai devreme o facem, cu atat mai bine pentru ei.
Cu cat mai devreme cu atat mai bine? Niste limite de varsta (in jos) trebuie sa existe!

#51
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMembruAnonim, on 26 septembrie 2013 - 11:24, said:

Nu poate exista un moment "X" general valabil. Copii trebuie sa-si manifeste independenta iar noi trebuie sa le slabim lesa. Cu cat mai devreme o facem, cu atat mai bine pentru ei.
Eh, nici chiar asa: fi-miu voia de anul trecut, deci cand avea 4 ani, sa plece de la gradinita si sa se duca in Parcul Carol care e la o strada distanta de gradi.
Nu vrei sa stii cat am alergat dupa el, ca o luase la sanatoasa impreuna cu alt viteaz din grupa lor, ca vazusera ei niste lebede pe lacul ala si voiau sa le prinda.
A prins o pedeapsa ca i-am taiat o saptamana laptopul, sa vezi ca nu mai pleaca acum de capul lui.
Independenta e buna, dar nu prea devreme, zic eu.

View PostOxigen1234, on 26 septembrie 2013 - 11:04, said:

Cu circulatia poti sa il indoctrinezi si de la 3 ani, dar la ce varsta te lasa inima sa ii spui de pedofili, trafic de organe sau droguri??? Doar nu poti sa il lasi in jungla urbana fara sa stie pericolele si metode de a se apara...

Asta nu am idee nici eu.
Hai ca pana la droguri mai avem cale lunga, dar cu pedofilii e cam groasa.
Nu stiu daca stiti cazul fetitei de clasa 1 violate anul trecut in scara blocului unde locuia, in cartierul Drumul Taberei.
A circulat destul de mult poza lui pe internet, pe FB mai mult, doar-doar sa il recunoasca cineva.
Au trecut luni si nu l-a prins inca, chiar daca erau imagini suprinse pe camerele de supraveghere din zona.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatalina1, on 26 septembrie 2013 - 11:30, said:

Cu cat mai devreme cu atat mai bine? Niste limite de varsta (in jos) trebuie sa existe!
Cand le gasesti, sa mi le arati si mie.
Un copil energic, crescut intr-o zona suburmana sau rurala isi va manifesta independenta cu mult inaintea unuia mai visator crescut intr-un cartier aglomerat intr-un bloc de pe marginea bulevardului. O regula ar presupune automat si o medie ceea ce ar insemna ca pe cel independent sa-l tii legat de pat iar pe celalalt sa-l arunci, legat la ochi, in strada.

-Diana-, sa plece de langa tine si sa nu se opreasca atunci cand ii ceri nu tine de independenta ci de neascultare. Si fata mea a avut o saptamana fara tv cand a traversat strada fara sa se asigure, atat la dus cat si la intors cand am strigat-o, chiar daca strada era una necirculata.

Edited by MembruAnonim, 26 September 2013 - 11:40.


#53
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostMembruAnonim, on 26 septembrie 2013 - 11:36, said:

Cand le gasesti, sa mi le arati si mie.
Un copil energic, crescut intr-o zona suburmana sau rurala isi va manifesta independenta cu mult inaintea unuia mai visator crescut intr-un cartier aglomerat intr-un bloc de pe marginea bulevardului. O regula ar presupune automat si o medie ceea ce ar insemna ca pe cel independent sa-l tii legat de pat iar pe celalalt sa-l arunci, legat la ochi, in strada.
Nu vorbeam de medie, ci de o limita.
De exemplu, un copil de 2 ani nu are ce cauta neinsotit pe strada. Ti se pare ca exista vreun copil atat de independent incat sa nu fie buna regula asta pentru el?

#54
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
@Look,
vrei sa zici ca tu aveai 3 ani cand mergeai singur prin oras cu autobuzul?
Eu daca as vedea un copil plimbandu-se de capul lui, as suna la Protectia Copilului, la 112 etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate