Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

De la ce vârstă lăsăm copiii singuri pe stradă?

- - - - -
  • Please log in to reply
265 replies to this topic

#1
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Nu cred ca mai este vreun secret pentru cineva că am doi copii și ca în prezent au 5 și 7 ani. :)

Intrebarea se adresează părinților cu experiență in principal, dar accept și păreri pertinente de la restul lumii: de la ce vârstă ii lăsăm singuri pe stradă?
Care este momentul când să zicem, le dăm 1 leu și îî trimitem sa ia pâine de la colțul străzii?

Personal am temeri în a-i lăsa sa plece singuri, chiar și lângă bloc dacă ii las să se joace cu ceilalți copii, ii supraveghez de pe geam destul de des.
Am incercat să elimin fobia asta de prin primavara asta, astfel încat i-am lăsat în parcarea și grădina blocului: o parcare cu cca 10 masini doar ale vecinilor, rar vine cineva din afară, gradina este situata pe o latura a parcarii si se intinde sub geamul nostru situat la et 1, deci am vedere buna la ei tot timpul.

Îmi amintesc ca aveam 7 ani când mă lăsa mama la coadă la pâine, lapte, carne etc. cum era pe vremea aia și nu am pățit nimic, dar parcă eu nu aș lasa-o pe fii-mea până la buticul aflat la 100 m de casă.

Voi cum ați procedat cu copiii voștri?



PS: reamintesc că nu accept sub nici o formă flame-ul pe aria asta, așa că vă rog să fiți atenți la postările voastre.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Diana, copii tai cand mai socializeaza cu copii din vecini? Sa iti tii copii numai in casa, nu e o solutie.

#3
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Daca ai incredere in copiii tai ca se pot descurca, ii lasi oriunde, daca nu, nu.
Daca un copil e educat corespunzator, va sti sa ia decizii corecte.
La sapte ani umblam cu tramvaiul dintr-o parte in cealalta a orasului cand mergeam la scoala. Il scoteam pe frate-miu de 5 ani de la gradinita la ora 4, incalzeam mancarea pe aragaz si mancam ca spartii :D
Totul depinde de cata incredere ai in copiii tai. Nu poti sa-i cresti intr-o bula de sapun ca o data s-odata se va sparge, iar atunci va fi nasol rau pentru el, iar tu ca mama, degeaba vei regreta, ca va fi prea tarziu.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fata mea, de la 6-7 ani merge singura pana la abc-ul de la parterul unui bloc din apropiere iar de pe la 7-8 vine singura de la scoala. In primele zile am supravegheat-o din apropiere, fara sa stie, pentru a ne asigura ca respecta indicatiile in ce priveste traseul si modul de traversare a strazii. Acum, la 9+1/2 poate pleca singura la o prietena aflata intr-o alta zona a orasului dar tot timpul cand e singura are telefonul la ea.

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
@ Lucifer: socializeaza, da.
Locuim intr-un bloc de 4 etaje si pe fiecare etaj sunt copii de varsta lor, ies seara toti afara si deseneaza cu cretele, rup flori din gardini etc. :)

Socializeaza foarte bine si in rest, sunt la fel de vorbareti ca si mine. :P

#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Io sper numa ca nu ai avut comportamente anxioase in prezenta lor in primii ani de viata.  La 7 ani ma duceam singur la scoala in orasul vecin la 10 km, pe jos +tramvai+autobuz.

Edited by Handicarpati, 26 September 2013 - 09:39.


#7
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@-Diana-: inseamna ca fobia-i la tine. Relax...

#8
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Asta e o problema ce tine de cartier (mediu) si doar tu iti poti raspunde la intrebare. Noi nu stim in ce zona locuiesti.

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
@ Socrate: stiu ce zici, pe vremea mea si eu faceam la fel. Fiind cea mai mare dintre fratii mei, faceam multe lucruri care acum par ireale, nu numai statul ala la cozi, dar si ca ma trezeam dimineata si preparam micul dejun pt toata familia, aveam 6-7 ani...

Ma uit la copiii aia de 4-5 ani din intersectii care spala parbrize pe frig pe canicula, pe ploaie...ma uit si la ai mei care-s bibiliti si nu stiu cum e mai bine.
Calea aia de mijloc ma intereseaza sa o aflu de la voi. :)

View PostMembruAnonim, on 26 septembrie 2013 - 09:36, said:

Fata mea, de la 6-7 ani merge singura pana la abc-ul de la parterul unui bloc din apropiere iar de pe la 7-8 vine singura de la scoala. In primele zile am supravegheat-o din apropiere, fara sa stie, pentru a ne asigura ca respecta indicatiile in ce priveste traseul si modul de traversare a strazii. Acum, la 9+1/2 poate pleca singura la o prietena aflata intr-o alta zona a orasului dar tot timpul cand e singura are telefonul la ea.

Eu la scoala nu o pot lasa singura, e clasa 1 si scoala e la 2 cartiere distanta, deci exclus din cauza traseului.
La 9 ani zice ca merge singura la capatul orasului?
Nu-i prea mica totusi?

#10
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Te inteleg. Nu stiu daca iti pot indica o anumita varsta (bine, n-o sa-ti zic ca poti trimite un copil de 2 ani la cumparaturi), iti sugerez doar ca te poti hotari sa faci asta tinand cont de gradul de maturitate al unui copil, de capacitatea acestuia de a fi responsabil. Unii sunt responsabili la varste mai mici, altii nici la varste mai mari nu-s capabili sa constientizeze ce inseamna responsabilitatea. De obicei, unii dintre ei isi exprima singuri dorinta de a le fi utili parintilor, singur solicita sa mearga sa cumpere cate ceva, iar atunci trebuie incurajati. Initial ii poti lasa sa se deplaseze pt. asa ceva la un chiosc situat in apropiere locuintei, iar tu ii poti urmari de la distanta, sa vezi daca se descurca. Apoi, pe parcurs, daca vezi ca se descurca si daca vezi ca si tu incepi sa ai incredere in ei, ii poti lasa si singuri, fara sa-i mai urmaresti.

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAMAN_SER, on 26 septembrie 2013 - 09:40, said:

Asta e o problema ce tine de cartier (mediu) si doar tu iti poti raspunde la intrebare. Noi nu stim in ce zona locuiesti.

Zona e cam crepusculara ce-i drept, dar mai mult renumele decat situatia reala.
Nu sunt mai multe infractiuni decat in celelalte zone ale capitalei, chiar daca i-a mers renumele de cal breaz: Rahova.

Sora mea sta in Cotroceni si nici ea nu-si lasa singur baiatul la scoala, l-a dus un sofer pana in clasa a 5-a, chiar daca scoala era la 500 m de casa.

Ma gandesc ca nu suntem paranoice, ci doar prea prevazatoare. :P

#12
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Ce ţi-e şi cu telefoanele astea mobile...da, în ziua de azi sunt foarte utile dar un copil de 6-7 ani care merge pe stradă cu el în mână atrage atenţia delincvenţilor.
Când aveam eu vârsta asta, mă jucam pe afară cu copiii după ce ieşeam de la şcoală, cu cheia la gât şi cu bani de-o ciungă în buzunar, până venea unul dintre părinţi de la serviciu.

Edited by driftking91, 26 September 2013 - 09:46.


#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Driftking, cu telefonul e cu dus si intors.
La asta ma gandeam si eu, ca un pusti cu un telefon in mana e prada sigura pt oricine.
Adica, mi l-a smuls mie din mana (ca nu a reusit, e alta poveste) si aveam 22 de ani...
Dar cateodata e necesar...al naibii de necesar. Eu inca nu le-am luat asa ceva, avand in vedere ca ii duc/ii aduc de la gradi si scoala si sunt in permanenta cu mine.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Afara, i-as lasa, in raza mea de vedere.
Dar din clasa a II-a, deja is maricei, si pot sa mearga singuri la scoala daca e aproape, si la magazin Posted Image

ps. apropo de telefon, nu le lua inca!
nu stiu daca mai exista payphone prea mult in romania, dar daca au la scoala si in drum spre casa, ii poti lua o cartela :D asa e in siguranta, nici nu-i fura telefonul dar cel mai important nu-ti traumatizeaza copilul :)

Edited by lex404, 26 September 2013 - 09:50.


#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
OMW, am dat exemplul cu paine ca nu mi-a trecut altul prin cap, dar nu doar de cumparaturi e vorba, pe astea oricum le fac eu zilnic dupa ce ii las pe ei la scoala, in drumul catre casa.
Nu stiu daca ai mei sunt responsabili sau nu, poate sunt si nu le-am dat eu ocazia asta, de teama.
Ma gandesc ca sunt destui nebuni pe strada si se pot intampla destule accidente/incidente si mai bine sa prevad pericolele decat sa plang dupa aceea.

Lex, nu le dau telefon la ei inca si nici bani de buzunar.
Daca ii insotesc eu la si de la scoala, nu vad ce nevoie ar avea. In viitor insa, nu exclud.

View PostHandicarpati, on 26 septembrie 2013 - 09:38, said:

Io sper numa ca nu ai avut comportamente anxioase in prezenta lor in primii ani de viata.  La 7 ani ma duceam singur la scoala in orasul vecin la 10 km, pe jos +tramvai+autobuz.
Si eu mergeam singura, dar au trecut 29 de ani de cand eram in clasa intai. :)
Acum ti-ai mai lasa copilul sa mearga singur 10 km?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-Diana-, on 26 septembrie 2013 - 09:42, said:

La 9 ani zice ca merge singura la capatul orasului?
Nu-i prea mica totusi?
Nici orasul nostru nu-i prea mare Posted Image
Cand avea 4 ani, am avut o problema la serviciu si am rugat, telefonic, o angajata a gradinitei, vecina cu noi, sa-mi ia si mie copila la ea pana ajung eu acasa. Pentru ca fetei nu-i spusesem nimic, a refuzat sa plece de la gradi, chit ca era o persoana cunoscuta. Cand am reusit si eu sa ajung, am gasit atat vecina cat si educatoarea jucandu-se cu fata mea. Mi-am dat seama ca am gresit si am laudat-o pentru decizia luata. Acum sunt sigur ca nu ar accepta sa plece cu cineva fara ca eu sa stiu.

L.E. Nu e neaparat necesar sa tina telefonul in mana.

Edited by MembruAnonim, 26 September 2013 - 09:58.


#17
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Educatia, cum sustin unii aici, este foarte importanta, dar nu iti pazeste copilul cind trece strada. Pina la 8 ani, copilul nu are, fizc, posibilitatea sa fie atent cind traverseaza, pentru ca cimpul sau de vedere este mai limitat decit al unui adult. Asta nu inseamna automat ca orice opil mai mic de opt ani va fi calcat de masina, ci numai ca riscul este mult mai mare. Linga bloc, indiscutabil, se poate si de la 6 ani.

Trimisul la magazin dupa lapte este o activitate educativa, ce-i drept, dar depinde de locul unde se afla zisul magazin. Se poate ajunge acolo mergind numai pe trotuar, sau traversind o straduta necirculata? Se afla magazinul aproape de casa, intr-o zona familiara copilului?

Pentru ce care sustin ca mergeau singuri cu tramvaie si OZN-uri pina la scoala pe Marte cind erau in scutece: cum era circulatia pe drumuri pe vremea aia, si cum e acum?

Sorry pentru sarcasm, si eu eram cu cheia de git la 6 ani, dar nu se compara situatia de atunci cu cea de acum.

#18
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Post-Diana-, on 26 septembrie 2013 - 09:52, said:

OMW, am dat exemplul cu paine ca nu mi-a trecut altul prin cap, dar nu doar de cumparaturi e vorba, pe astea oricum le fac eu zilnic dupa ce ii las pe ei la scoala, in drumul catre casa.
Nu stiu daca ai mei sunt responsabili sau nu, poate sunt si nu le-am dat eu ocazia asta, de teama.
Ma gandesc ca sunt destui nebuni pe strada si se pot intampla destule accidente/incidente si mai bine sa prevad pericolele decat sa plang dupa aceea.

Lex, nu le dau telefon la ei inca si nici bani de buzunar.
Daca ii insotesc eu la si de la scoala, nu vad ce nevoie ar avea. In viitor insa, nu exclud.

Esti closca, asa cum am fost si eu. O sa-ti fie ingrozitor de greu sa te desprinzi de ei, dar trebuie sa o faci, incet, incet, altfel nici ei n-o sa fie in stare sa se descurce in probleme minore, o sa-ti solicite prezenta tot timpul, nici tu n-o sa mai poti face fata la un moment dat. Eu am dat exemplul cu chioscul pt. ca altceva nu mi-a venit in minte pe moment. Intotdeauna o sa ai un picut inima stransa, chiar daca ii vezi ca se descurca, ti-o spun eu. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate